Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Petsamo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Joulu 28, 2009 16:42
Paikkakunta: Tampere

Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja Petsamo »

Kaipailisin kokemuksia eri tekniikoista vanhan puulattian puhdistamiseen.

Päällä on ollut matto ja sen alla kitti? tasoite, osittain aika lujassakin. Epäkeskolla saa pois, mutta on turkasen hidasta ja laikan saa vaihtaa aina 10 minuutin välein.
Väkersin paineilmatalttaan siiklistä puhdistajan, jolla työ jonkin verran nopeutuu, mutta n. 10m2 keittiön jälkeen vuorossa on n. 25 m2 olohuone.

Tarkoitus olisi saada kitti pois, maalia tarpeeksi pois, pahimpien kolojen tasoitus ja uusi maali päälle.

Eli vaihtoehtoina:

1. Metabon maalijyrsijä (kallis hankkia)
2. Rumpuhiomakone (hintavahko vuorkata) ja reunat esim. epäkeskolla, tässä vaihtoehdossa lattiasta tulisi ehkä liian tasainen ja nk. elämän jäljet häviäisivät. Lattialaudat ovat jonkin verran kuperat.
3. Nauhahiomakone, onko ihan onnettoman hidas?
markokoo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1029
Liittynyt: Ma Maalis 12, 2007 22:23
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja markokoo »

Halvan sähköhöylän väärinkäyttö on myös yksi vaihtoehto. Meillä oli vanha korkki liimattu mustalla piellä kiinni. Siihen ei mikään muu konsti tuntunut auttavan. Ensin upotin naulankannat ja sitten höylällä perästä. Pienet korkin kiinnitykseen käytetyt naulat tekivät kiusaa, kun niitä ei saanut kaikkia pois, eli teriä joutui terottamaan tiuhaan ja vaihtamaankin välillä - jos tylsällä ajelee niin rouhaisee ikäviä jälkiä. Tämän jälkeen epäkeskolla ja nauhahiomakoneella. Tuossa projektissa yksi hong-kongista ostettu päästi sauhut, mutta Lidlin sähköhöylä (jota viime viikolla näytti olevan hyllyssä) kesti loppuun ja oli yllättävän hyvän oloinen tuollaiseksi halpiskoneeksi. Tällä konstilla lattialankkujen pyöreyden sai säilytettyä ja vähän muotoiltuakin - minuakaan nuo täysin suoraksi hiotut lattiat eivät miellytä.

Tuo piki oli sellaista että tukki santapaperin välittömästi, eli se ei tullut kyseeseen lainkaan.
ATO
Uusi jäsen
Viestit: 6
Liittynyt: Ma Tammi 26, 2009 16:59
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja ATO »

Metabon jyrsimellä olen puhdistanut yhden huoneen lattian maalista + aikaisemman muovimaton tasoitteen jäämistä, joista kohdin maali lohkeili pois. Nyt metabon maalijyrsimen jäljiltä maali on pysynyt lattiassa tukevasti. Sitä en tiedä miten lattia oli alunperin puhdistettu tasoitteesta. Kone on ollut myös lainassa juurikin edellä mainitun laisessa tasoitteen poistossa. Tasoite lähti kyllä iloisesti lähinnä lohkeilemalla puun/maalin pinnasta pois mutta pölyn määrä on melkoinen, joten kunnolliset suojaimet ovat välttämättömät. Maalijyrsimen jäljiltä itselleni ainakin riitti kevyt hiota nauhahiomakoneella ennen maalausta.

Itse hankin jyrsimen aikanaan saksasta (http://www.louistools.de/catalog/index.php?cPath=59_75), ulkovuoren puhdistamiseksi lateksista ja kyllä sille on tullut keksittyä melko tasaisesti kaikenlaisia maalinpoisto tehtäviä, että itselläni ainakin se on ollut ehdottomasti hintansa arvoinen.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Mitäs ainetta se "kitti" on? Kiviainespohjaista kipsin tai betonin sukuista vai öljypohjaista? Osa tasotteista (erityisesti kivi- ja kipsipohjaiset) pehmenee kostuttamalla tai reilummin kastelemalla. Ja semmoisen paksumman kakun voi saada ihan petkeleellä työntelemällä pois. Vaatii tosin vähän tekniikkaa ja petkeleen terottelua välillä.

Vaikka mä en juuri pidä noita halpistyökaluja kummoisessakaan arvossa, niin jonkun kiviainespohjaisen tasotteen louhiminen sähköhöylällä on kyllä vähintään epämääräistä hommaa. Mulla on tommoinen Metabon maalijyrsin ja lainasin sitä jollekin tyypille joka ilmeisesti käytti sitä just semmoiseen hommaan, eikä se ole ollut häävi vehje sen jälkeen. Vaikka terät vaihto ja kaikkea - ne terät oli muuten melko entiset palautuessaan.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
puni
Jäsen
Jäsen
Viestit: 35
Liittynyt: La Marras 01, 2008 12:31
Paikkakunta: Vantaa

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja puni »

Sama homma menossa makkarissa. Laminaatin, muovimaton ja lopulta lastulevyn alta löytyi hieno lankkulattia jonka päällä on jotain kipsi tms tasoitetta erinäisiä paksuuksia. Iso osa lähti ihan siklillä rapsuttamalla, tiukassa oleva petkeleellä ja kaikein tiukimmassa oleva näiden yhdistelmällä (on vielä kesken...) :-) Petkeleellä jos varomattomasti antaa mennä niin helposti lähtee lastuja laudoista. Lisäksi hiomakone vetää tukkoon tuosta pölystä todella nopeasti joten tehokkaammin sujuu noilla kahdella työkalulla.

Kun tuo tasoite on poissa niin tarkoitus on hioa maali pois ja luultavimmin vahata lopuksi.

--puni
Petsamo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Joulu 28, 2009 16:42
Paikkakunta: Tampere

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja Petsamo »

Kiitos tähänastisista kommenteista.

Lattialla oleva vanha matto oli verkkopohjainen, jotain orgaanista (juuttia?)pinta ruskeaa, arvelen sen olevan jotain puun ja kaseiinin sekoitusta.
Alla oli lattia tasoitettu valkoisella kitillä, joka oli samalla toiminut jonkinasteisena liimana. "Kitti" on puhtaan valkoista ja käyttäytyy aika tavalla samanlaisesti kuin
vanhan ikkunakitti, joten arvelin sen olevan liitua. Tosin pinta on aika ehjä ja halkeamia ei ole, joten voisi se olla kipsiäkin. Asbestia siinä ei kuitenkaan ole, tutkitutin näytteen,
koska arvelin poiston olevan todella pölyistä.

Talo on ilmeisesti rakennettu 1940 + - pari vuotta. Kitin alla on alkuperäinen käyttökelpoinen harmaaksi maalattu lattia. Maton arvelisin olevan 50-luvulta, alkuperäinen se ei kuitenkaan ole, koska muuten lattialankut olisivat olleet maalaamattomia. Olisiko laitettu vetoa torjumaan tai sitten vaan koettiin se muuten 'modernimmaksi' kuin maalaismainen lautalattia.
markokoo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1029
Liittynyt: Ma Maalis 12, 2007 22:23
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja markokoo »

Petsamo kirjoitti:"Kitti" on puhtaan valkoista ja käyttäytyy aika tavalla samanlaisesti kuin
vanhan ikkunakitti, joten arvelin sen olevan liitua.
Kannattaa tosiaan unohtaa höylä tässä tapauksessa. Jos se on pellavaöljykittiä niin sen saisi pehmenemään Speedheaterillä.
vesamaan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 370
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 22:03
Paikkakunta: Orimattila

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja vesamaan »

Mulla oli lattia ensin maalattu ja myöhemmin oikaistu jollain kipsitasoitteella tms. Helpoiten sai pois kun lämmitti maalia kuumailmapuhaltimella ja kaapi sitten tasoitteen pois. Tasoitetta ei tosin ollut kuin siellä täällä, isoimmilla aloilla vois olla aika hidas metodi. Ja varovasti sen puhaltimen kanssa, ei tarvinut kun pienen hetken antaa lämpöä niin maali oli ihan sulaa.
Petsamo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Joulu 28, 2009 16:42
Paikkakunta: Tampere

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja Petsamo »

No niin, pieni tilannetiedotus. Askartelin halvasta siiklistä ja neliönmallisesta rautaputken pätkästä taltan, jonka sovitin paineilmatalttaan. Toimii yllättävän hyvin kitin/kipsin talttaamiseen. Pinta-alaa on tosin
aika paljon, joten aikaakin menee vielä tovi. Pinnan hiomiseen ostin AEG:n 1,01 kW nauhahiomakoneen, joka toimii ihan ok. Maalinpoistoon ei kuitenkaan tuo kone ole omiaan, koska öljymaali
tukkii nauhat melko nopeasti. Bachon pieni maalinkaavin on taas osoittautunut hintansa väärtiksi maalinpoistossa.

Tosin täytyy sanoa, että jos muiden muovimattojen alta paljastuu sama tilanne, niin Metabosta taitaa lähteä tilaus. Näin ruuhkavuosia elävänä tuntikin on kullan arvoista. Eilen istui nelivuotias
kainalossa kuin tatti koko illan. Ei taida olla toisella puolella tapahtuva näpertely laskettavissa läsnäoloksi.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Mulla on näköjään livahtanut pari vastausta välistä, mutta jos se tasoite todellakin on kipsiä, niin koitas piruuttaan siihen ihan fairyvettä. Ainakin omissa kokeiluissani kipsitasoite rapsuu irti vanhasta maalipinnasta aika pienellä liotuksella.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Petsamo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Joulu 28, 2009 16:42
Paikkakunta: Tampere

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja Petsamo »

Kiitos vinkistä, kokeilen fairyvettä huomenna.
Petsamo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Joulu 28, 2009 16:42
Paikkakunta: Tampere

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja Petsamo »

Olit Pekka oikeassa. Kyllä se tasoite vedellä pehmeni, eli kipsiä se on. Jos tarvisi raapia käsipelillä niin kasteleminen kannattaa todella, mutta paineilmatalttaan virittämäni skraba-taltta on osoittanut niin nopeaksi, että pehmentämisestä ei ole tällä kertaa etua.
Petsamo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Joulu 28, 2009 16:42
Paikkakunta: Tampere

Re: Vanhan puulattian puhdistus ja hionta

Viesti Kirjoittaja Petsamo »

Niin siinä sitten kävi, että posti toi Metabon maalijyrsimen taloon. Maali alta paljastui vielä lakkakerros, joten investoinnille oli jonkin verran kannusteita.
Hyvä kone ja vaimonkin mielestä on jo haukkunut hintansa.

Metabo LF 724 koneesta kiinnostuneille suosittelen tilaamista Saksasta. Hakusanaksi www.kelkoo.de hakupalveluun niin löytyy
paljon vaihtoehtoisia kauppoja. Itse maksoin koneesta 294 rahteineen, joka on huomattavasti vähemmän kuin Suomessa.
Samaan pakettiin kannattaa tilata varateriä. Vaikka kone onkin tehokas niin terät tylsyvät joka tapauksessa.
Vastaa Viestiin