Kylmien vinttien eristyksessä kovasti puhutaan vinojen osien eristämisesta yms MUTTA kun eristetään suoraa seinä osuutta niin MITEN?
Siinähän nyt ei ole mitään eristettä, pystyniskat ja mutkainen kupruileva paksuhko pahvi ja ulkovuori ilman tuuletusrakoja.. Eli alkuperäinen! EI OLE UMPILAUDOITUSTA YLÖS SAAKKA..
- Pitääkö sinne suunnitella tuulensuojalevyä väliin vai saanko laittaa villan suoraan pahvia vasten?
Tuuletusrakoa varmaan turha siihen rakentaa koska ei se alhaalta pääse kuitenkaan tulettumaan? Ulkovuori rempaa "joskus" tulossa.
Pahvi ei ole 100% ehyt..
- Pitääkö seinässä olla paljon villaa? Runko on 5tuumaa vahvaa (n.125mm) ja tarkoitus laittaa 48x48 koolaus sisäpuolelle eli villaa n.175mm vai riittääkö 125mm?
Alakerrassakin kyllä pärjätty 125mm puru/lastueristeellä vallan mainiosti!
Tuntuu että tuo tiukka puru on todella hyvä eriste mutta jos vertaa villaan kun tekee yläkertää? Piisaako 125mm villalla seinässä?
Toinen puoli on rempattu ulkoa joten se on ok rakentaa tuulensuojalevyyn kiinni.
Ja vinot katot eristän 250mm ja tuulensuojalevyt ulommaisiksi 75mm tuuletusraolla.