Tässä huushollissa on Arimax Eetta 17S. Minusta poltin laulaa turhan usein ja aloin pohtimaan että voisko nupikoita käännellä hiukan pienemmälle. Jos jollain on tietotaitoa tämän kattilan kanssa niin löytyiskö neuvoja?
Lähinnä sitä mietin että missä asennossa öljypolttimen lämpötilanupikan pitäisi / kannattaisi olla? Tämä sijaitsee kattilan vasemmassa alanurkassa. Tällä hetkellä se on siinä 70-75 välimaastossa.
Käyttöohje ei ole enää tallessa ja tekisi mieli opiskella tuon toimintaa syvemminkin.
En ymmärrä noista sen enempää, mutta kun googletin noita samoja juttuja, oli suositukset noin 75-80 ja meidän etla mini tuplapesän ohjekirja kehottaa pitämään 80 , talvella 85 tai jopa 90 pakkasesta riippuen. Tuolla riittävällä 80 lämpötilalla , kattila kuulemma käy nokeamatta. Tällä hetkellä säädin on kuitenkin 80 ja mittari näyttää 85, koska lämpö riittää hyvin ja lämmitetään lisäksi puuhellalla. Lisänä miellä automatic säädin , jonka pitäisi säätää venttiiliä itsekseen. Öljyä kuluuu sen 10l/pv tahtia, että kaikesta huolimatta ollaan hyviä asiakkaita lämpöyhtiölle.
No juu, öljyä vaan menee täällä päässä liikaakin. Tuosta tankin mittarista ei oikein ota kunnolla selvää (senttimetrimittari?) mutta mikäli sitä oikein tulkitsee niin puolen kuun kulutus on 200L. Toki, vintti tuli tehtyä asuintilaksi että ei se yllätys ole. Ja katosta menee lämpöä harakoille jonkin verran myös - mutta silti sitä tässä nyt harmittelee ku laskee paljonko se kaikki tulee maksamaan
Toki, kulunut kuu oli melko kylmä että kyllähän suuri kulutus kuuluu ihan asiaankin.
Meillä myös kova öljyn kulutus, vajaa 2000 on menny jo puolessa vuodessa, neliöitäkin on kyllä yli 200m2. Meillä takan ja kellarin pellit auki ilmanvaihdon takia koko ajan.
Ei muuta ku eristystä lisää ja veto pois,sen jälkeen kattilan/polttimon puhdistus,suuttimen vaihto ja soitto säätömiehelle,se katsoo onko kaikki ok!
Pelkällä kattilan lämpötila rajojen säädöllä ei saa säästöä syntymään,jos poltin on parkissa pitkään niin öljyä kuluu taas kun se joutuu puhisemaan että kylmät tilat taas lämpenis!
Just tossa on mullakin syy että puita mätän kattilaan,ei riitä rahat öljyyn on se vaan NIIN kallista tämmöseen vanhaan taloon,toista oli kun öljylämmitys tähänkin tuli kun öljylitra maksoi sen 5penni/Litra!!