Jospa joku muukin ajattelisi kesähelteillä ikkunoiden tiivistystä talvea varten ;-)
Meillä on vm 1958 talossa alkuperäiset ikkunat, joista myös ulommainen aukeaa sisälle päin. Ulommaisen ikkunan karmin alareuna on lähinnä kynnys, suunnilleen 1 mm korkuinen (ohessa kuva, toivottavasti tuli mukaan). Ikkunan alareunaa vasten ei siis ole huullosta. Paikoitellen rakoa ikkunaan on useita millejä, joten hyvä olis jotenkin sekin tiivistää. Tavallista tiivistysnauhaa ei sitä kynnystä vasten voi liimata kun kynnys on niin matala, ja liimapuoli alaspäin laitettuna nauha ei siinä kestä vaan lähtee irti ikkunaa avattaessa tai suljettaessa.
Joku mielikuva minulla on että olisi olemassa muovista listaa jossa olisi taipuisa huullos, jota tuohon voisi yrittää kiinnittää (liiman lisäksi esim naulaamalla), mutta enpä sellaista ole vielä rautakaupoista löytänyt.
Onko kukaan ratkaissut vastaavaa ongelmaa tai onko muuten vaan ideoita miten tiivistyksen tekisi?
Sisäänaukeavan ulkoikkunan tiiviste
-
Anne-Maria
- Uusi jäsen
- Viestit: 8
- Liittynyt: Ma Heinä 25, 2011 6:46
- Paikkakunta: Satakunta
Re: Sisäänaukeavan ulkoikkunan tiiviste
Kuvaa en löytänyt, mutta miksi pitäisi tiivistää ulkoikkuna? Eikös siellä kuuluisi ilman kiertää..
Jos sisäsikkunat ovat hyvin tiivistetyt, niin veto ei pääse sisälle.
Jos sisäsikkunat ovat hyvin tiivistetyt, niin veto ei pääse sisälle.
Vaikka hyvin kasvatettu susi olenkin
-en muuttunut lampaaksi
-en muuttunut lampaaksi
Re: Sisäänaukeavan ulkoikkunan tiiviste
Vaikka kuvaa ei ollutkaan, niin tuo kuulostaisi tapaukselta, jossa kannattaisi jyrsiä tiivisteelle ura ja laittaa samanlainen tiiviste, jota nykyikkunoissa käytetään. Nykyikkunoissa ulkolaseissa tiiviste on terävän kolmion muotoinen ja kolmion kärki laahaa pokaa vasten ja tiivistää ikkunan. Uran ansiosta tiiviste pysyy kohtuullisen hyvin paikallaan avattaessa ja suljettaessa.
Kyllä ulkolasikin kannattaa tiivistää, mutta johonkin kannattaa pienet tuuletusraot jättää.
Kyllä ulkolasikin kannattaa tiivistää, mutta johonkin kannattaa pienet tuuletusraot jättää.

