ikkunoiden alta puru pois ja villa tilalle?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
markokoo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1029
Liittynyt: Ma Maalis 12, 2007 22:23
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: ikkunoiden alta puru pois ja villa tilalle?

Viesti Kirjoittaja markokoo »

Spautio kirjoitti:Ekovillaa markkinoidaan silläkin perusteella että se sisältää booria jonka pitäisi karkoittaa jyrsijät. Kuinkakohan pitkään ne sitä osaavat karsastaa, ja kuinka kauan se boori säilyy puhallusvillassa? Jotenkin luulisin että hiiri tykkäisi mieluummin paperimassasta kuin kiviaineksesta?
Voisikohan booria heipata puhallusvillakoneen sekaan kivivillojen kaveriksi, itse meinaan kuitenkin talomme yläpohjan eristää niin voisihan tuollaistakin kokeilla, jos se muka toimii vanhoista hesareista tehdyssä villassa niin miksei toimisi myöskin kivivillassakin? :)
Kivivilla kyllä jotenkin on omien kokemusten mukaan erityisesti hiirille mieleen, eihän ne kumpaakaan syödäkseen syö vaan enempi kaiketi pesäntekopaikkoina. Josko hiirille mainostetaan että kivivillapesässä elää onnellinen hiiriperhe;) Kattoremontin yhteydessä kun villat purettiin pois niin löytyi ihan pieniä hiirenpoikasia pesällinen, siellä vuorivillapesässä - olin jo luullut että hiiret tuossa tönössä olivat vähentyneet kun ei hiiribaarin antimet enää kiinnostaneet. Emo oli kyllä ottanut hatkat kun remontti alkoi. Talon puolella suurin osa paikoista oli purulla mutta parin huoneen lattiassa oli kivivillaa ollut ja niissä näki kanssa hiirten pesäpaikat hyvin, toinen suosikki oli kun purujen joukossa oli jotain rättejä.

Boori kuivattaa kaikki limakalvot niin ihmisellä kuin varmaan hiirelläkin, miksipä ne sinne tunkisivat ehdointahdoin. Ainakin meillä talon puolella rapinat loppuivat kun selluvilla tuli tilalle. Tuohon mietintään että kuinka kauan ne boorit säilyvät heitän vastakysymyksen että mihin ne sieltä kuluisivat? En ainakaan ole kuullut että se olisi jotenkin haihtuvaa tavaraa.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17206
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: ikkunoiden alta puru pois ja villa tilalle?

Viesti Kirjoittaja tuuma »

markokoo kirjoitti:Kivivilla kyllä jotenkin on omien kokemusten mukaan erityisesti hiirille mieleen, eihän ne kumpaakaan syödäkseen syö vaan enempi kaiketi pesäntekopaikkoina. Josko hiirille mainostetaan että kivivillapesässä elää onnellinen hiiriperhe;) Kattoremontin yhteydessä kun villat purettiin pois niin löytyi ihan pieniä hiirenpoikasia pesällinen, siellä vuorivillapesässä - olin jo luullut että hiiret tuossa tönössä olivat vähentyneet kun ei hiiribaarin antimet enää kiinnostaneet. Emo oli kyllä ottanut hatkat kun remontti alkoi. Talon puolella suurin osa paikoista oli purulla mutta parin huoneen lattiassa oli kivivillaa ollut ja niissä näki kanssa hiirten pesäpaikat hyvin, toinen suosikki oli kun purujen joukossa oli jotain rättejä.

Boori kuivattaa kaikki limakalvot niin ihmisellä kuin varmaan hiirelläkin, miksipä ne sinne tunkisivat ehdointahdoin. Ainakin meillä talon puolella rapinat loppuivat kun selluvilla tuli tilalle. Tuohon mietintään että kuinka kauan ne boorit säilyvät heitän vastakysymyksen että mihin ne sieltä kuluisivat? En ainakaan ole kuullut että se olisi jotenkin haihtuvaa tavaraa.
Saan varmaan kaikki kissanvihaajat kimppuuni mutta kaikki seitsemän ja nyt elokuussa sitten kahdeksan vuotta tulee täyteen: Ei yhtään rottaa/hiirtä. Toki tuota boori kyllästettyä eristettäkin on mutta vain yläkerrassa, helppo ja ekologinen vaihtoehto mutta ei välttämättä kovinkaan halpa... Koirat ei sitten taasen ymmärrä hiirien (hyvän) päälle mitään :mrgreen:
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
markokoo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1029
Liittynyt: Ma Maalis 12, 2007 22:23
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: ikkunoiden alta puru pois ja villa tilalle?

Viesti Kirjoittaja markokoo »

Noista eristeitten kuivumisista ja kastumisista kun juttua tässä ketjussa, tuli tänään tehtyä jotain mitä en olisi täysijärkisen hommana pitänyt. Tänään aloitettiin kukonlaulun aikaan saunamökin katon selluvillapuhallus. Ekovillamies antoi vinkkiä että voi tehdä tuulensuojan kastelemalla päältä ja sanoi että semmonen sentti pitäisi saada kastumaan - tarvitsee kuulemma yllättävän paljon vettä. Lorottelin varmaan reilun tunnin vettä sadetussuuttimella päälle (pinta-ala n 40m2) ja sain kastumaan hädin tuskin muutaman millin, ehkä se siitä vielä vähän syvemmältä kostuu kun antaa vetäytyä. Todettava on, että hämmentävän paljon se vettä imasee.
s1234
Uusi jäsen
Viestit: 3
Liittynyt: Pe Kesä 01, 2012 22:52
Paikkakunta: janakkala

Re: ikkunoiden alta puru pois ja villa tilalle?

Viesti Kirjoittaja s1234 »

noniin. tänään tiivistin eka ikkunan alapuolen. ulkoapäin aloitin pysty rimojen purun sekä pystylautojen sekä ikkunapellin. sen jälkeen otin tervapaperin varoen pois jolloin jäi vinolaudoitus. sitten otin mitalla ikkunan ala puun yläpäästä 15 cm molemmista päistä ja räpsylä viiva ja moottorisahala sahasin vinolaudat poikki varoen toista tervapaperia. sitten revin vinolautojen yläpäät pois ja taittelin tervapaperin ulospäin jolloin pääsin näkemään purut. ikkunan alapuunahan on kakkosnelonen joten sitä purun täyttö tilaa jäi 5 cm. tarkoituksena oli sittenkin laittaa sinne lisää purua . väli oli painunut vain 5 cm. joten tiivistin puruja vasaroimalla lautoihin ja täytin raon uretaanilla. sitten viiden tuuman lauta päälle kaikki samassa järjestyksessä takasin vielä teipaten paperit hyvin. vaikka purut oli painunt "vain" viis senttiä ,sen kyllä tuulisella pakkas kelillä huomas. tän paremmin en osannut tätä rempaa selittää. tiedän että moni ois tehnyt eritavalla. jäädään odotteleen kommentteja. vielä ois neljä jäljellä.
kappalainen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1227
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 23:12
Paikkakunta: Lounais-häme

Re: ikkunoiden alta puru pois ja villa tilalle?

Viesti Kirjoittaja kappalainen »

Eiköös tuo asiansa aja. Ei se tietty hieno sieltä sisältä ole... :lol: Mikset porannut reikiä ja tuupannut siitä uretaania? Se paisuu ja tiivistää purujakin.
Tosin täällä kohta perinnekorjaajat käy kimppuun kun kiroillaan...,
yleensä ei saisi olla enää höyrynsulkuja ja uretaani pitäisi olla se tiivis kalvo, jonka kyllä voi liittää sulkuun tai sitten uretaanin ja ja sulun välissä ei saa olla minkäänlaista tilaa( liimattu kiinni) . Jos kosteutta päätyy sulun ja uretaanin väliin, kosteus ei pääse sieltä pois. 5 senttiä tosin ei ole paljon tässä tapauksessa, mutta koulussa opetettiin, että yläpohjassa 5 sentin muovinpalaan tiivistyy kosteus.
Poraamalla nuo täytän itse.
Yksi huhta alkoi yvllä nillittämään ja kertomaan mitä saa kirjoittaa, lopetin käytön
s1234
Uusi jäsen
Viestit: 3
Liittynyt: Pe Kesä 01, 2012 22:52
Paikkakunta: janakkala

Re: ikkunoiden alta puru pois ja villa tilalle?

Viesti Kirjoittaja s1234 »

niin kyllä se reikien teko ois paljon helpompi. tuosa naapuri oli purkanu ikkunan alusen niin, oli ollu tyhjänä yli 30 senttiä. ite halusin tarkistaa. jos omat ois painunu saman verran olisin lisänny purua ja lopuksi uretaania täyteen. puran vielä toisesta päädystä ja jos yhtä vähän painunu niin, sitten lopuille ikkunoille reikiä ja uretaania perään. tosi mies/nainenhan ottas ikknat pois ja kairais reiät ja täyttäs ne ylhäältäpäin puruila. mutta..... no jos jollakin on ikkunan vaihto remppa edessä niin, sittenhän se kannattas tehdä.
Vastaa Viestiin