panukailottajat ja talon lämmönkulutus

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Lukittu
as77
Jäsen
Jäsen
Viestit: 76
Liittynyt: To Helmi 24, 2011 18:46
Paikkakunta: Uusimaa

panukailottajat ja talon lämmönkulutus

Viesti Kirjoittaja as77 »

"panukailottajat vastaan fysiikan lakeihin perustavat"

näiden välinen asemasota osui harmillisesti ulkovuorauksen uusimiskeskusteluun, mutta mm. tulevia tiedonhakuja silmälläpitäen kannattaa asia ottaa omaksi säikeekseen, aloitetaan parilla ihmettelyllä

- miksiköhän panukailottajat haluavat soveltaa museoviraston monipuolisesti harhaanjohtavaa hirsitalo-ohjetta myöskin "varsinaista" lämmöneristystä käyttäviin taloihin, jopa niihin joiden lämmityskustannuksia halutaan lisäeristämisllä alentaa.

- asemasotaan jumiutumista edistää se, että panukailottajat eivät halua perustella väitteitään ... miksi tällainen tiedon pimittäminen ? Tosin vasta 23 tuntia olen näitä perusteluja odottanut

- panukailottajat myös haluavat vaieta ideologiansa kustannusvaikutuksista, miksiköhän ?


rintamalinja voidaan nähdä myös asetelmana:
- muinaisuudessa toimineisiin rakenteisiin vetoavat
- rakenteiden toimintaa ymmärtävät


asemasotaa syntyy siitä että jokin osapuoli (kumpikohan?) ei myönnä muutoksia yhteiskunnassa, joista yksi on energian_säästäminen + kohonneet_energiakustannukset -yhdistelmä

viimeksimainittuun kokonaisuuteen voidaan tietysti ottaa vastustava näkökulma: tilastollisesti suomalainen liikkuu päivässä 42 kilometriä ja tämän tyypillisesti henkilöautolla. Tähän kuluu vuodessa esim. 1000 litraa polttoainetta ja eihän seinäeristeensä kuivanapitämiseen panukailottaja tarvitse ihan näinkään paljon energiaa, siis melkeinkö eimitään ?

BTW: panukailotukseen (merkityksessä kosteuden päästäminen eristeisiin) ei liity Tampereen teknillisen yliopiston huolenilmaus siitä, että seuraavassa energiamääräysten kiristymisessä ehkä saadaan uloimmat eristyskerrokset niin viileiksi että voi esiintyä hometta ihan ilman sisäkosteuden päästämistä ! Haastava tutkittava !
hirsimökki maalla vm. 1910, talo vm. 1955, TKK r-os 1966-1969, VTT rakennustekn.lab 1969-1972
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: panukailottajat ja talon lämmönkulutus

Viesti Kirjoittaja csinos »

Alentuvuus ja provosointi sopii tälle palstalle huonosti.
Avatar
Kimble
Jäsen
Jäsen
Viestit: 245
Liittynyt: To Loka 18, 2007 7:59
Paikkakunta: Riihimäki
Kotisivu: http://tiili5.blogspot.com/

Re: panukailottajat ja talon lämmönkulutus

Viesti Kirjoittaja Kimble »

as77 kirjoitti:"panukailottajat
Mun mielestä tää on vaan todella surullista.
Maailma menee yhteen suuntaan, ihmiset toiseen.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: panukailottajat ja talon lämmönkulutus

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Laitan tämän ketjun lukkoon nyt. Asioita saa kyseenalaistaa, mutta tuolla asenteella ei aloiteta tällä palstalla yhtäkään ketjua. Vastaava, *ittuilematta ja riitaa haastamatta aloitettu keskustelu voidaan aloittaa, mutta näistä premisseistä ei ole lähdössä liikkeelle rakentavaa keskustelua vaan riita. Jopa asiallisella aloituksella tämän aihepiirin keskustelu menee helposti riidan puolelle, saatika näin tökeröllä Suoli24-hyökkäyksellä.

Avoin keskustelu ja hyökkäävä riidanhaastaminen ovat kaksi eri asiaa, ja jos et ymmärrä näiden kahden eroa, olet ehdottomasti väärällä palstalla. Asiasta olisi voinut viritä ihan hyvä ja rakentava keskustelu, mutta tällä asenteella sitä ei aloiteta.

Jos mielesi tekee aloittaa keskustelu "kauheasta mielipidesensuurista palstalla" niin mene ensin itseesi ja mieti että alkoiko tämä nyt aivan oikein. Jos koet että tämä aloitus oli asiallinen ja haluat jatkaa samalla tavalla ja tasolla, niin pelkään pahoin että urasi palstan jäsenenä ei ole pitkä.

Toivon että otat yhteyttä yksityisviestillä jos et ymmärrä mistä tässä moderointitoimenpiteessä oli kyse.

Pekka, moderaattori
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Lukittu