Käyttövesiputket uusiksi..

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
röörimies
Uusi jäsen
Viestit: 3
Liittynyt: La Touko 03, 2008 14:57
Paikkakunta: Kokkola

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja röörimies »

[quote="rmt-57"]Mulla on menny jo yli vuoden 85c vesi wirsbossa. Ei liene kovin ehdoton tuo 65-70c?


Pex-putkessa olevat merkinnät tarkoittavat seuraavaa: max lämpötila 65-70 astetta, eli valmistaja takaa että että putket kestävät tuon lämpötilan. Lisäksi putkessa on myös merkintä 90 astetta, joka tarkoittaa että putki kestää hetkellisesti tuon lämpötilan, hetkellisesti tarkoittaa siis muutamia minuutteja.
Mikäli putkissasi virtaa jatkuvasti 85 asteinen käyttövesi olet tosiasiallisesti samassa tilanteessa kuin ennen putkiremonttia: putket pelaavat, mutta koska tahansa jokin kuumavesilinja saattaa korkata.
Näin "rakennusalan uusrikkaana" eli putkimiehenä suosittelen että hankit käyttöveteen termostaatin ensitilassa...
kami82
Jäsen
Jäsen
Viestit: 72
Liittynyt: Ma Helmi 18, 2008 12:07
Paikkakunta: Kangasala

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja kami82 »

Viemäriputkissa lukee ainakin valmistuspäivä :wink: . Tehtiin juuri eilen putkiremonttia. Helppoa kuin heinänteko, viemäriputket on kaikki näkösällä kellarissa. Vesiputket on on muovia ja ovat suojaputkessa. Kaikki liitokset nähtävissä. Lämmin vesivaraaja hankittiin uusi ja se asennetaan sisälle kodinhoitohuoneen nurkkaan. Kupariputkea taitaa olla enää pieni pätkä mittarin jälkeen.
Tinakenkäpoika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1032
Liittynyt: Ke Joulu 05, 2007 19:19
Paikkakunta: Muurame
Paikkakunta: Muurame

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja Tinakenkäpoika »

rautarunnari kirjoitti:ainakin meillä tapiolassa on 9 % korotus kotivakuutukseen sen johdosta, että on tietyn iän täyttänyt talo. samoin on erikoismaininta, ettei vuotovaurioita korvata ennen kuin KAIKKI vesiputket on vaihdettu. tämä käsittää siis myös kellarin putket, eli jos uusittu putki vuotaa niin mitään ei saa.

ps. lukeeko niissä asennuksissa vuosiluku ? vai voiko muovin iän päätellä hiilikokeilla. ?
H
Muovipputkissa/letkuissa on ainakin valmistus päivämäärä printattuna. joten niistä nyt voi jotain ajoittaa.
anon
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: Ti Huhti 26, 2011 12:26
Paikkakunta: loviisa

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja anon »

Sammypiru kirjoitti:En lukenu tarkkaan kaikkia edelläolleita viestejä, joten en ole varma joko tämä on mainittu, mutta tälläinen tuli minulla eteen putkiremppaan liittyen eli:
Vakuutusehdoissani on pykälä, jossa on mainittu käyttövesiputkiremontin suorittamisvuosi. Jos käyttövesiputkisto on vaihdettu, niin talon ikä lasketaan tällöin vaihtoajankohdasta eli jos vaihdat 2008, niin talon ikä lasketaan silloin siitä. Tämä ikä vaikuttaa ainakin vakuutusten hintaan ja oletettavasti myös ikävähennyksiin.
Ajattelin huvikseni kilpailuttaa vakuutuksia ja samalla selvisi miksi mm nykyisetkin vakuutusmaksut lähentelevät tuhatta euroa vuodessa.
OP Pohjolan täti kertoi, että 300-500e kasvaa vakuutuksen hinta kun talossa on vanhoja putkia. Käyttövesiputket ovat näkyvissä kellarissa, keskikerroksessa menevät seinän sisään.
Olette siis vetäneet muovilla mittarilta asti vaiko mitä materiaalia.. siis se paksumpi runkoputki, joka tuodaan jakotukille?
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17204
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja tuuma »

anon kirjoitti:Olette siis vetäneet muovilla mittarilta asti vaiko mitä materiaalia.. siis se paksumpi runkoputki, joka tuodaan jakotukille?
Mä lopulta vedin 22mm PEX:illä mittarilta ensimmäiselle jakotukille ja muidenkin tukkien "runkolinjat". Sitä sai ainakin Bauhaus:ista metritavarana niin ei tarvinnut koko kieppiä ostaa tuohon muutamien metrien matkalle. Jakotukeilta sitten 15mm samanmoisella kamalla, paitsi varaajakytkennät. Täytyykin muuten soitella vak.yhtiöön jos vaikka saisi rabattia, kiitos muistutuksesta!
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Huovinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 99
Liittynyt: La Helmi 02, 2008 12:50
Paikkakunta: Oulu

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja Huovinen »

Mulla tippu vakuutuksen hinta noin satasen vuodessa, kun ilmotin vaihtaneeni käyttövesiputket.
TalollinenTaapertaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 81
Liittynyt: Ma Helmi 07, 2011 19:28
Paikkakunta: Helsinki

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja TalollinenTaapertaja »

Huovinen kirjoitti:Mulla tippu vakuutuksen hinta noin satasen vuodessa, kun ilmotin vaihtaneeni käyttövesiputket.
Mitenkäs, vakuutusyhtiö siis hyväksyi ITSE vaihdetut, vai sanoitko vaihdattaneesi?

Mitenhän käy, jos oikeasti tulee vesivahinko.. Vakuutusyhtiö kyselee papereita, kuka putket on asentanut? Koeponnaustodistusta?

Sinänsä tuo on hassua, että vaikuttaa enää vakuutusmaksuun, kun ikävähennys korvauksissa on 100%.. Siis jossain 70-luvun lopun paikkeilla olevassa putkistossa..
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Meillä paljastui vesivahinko juuri kun piti muuttaa.
Vessan lavuaarin kylmässä putkessa ollut sulku tiputti ja vesi valui putkea pitkin lattian sisään. Asennus oli karmean näköinen. Putket väännelty polvea vasten ja muutenkin vinksinvonksin. Ovelta jo näki, ettei ollut ammattimiehen jälkeä. Tarkastajaa ei kiinnostanut yhtään kuka moisen hässäkan on tehnyt vaan että onko putket ja osat hyväksyttyjä ja liitokset kiristetty. Kinaamatta maksoivat koko lystin putkien uusimisia lukuunottamatta.
Huovinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 99
Liittynyt: La Helmi 02, 2008 12:50
Paikkakunta: Oulu

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja Huovinen »

TalollinenTaapertaja kirjoitti: Mitenkäs, vakuutusyhtiö siis hyväksyi ITSE vaihdetut, vai sanoitko vaihdattaneesi?

Mitenhän käy, jos oikeasti tulee vesivahinko.. Vakuutusyhtiö kyselee papereita, kuka putket on asentanut? Koeponnaustodistusta?

Sinänsä tuo on hassua, että vaikuttaa enää vakuutusmaksuun, kun ikävähennys korvauksissa on 100%.. Siis jossain 70-luvun lopun paikkeilla olevassa putkistossa..
Eipä nuilla tuntunu kiinnostavan. Kysys se, että onko pinnassa vai suojaputkessa. Siinä se sitte oli.
Urran
Jäsen
Jäsen
Viestit: 105
Liittynyt: Ke Syys 14, 2011 8:21
Paikkakunta: Kerava

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja Urran »

TalollinenTaapertaja kirjoitti:
Huovinen kirjoitti:Mulla tippu vakuutuksen hinta noin satasen vuodessa, kun ilmotin vaihtaneeni käyttövesiputket.
Mitenkäs, vakuutusyhtiö siis hyväksyi ITSE vaihdetut, vai sanoitko vaihdattaneesi?

Mitenhän käy, jos oikeasti tulee vesivahinko.. Vakuutusyhtiö kyselee papereita, kuka putket on asentanut? Koeponnaustodistusta?

Sinänsä tuo on hassua, että vaikuttaa enää vakuutusmaksuun, kun ikävähennys korvauksissa on 100%.. Siis jossain 70-luvun lopun paikkeilla olevassa putkistossa..
Miksi vakuutusyhtiötä moinen kiinnostaisi kun suomen laki ei edellytä tekijältä mitään? Sen jälkeen kun kaikki on asennettu valmistajan ohjeiden ja/tai yleisten ohjeiden/määräysten mukaisesti niin ei vakuutusyhtiöllä ole enää mitään nokan koputtamista siitä kuka sen on tehnyt.

Eri asia tietenkin saako maallikko em. tietoja käsiinsä mutta jos saa niin kukaan ei voi estää itse tekemästä.

Ammattilaisille saatetaan syytää puppua siitä että johonkin pitäisi olla x-kurssi käytynä mutta vakuutusyhtiöt noudattaa lakia, ei mitään suosituksia.

Esim. tutulle sanottiin vesieristys sertifikaattia hakiessa (tai siis opiskellessa) että sellainen pitää tekijältä löytyä mutta yllätys kävi kun eräs asiakas sanoikin että tekeekin itse kun ei kuulemma tarvii mitään sertifikaatteja. Siitä suuttuneena selvitti asian ja jopa vakuutusyhtiön yhteyshenkilö oli menetetyn asiakkaan kanssa samaa mieltä. Laki ei vaadi mitään sertifikaattia, piste.

Käsittääkseni ainut työ mikä edellyttää lain mukaan luvat on sähköt. Kaikissa muissa riittää että asennukset on tehty oikein.

Huomautan vielä lisänä että vakuutusyhtiötä ei myöskään kiinnosta mitä mieltä rakennusvalvonta on kys. remontista.

Mutta siitä huolimatta suosittelen kaikille vähintään konsultoimaan ammattilaisia, käyttämään suunnittelijoita ja pyrkimään käyttämään ammattimiehiä sellaisissa asennuksissa missä itse ei ole kokenut. Tarkoitus ei siis missään nimessä ollut provosoida tekemään kaiken itse.
pera8x
Jäsen
Jäsen
Viestit: 73
Liittynyt: Ke Syys 14, 2011 23:45
Paikkakunta: akaa

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja pera8x »

samat sanat, kun edelliseltäkin. se, mitä laki ei vaadi, ei sitä vakuutusyhtiökään vaadi. tässä justiinsa pari päivää sitten sain putkityöt valmiiks ja tunti sitten soitin vakuutusyhtiöön ja kerroin, että nyt on uudet käyttövesi- ja lämmitysputket. ei mitään sen kummempia ihmettelyjä, totes vaan, jotta pari sataa laski vakuutuksien hinta/vuosi.
Amiz
Jäsen
Jäsen
Viestit: 36
Liittynyt: Ti Touko 11, 2010 20:32
Paikkakunta: Siilinjärvi

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja Amiz »

Tässä itsekkin mietiskellyt käyttövesiputkien vaihtoa. Kellaritiloissa putket menee pinnassa ja periaatteessa kaikkiin vesipisteisiin saisi nostettua alakerrasta lattian läpi putket ylös. Kylmälle vedelle on yksi runkolinja, joka nousee yläkertaan asti. Ilmeisesti wc ja keittiö haarautuu tästä putkesta ja poukkoilevat jossain rakenteissa vähän matkaa. Yläkerrassa joskus aikanaan ollut keittiö, nytten putki (runkoputken pää?) siellä tulpattuna. Lämmin vesi taas nostettu yleensä kellarista katon läpi vesipisteelle, jotenkin tuntuu siis siltä että lämmin vesi olisi tullut kylmää vettä myöhemmin.

Lämminvesivaraaja on kodinhoitohuoneessa, pintana siis lähtee pesuhuoneeseen(kellarin käytävän katossa ja pukuhuoneen katossa pintana) ja kodinhoitohuoneessa kulkee pesukoneelle ja khh vesipisteelle. Vesipisteelle menevältä putkelta nousee lämmin vesi myös keittiöön.

Eli loppupeleissä putkimatkat lyhyitä, pisimmät on nuo pesuhuoneeseen menevät putket. Ja kun putket kulkevat pinnassa suurimmaksi osaksi, niin jotenkin kromikupari tuntuisi hyvälle. Tosin ilmeisesti komposiittikin olisi kohtuu siisti vaihtoehto. Pexit vaatisi melkein jonkinnäköisen koteloinnin.

Pitänee vielä mittailla putkimatkoja ja katsella tarvikkeiden tarvetta jne. Tutustua muutenkin hintoihin ja siihen että pitäisikö samalla tehdä muutoksia putkistoihin. Jossain vaiheessa tuo nyt edessä on, pikkuhiljaa alettava valmistautua asiaan. :roll:

(Saattaa olla vähän epäselvä sepustus, mutta jospa tuosta jotain tolkkua saa..)
Avatar
Kiwikasa.
Jäsen
Jäsen
Viestit: 396
Liittynyt: Pe Joulu 17, 2010 22:38
Paikkakunta: Janakkala

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja Kiwikasa. »

Täällä tuli kuparilla kellarin kattoon ja siitä ylös vessaan ja keittiöön. Pesuhuoneessa (myöskin kellarissa) kromilla pintavetona. Eli kaikki on näkyvissä. Itse valmistelin silloin kaikki ja putkari veti putket ja liitokset puristus liitoksilla, yhteensä ei kauan hommaan mennyt, joten ei mikään kallis operaatio. Sitten soitto vakuutusyhtiöön ja heppu laski samantien uuden halvemman hinnan vakuutukselle.
Kellarillisessa talossa yllättävän helppo operaatio ja kannattava jo sen vakuutuksen takia.
Eikä ne siellä vakuutusyhtiössä kysele, että kuka sen teki... Kysyi vaan materiaalin ja meneekö pinnassa vai rakenteissa piilossa... :wink:
Ei se mene kuin elokuvissa...
tessu

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja tessu »

Jos on ahtaat paikat niinkuin meillä jää ainoaksi tavaksi kupari,siitä mistä menee 22mm kupari niin ei moni muu menekkään enää siististi ja kun joutuu pujottelemaan ties missä.
Ja sitä kromattua laittaisin sitten näkösälle tai kuten meillä maalasin kuparit,mun mielipide ton uuden komposiitin ulkonäöstä on kyllä päinvastainen,jos vetää vessaan/pesuhuoneeseen 12mm kuparit seinään ja 20mm komposiitin niin kumpikohan mahtaa erottua ensin? joo kupari MUTTA jos sen kuparin maalaa niin ei erotukkaan YHTÄÄN!ja tarviihan se melto komposiitti myös kannakkeetkin ei nekään pieniä voi olla,kaverilla näin ekaa kertaa asennuksen ja aika kookasta oli näky!
Jos sen komposiitin saa sopimaan ja piiloon on se hyvä vaihtoehto,sitten tulee mieleen seuraavaksi mekaaninen kestävyys kupari antaa hieman kaikkea anteeksi antaako komposiitti niinkään,jospa siihen vaikka joku jollain näkyvässä paikassa kolhasee tai nojaa niin kestääkö se sen menemättä lyttyyn?
Tuommosia tuli vaan mieleen alku hätään
Avatar
JJ72
Jäsen
Jäsen
Viestit: 348
Liittynyt: Ti Touko 31, 2005 20:53
Paikkakunta: Keski-Uusimaa

Re: Käyttövesiputket uusiksi..

Viesti Kirjoittaja JJ72 »

Käsittääkseni ainut työ mikä edellyttää lain mukaan luvat on sähköt. Kaikissa muissa riittää että asennukset on tehty oikein.
Ja kun yksityinen ihminen ei ole tekemisistään kirjanpitovelvollinen, niin eipä niistä pienistä sähkötöistäkään jää takan lämmityksen jälkeen mitään dokumentteja vakuutusyhtiölle annettavaksi... Kuka niitä firmoja tai nimiä muistaa enää vuosien jälkeen...
Vastaa Viestiin