Pitäisi asentaa pirttiin makuuhuoneisiin raitisilmaventtiilit ikkunakarmien ja talon rungon väliseen tilkerakoon. Tuntuu täällä maalla olevan hemmetin hankala löytää venttiileitä, joissa olisi jonkinlainen ilmakanava mukana. Kaikki myyvät vain pelkkiä säleikköjä, joita varten karmiin poraittaisiin rivi reikiä.
Nettiä olen selaillut asian tiimoilta päivän ja olen nyt sitä miletä, että tilkerakoon asennettavilla rakoventtiileillä on aika huono tarjonta.
Mitäs venttiiliä suosittelisitte tilkerakoon?
Rakoventtiili tilkerakoon vai mikä se oli?
löytyiskös tuolta --> http://www.biobe.fi
JusHar kirjoitti:Ainakin uponor:illa oli sellainen malli jossa oli mukana sopivan mittaiseksi katkaistava ilmakanava. Löytyy varmaan K-raudasta tai rautiasta.
Huhhuh, ajoin tänään vajaa 200 km Espooseen, joo keli oli hankala, kävin parissa K-Raudassa ja sitten Starkilla. Strakilta löytyi toi Uponorin kanavallinen rakoventtiili. Suodattimena sisällä jonkinlainen karkeasuodatin.


