Viron hintataso

Ajatuksena kertoa mm. "järkevän" hintaisista tuotteista ja vinkeistä niiden hankintaan. Keskustelua myös tarjouksista ja käytetyn tavaran myyntipisteistä ja kierrätyskeskuksista.
Vastaa Viestiin
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Mitkä remontoijan tuotteet on nyt järkevää hakea virosta? Katselin esim. eristelevyjä mutta ovat samoissa hinnoissa kun Suomessa.
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3552
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Kun katsoo noita matkustajia niin halpa olut ja koskenkorva :-D


Viimeksi työmaan virolaiset vei täältä kamaa kotiinpäin. Alennukset parempia.
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Re: Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Niinpä tietenkin. Lämmityspattereita ovat jotkut tuoneet.
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja jutee »

Työkaveri on viron venäläinen nykyään suomalainen, kehu että kyl sieltä saa hyvällä alella mutta ei välttämättä ulkomaalaisena :) Sano että hän voi tulla vaikka mukaan jos joku kerta lähden kuormaa hakemaan että neuvoo sieltä hyvät tavarakaupat ja puhuu kunnon alennukset.. Ite en huomannut tuos aikasemmin googlettamalla kun noita lvi osia esim. latauspumppupaketti vesitakalle siellä 200eur ja täällä 500 eur jne. tosin tilaan vieläkin halvemmalla saksasta nuo härpäkkeet, viron reisu voi tulla ajankohtaiseksi sit kun pitää tuulensuojalevyt laittaa tulevaisuudessa..
warixenjalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1485
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja warixenjalka »

Pitääköhän se ajaa nykyään Latviaan asti rakennustarvikkeitakin hakemaan?

http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-2000001175543.html
- Puolihullu varttisavolainen -
Avatar
Rosvolinna
Jäsen
Jäsen
Viestit: 345
Liittynyt: Pe Loka 05, 2007 23:53
Paikkakunta: Vihti & Parainen

Re: Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja Rosvolinna »

Päteeköhän sama lainalaisuus kuin linja-autoni tuulilasihankinnassa? Suomessa 1500eur, Virossa 700eur, kun englanninkielisellä meilillä tiedustelin, 300eur kun tuttavani natiivieestinkielellä kysyi. Satasella rekka toi tuttavani diilaaman lasin kotiovelle. Google translatorin avulla kirjoitin tehtaalle kiitosviestin ja sain vastaukseksi hymiön...
Casa La Utoja
in
Jäsen
Jäsen
Viestit: 39
Liittynyt: Ti Kesä 05, 2007 10:47
Paikkakunta: Littoinen

Re: Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja in »

Melkein kaiken tilaan ulkomailta. Esim. Kodinkoneet Saksasta jopa puoleen hintaan suomen hintatasoon verrattuna. Keittiön kodinkoneiden rahti n. 250 e kotiovelle toimitettuna. Blancon allas ja hana Suomessa 1470 e, Saksasta 550 e. Kivitaso Virosta, telkkari Saksasta, huonekaluja Connoxilta Saksasta, pientavaraa mm Tanskasta jne.

Kaikissa laitteissa eurooppalainen takuu, ja kun Connoxilta tilatussa tuotteessa oli pieni naarmu tulivat niin paljon vastaan että melkein hävetti, saimme sen lähes ilmaiseksi.

Myös tutut tilaavat tavarat ulkomailta. Koskahan valtiovalta tajuaa, että rahat valuvat ulkomaille ja tekevät jotain asian korjaamiseksi. Täällä on tietenkin yksi välikäsi, maahantuojat jotka ottavat omansa välistä.
Lahti411
Jäsen
Jäsen
Viestit: 13
Liittynyt: Ke Elo 31, 2016 9:05
Paikkakunta: Lahti

Re: Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja Lahti411 »

Toistaiseksi olemme Virosta tilanneet patterit (10 kpl Termoluxin C21-mallia) ja korkkiparkettia. Patterit maksoivat kotiinkuljetuksella 1350 euroa, joten ero Suomesta hankittuihin vastaaviin oli jopa 1000 euroa! Parketin neliöhinta oli virossa n. 30 euroa ja Suomessa 50 euroa. Vaikka kuljetuksesta kuluja syntyikin, säästyi tuossakin useampi satanen.
Kaasuliesi tuli hankittua Ebayn kautta Briteistä. Suomessa valikoima oli huono ja komeammat mallit olivat hinnaltaan aika hurjia. Tuntuu, että kaasuliesiä on Suomessa saatavilla vain kahdessa hintaluokassa: perustaso ja luxus. Iso, 90 cm leveä, 5 polttimen liesi maksoi kotiinkuljetuksella vajaat 200 euroa. Mitään lähellekään vastaavaa ei Suomesta löytynyt.
Perus rakennustarvikkeet (kipsilevy, puutavara) olemme ostaneet Suomesta, sillä ilman pakettiautoa ei ole oikein järkevää lähteä materiaalinhakureissulle lahden toiselle puolen.
jutee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Ti Elo 27, 2013 21:46
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Viron hintataso

Viesti Kirjoittaja jutee »

Itekin tuppaan tilaan varsinkin elektroniikan ulkomailta, nyt päädyin myöskin tilaamaan saksasta varaajan, vesitakan ja kaikki kilkkeet niille, hintaa tulee saman verran kun täällä pelkälle varaajalle ja rahditkin jopa 200eur.. suomi nousuun! :)
Vastaa Viestiin