Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Avatar
PTM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 495
Liittynyt: La Kesä 05, 2010 11:27
Paikkakunta: Masku

Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja PTM »

Alkaa ilmat viilenemään.
Aamuisin vielä sisälämpötila sinnittelee 21 tienoilla, päivisin nousee 23-24 jos aurinko paistaa. Kellarissa on noin 18-19 lämmintä ilman lämmitystä (lattia valu ehkä kuukauden päästä, tällä hetkellä eristeet lattiassa.) Yläkerran lämpötilaa en ole aamuisin käynyt katsomassa, nyt näytti olevan 21. Pääsääntöisesti siellä ei oleskella.

Vetoisuutta ei vielä tunnu olevan peruskuntoisessa -60 valmistuneessa mökissä. Viime talvena oli kylmintä silloin kun oli -5 ja tuuli. -30 asteen pakkasella eniten veti alkuperäisistä ikkunoista jotka uusitaan ehkä ensi vuonna, ja ensi kesänä myös tarkoitus sisäpuolelle laittaa huokoleijona eristeeksi.

Mutta kysymykseen, oletteko jo aloittanut tuvan lämmittämisen?
Jos ilmat alkaa viilenemään niin luultavasti tässä parin viikon päästä täytyy yötä varten poltelleen puita ja lämmittää varaaja.
--------------------------------------------------
Melkein kaiken voi itse tehdä kun käyttää aivoja, sitten kun aivot ei riitä, niin on hyvä ottaa ammattilainen tekemään.

Ammatilta laattaaja. 5 v. ainakin 200 kylppäriä laatoitettu.
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

ILP:n töpselin tökkäsin rasiaan kun alkoi olla jotenkin kalsean oloista vaikka mittari näytti 22'C
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Onhan tuo hönkinyt käytännössä koko kesän... Automatiikan hoitamana siis, ei katkaista manuaalisesti mistään.

Lämmitys katkeaa automaattisesti (venttiili kiinni ja kiertovesipumppu seis, tosin joka päivä kiertopumppua käytetään muutama minuutti jos ei muuten kävisi ettei juutu kiinni) sitten, kun ulkolämpötila on yli 23 asteen. Eli luultavasti lähes joka yö on ollut "päällä", tosin patteritermostaatit tietysti viimekädessä säätelee että tarvitaanko sitä lämpöä sieltä kierrosta vaiko ei.

Tällä hetkellä patterivesi 38 asteista, ja tuntuu patterit lämpiävän :-D En ole sähkön kulutusta käynyt katsomassa, laitan kattilaan sitten tulen kun sähkönkulutus alkaa nousemaan. Nyt asialle ei tosin pysty tekemään mitään, kattilassa kun ei ole vielä etuluukkua kun se on kattilatehtaalla laitettavana :-D

Lämmitän kesät sähköllä, tuo kattila hukkaa jatkuvapaloisena niin paljon ettei kesällä kannata lämmittää kattilaa. Sähköä 50-60kWh / vrk, sisältää kaiken sähkön.
piippo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 375
Liittynyt: La Syys 26, 2009 8:49
Paikkakunta: Pohjois-Savo
Viesti:

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja piippo »

21 näkyy olevan lämmintä sisällä ja hitusen viluselta tuntuu näin kesän jälkeen. Kosteutta varmaan ilmassa sen verran. Jos sitä vielä kuukauden pärjäilis ilman lämpöjä. Ollappa uuni johon tuikata tulet sillon tällön tölliä kuivattamaan ja lämmittämään. Ehkä joskus :roll:
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18266
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Kyllä mullakin olivat ilpit päällä automaatilla melkein koko kesän, mutta jossain vaiheessa sitten huomasin että toinen lämmittää ja toinen jäähdyttää...

Ikiliikkuja tuo ei ihan ole, mutta sähköyhtiö kyllä kiittää.

Nykyisin on vain yksi päällä.
Viimeksi muokannut pvalila, To Syys 01, 2011 21:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
tarpola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 911
Liittynyt: La Syys 15, 2007 21:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja tarpola »

On jo ollut kiertovesipumppu päällä noin viikon, vaikka ei pattereissa paljoa lämpöä tunnu olevan, sen verran hyvin säilyy päivän lämpö yön yli. Ja yläkerran toisessa päädyssä irtosähköpatteri, kun vesipatteri on irti remontin tieltä. Viikko sitten sain sieltä yläpohjan aukot umpeen eli päätyhuoneiden vaippa on nyt tiivis ulkoilmaa vasten, kesällä oli pelkkä rakennusmuovi huoneen asutun osan ja peltikattoon asti avoimen remontoitavan puoliskon välissä. Telttaelämää. Loputkin yläpohjaeristeet ovat nyt paikoillaan, mutta seinissä vielä pelkkä ulkoverhous syksyä vasten, kun osin kastuneet purut on väleistä poistettu. Seuraavaksi uretaanit seinätolppien väliin. Näin pikku hiljaa talvea vasten vaatetta lisää. Sitten voi tehdä sisäpinnat ja sivukkaan tukirakenteet lämpimässä, väliseinän korvaava kertopuupalkki on tietty jo paikoillaan eristeiden välissä, vanhojen seinätolppien varassa.

Saa nähdä miten ehtisi saada sen toisen lämmityskauden alkamaan eli aurinkopanelit katolle. Jos ennen lumia ehtisi, niin olisi jo kevätauringossa valmiina. Tuossa aamulla katselin kattoa sillä silmällä, että pitää kaivaa hormikartoitus esiin ja tutkia, olisiko siellä sopiva vapaa hormi panelien putkille. Olisi suora yhteys katonharjalta kattilahuoneeseen. Menee hankalaksi kierrättää putket ulkoseinässä katseenkestävällä tavalla.

Nuo huoneet yläkerrassa on pakko kuitenkin priorisoida läämmitysharrastusten edelle. Teinityttöjen vaatimukset omista huoneista ovat päivä päivältä äänekkäämpiä.
Alli
Jäsen
Jäsen
Viestit: 411
Liittynyt: Ke Elo 23, 2006 0:24

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja Alli »

Juuri tänään poltimme ensimmäisen pesällisen puita yhdessä uunissa kun oli niin kalseankostea ilta. Siis lämmityskausi aukesi 1.9.
Viilennykseen on kesällä käytetty ilpiä joinakin vuorokausina.
Kyllä nyt omalla pihalla nuotiopaikka pitää olla.
ibix
Jäsen
Jäsen
Viestit: 266
Liittynyt: Ma Tammi 25, 2010 9:21
Paikkakunta: oulu

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja ibix »

juu pönttiksessä on tällä viikolla palanut kahtena aamuna kolme halkoa.
Avatar
miguel1983
Jäsen
Jäsen
Viestit: 145
Liittynyt: Ti Tammi 27, 2009 11:40
Paikkakunta: Iitti

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja miguel1983 »

Ei ole vielä alkanut, eli alimmillaan sisälämpötila on ollut 22 astetta. Lisäeristys yläpohjassa tuntui auttavan tässäkin suhteessa. Ilmankosteus on siinä 45-50%, eli korkeahko. Alakerrassa on se perinteinen noin 17 astetta, ollut koko kesän. Ehkä parin viikon päästä pitää alkaa lämmittää, kun ns. terminen kesä on loppuu.
RMT vuosimallia 1956, 9x11 metriä ulkomitat, täysikokoisella kellarilla. Lämmitys; reilut 50 vuotta öljy (2000-2500l/v), nyt puu :) Juuri hankittu Termax 600 varaaja Jäspin Tupla II:sen kaveriksi. Kovilla pakkasilla 7-leivän uuni tulee hätiin.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Parina-kolmena iltana on poltettu takassa pesällisen verran. Elokuun puolella lähinnä kosteannihkeän ilmaston takia, nyt syyskuussa jo lämmittämistarkoituksessa. Ikkunat olleet auki noin huhti-toukokuun vaihteesta ja yläkerrassa ovat auki edelleen, lokakuun lopulla varmaan laitetaan kiinni :-D Keskuslämmityksen pumppu on edelleen seis ja hana kiinni kanssa.
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
tessu

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja tessu »

Jep parina yönä ollu pesälllinen puita kattilassa niin alkais tuo kellarin kosteus ja viileyskin kadota,ulkona näin yöllä vain +6 että kyllä se kylmä kohta tulee ja vesivermeet ulkoa poistettava.
ramirez
Jäsen
Jäsen
Viestit: 650
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2010 19:05
Paikkakunta: Rautajärvi
Kotisivu: http://www.helevetintunarit.com/
Paikkakunta: Rautajärvi > Luopioinen > Nykyinen Putinlandia

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja ramirez »

Tietokone päällä,tulee riittävästi lämpöä... :)
Ei olla vielä polteltu puita takassa/uunissa ekä ilppiäkään ole hankittu...viel tarkenee
Dervish
Jäsen
Jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2010 15:16
Paikkakunta: Kalvola

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja Dervish »

Eilen tyypätty takan ja puuhellan vetoisuutta.
Takka vetää, puuhalle sitten ei vedäkään ollenkaan.. Pitääpi tänään säädää ja kolistella lisää puuhellaa josko sen saisi vetämään ja heräämään, voishan sitä toki vetää tuhkat ja pöhköt pois imurillakin ensin..
Mikäs muuten ois paras aine millä saisi hellasta päälipuolelta kehikosta elämänaikaiset rasvat ja muut paskat helposti poistettua? Kaikista irtoavista osista kyll äsai kun veti fairyn ja teräsharjan kanssa ulkona..
warixenjalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1485
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja warixenjalka »

Viime viikolla yksi pesällinen takassa lähinnä ilman kuivattamiseksi. Tällä viikolla väänsin kylppärin lattialämmitystä sen verran, että lattia tuntuu hieman lämpimältä. Tänä aamuna tuntui vähän viileältä. Kävi mielessä jopa patterien päälle laitto, mutta sit tajusin, että jos pukis päälle niin tarkeneehan sitä sitte... :roll:

Huomen aamulla kun on aikaa enempi ni vois testata keittiön hellan hormin vedon.
- Puolihullu varttisavolainen -
tumppi776
Jäsen
Jäsen
Viestit: 377
Liittynyt: Pe Kesä 08, 2007 10:49
Paikkakunta: helsinki

Re: Q: Joko lämmityskausi on alkanut?

Viesti Kirjoittaja tumppi776 »

Juu pattereita availtu ja takka tyypitetty jo parillä iltapesällisellä.

Olikin vesikiertoisten termareiden neulat vähän jumissa joten hyvä oli availla nyt kun ei vilunhätää vielä.

Nyt tarvitsee torppa ylimääräistä lämpöä kuivana pitoon - kun seiniä ja kattoa vielä reilummin auki.. Rakennuksesta jää kivasti pientä puutakin takkaan
Vastaa Viestiin