Kommentteja suunnitelmaan 1,5krs -65 OMK

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
JAA_77
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Ti Huhti 01, 2025 10:54
Paikkakunta: Vantaa

Kommentteja suunnitelmaan 1,5krs -65 OMK

Viesti Kirjoittaja JAA_77 »

Moi

Liitteessä pesutilojen ja saunan kuva. Korjaus tuli eteen kun vesikiertoinen kupariputki pesutilassa tuli tiensä päähän

Pesutiloista purettu pois mineraalivilla puukoolauksella; oli öljysäiliön seinää vasten, kuin myös saunasta varastoseinää ja kattilatilaa vasten.

Suunnitelma pesutila:
Alapohja 22cm, tästä piikattu noin 7cm pois. Asennetaan uusi vesikiertoinen lattialämmitys, 2 komp vesieriste + laatta
Kylmä seinä käytöstä poistettua öljysäiliötilaa vasten, tähän verhomuuraus 5cm ilmavälillä ilmatiiviiksi.
Ulkoseinään verkomuuraus ilmavälillä, ikkunakohtaan sementtilevy tiivistysmassalla ok ratkaisu?
Puuvarastoa vasten seinään vain vesieriste ja laatat
Vesipadan takana palomuuriin lasikuitusta pintavahvikekangas, vesieriste ja laatat. Hormiputken ympärille pitäisi jotain kehittää kun vesieriste ei kovia lämpöjä kestä.

Saunan suunnitelma:
Ulkoseinää vasten verkomuuraus ilmaraolla, tähän suoraan kiinni saunasatu vai pitääkö tehdä esim peltirangalla 4cm tuuletusväli?
Saunasatu myös varastoseinään ja pannuhuonetta vastaiseen seinään, tässäkin pohtinut tuuletusvälin tarpeellisuutta?
Lattiaan vesieriste ja nostetaan seinälle 10cm saunasatua vasten
Keltaisella sisustuskivi, ei vesieristettä yli 10cm

Liitteenä kuvassa sinisellä uudet verhomuuraukset, vihreällä saunasatu.
Tosiaan ulkoseinien ulkopuolelle laitettu patolevyt, styroksi sekä salaojat

Vielä mielipiteitä PAX-puhaltimesta kosteusanturilla? Olettaen että tuo hormi perustilassa ei ole yhteydessä yläkertaan vaan menee suoraan katolle

https://i.postimg.cc/RhqDQ3KY/kellari-compressed.jpg
JAA_77
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Ti Huhti 01, 2025 10:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Kommentteja suunnitelmaan 1,5krs -65 OMK

Viesti Kirjoittaja JAA_77 »

Ja kiitos jo etukäteen kommenteista..
Vastaa Viestiin