Tervehdys arvon foorumilaiset!
Ideoin leivinuunin varauskyvyn lisäämistä vesikannuilla (täydet kannut, 5 kpl 20 L H20) uunin pankolla.
Taustatietoja: Rintamamiestalo jonka uunia on lämmitetty vuosikymmeniä. Paustettu pullaaa ja leipää ym monen sukupolven tarpeisiin. Uunia on korjattu joskus 1990L, tulipesää paikattu tulenkestävällä massalla. Hella uusittu samalla kertaa. Leivinuuni on kuitenkin alkuperäinen, ja sen varauskyky on heikentynyt. Tiilet ovat ns loppumassa. Oireena on nopea lämpeneminen, ja myös melko nopea jäähtyminen.
Uunia käytetään peuslämmön lähteenä, sähköpatterien ja ilmanlämpö pumpun lisäksi. Itse tehdyt polttopuut tasoittavat pörssisähkön hinnan vaihteluita - ainakin haluan uskoa niin. Uunini tarvitsisi kestää vielä muutamia vuosia, tai vuosikymmen. Uuden uunin takaminen/teettämienn ei ole suunnitelmissa, talon ikä ja muut olosuhteet huomioiden.
Auttaisiko siis muutama (5?) 20 litran vesikannua uunin pankolla tasaamaan lämpöä ? 100L vettä tasoittamassa lömpötilaa. Tarve on muutama kuukausi vuodessa, talven kylmimmät ajat.
Mitä arvon raati on mieltä, onko joku kokeillut jotain tällaista ?
Leivinuunin varauskyvyn lisääminen
-
ratikkakuski
- Uusi jäsen
- Viestit: 2
- Liittynyt: La Marras 22, 2025 9:54
- Paikkakunta: helsinki
-
ratikkakuski
- Uusi jäsen
- Viestit: 2
- Liittynyt: La Marras 22, 2025 9:54
- Paikkakunta: helsinki
Re: Leivinuunin varauskyvyn lisääminen
Hiljaista on
Mahtaako tämä (ilmiselvä konsti, suorastaan Pielavetinen
) säästökonsti olla kokeiltu jossain. Arvon lukijan naapurissa tai tutulla? ehkä jopa omakohtaisia kokemuksia(?)
Mahtaako tämä (ilmiselvä konsti, suorastaan Pielavetinen