XPS-levyn maalaus

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Vastaa Viestiin
Sebbe
Jäsen
Jäsen
Viestit: 200
Liittynyt: To Tammi 03, 2008 0:35
Paikkakunta: Suomi

XPS-levyn maalaus

Viesti Kirjoittaja Sebbe »

Ryömintätilaan tuleva vesi- ja viemärikuilu eristetään Novafoam levyillä. Levyt ovat suulakepuristettua polystyreeniä. Perustukset ovat harvassa olevat luonnonkivet, joten sininen Novafoam pilkottaa ikävästi. Millaisella maalilla tuota kannattaisi maalata? Värin pitäisi olla joku tumma joka erottuu mahdollisimman vähän talon alta.
- Kaikki uusi on paskaa -
markokoo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1029
Liittynyt: Ma Maalis 12, 2007 22:23
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: XPS-levyn maalaus

Viesti Kirjoittaja markokoo »

Varsinaiset maalit voivat olla huonosti pysyviä. Saneerauslaastista sekoitettu ohut velli telalla vedeltynä saattaisi pysyä kohtalaisesti. Siihen sekaan voisi sotkea jotain väria, vaikka nokea, mutta kyllä se perusharmaakin maastoväristä varmaan käy. XPS:ssä pysymisestä ei kyllä minulla sen parempaa tietoa.
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: XPS-levyn maalaus

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

Kokeile jotain lateksia (siinä neuvo jota ei tällä voorumilla usein jaella :-D )
Liotinohenteiset voi sulattaa tuon levyn, kokeilemalla selviää.
koppelo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 423
Liittynyt: Ma Tammi 31, 2011 17:56
Paikkakunta: Häme

Re: XPS-levyn maalaus

Viesti Kirjoittaja koppelo »

Styroksin maalaamisessa joko liuotinmaalilla styroksi sulaa tai lateksilla maali ei pysy pinnassa kuin kotvan aikaa, ja lohkeilee pois.

Itse laittaisin styroksin pintaan jonkinlaisen levyn, vanerin tai kovalevyn. Tai miksei jopa laudotusta, jos on kuiva paikka. Ei tarvitse miettiä maalaamisia.
Sebbe
Jäsen
Jäsen
Viestit: 200
Liittynyt: To Tammi 03, 2008 0:35
Paikkakunta: Suomi

Re: XPS-levyn maalaus

Viesti Kirjoittaja Sebbe »

Kuilu on alhaalta kivirakenteinen(eristeen sisällä) ja lähtee ihan maasta, tai itseasiassa 40cm pinnan alta. Joku sokkelilevy voisi olla hyvä. Tuo saneerauslaastilla slammaus kuulostaa myös ihan järkevältä, rapataanhan styroksinkin päälle.
- Kaikki uusi on paskaa -
Vastaa Viestiin