talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Juuri ostanut rintamamiestalon? Aikeissa hankkia rintamamiestalo? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Vastaa Viestiin
tyvär
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2013 16:33
Paikkakunta: oulu

talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja tyvär »

Mitä mieltä siis tästä; http://www.etuovi.com/kohde/9773650 Osaatteko kuvien perusteella sanoa jotain, mitä mä en älyä katsoa. Sokkeli näyttää aika matalalta, onkohan talo painunut..? mitä veikkaatte laajennusosaksi..? Talo on edullinen tähän paikkakuntaan nähden, kiinnostaa tietää miksi. Mietittiin, että käydäänko katsoon
Huvila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 11
Liittynyt: La Loka 27, 2012 1:41
Paikkakunta: Espoo

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja Huvila »

Ehkä kannattaa ekaks käydä katsomassa...
Avatar
vm51
Jäsen
Jäsen
Viestit: 167
Liittynyt: To Kesä 07, 2012 21:57
Paikkakunta: Oulu

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja vm51 »

Moi!

Jos otan ny huomioon makumieltymykseni rintsikoiden suhteen, niin tämä kohde on kyllä niin TOTAALISEN pilattu rintsikka ku voi vaan olla. Anteeksi nyt vaan. Tuo voisi olla vaikka Kastellin talopaketti vuodelta 2007 esim.
Aihki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 177
Liittynyt: Ti Joulu 15, 2009 10:12
Paikkakunta: Oulu

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja Aihki »

Niukat on tiedot netissä, mutta laajennus voisi olla tuo "patti". Eli tuo missä on yläkerrassa parveke. Sokkeli on tosiaan matalahko, taitaa olla maavaraisella laatalla (ainakaan tuuletusaukkoja ei näy kuvissa). Syösytorvien alta näyttäisi puuttuvan kaivot tai muut vedenohjaimet. Piippu näyttää hieman kärsineeltä, hattu puuttuu ja pellitys. Viemäreistä ei puhuta mitään eikä käyttövesiputkista, voisi äkkiä ajatella niiden olevan vanhat. Remppatyyli ei iske minuun, mutta jokaisella on oma makunsa. Ei muuta kuin paikanpäälle ihmettelemään ja kyselemään.
warixenjalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1485
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
Paikkakunta: Kotka

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja warixenjalka »

Suunnilleen samaa mieltä talosta ja sisustuksesta kuin aiemmatkin raatilaiset. Onko pihalla yhtä ainoaa puuta? Kuvista vaikuttaa kuin talo olisi tiputettu keskelle golfkenttää ja tehty (vieläpä huonosti) aita ympärille. Itselle oli taloa ostaessa melkeinpä itse taloa tärkeämpää piha ja sen kasvillisuus ja talon paikka rinteessä "kalliolla". Eli karkeasti sanoen talon voit tontille vaihtaa, mutta et tonttia talon alle. Toki jos harrastaa vaikkapa krokettia (ja ruohonleikkuuta), eikä pidä varjosta ja vanhoista puista, tuo on ihan hyvä piha siihen tarkoitukseen. :roll:
- Puolihullu varttisavolainen -
Peltola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 218
Liittynyt: Ma Marras 09, 2009 18:32
Paikkakunta: 53100 Lpr

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja Peltola »

Peruskallio näkyy pinnassa noin 30km itään Ristisuolta, heti siinä Muhoksen voimalaitoksen alapuolella. Seuraava pilkistys onkin sitten Ruotsissa:)
Nuita vastaavanlaisia taloja on enemmänkin Ristisuolla. Siis kellarittomia matalalla kivijalalla. Tonttikin on ihan perus settiä tuolle alueelle.
Muutamat, joita alueelta tunnen arvostavat palveluiden saatavuutta. Lisäksi tuo on yllättävän rauhallinen alue ollakseen kivenheiton päässä motarilta. Rauhatontakaan ei ole kuin Rasvatien radan päässä.
Mikäli tyyli kiinnostaa, niin elä lannistu puritaanien kommenteista ja mee kattomaan vaan. Kallishan tuo ei ole!
Ei kaikkien kuulu päreenvalossa elääkään;)
Punaherukka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 122
Liittynyt: Su Heinä 26, 2009 15:06
Paikkakunta: Norra Savolax

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja Punaherukka »

Käy katsomassa. Kysele, miten remontit on tehty, kuka tehnyt ja milloin. Haistele ilmaa. Jo kuvien perusteella näkee, että tuota ei ole rempattu ajatellen rintsikan alkuperäisiä rakenteita ja toimivuutta, vaan pikemminkin pyritty saamaan siitä perus kastellitalon tyyppinen.
Ingenting är omöjligt.
Wannabe rintamamiestalollinen.
Talon löytämisen tuskaa helpottamassa rintsikkamallinen mökki vm.-53 .
tyvär
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2013 16:33
Paikkakunta: oulu

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja tyvär »

Joo, en minä mitään tuommoisilla sisustuskommenteilla tee. Mä en ole etsimässä perinteistä rintsikkaa, välttämättä. Alue, piha (KYLLÄ, SE GOLFKENTTÄ.) miellyttää, sisustuksen saa ja joutuu lähes aina muuttaessa kuitenkin uusimaan. Lähinnä kaipasin kommentteja mitä kuvista pystyy katsomaan, esimerkiksi just piipun hattu (en älynnyt edes katsoa), juttua tuosta matalasta sokkelista, onko se riski pidemmällä ajalla, uppoaako talo yleensä aikaa myöten? Ja semmosta, mitä ite en tajua talosta kuvista päätellen katsoa. :-) Kun käyn ja kyselen remonteista, niin mitä taloon pitäisi olla tehty, ulkovuoritus näyttää uusitulta, koska jos on laajennettukkin. Mitä pitäisi olla eristeenä ja mitä ei ehottomasti kannata olla eristeenä? Katto näyttää uudelta, sen suhteen ei varmaan ole ongelmaa. Keittiön lattiassa on joku luukku, pääseeköhän siitä kurkistaan alapohjaan?
sahrami
Jäsen
Jäsen
Viestit: 569
Liittynyt: Pe Elo 27, 2010 16:32
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja sahrami »

Talot EIVÄT yleensä uppoa. Jos uppoavat, ne on rakennettu savelle tai suolle. Ja niissä taloissa ei kyllä asuta 50 vuotta rakentamisesta... No okei, joskus uppoaminen alkaa, kun ympäröivään maaperään tulee erilaista kuormitusta (kuivatetaan, johdetaan vesiä uusille reiteille). Äkillinen uppoaminen tapahtuu, jos sattuu esim. suuren runkovesiputken maanalainen uppoaminen (syö maata pinnan alla ja sitten rakennus humahtaa läpi - muistatteko kun Jenkeissä on tänä keväänä/talvena tullut useampia sink hole-nimisiä reikiä.

Se, että matalaperustainen talo näyttää uppoavan, johtuu yleensä siitä, että maanpinta kohoaa. Maanpinta kohoaa, koska siihen muodostuu uutta ainesta (lehdet muuttuvat mullaksi) tai siihen tuodaan uutta ainesta (kivetystä, soraa, sepeliä, multaa). Ajan saatossa maanpinta nousee huomattavasti, jos muodostuvaa ainesta ei poisteta.
Matalaperustaisen talon kanssa pitäisi huolehtia siitä, että maanpinta on kivijalan kohdalla oikealla korkeudella, ja että pihan kaadot ovat talosta poispäin. Erittäin tasaisella maalla maanvaraisella laatalla voi olla, että pian kallistukset vähintään muuttuvan ajan myötä väärään suuntaan.

Mutta siis talo ei sinänsä uppoa, vaan maan pinta sen ympärillä kohoaa.
Avatar
gretheline
Jäsen
Jäsen
Viestit: 367
Liittynyt: Su Tammi 29, 2012 12:56
Paikkakunta: Rovaniemi
Kotisivu: http://villabahnhugel.blogspot.fi/

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja gretheline »

Voisin melkein luvata syöväni hattuni, jos se laajennusosa ei ole tuo yläkerran aulan kohdalle pykätty kattolyhty.

Talo näyttää niin ulkoa kuin sisältäkin siltä ihan kuin joku olisi päästänyt telkkarin sisustussuunnittelija-armeijan valloilleen, ja villi veikkaukseni on, että talo on rempattu myyntiä varten. Jos hinta on alueelle halpa, siellä voi olla jonkin sortin vaurio jossain piilossa ja/tai käyttövesi- ja viemäriputkirempat on tekemättä. Tuota taloa todellakin on rempattu niin rankasti, että mitään alkuperäisiä pintoja ei ole näkyvissä, ja ranskalainen parveke ja kattolyhty (nykyaikaisine?) rakenneratkaisuineen tuovat omat mausteensa soppaan. Oli itse kunkin mielipide esteettisistä seikoista sitten ihan mikä hyvänsä niin fakta kuitenkin on, että tuohon malliin ja noinkin äskettäin uusitusta rintamamiestalosta ei tiedä ollenkaan mitä se on syönyt, ja minulle se on riittävän hyvä ja painava syy siirtyä seuraavaan kohteeseen. Henkilökohtainen mielipiteeni on se että laittaisin rahani mieluummin vaikkapa sellaiseen taloon, joka on remontoitu noin 30 vuotta sitten kun siellä ne mahdolliset remontoitujen pintojen alle piilotetut tai remonttivirheiden seurauksena syntyneet vauriot ovat yleensä jo kohtuukonstein havaittavissa.
"...ja hänen kaikkein salaisin unelmansa oli omenapuu."
-Tove Jansson


RMT 1955-'57, 110/185m2, puu & ekosähkö
Aihki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 177
Liittynyt: Ti Joulu 15, 2009 10:12
Paikkakunta: Oulu

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja Aihki »

tyvär kirjoitti:Joo, en minä mitään tuommoisilla sisustuskommenteilla tee. Mä en ole etsimässä perinteistä rintsikkaa, välttämättä. Alue, piha (KYLLÄ, SE GOLFKENTTÄ.) miellyttää, sisustuksen saa ja joutuu lähes aina muuttaessa kuitenkin uusimaan.
No jos sisustus menee uusiksi ja kelpaa muukin kuin perinteinen rintsikka, tuossa vastaehdokas http://www.etuovi.com/kohde/1100692
Peltola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 218
Liittynyt: Ma Marras 09, 2009 18:32
Paikkakunta: 53100 Lpr

Re: talon etsintä jatkuu. Rintsikka..

Viesti Kirjoittaja Peltola »

^ Ohoh. Oma tontti ja hiekkaisessa jokitörmässä. Ei takuulla uppoa!
Vastaa Viestiin