Melkoinen ylläri

Jokaiselta rintamamiestalon omistajalta on varmasti monesti kysytty: "Löytyikö yllätyksiä". Vanhat talot saattavat joskus todellakin kätkeä sisäänsä niin iloisia kuin surullisiakin yllätyksiä. Remontoidessa niihin sitten törmää.
Jazzuh
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Huhti 24, 2012 20:29
Paikkakunta: Kokkola

Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja Jazzuh »

Meinattiin tuossa tehdä yläkertaan vähän pintaremonttia, uusia lattiamateriaali ja sähköt. Edellinen remontti vuodelta -97, jolloin linoleumin päälle heitettiin laminaatit ja seinille tapetit.
Siinä sitä kaupan halvinta laminaattia heittelin ikkunasta ulos, niin ajattelin samalla vilkaista sen linoleumin alle, kun narisi niin rajusti.
Jälkihän oli aikamoinen yllätys, meinaan en olis uskonut löytäväni aivan haperoja lattianiskoja tai mustana olevaa raakalaudoitusta välipohjasta. Purut oli paakkuntuneita ja osittain melko mustia, rutikuivia kuitenkin.
Liekkö tontilla aikasemmin olleesta talosta kierrätettyä tavaraa, koska niskoja on jo rakentamisvaiheessa tuettu lyömällä kylkeen "uutta" tavaraa. Puruissa oli myös kaikkea roskaa, tiilistä tapetin palasiin.

Purut on jo lähes lapioitu säkkeihin ja odottavat vaihtolavaa mihin kipata. Niskat lähtenee samaan kyytiin ja kaikki muukin sonta. Seiniä hieman avasin, kun puukuitulevy oli näkyvältä osalta aivan musta ja hapero. Seinissä olevat purut tietty painunu ja välipohjan kohdalla tyhjää n. 60cm alaspäin.

Noh, kuvat kertovat enemmän.

Lattia purettu
Laudoitus
Lahoa
Ulkoseinä
Purettua lautaa
Kertaalleen tuettu
YKs vielä

Mitäs tuolle nyt sitten tekisi? Eniten mietin nuita seiniä, kuinka sinne saada lisää eristettä ja mitä eristettä? Ekovillaa puhalsin tuohon pitkälle seinälle kylmän sivuvintin puolelta. Purut oli painuneet sieltäkin.
Ja selvennykseksi että on mun kotitalo, jossa äitini asustelee nykyään yksinään. Ollaan omistettu talo vuodesta -94, itse nukuin lapsuuteni tuossa huoneessa. =)
le pargo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: To Kesä 10, 2010 16:09
Paikkakunta: Oulu

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja le pargo »

Onko yläkerrassa talvisin lämmöt päällä? Jos sitä on pidetty (joskus, ei välttämättä viime vuosina) kylmillään niin jälki vois olla jotakuinkin tuollaista. Kylmän yläkerran lattia kai täytyy tehdä siten, että alakerrasta tuleva kosteus pääsee huonetilaan, mistä se tuuletetaan ulos. Laminaattiin ja linoleumiin kosteus kyllä tiivistyy, lautalattiaakaan en ehkä uskaltaisi tehdä ilman jonkinmoista tuuletusrakoa ja tuuletusjärjestelyä. Seinistä en osaa sanoa.
kakluuni
Jäsen
Jäsen
Viestit: 590
Liittynyt: To Tammi 10, 2008 0:25
Paikkakunta: Riihimäki
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja kakluuni »

En millään jaksa uskoa, että nuo vauriot olisivat alakerrasta tulleen kosteuden aiheuttamaa,vaikka huone olisi kuinka ollut kylmillään. Siellähän olisi saanut suihkutella kattoon jatkuvasti, eikä se tuolla tavoin olisi levinnyt ja seiniinkin noussut.

Epäilen myös, että olisi alunperinkin rakennusvaiheessa lyöty lahoa tavaraa niskoiksi ja tuettu samalla. Kyllä sentään sen verran oli puuta ennenkin vaikka pulöaaikaa olisi ollut, ettei ihan lahoilla laudoilla paakkuuntuneilla puruilla tarvinnut uutta rakentaa. Kyllä noiden tukien on pakko olla jälkikäteen tehtyjä korjauksia. Vahva epäilyni on, että katto on joskus vuotanut, kosteus on valunut seinän sisällä puruissa alas ja mennyt myös lattian alle, siihen viittaa nuo paakkuuntuneet purutkin. Joskus on sitten saatu vuotu korjatuksi ja rakenteet päässeet kokonaan kuivumaan. Vuoto on varmaan ollut sen verran pieni, että rakenteet ovat aina kuivana jaksona kuivahdelleet ja sateisina kastuneet. Ja joskus on sitten myös tehty remonttia sen verran, että on tuettu lahonneita, mutta ei muuta.

Meillä oli pienellä alueella yläpohjassa (meillä on vain 1 krs ja avovintti) aika lailla samannäköistä, mustunutta lautaa ja rutikuivaa hitusen paakkuuntunutta purua. Myyjät kertoivat jo ennen kaupantekoa, että katto on vuotanut joskus ja paikat avattiin jo ennen kaupantekoa.

Kyllä minä seinällekin tekisin sen mitä olet lattalle tehnyt eli avaat ja purat niin pitkälle, että laho ja musta loppuu ja tervettä tavaraa tilalle. Jos purut on mustat, niin ne pois ja vaikka selluvillaa tilalle.
kakluuni
Jäsen
Jäsen
Viestit: 590
Liittynyt: To Tammi 10, 2008 0:25
Paikkakunta: Riihimäki
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja kakluuni »

On se näköjään vähän kosteutta ottanut tuo lattianiskan tukikin,jota arvelit rakennusaikaiseksi ja minä jälkikäteen laitetuksi. Siinäkin on kosteuden jälkiä tuossa seinän vasten olevassa päässä. Mutta tuo on pikkuista, ja vahvistuksen naulathan on ihan kirkkaat, jos olis ollut kosteutta vähänkään enempi niin olisivat ruosteessa. Ole yhä sitä mieltä, että tuo on jälkikäteen tehtyä korjausta, jolla vahvistettu kattovuodon /ikkunan alustan vuodon lahottamaa niskaa.
munamies
Jäsen
Jäsen
Viestit: 188
Liittynyt: Ma Helmi 28, 2011 20:19
Paikkakunta: hausjärvi

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja munamies »

Samaa mieltä kyl tosta, et ei varmaan johdu mistään kylmillään olosta tollanen jälki.
Meijän hörskän yläkerta oli melkee 30.v kylmillään ja lattioissa jotku muovimatot/linoleumit, niiden alla sanomalehteä, pahvia
ja harvalauta ja kaikki rutikuivaa eikä merkkiäkään mistään kosteudesta.
Se että mistä on kosteutta saanu noin paljon, en osaa sanoa, luulis olevan jo alakerran puolella asti näkyvissä vauriota, katossa siis.
Ja tosiaan se korjaushan on ihan terveen näkönen, eli varmaan juuri niin kuin sanottiin, joskus korjattu, mutta lahot jätetty vaihtamatta.
Mutta ei sieltä alakerrasta tosiaan niin paljon kosteutta tule, ellei sitten koko alakerta ole saunaa :-)
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

Kyllä tuo kattovuodolta ja sen jälkeisiltä korjauksilta näyttäisi. Tosiaan putsaa kaikki tummunut pois ja vaihda lahonneet/pehmenneet uuteen. Päälle sitten vaikka ekovillapurua.
Onko tuo kuva "kertaalleen tuettu" ulkoseinää vasten? Kannattaisi laittaa siihen vaikka kulmarauta vielä tueksi jotta ei pääse notkahtamaan alaspäin.
Yläkerran lattiapinnan mahdollinen kondensoiminen on myös paljon kiinni siitä paljonko eristettä on ja siitä onko yläkerran huoneet eristetty. Eli jos sitä on joku 100mm on lattia lämmin mutta 200mm tai yli niin lattiapinta alkaa olla kastepisteen kohdalla.
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Saa kyllä puu olla vuosia märkää kuivumatta välissä ennenkun menee tommoseks. Mulla on pihalla toista vuotta lojumassa naulaisia kakkosnelosia eikä ne ole ottaneet kunnolla edes väriä..

Onko/onko ollut talossa peltikatto? Mielestäni yksi vaihtoehto on, että yläkerta on aikoinaan ajan tavan mukaan ollut rakentamatonta tilaa ja peltikaton kondenssi on tehnyt tuhojaan. Peltikaton kondenssi voi tuottaa ihan kaameat määrät vettä ja märät purut taasen säilöö todella pitkään kosteutta..
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

Taivasalla oleva puu on suuren osan ajasta kuiva, märissä puruissa se muhii koko ajan.
le pargo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: To Kesä 10, 2010 16:09
Paikkakunta: Oulu

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja le pargo »

Päättelyni vaurion aiheuttajasta perustuu kohteeseen, josta tänä keväänä avattiin kylmänä pidetyn yläkerran lattioita. Lattiarakenne oli ylhäältä: muovimatto, lastulevy, raakaponttilauta, eristeet jne.. Ponttilaudat oli aivan märkiä ja tummuneita (enimmäkseen kovia), eristeet (jonkin sortin turve tms.) paakkuuntuneita ja lattianiskat tummuneita, mutta kovia. Kyseisen huoneen alapuolella oli tupakeittiö. Kyllähän se kattovuotokin tuollaista jälkeä aiheuttaa, mutta uutta lattiarakennetta en kyllä itse kovin tiiviiksi tekisi, mikäli siis yläkerta pidetään kylmänä.
Jazzuh
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Huhti 24, 2012 20:29
Paikkakunta: Kokkola

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja Jazzuh »

Talohan itsestään on pystytetty kaikkien papereiden mukaan 1952 ja yläkerta tehty mahdollisesti -56. Meidän aikana yläkerta ollut lämpinänä ja ihan asumiskäytössä. Konesaumattu peltikatto umpilaudoituksella löytyy, sekin kai alkuperäinen.
Pitää vissiin purkaa koko yläkerta, että saa mielenrauhan sen suhteen ettei tipahda katto niskaan.
Tuossahan oli rakenne seuraavanlainen: laminaatti,solumuovi,linoleum,pahvi,sanomalehti,raakalaudoitus,niskat/purut ja alimmaisena paperisäkkejä jotka olivat aivan kunnossa.

Sanomalehdet vuosilta 52-56, joka tukisi sitä alkuperäisrakennelmaa, kaikki nämä olivat aivan ehjiä ja luettavissa.
Nuo niskat olivat aivan lahoja ja potkaisemalla murenivat paloiksi. Nuo lankut taas niiden alla ovat kovaa tavaraa eikä niissä näy mitään isompaa lahovikaa.

Seinissä olevat kuitulevyt ovat mustia vain tuosta välipohjan kohdalta, samoin runkopalkit ja purut. Kaikki ylempänä oleva aivan terveen oloista ja kovaa. Alimmainen vaakalautakin tumma ainoastaan siltä osin mitä oli purujen sisässä, eli noin 2cm alareunastaan. Ylhäältä tippuvat purut ihan kirkkaita..

Hitosti sekavaa tekstiä, laitetaan taas kuvia niin tulee selväksi kaikille.

Ulkoseinä
Purut jo lapioitu
Olihan se aika pehmoista
Lahoa
tessu

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja tessu »

On siinä jotai sitte tapahtunu kun meilläkin navetan yliset vieläkin kunnossa, vaikka kuinka kosteeta aikoinaan oli alapuolella navetassa.
Jos on ollu oikei nuukia rakentajia aikoinaa niin on käytetty kaikki mitä on saatu,ja sotienjälkee kun ei oikein saanu mitää,nyt näitä sitte yritetää tekohengittää!
warixenjalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1485
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja warixenjalka »

Ei kait siellä yläkerrassa ole ollut putki- tai vesijohtovetoja tuolla kohtaa? Tai paisuntasäiliö? Ei kait vessaa kuitenkaan?
- Puolihullu varttisavolainen -
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

Tuossa on kuitenkin jo aika paljon purua, onko tuo 5+4 tuumaa? Eli alakerran ollessa lämmin ja yläkerran kylmä niin kastepiste on siellä purujen yläpinnan tuntumassa. Kun päällä on ollut vielä tuuletuksen estäviä rakenteita eli nuo matot ja laminaatit niin onhan siellä voinut kosteus muhia tietyssä kerroksessa (enkä tarkoita nyt mitään höyrynläpäisyä vaan ihan sitä että purut on peitetty). Toki on voitu alunperinkin laittaa huonoa puutavaraakin.
KMS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 405
Liittynyt: La Tammi 19, 2008 11:05
Paikkakunta: Turku

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja KMS »

tai sitten lattiaa on kuurattu runsaalla vedellä vuosikymeniä.

k
Jazzuh
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Huhti 24, 2012 20:29
Paikkakunta: Kokkola

Re: Melkoinen ylläri

Viesti Kirjoittaja Jazzuh »

ei ole kovinkaan paikallinen lahovaurio tämä. On nimittäin koko huoneen käsittävä,ja mitä seinien alle kurkkiii, niin jatkuu toisessakin huoneessa. Koskee ainoastaan nuita ylempiä niskoja sekä puruja.
Yläkerrassa oli keittiö kun talo ostettiin, sijaitsi toisessa huoneessa kuviin verraten. ei oo ollu muuta lämmitystä kuin uunit ja sähköpatterit.
Nyt tarvitsen vähän tukea ajatukselle purkaa koko yläkerran lattiat auki. Ja kuinka vaihtaa harjan suuntaisten seinien alla kulkevat 100x100 parrut. Nekin lahoja..
Muutamaa timpuria kysyin hommiin, vaan eipä kiinnostanut remppahommat. Uusia helpompi pystyttää :twisted:
Vastaa Viestiin