Pönttöuuni

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
KMS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 405
Liittynyt: La Tammi 19, 2008 11:05
Paikkakunta: Turku

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja KMS »

Mulla oli työn osuus n. 1000€, siihen kivet ja kuoret (100€) päälle. Kivien hintaa en muista. Uuni oli vähän normaalia pienempi, kantikas ja muurarin mukaan mitoittui hyvin moduulikokoisille tiilille. Toimii vähän liiankin hyvin, koska on pienessä huoneessa.

k
Avatar
PanuP
Jäsen
Jäsen
Viestit: 364
Liittynyt: La Joulu 14, 2013 20:36
Paikkakunta: E-P

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja PanuP »

J&J kirjoitti:Meillä tähtiventtiili on auki vaan kesäisin kun ei lämmitetä. Ja silloin avataan, jos tulipesän pellit on jo kiinni lämmityksen jäljiltä, mutta tarttee "tuulettaa", ja tulipesän peltien avaaminen silloin jäähdyttäs koko pöntistä.
IMHO käsittääkseni venttiiliä on käytetty myös lämmityksessä tai pikemminkin se on juurikin lämmityksen vuoksi uuniin asennettu.
Eli siinä vaiheessa kun pesällinen palanut ja pellit/pellin voi sulkea, avataan samalla venttiili. Sieltä sitten pikalämpöä kylmään huoneeseen. Paljon mahdollista ottaen huomioon, että monessa kammarissa on saattanut lämmityskertojen välillä tulla vähän helvetin kylmä. Ja veikkaan myös, että poistoilmanvaihtoa ei ole sata vuotta sitten kessurasioiden kansiin tehdyissä rakennussuunnitelmissa vielä mahtunut :wink:

Pidätän itselleni oikeuden olla myös totaalisen väärässä.
jarkkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 962
Liittynyt: Pe Tammi 23, 2009 23:38
Paikkakunta: etelä-karjala

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja jarkkis »

Olisin kyllä sitä mieltä,että tuon kyseisen venttiilin pääfunktio on ollut ilmanvaihto.Systeemi ja sen tekotapa on ollut aikanaan yleisesti tunnettu koko Suomessa.Myös vanhoissa ammattikirjoissa puhutaan tuon venttiilin kohdalla ilmanvaihtotarkoituksesta.Kyllä se tietysti voisi periaattessa noinkinkin toimia,että annettais uunin kanaviston läpi kuuman ilman virrata venttiilin kautta huoneeseen.Mutta tuo nokisten kanavien kautta virtaava ilma saattaisi olla noen hajuista ja itse nokeakin ehkä tulisi sen mukana huoneeseen.Lisäksi tuollainen läpivirtauskäyttö luultavasti jäähdyttäisi uunin liiankin nopeasti.
vww
Jäsen
Jäsen
Viestit: 54
Liittynyt: Ma Loka 17, 2005 21:57
Paikkakunta: 016

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja vww »

Sehän vaikuttaa siltä että pitää alkaa muuraria etsimään. Nuo olemassa olevat kuoret ovat ilmeisesti sinkitty. Mites niiden maalaus valkoiseksi onnistuu? Mistä löytyisi pönttöön sopivia lasiluukkuja? Nykyiset voisi ehkä sooda puhaltaa ja uudelleen maalata.
Avatar
PanuP
Jäsen
Jäsen
Viestit: 364
Liittynyt: La Joulu 14, 2013 20:36
Paikkakunta: E-P

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja PanuP »

jarkkis kirjoitti:Olisin kyllä sitä mieltä,että tuon kyseisen venttiilin pääfunktio on ollut ilmanvaihto.Systeemi ja sen tekotapa on ollut aikanaan yleisesti tunnettu koko Suomessa.Myös vanhoissa ammattikirjoissa puhutaan tuon venttiilin kohdalla ilmanvaihtotarkoituksesta.Kyllä se tietysti voisi periaattessa noinkinkin toimia,että annettais uunin kanaviston läpi kuuman ilman virrata venttiilin kautta huoneeseen.Mutta tuo nokisten kanavien kautta virtaava ilma saattaisi olla noen hajuista ja itse nokeakin ehkä tulisi sen mukana huoneeseen.
Väitän etteivät pienet käryt ole ennen kamalasti haitanneet, kun vaakakupissa on painanut lämpö. Ei sillä, en muuten olisi asiaa näin ajatellutkaan, mutta kun mun kolmesta uunista yksi on sellainen, että savupeltejä on vain yksi eikä tähtiventtiiliä voi mihinkään muuhun kuin tuollaiseen pikalämmitykseen käyttää. En ole koskaan kokeillut, pitääpä testata joku kerta.
Mutta niin...onhan ilmanvaihdollinen funktiokin ilman muuta suunniteltu, eihän uuneissa muuten kahta savupeltiä edes tarvittaisi.
jarkkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 962
Liittynyt: Pe Tammi 23, 2009 23:38
Paikkakunta: etelä-karjala

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja jarkkis »

Joo,on tuota systeemiä yhdellä pellilläkin tehty,mulla on ollu se käsitys että siinä tapauksessa tuon venttiilin kanava avautuisi pellin yläpuolelle.Mutta kokeilemallahan tuo kuitenkin selviää,missä pellin asennossa venttiilissä on vetoa.

Noinhan se tietysti entisaikaan oli että lämpö oli hyvinkin kallisarvoinen asia ja sitä myös arvostettiin,joutuihan sen eteen näkemään vaivaa ja polttopuu oli kaupunkipaikoissa arvokasta silloinkin.Uuneja saatettiin joutua kovalla pakkasella lämmittämään aamulla ja illalla.Ja silloinhan oli talvetkin vielä oikeita talvia eikä tälläistä loputonta märkää kaamosta kuukaudesta toiseen.
Avatar
J&J
Jäsen
Jäsen
Viestit: 288
Liittynyt: La Elo 06, 2005 10:37
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja J&J »

Kyllä mä väittäisin että tähtiventtiili on ilmanvaihtoon. Ja hyvin tämän asian hoitaa. Siksi mua onkin ihmetyttänyt, miksi niiden poistoa suositellaan uusia muuratessa.
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja vesahy »

J&J kirjoitti:Kyllä mä väittäisin että tähtiventtiili on ilmanvaihtoon. Ja hyvin tämän asian hoitaa. Siksi mua onkin ihmetyttänyt, miksi niiden poistoa suositellaan uusia muuratessa.
Tupakkaventtiiliksikin sitä on kutsuttu ja nimenomaan ilmanvaihtoon se on tarkoitettu. Normaalisti se on kahden pellin välissä, ylempi pelti ja venttiili auki niin muurin viereen voi mennä papemaan paperossiksi ja venttiili imaisee savut.

Venttiilin poistoa ei vain suositella vaan se on nykyisin kielletty, tiesi muurari kertoa ja nokikolarikin vahvisti asian. Sehän on seora reikä savuhormiin. Palomääräykset ovat muuttuneet vuosien varrella ja sen vuoksi meidänkin uunista tuli 12 senttiä matalampi kuin vanha. Näin saatiin nykyisin vaadittava 25 sentin suojaetäisyys.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Puulämmittäjä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 534
Liittynyt: Ke Marras 05, 2008 22:22
Paikkakunta: Pohjois Savo

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja Puulämmittäjä »

Mitähän ne muurareiden ohjeet sanoisivat seuraavasta ristiventtiileiden asennuskohdasta. Pyöreät aukot peltikuoren ylä ja ala-osaan, kaksi molempia. Kun lämmitys on jo "hyvässä tulessa", avataan valinnan mukaan joko kaksi tai neljä venttiiliä auki. Jos vain kaksi niin ristikkäin alhaalta ja ylhäältä. Venttiilien asennuskohdat uunin vastakkaisille puolille. Avauksen jälkeen alkaa ilma virtaamaan uunin tiilien ja peltikuoren välissä ja huone alkaa lämpenemään samalla. Venttiilit voi sulkea myöhemmin kun uuni muuten alkaa luovuttamaan lämpöä. Uunin tekovaiheessa rapataan tiilien pinta siistiksi pinnaltaan että ilma kiertää paremmin. Näin suunnittelin omaa uuniani kolme vuotta takaperin, mutta jäi tekemättä kun "kotijoukkojen komentaja" oli mallista eri mieltä. Valinnaksi tuli Tulikiven Sanna joka on myös hyvin lämmittänyt.
OEn
Jäsen
Jäsen
Viestit: 56
Liittynyt: Pe Maalis 16, 2007 17:48
Paikkakunta: Kouvola
Paikkakunta: Kouvola

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja OEn »

Meille ostettiin Pohjanmaan tiilirakenteen uusi pönttöuuni. Halkaisija 75 cm ja korkeus 2 metriä. Uunissa on yksiovinen lasikuukku. Poltan aamuin illoin yhden pesällisen. Näin voin nauttia tulesta kaksi kertaa päivässä. Olohuoneen patteri on ollut koko talven kylmä. Uuni on puupihi. :-D
A wooden boat has a soul.... and also a house.
Khyron
Jäsen
Jäsen
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Huhti 13, 2007 10:33
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja Khyron »

Puulämmittäjä kirjoitti:Mitähän ne muurareiden ohjeet sanoisivat seuraavasta ristiventtiileiden asennuskohdasta. Pyöreät aukot peltikuoren ylä ja ala-osaan, kaksi molempia. Kun lämmitys on jo "hyvässä tulessa", avataan valinnan mukaan joko kaksi tai neljä venttiiliä auki. Jos vain kaksi niin ristikkäin alhaalta ja ylhäältä. Venttiilien asennuskohdat uunin vastakkaisille puolille. Avauksen jälkeen alkaa ilma virtaamaan uunin tiilien ja peltikuoren välissä ja huone alkaa lämpenemään samalla. Venttiilit voi sulkea myöhemmin kun uuni muuten alkaa luovuttamaan lämpöä. Uunin tekovaiheessa rapataan tiilien pinta siistiksi pinnaltaan että ilma kiertää paremmin. Näin suunnittelin omaa uuniani kolme vuotta takaperin, mutta jäi tekemättä kun "kotijoukkojen komentaja" oli mallista eri mieltä. Valinnaksi tuli Tulikiven Sanna joka on myös hyvin lämmittänyt.
Siinä vaiheessa kun lämpöä on luovutettavaksi tiilien ja pellin välissä ni luulis pellinkin lämpenevän riittävästi et lämpöä tulee. Ei se pelti kuitenkaan ole kovin paksua, ja siirtää lämpöä paremmin mitä tiilet.
Naulat tykkää kun niitä lyödään.
jarkkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 962
Liittynyt: Pe Tammi 23, 2009 23:38
Paikkakunta: etelä-karjala

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja jarkkis »

[quote="Puulämmittäjä"] Näin suunnittelin omaa uuniani kolme vuotta takaperin, mutta jäi tekemättä kun "kotijoukkojen komentaja" oli mallista eri mieltä. [/quote

Näinhän se usein pyrkii menemään :wink:

Normi pönttis alkaa luovuttamaan lämpöä senverran nopeasti,ettei se siinä suhteessa sen kummempia kommervenkkejä tarvii.Ja jokapuolelta uunia,sitä kun ei pysty oikein muuraamaan palomuureihin kiinni,niinkun näkyy tiiliuuneissa olevan käytäntö nykyaikana.Entisajan muurausohjeissa neuvotaan,että uuni tulee jättää muutaman sentin verran irti taustamuureista niin että ilma pääsee huuhtelemaan uunia jokapuolelta.
Avatar
J&J
Jäsen
Jäsen
Viestit: 288
Liittynyt: La Elo 06, 2005 10:37
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja J&J »

Voisinkin tähän samaan ketjuun esittää oman kysymyksen.
Eli kuulemma tässä meidän olkkarissa on myös ollut pöntinen. Muuri vaan on tuollainen vino. Muurin edustalla lattiassa on puoliympyränmuotoinen betonivalu (ei erotu tuosta kuvasta hyvin), joka kielisi pöntisestä, samoin pihakaivossa olevat pöntisen kuoret. Mutta tuo vino muuraus nurkassa ei oikein tuohon pöntiseen istu.. N.180cm korkeudessa on pelti ja n.50cm korkeudella hormiliitos ja sen yläpuolella nuohousluukku, vissiin tehty jälkikäteen.
Vissiin joskus 70-luvulla on pöntinen hävitetty ja tilalle tuotu öljykamina. Tuo nurkan vino muuraus taas jatkuu yläkertaan samanlaisena (jossa on jokin tulisija ollut ennen myös, ja siellä myös puoliympyräbetoni vinon osuuden edessä lattiassa), niin se viittaisi että alunperin on ollut tuollein muurattu.
Muuria tuskin pöntisen poiston jälkeen tuollaiseksi olisi muurattu, juuri siksi kun jatkuu yläkertaan samanlaisena, ja siksi että perikunta ei ole jaksanut varmastikaan nähdä sitä muuraamisen vaivaa, kun muutkin pikkukorjaukset on ennemmin tehty niin, että on jätetty tekemättä.
Tuleeko kellekkään mieleen miten tuossa olisi voinut olla pöntinen? Ja saisiko siihen sellaista enää?
Kuvasta hyvin huomaa, että sisällä on hieman tupakoitu ennen meidän tänne muuttoa :D

Kuva
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Hormiliitos on varmaan öljykaminan jäljiltä, esim Porin Matissa on ihan alhaalla, noin 20 cm maasta.
Oletko oikeen syynännyt tuon nurkan maalipinnan ja rappauksen - jos raksavalon laittaa suoraan edestä ja tiiraa sivusta, niin vois näkyä ala- tai yläliittymän rantua..

Miksei tuohon sitä pönttölämpöä saisi: onhan hormi alas asti, joten siihen kolo alaliittymälle ja ylös pelti ja nuo vanhat kolot tukkoon.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Puulämmittäjä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 534
Liittynyt: Ke Marras 05, 2008 22:22
Paikkakunta: Pohjois Savo

Re: Pönttöuuni

Viesti Kirjoittaja Puulämmittäjä »

Mitäpä tuohon sanoisi. Yksi kuva vastaa tuhatta sanaa. Jos saat selvitettyä että uuninpohja on kunnossa, jokin uuni on nurkassa joka tapauksessa ollut. Hormipeltikin on valmiina. Valitset vaan semmoisen uuniratkaisun mihin hormipellin korkeus passaa. Jätä uunin taakse molemmille seinille 10 cm. rako siivoustyön helpottamiseksi ja lämpökierron tehostamiseksi. Sähkötyöt kannattaa tehdä kokonaan uusiksi. Nyt näyttää olevan käytössä maadoittamaton järjestelmä ja peltikuoriset johdot tapettien alla. Mitäpä tuohon muuta sanoisi. Lattian kunto kannattaa myös tutkiskella. Jos on puun päällä muovi tai huopapohjainen muovimatto niin ne pois ja puupinta näkyviin hioen tai kokonaan uusi lankutus tai parketti. Mutta noin yleisesti, hyvä lähtötilanne. Tsemppiä.
Vastaa Viestiin