Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Jees. Jätetään tällä kertaa laminaattiarvokeskustelu sikseen, lähtöasetelmissa on paljon hyvää kommentoitavaa.

Vaikka olishan se houkuttelevaa yrittää kunkin puolueen (perinnejäärät vs. laminaattipoppoo) nyt tästä käännyttää neitseelliset talonomistajat omalle puolelleen, mutta jos nyt yritetään kumminkin kohtuullisen neutraalisti tarjota vaihtoehtoja eikä langeta tähän samaan vanhaan ansaan johon me aina jäädään :-D


Kaikin puolin olisin ihan oikeasti sitä mieltä että tehkää mahdollisimman vähän ja asukaa mahdollisimman paljon. Jos se lattiamatto on ihan ihan pakko ottaa pois, niin tehkää niin, mutta musta on NIIIIIN väärin aloittaa asuminen sillä että tilataan kauhakuormaajat tontille ja myllätään koko maailma ylösalaisin talon sisältä ja ulkoa. Jos siellä on pystynyt asumaan tähän asti niin pystyy varmasti vähän aikaa vieläkin. Asukaa, odottakaa, kuunnelkaa taloa ja itseänne, ja tehkää sitten se ratkaisu että haluatteko sinne laminaatit ja lattialämmityksen vai jotain muuta.

Jos jonkun aikaa (vuosi, mielellään) asuttuanne päätätte että joo, tehdään nopeesti ja nykyaikaisesti, niin sekin on ihan hyväksyttävä päätös. Mutta on inhottavaa jos säntää ensimmäisenä tekemään sillä ainoolla konstilla jonka Remonttireiskaa töllöstä kattomalla oppii ja sitten vuoden parin päästä karvastelee ja harmittaa kun kumminkin ois tehnyt mieli tehdä toisella tavalla kun vaan olis tienny...

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Tinakenkäpoika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1032
Liittynyt: Ke Joulu 05, 2007 19:19
Paikkakunta: Muurame
Paikkakunta: Muurame

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja Tinakenkäpoika »

lmfmis kirjoitti:Hyvä vinkki on myös asua ensin vuosi tai pari ja miettiä rauhassa mitä haluaa muuttaa ja rempata.

Asiat selkenee ajan kanssa mukavasti...

Tää on ehkä paras vinkki jonka voi saada + lueskella foorumia.
Rieputarallaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 43
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 20:16
Paikkakunta: Pöytyä

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja Rieputarallaa »

Tämähän on mielenkiintoinen projekti aina otsikkoa myöden :-) . Matkan varrella oppii, ja iso osa töistä on ihan simppeleitä kun joku vain opastaa alkuun... tämän olen itse tässä matkan varrella oppinut. Jos talo on asuttavassa kunnossa niin itse ihmettelisin myös rauhassa , että mitä tehdä ja missä järjestyksessä. Itselläni tilanne oli ja on hieman toinen, kun tuleva koti ei ollut alkuunkaan asuttavassa kunnossa.
Vinski75
Jäsen
Jäsen
Viestit: 33
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 18:45
Paikkakunta: kuusankoski

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja Vinski75 »

Mä vielä heitän oman kokemuksen tohon laminaattiin.

Meillä toisessa yläkerran makkarissa oli vain jonkinlainen vaneripaloista koottu lattia , jonka alla harvasti lautoja. Koska lattia piti saada nopeasti asuttavaan kuosiin, sinne naputeltiin tietenkin laminaatti. Lattia on nätti. Ei kauheasti käy silmään vaikka viereisessä huoneessa on lankkulattia, ja ennenkaikkea.. lastenhuoneessa helppo pitää siistinä. Kun eräänä yönä sieltä jouduin mahatautisen lapsen tuotoksia pesemään, kiitin kyllä onnea siinä että ei ehtinyt viereiseen huoneeseen asti.. meinaan olisi ollut erittäin ihana niitä eilisiä ruokia kaivella sieltä lankkulattian raoista. laminaatilta ne oli helppo pyyhkiä pois.

Eli etuja on kyllä ehdottomasti se että on helppo pitää siistinä, ja lastenhuoneen kovalla kulutuksella lattian kestää ehkä paremmin kuin puulattia, ja koska se kuitenkin on kohtalaisen halpa laittaa, niin sen pahimman legoillahakkausiän mentyä, sen voi repiä pois ja laittaa sitten vaikka "asianmukaisen" lankkulattian.

Huonot puolet.. ainoastaan yksi huono puoli käytännössä on tullut vastaan.. Lattia kaikuu ja pahasti.. ei tarvi kummoista pikkuautoa jyrrätä siellä yläkerrassa kun se kuuluu alakertaan asti.

Muualla meillä onkin lankkulattia, ja sellaisena pysyy.. on se omaan silmään ja jalkapohjiin kuitenkin miellyttävämpi.
pari kuvaa

lastenhuoneen lattia ennen
http://farm4.static.flickr.com/3061/272 ... 1a.jpg?v=0

ja laminaateilla
http://farm4.static.flickr.com/3064/272 ... 64.jpg?v=0

ja sitten .. joskus vaan se vanha ja paljon elämää nähnyt lattia on mielenkiintoinen ja kaunis ihan sellaisenaan.. tätä ei vielä ole raaskittu alkaa hiomaan. Meidän makkarin lattiaa, joten eipä sitä muut juuri näekään

http://farm4.static.flickr.com/3137/257 ... cf.jpg?v=0

että kaikella on puolensa, ja kyllä ne erilaiset ratkaisut sopii samaankin torppaan.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18266
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Täytyy nyt kuitenkin korostaa sitä, että on olemassa oppisuuntia ja on olemassa fysikaalisia tosiasioita. Eli erityisen huolellinen pitää olla asioissa, jotka saattavat johtaa siihen, että talosta tulee epäterveellinen asua tai siihen syntyy hyvin kalliita vaurioita.

Koska rakenteiden toiminta ei ole kysyjän vahvin alue, kannattaa hänen todellakin edetä hitaasti ja varovasti. Toisaalta ymmärrän sen, että asunnosta on saatava nopeasti asuttava ja toimiva, mitä tämä nyt kullekin tarkoittaa. Mielestäni hyvä yleisneuvo on hoidelle päällimmäiset asiat mitenkuten kuntoon heti ja pienellä rahalla (ikkunatiivisteet, maalia sinne tänne, ehkä juuri tuollainen pikaklikkilaminaatti sinne tänne) ja säästä isommat rahat myöhempää, perusteellisempaa remonttia varten.

Ei pidä kuitenkaan kuvitella olevansa Pekka Huhta. Minä erehdyin kerran, innostuin tuosta Pekan kylppärin veneenkansilattiasta ja ostin mahonkilankkuja puuvene.fi:n kautta. Tuhat tuskaa oli ja välillä näytti koko homma menevän ketuille mutta torjuntavoitto siitä lopulta tuli, ihan kiva lattia mutta oppini minä siitä sain: sama etunimi ei anna valmiuksia kaikkiin kivoihin huhtamaisuuksiin. Vaarallinen mies, saa vaikeat asiat näyttämään mahdollisilta. Pekka käytti kyllä koivua, mutta pitihän mun jotain omaperäistä keksiä.

Tuo suihkukaappi on esimerkki järkevästä ajattelusta: ei sitä narinamajaa rakastaa tarvitse, mutta se on nopea tapa sulkea pois monta potentiaalista ongelmaa. Myöhemmin ja ajan kanssa voi sitten tehdä aivan sellaisen kylpyjärjestelyn kuin haluaa.
TimoAB
Jäsen
Jäsen
Viestit: 616
Liittynyt: Ke Huhti 02, 2008 21:40
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja TimoAB »

Komppaan jokaista joka toppuuttelee että älkää tehkö liikaa ja suunnittelematta! Meillä levähti pieni pintaremppa täydelliseksi saneeraukseksi, jota on painettu vuosi melkein sairaalakunnossa päivätyötä ja kahta alle kouluikäistä lasta ohessa hoitaessa. Kas, suomalainen perusmies osaa ja tekee kaiken itse. Toisaalta osa oli pakollista, kuten homekaton uudelleen rakentaminen.

Rahaa on palanut ihan sikana, en kehtaa tunnustaakaan. Ja nyt kavereiden voimin laitetaan niitä pvalilan pieniä pintamaaleja muuten täysin uudelleenrakennettuun yläkertaan. Ja kaksoset siis syntyivät viime yönä. Eikä tämä ollut vitsi.

Miksi minä muuten tätä nyt kirjoitan? Mars maalikauppaan että on huoneita kuusihenkiselle perheelle ja isovanhemmille!!

Nämä toppuuttelut muuten tapaavat olla ihan turhia. Kaikilla kuitenkin räjähtää homma käsiin. Mutta se tekee elämästä myös mielekästä. Jotenkin kummallisesti.

Nyt siis sinne maalikauppaan.
NOTE! Tämän remontointiaiheisen tekstin on kirjoittanut samettihousuhumanisti. Lähdekritiikki kunniaan.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18266
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja pvalila »

TimoAB kirjoitti:Komppaan jokaista joka toppuuttelee että älkää tehkö liikaa ja suunnittelematta! Meillä levähti pieni pintaremppa täydelliseksi saneeraukseksi, jota on painettu vuosi melkein sairaalakunnossa päivätyötä ja kahta alle kouluikäistä lasta ohessa hoitaessa. Kas, suomalainen perusmies osaa ja tekee kaiken itse. Toisaalta osa oli pakollista, kuten homekaton uudelleen rakentaminen.

Rahaa on palanut ihan sikana, en kehtaa tunnustaakaan. Ja nyt kavereiden voimin laitetaan niitä pvalilan pieniä pintamaaleja muuten täysin uudelleenrakennettuun yläkertaan. Ja kaksoset siis syntyivät viime yönä. Eikä tämä ollut vitsi.

Miksi minä muuten tätä nyt kirjoitan? Mars maalikauppaan että on huoneita kuusihenkiselle perheelle ja isovanhemmille!!

Nämä toppuuttelut muuten tapaavat olla ihan turhia. Kaikilla kuitenkin räjähtää homma käsiin. Mutta se tekee elämästä myös mielekästä. Jotenkin kummallisesti.

Nyt siis sinne maalikauppaan.

Onneksi olkoon, Timo! Minä luulin, että olisi syksympään mennyt, mutta ehkä tunne johtui vain siitä, että näissä rintsikkajutuissa on niin tottunut kaikkien projektien venymiseen...
Avatar
Kimble
Jäsen
Jäsen
Viestit: 245
Liittynyt: To Loka 18, 2007 7:59
Paikkakunta: Riihimäki
Kotisivu: http://tiili5.blogspot.com/

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja Kimble »

pvalila kirjoitti: Ei lattian myöskään tarvitse ikuinen olla, käymässä täällä vain ollaan ja tilanteet ja talon omistajatkin vaihtuvat. Ajallakin on merkityksensä, esimerkiksi pienen lapsen isän kannattaa kyllä heittää lastenhuoneen lattiaan laminaatti ja käyttää säästynyt aika ja raha lapseensa.
Vielä nopeampaa on pitää se vanha muovimatto (jos mahdollista) ja vaihtaa lautaan sitten kun on aikaa. Onhan se vähän turha laittaa laminaattia, joka parin vuoden päästä menee kaatopaikalle. Jää tätä maailmaa elettäväksi vielä lapsenlapsillekin. Osaisko joku kertoa minkälainen on laminaatin elinkaari? Onko se ikuinen vai?

Meillä myös muutto rivarista rintsikkaan puolentoista viikon päästä. Me ajateltiin aloittaa rakentamalla suihkukaapillinen kylppäri yläkertaan. Sen lisäksi kunnostetaan ikkunoita sen verran mitä tänä kesänä ehditään. Maalit ovat kuluneet ja kittaukset osittain halkeilleet. Muuten asustetaan ihan rauhassa ja katsellaan ja kuulostellaan sekä suunnitellaan ja opiskellaan.
TimoAB kirjoitti: Rahaa on palanut ihan sikana, en kehtaa tunnustaakaan. Ja nyt kavereiden voimin laitetaan niitä pvalilan pieniä pintamaaleja muuten täysin uudelleenrakennettuun yläkertaan. Ja kaksoset siis syntyivät viime yönä. Eikä tämä ollut vitsi.
Onnea ja Voimia TimoAB! Meidän identtisetkaksospojat syntyivät viime vuoden huhtikuussa Hyvinkäällä. Poitsut ovat olleet vielä huonoja nukkumaan ja välillä on ollut tosi rankkaa. Mutta hauskoja ja ikimuistoisia tilanteita on ollut vaikka kuinka!
Maailma menee yhteen suuntaan, ihmiset toiseen.
Merelius
Uusi jäsen
Viestit: 3
Liittynyt: La Kesä 20, 2009 14:38
Paikkakunta: Muurame

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja Merelius »

Onnittelut kaksosista, Timo!

Täällä nimittäin myös kaksosia odotellaan, ja kovasti rintamamiestaloon tai vastaavaan tekisi helposta (mutta pienestä) kerrostaloasunnosta mieli. Niin sitä vaan kaivaa verta nenästään... ;)

Palatakseni tähän 'ootelkaa ja asustelkaa' -keskusteluun: olen kyllä samaa mieltä. Itseäni mietityttää kuitenkin, kun olen rm-taloja ja vastaavia katsellut, lähinnä keittiötilanne. Muuten saattaisivat olla asuttavassa kunnossa, mutta keittiöt on tietenkin varustetasoltaan niin niukkoja, että lapsiperheen arjen pyörittäminen ilman pakastinta, astianpesukonetta ja vain pienen jääkaapin kanssa tuntuu kyllä työläältä - varsinkin kun ne kaksoset on tulossa. :D Eli houkuttaisi kovasti hoitaa keittiöpuoli kuntoon vaikka avaimet käteen -remontilla ihan ensitöikseen ja katsella niitä muita remppoja ja muovimaton alustoja sitten ajan kanssa ja rauhassa ja enemmän omin käsin tehden. Muovimatot ja kulahtaneet tapetit ei ole nykyisessäkään asunnossa menoa haitanneet tai silmiä särkeneet yhtään, joten kiirettä ei senkään puoleen ole.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17204
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Merelius kirjoitti:Onnittelut kaksosista, Timo!

Täällä nimittäin myös kaksosia odotellaan, ja kovasti rintamamiestaloon tai vastaavaan tekisi helposta (mutta pienestä) kerrostaloasunnosta mieli. Niin sitä vaan kaivaa verta nenästään... ;)

Palatakseni tähän 'ootelkaa ja asustelkaa' -keskusteluun: olen kyllä samaa mieltä. Itseäni mietityttää kuitenkin, kun olen rm-taloja ja vastaavia katsellut, lähinnä keittiötilanne. Muuten saattaisivat olla asuttavassa kunnossa, mutta keittiöt on tietenkin varustetasoltaan niin niukkoja, että lapsiperheen arjen pyörittäminen ilman pakastinta, astianpesukonetta ja vain pienen jääkaapin kanssa tuntuu kyllä työläältä - varsinkin kun ne kaksoset on tulossa. :D Eli houkuttaisi kovasti hoitaa keittiöpuoli kuntoon vaikka avaimet käteen -remontilla ihan ensitöikseen ja katsella niitä muita remppoja ja muovimaton alustoja sitten ajan kanssa ja rauhassa ja enemmän omin käsin tehden. Muovimatot ja kulahtaneet tapetit ei ole nykyisessäkään asunnossa menoa haitanneet tai silmiä särkeneet yhtään, joten kiirettä ei senkään puoleen ole.
Juu, Timo:lle tsemppiä/onnea, hänellä on kohta aikamoinen tietomäärä RMT-asumisen eri kanteilta kun on ilmeisemmin käynyt läpi henkisen ja fyysisenkin puolen tästä asumismuodosta. Kellarista ei sentäs vielä ole pahempia kuulunut... Täälläpä on :wink: Pesutilat jos on kellarissa kuten täällä niin aikamoista jonglööri touhua pienten lasten kanssa tuo on, varsinkin kun ulkokautta joutuu mennä. Meillä tosin sentään keskikerroksessa on mini-WC mutta silti jos sattuu vielä yläkerrassa asustella... :oops: Aikamoista venymistä kaikinpuolin vaditaan, tällä kommentilla enemmänkin haluan Vaimolleni osoittaa hyvin suurta kunnioitusta mutta miksei muillekin asunnonvaihtoa kaipaaville ihan vain vinkkinä... RMT vs. k-talo... No mutta pitäähän sitä kaiketi elämässä haasteita olla, lepolasseen k-talossa masentuneita taitanee silti olla enemmän kuin meitä :-)
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18266
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Kimble kirjoitti:
pvalila kirjoitti: Ei lattian myöskään tarvitse ikuinen olla, käymässä täällä vain ollaan ja tilanteet ja talon omistajatkin vaihtuvat. Ajallakin on merkityksensä, esimerkiksi pienen lapsen isän kannattaa kyllä heittää lastenhuoneen lattiaan laminaatti ja käyttää säästynyt aika ja raha lapseensa.
Vielä nopeampaa on pitää se vanha muovimatto (jos mahdollista) ja vaihtaa lautaan sitten kun on aikaa. Onhan se vähän turha laittaa laminaattia, joka parin vuoden päästä menee kaatopaikalle. Jää tätä maailmaa elettäväksi vielä lapsenlapsillekin. Osaisko joku kertoa minkälainen on laminaatin elinkaari? Onko se ikuinen vai?
Älä unohda sitä hajua matossa. Ei sitä voi jättää, kyllä se on pakko selvittää.
Avatar
Kimble
Jäsen
Jäsen
Viestit: 245
Liittynyt: To Loka 18, 2007 7:59
Paikkakunta: Riihimäki
Kotisivu: http://tiili5.blogspot.com/

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja Kimble »

pvalila kirjoitti:
Kimble kirjoitti:
pvalila kirjoitti: Ei lattian myöskään tarvitse ikuinen olla, käymässä täällä vain ollaan ja tilanteet ja talon omistajatkin vaihtuvat. Ajallakin on merkityksensä, esimerkiksi pienen lapsen isän kannattaa kyllä heittää lastenhuoneen lattiaan laminaatti ja käyttää säästynyt aika ja raha lapseensa.
Vielä nopeampaa on pitää se vanha muovimatto (jos mahdollista) ja vaihtaa lautaan sitten kun on aikaa. Onhan se vähän turha laittaa laminaattia, joka parin vuoden päästä menee kaatopaikalle. Jää tätä maailmaa elettäväksi vielä lapsenlapsillekin. Osaisko joku kertoa minkälainen on laminaatin elinkaari? Onko se ikuinen vai?
Älä unohda sitä hajua matossa. Ei sitä voi jättää, kyllä se on pakko selvittää.
Joo, en unohda. Ihan yleisellä tasolla mietiskelin, että onko se väliaikainen ratkaisu hyvä vaihtoehto.

Itse laitoin rivarissa laminaatin ja kyllä se koiria (toinen koira 40 kg ja toinen 35 kg) on hyvin kestänyt. Vanha tammimosaiikkiparketti jäi alle, jos sen joku joskus haluaa vaikka hio ja ottaa käyttööb. Lika näkyy nopeasti tummassa laminaattilattiassa ja puhdistaminen on työlästä. Muuten mielestäni ihan tyylikäs ja oiva ratkaisu rivariin.
Maailma menee yhteen suuntaan, ihmiset toiseen.
TimoAB
Jäsen
Jäsen
Viestit: 616
Liittynyt: Ke Huhti 02, 2008 21:40
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja TimoAB »

Tämä on NIIN off-topic, mutta kiitän kaikkia onnitteluista. Kauniit ja viisaat tytöt kotiutuvat huomenna. Yläkerrassa on lattiamaali. Koti on kuin narkomaanin luola. Kimble, teidän kanssa täytyy jossain vaiheessa tavata ihan nokikkain. Mä luulen et me tarvitaan vähän vertaistukea muuhunkin kuin rakentamiseen, nyt kun on tosiaan neljä alle kouluikäistä lasta. Mutta anteeksi! tässä threadissa keskitytään nyt rivarilaisten itsemurhaproggiksiin, ei vauvoihin tai laminaattiin. Laminaatista löytyy monta kiivasta keskustelua muualtakin, varmasti enemmän kuin uretaanista, ja se on paljon.
NOTE! Tämän remontointiaiheisen tekstin on kirjoittanut samettihousuhumanisti. Lähdekritiikki kunniaan.
timle70
Jäsen
Jäsen
Viestit: 369
Liittynyt: To Tammi 01, 2009 20:17
Paikkakunta: kajaani

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja timle70 »

Parkettikuviolla oleva muovimatto. helppo kääriä mukaan :-D :-D :-D
TimoAB
Jäsen
Jäsen
Viestit: 616
Liittynyt: Ke Huhti 02, 2008 21:40
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Rivarista rintamamiestaloon: Uusavuttomien itsemurhaprojekti

Viesti Kirjoittaja TimoAB »

Ja Baukkarista saa huikeaa ruohokuvioista muovimattoa. Sitten ei tarvitse pihaakaan.
NOTE! Tämän remontointiaiheisen tekstin on kirjoittanut samettihousuhumanisti. Lähdekritiikki kunniaan.
Vastaa Viestiin