Kuisti on alkuperäinen ja ennen oli kylmä. Eristettiin seinät, lattia ja katto. Lattia rakennettiin rossipohjana. Varmaan kynnyksen kohta voi olla ongelmana ja lisäksi betoniportaat oli kiinni ulkovuorauksessa, mikä vaihdettiin, koska oli todella huonossa kunnossa. En sitten tiedä jos isä tarkisti tarkemmin rakenteet laholta?Zaffodi kirjoitti:Onko tuo kuisti alkuperäinen vai myöhemmin tehty? Ulko-ovien edustat on sellainen paikka jossa kynnyksen juuresta pääsee helpolla vettä rakenteisiin joten siellä voi olla lahoa, esim. meillä mökillä oli lapioitavassa kunnossa puutavara oven alla.
Kaikki vaurioitunut tavara pitää tietty saada pois ja vaihdettua tuoreeseen joten tuo alajuoksu ja ulkoseinäkin pitää purkaa niin pitkälle kuin purettavaa riittää jotta uudet rakenteet eivät vaurioidu.
Onko siis vain kuistin alla rossipohja ja miten sen ajattelitte alipaineistaa? Oikeastihan sieltä pitää tosiaan poistaa se hajun lähde ja hoitaa tuuletus kuntoon. Joku sähköpohallin nurkkaan pöhisemään tietty tuulettaa hajut pihalle mutta ei poista sitä alkuperäistä ongelmaa ja voi jopa lisätä sitä kun kostea kesäilma imetään sinne sisään konevoimin. Jos tuollaisessa ongelmapaikassa pitäisi jotain konetta käyttää niin veisin sinne kuivurin.
Sisällä tietty kaikki paikat kannattaa imuroida jos on epäilyä home-itiöistä. Hyvällä hepa-suodattimella varustettu tehokas imuri ja kaikki pinnat sillä, myös ne katot tai nehän voi vaikka nihkeäpyyhkiäkin. Sohvan jos haluatte jättää ja jos siihen on oikeasti jotain tarttunut niin pesuun painehuuhtelupesuri vai mikä sellaisen nimi on, vesi-imuri joka sumuttaa pesuainetta pumpun voimalla (tietty vain jos sohva on kangassohva ja sen kestää, nahkasohvan voi pyyhkiä...). Meidän sohvasta saa tyynyjen verhoilut irti ja ne voi konepestä.
Otsonointi on tehokas desinfiointitapa koska kaasu leviää joka paikkaan ja kun sen antaa olla sitten ainakin pari kolme päivää niin alkaa oikeasti tehota. Itsellä kokemusta ruumiinhajun poistosta ja tulipalosaneerauksista, vie hyvin nuo hajut pois.
Teillähän oli kaikki paikat uutta ja ilmanvaihto seis joten ei pidä ihmetellä jos kämpässä haisee maalit sun sellaiset.
Rakennusmesterin kokemuksesta hän suositteli että kokelisin kanavapuhaltimella saada ilma ulos korsvausilmaventtiileistä sen sijaan että ilma pääsee sisätiloihin.
Pestään varmaan sohva ja otsoinoidaan.



