Mitä hittoa nyt teen?

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
1Artist
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: Ma Touko 16, 2016 0:02
Paikkakunta: HML

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja 1Artist »

48tönö kirjoitti:Edellinen kirjoittaja on varmaan itse rautakaupassa myymässä, kun taas on asiakkaan vika kun on tyhmänä mennyt ostamaan väärää lautaa.
Nykyisin saa myydä mitä tahansa skeidaa ja aina on vika jossain muualla kuin tuotteessa.
Mikä oksennus tämä nyt oli? Minä luin nupan vastauksen erittäin asiallisena, enkä mitään syyttämistä havainnut.
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Pyritään taas olla provosoitumatta ja pysytään asiassa, niin hommat selviää.
Melko hyvä ohje tietysti on jos ei ongelmaa, niin ei tarvitse korjatakaan. Toisaalta jos taas on ongelmaa, niin kosteusvaurioissa nopeus on valttia.
Rossipermannot ovat kosteusteknisesti omat ongelmansa sisältäviä rakenteita ja jonkin verran säidenkin armoilla. Sata prosenttisesti kuivaa ilmaa ympäri vuoden saadaan aikaiseksi vain kuivauskoneella ja sekin oli pelkästään yksi ehdotus tiedoksi. Kuivauskoneet ovat käytössä monien koulujen ja päiväkotien rossipermannoissa, sekä laajalti Suomessakin myös omakotitaloissa, etupäässä uudisrakennuksissa. Toimivat kuin junan vessa ja ongelmat loppuu kuin seinään.
Usein kuulee tämän vertauksen, että rossipohjat toimineet satoja vuosia, näin onkin silloin kun lattiaeristeet olemattomia ja piipun perustuksetkin lämmittävät rossitilaa. Talot tehtiin mäen nyppylöille hyville rakennuspaikoille, perustukset umpikivijärkäleitä, joissa ei kapillaarisuutta. Tilan kuivuminen hoitui pääasiassa lämpötilaerojen ansiosta.
Kannattaa myös huomioida, että yleisesti vanhoista rakennuksista parhaat ovat jäljellä , huonoimmat purettu jo ajat sitten.
Rakennusinsinööri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 61
Liittynyt: Ke Loka 07, 2015 7:21
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja Rakennusinsinööri »

Näkisin, että kuivatuskoneen sijoittaminen rossipohjaan on se viimeinen ratkaisu kosteusongelmaan, tai mahdollisesti väliaikanen ratkaisu siksi aikaa kun muita korjaustoimenpiteitä tehdään. Koska jos pieni Matin sanavalintaan kohdistuva kritiikki sallitaan, niin ne koneet eivät toimi kuin junan vessa, vaan (toisin kuin junan vessa) lopettavat toimintasa kun talon tai koneen sähköjärjestelmään tulee vika tai kun kone yksinkertaisesti hajoaa syystä tai toisesta.
zaleo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: La Heinä 25, 2015 8:46
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja zaleo »

Siis ostan kolmeen (todella pieneen) kellariin ihan kompuralla toimivat kuivaimet ja sähköpatterit (ei saa jäätyä), voisin sellaisen rossipohjaankin ostaa, mutta noista luukuista oikein tuntee ilmavirran (myös niistä joissa ei ole puhallinta) niin en usko että kuivain auttaisi sillä siinä tosissaan kuivattaisiin maapalloa.

Salaojat piti tehdä tänävuonna, mutta ajattelin että ne voi ensivuodellekkin jättää kun aika loppuu kesken (ja vanhan alapohjan ulkopinta oli kunnossa pl. piipun juuren päältä ja kellarin päältä. Ja nyt noissa ongelma paikoissa on 10-30cm tuuletusrakoa eikä puu suoraan etonin päällä)


Mitä tulee tuohon Alanderin mainostamaan absorptio vehkeeseen, se olisi vähän liioittelua just rossipohjan ilmanvaihdon takia ja kellari komeroiden pinta ala kun on luokkaa 9m². Mietin sitäkin tuossa alkuvuonna mutta se olisi parintonnin investointi. Vaikka lämmittäisin+kuivaisin eristämätöntä kellaria keskimäärin 400W teholla 3kk vuodessa niin huoltovarmuus on ihan toista tasoa.
perus vastuksella toteutetun patterin huoltovarmuus on ihan omaa luokkaansa ja kuivaa todella hyvin kun kellareissa on poistoventtiilit kuitenkin. ainoa mikä epäilyttaa on halppis kuivaimet, mutta pitää ottaa malli jossa 3v takuu :D
48tönö
Jäsen
Jäsen
Viestit: 143
Liittynyt: Ke Elo 12, 2015 16:48
Paikkakunta: Lieto

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja 48tönö »

Pointti on lähinnä siinä, että jos puutavaraliikkeet myisi laadukasta tavaraa , ei olisi aloittajan puut homeessa ja ei tarvitsisi tätäkään keskustelua käydä.
Väittäisin että jos olisi saanut talvella kaadettua kuivaa puuta, niin ei olisi ongelmaa laisinkaan.

Nyt kaupataan kaikenlaisia mööpeleitä korjaamaan huonon puutavaran aiheuttamaa ongelmaa.
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Isäni vietti aikoinaan päiväkausia puutavaraliikkeissä valikoimassa puutavaraa. Käsitin että nykyään on tekniikka, kuivaussysteemit sun muut parantuneet, mutta kylläpä yllätyin kun ostin 50x50 puutavaraa ja 50x50 valmiita liitoskappaleita. Liitoskappaleet oli 52x52 ja puutavara 47x47. Rautakaupassa sanoivat että menee sallittuihin toleransseihin. Mutta miettikääpä mikä määrä puutavaraa säästyy kun puun halkaisijasta vedetään reilu siivu pois.

Rautakaupan puutavara on kieroa ja väärää. Lisäksi esim. vaneri säilytetään kahden teräspalkin hyllyllä, joten 20mm vanerikin on valmiiksi mutkilla. Itse olen ottanut tavaksi tarkistaa jokaisen laudan jonka kyytiin nostan. Jos rautakaupan myyjä alkaa äyväämään, sanon että myyvät sellaista kuraa että on pakko valikoida ja että palaa sitten kun olen valintani tehnyt.
nupa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 178
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 19:51
Paikkakunta: turku

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja nupa »

48tönö kirjoitti:Pointti on lähinnä siinä, että jos puutavaraliikkeet myisi laadukasta tavaraa , ei olisi aloittajan puut homeessa ja ei tarvitsisi tätäkään keskustelua käydä.
Väittäisin että jos olisi saanut talvella kaadettua kuivaa puuta, niin ei olisi ongelmaa laisinkaan.

Nyt kaupataan kaikenlaisia mööpeleitä korjaamaan huonon puutavaran aiheuttamaa ongelmaa.
Tavallaan olet oikeassa, ongelman todella on erittäin todennäköisesti aiheuttanut kuivaamaton puu. Mutta tuntuu vähän tuhlaukselta käyttää uunikuivattua puuta muottilautana tms kun siihen välttää aivan hyvin kuivaamatonkin puu. Pääasia, että on suurinpiirtein mitoissa ja halpaa. Rautakauppiaan olisi toki hyvä merkitä, että ko puu ei ole kuivattua ja ei oikein sovellu suoraan rakenteisiin. Mutta varsinaisesti syy ei siis ole huonolaatuinen puu, vaan väärä materiaali väärässä paikassa.
Nihan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 430
Liittynyt: Ti Elo 24, 2010 21:25
Paikkakunta: Pirkanmaa/Kanta-Häme

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja Nihan »

Aivan ensimmäiseksi pitäisi sen alapohjan olosuhteet mitata ettei tarvitse arvailla. Mulla on Netatmon sääasema ja alapohjassa yksi yksikkö. Sen lukemista mm. aivan selvästi näki milloin kannakoimaton viemäri oli irronnut ja alkanut laskea vedet alapohjaan (onneksi vain keittiön vesiä). Ilmankosteus ampui käyrissä 65% -> 95%, harmi vaan kun ei tullut katseltua sitä moneen viikkoon. Muutaman kuukauden ajan siitä on nyt myös nähnyt miten kiltisti ilmankosteus pysyy tasan 55%:ssa kun alapohjassa hyrrää ko. kosteuteen säädetty kuivuri. Tuuletusaukkoja on joten maailman kuivaaminenkin on suht hyvin onnistunut muutaman satkun koneella.

Kun tiedetään missä lämpötila ja ilmankosteus liikkuvat on helpompi arvioida onko alapohjassa olosuhteet pielessä vai onko käytetty puutavara ollut raakkia.
zaleo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: La Heinä 25, 2015 8:46
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja zaleo »

Joo, tänään haen langattoman ohlsonin mittarin, tiedän että ne on todella epäluotettavia, mutta jos sen saa kalibroitua 100% kosteuteen esim. laittamalla rättejä muovipussiin ja anturin sinne, se on ihan riittävän tarkka näyttääkseen 60-100% alueen. (+/-5% olisi jo todella hyvä)

Sitten varmaan kellarikomeroon ostan: http://www.clasohlson.com/fi/Ilmankuiva ... -l/36-6203

Mutta pistän sen aluksi muutamaksi viikoksi sokkeliin, näkeepähän siitä sitten vaikuttaako kuivain yhtään. Tietenkin jos kosteus on korkealla >90 ja kuivain auttaa, niin sitten pitää alkaa harkitsemaan ihan oikeata kuivainta ja putkistojen rakentamista. Samalla saisi kaikkiin kolmeen kellarikoppiin yhdellä kuivaimella.

Tollanen kokoluokka voisi olla ok: http://www.clasohlson.com/fi/Ilmankuivain-X200/36-5178 Mutta tollaista hintaa en todellakaan maksa noin yksinkertaisesta laitteesta... 1 (tai 2) puhallinta, pyörivä kiekko jossa jotain silica geelia ja jaettu osiin että toisessa vedetään vain ilma läpi ja toisessa kuivausilma... Miten tosta kehdataan 1500 pyytää :o
Spautio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1269
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2011 10:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja Spautio »

Melkein kannattaisi ostaa Bauhausista kuivain, jos sieltä löytyy sopiva malli. Nuo halpiskuivaimet vuotavat aika usein muutamassa vuodessa kylmäaineet ulos, Bauhausin 5 vuoden takuuaika on ihan huomionarvoinen juttu.
zaleo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: La Heinä 25, 2015 8:46
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja zaleo »

Siis tossa ainakin mainostetaan: "Laitteessa ei ole kompressoria eikä kylmäainetta, minkä ansiosta se on hiljaisempi ja toimii jopa 1 °C:n lämpötilassa. "
ja toi halppis maksaa enemmän kuin noi bauhausin kosteudenpoistajat/ilmankuivaimet :)

En kyllä tajua miten se saa sen kosteuden pois siitä kosteuttaimevästä aineesta (ilman että sitä ulos puhalletaan)
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Käytettäessä ilmankuivaimia luukut suljetaan. Kone puhaltaa kostean ilman ulos ja kuivaa sisään tulevan ilman.
Kunnollinen laadukas sorbtio kuivain vaatii ammattilaisen asentamaan pääsääntöisesti. Aluksi kuivain käy melko tiheään, mutta kun se on repinyt kosteuden pois välipohjasta ja seinistä, käy melko harvakseltaan. Ilmankuivaimet ovat laajassa käytössä, teollisuudessa ja rakennuksissakin ja ovat toiminta varmuudeltaan talon ilmanvaihtokoneiden luokkaa. Käyvät vuosikausia, ellei kymmeniä huoletta. Sähkökatkokset eivät suuria ongelmia aiheuta, kuivan alapohjan kastuminen on kuitenkin erittäin hidasta.
48tönö
Jäsen
Jäsen
Viestit: 143
Liittynyt: Ke Elo 12, 2015 16:48
Paikkakunta: Lieto

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja 48tönö »

Aina on tietysti vähän kypsää purkaa juuri valmiiksi saatua, mutta mites jos vaan vaihtaisi homeiset laudat vaikka mitallistettuun lautaan. Pari päivää hommia jonkun kaverin kanssa, mutta sen jälkeen ei tarvitse ostaa mitään parin tonnin kuivaimia. Mainitsit että maaperä ei ole erityisen kostea, joten homehtuminen johtuu siinä tapauksessa uudesta puutavarasta. Etenkin jos vanhoissa puissa ei näy mitään.
zaleo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: La Heinä 25, 2015 8:46
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja zaleo »

48tönö kirjoitti:Aina on tietysti vähän kypsää purkaa juuri valmiiksi saatua, mutta mites jos vaan vaihtaisi homeiset laudat vaikka mitallistettuun lautaan. Pari päivää hommia jonkun kaverin kanssa, mutta sen jälkeen ei tarvitse ostaa mitään parin tonnin kuivaimia.
Joo, arvaa milta tuntuu nyt kun päätin tehdä hommat nopeasti(ja samalla halvemmalla) joten vedin noi laudat runkonaulaimella sellaisilla nauloilla joissa on "uritus" ja pistin muuten riittävästi nauloja :D

jos olisin vetänyt ruuveilla niin saisin yksin tuon korjattua päivässä... nyt tarttee heilua sorkkaraudan kanssa.
zaleo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: La Heinä 25, 2015 8:46
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mitä hittoa nyt teen?

Viesti Kirjoittaja zaleo »

Ok, aika kostea se on, 82% (suhteellista) sanoi mittari... toisaalta ulkopuolella taloa kosteus tiivistu niin auton kuin talonkin pintaan, eli varmaan kosteutta oli ilmassa kohtuullisesti muutenkin (ok, havainto tehty aamulla kun pinnat oli viileitä jne.)

äkkiä tarkastellessa itäpuolen sivu on kosteampi, yhdessä nurkassa kivijalan alareunassa näkyy tummempi alue.

Maksaisikohan vaivaa laittaa "katvealueelle" jääviin nurkkiin (ilmanvaihtoaukkoihin nähden) 100mm ilmastointiputkesta imut ja yhdestä luukusta ulos seinälle, jossa sitten puhallin ja sen jälkseen 180 mutka alaspäin ettei sadevesi mene?

Äkkiä ajatellen olisi varmaan parempi imeä kosteista nurkista pois ilmaa, kuin parantaa ilmanvaihtoa muuten, jo nyt paperi yritti mennä luukkuun kun sitä eteen vein (oli tuulinen päivä kyllä) normaalisti ne ei noinpaljoa ime (tai puhalla, riippuen tuulen suunnasta)


ja liikkeessä kun kävin, niin paskat se mitään kuivattua oli. väärää infoa olin saanut myyjältä... rakennus puolen hemmo käski silti reklamaatiot tehdä :(
Vastaa Viestiin