Seinän levytys

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Avatar
Vaahterarinne
Jäsen
Jäsen
Viestit: 37
Liittynyt: Ke Syys 13, 2006 13:58
Paikkakunta: Pieksämäki

Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja Vaahterarinne »

Moi vaan kaikille, kyselen tässä ensimmäistä kertaa teiltä muilta rintsikoitten omistajilta vinkkejä...

Siis tilanne on seuraava: Talo on vm. 1959 ja rempattavaa riittää pirusti ja moneksi vuodeksi eteenpäin. Talo tosin on asuttavassa kunnossa ja olemmekin asuneet tässä alkusyksystä saakka. Yläkerrasta lähdettiin liikkeelle (me neljä henkeä asutaan tällä hetkellä keskikerroksessa) ja seiniä levyttelen lastulevyllä. Osa seiniä on koolattu ja lisäeristetty, mutta osa on lautaseinää (haltex otettu päältä pois) ja näitten levytystä nyt mietin. Seinä on siis pikkaisen kuin kusten juostu, eli erivahvuista lautaa on ja mietin vain miten tuo levy oikein aaltoilee tuolla pinnalla, pitäisikö heittää joku rimakoolaus alle ja koettaa siten suoristaa... eristettyjen seinien kanssa ei ongelmaa kun ovat jo levytetty (by faija the ammattimies) mutta nyt kokeilen itse kokemattomia kätösiäni ja tähän asti olenkin ollut tyytyväinen osaamiseeni, suurin kynnys oli vain itse tarttua toimeen rohkeasti...

Ovat muuten mahtavat sivut ja hyvin saa vinkkejä tätä kautta, melkein paremmin kuin pelkällä Googletuksella...
TT
Jäsen
Jäsen
Viestit: 115
Liittynyt: Ke Helmi 08, 2006 19:03
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja TT »

Tervehdys. Itse levytin keittiön ulkoseinät seuraavasti: Alle ilmansulkupaperi, nurkat, katon- ja lattianrajat työohjeen mukaisesti. Päälle 22mm Haltex. Viimeiseksi Ek-kipsilevy. Joka paikasta ei kannata alkuun ruuvata kiinni. Jos alle jää suuria rakoja, tilkitä voi vaikka vanerin soiroilla. Ek-kipsi on muutenkin melko jäykkää.
Biittis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 28
Liittynyt: Ti Elo 07, 2012 9:26
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja Biittis »

Vanha ketju, mutta aihe sama, jos talven aikana innostuis kiskomaan vanhat pinkopahvit pois, niin voidanko vaan laittaa uudet seinälevyt kiinni suoraan vaakalaudoitukseen? Ja toinen kysymys, että mitä levyä seiniin uskaltaapi laittaa, kipsiä taikka lastulevyä ei haluta, ei olis myöskään pahitteeksi jos eristäisi pikkasen. Hinnan pitäisi tietysti myös olla huokea :-)
kappalainen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1227
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 23:12
Paikkakunta: Lounais-häme

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja kappalainen »

Huokoleijonaa tai peräti runkolevyä vaan laudoitukseen kiinni jos ilmansulkupaperi on kunnossa. Ohjeita löytynee täältä forumilta tuon huokoleijonan saumojen piilottamiseen ja maalaamiseen. Itse oikaisin kipsillä vaakalaudoitusta ja hyvin on pysynyt.
Viimeksi muokannut kappalainen, Pe Loka 19, 2012 10:45. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Yksi huhta alkoi yvllä nillittämään ja kertomaan mitä saa kirjoittaa, lopetin käytön
kappalainen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1227
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 23:12
Paikkakunta: Lounais-häme

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja kappalainen »

Ups tupla
Yksi huhta alkoi yvllä nillittämään ja kertomaan mitä saa kirjoittaa, lopetin käytön
Keijo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 939
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 17:22

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja Keijo »

Biittis kirjoitti:Vanha ketju, mutta aihe sama, jos talven aikana innostuis kiskomaan vanhat pinkopahvit pois, niin voidanko vaan laittaa uudet seinälevyt kiinni suoraan vaakalaudoitukseen? Ja toinen kysymys, että mitä levyä seiniin uskaltaapi laittaa, kipsiä taikka lastulevyä ei haluta, ei olis myöskään pahitteeksi jos eristäisi pikkasen. Hinnan pitäisi tietysti myös olla huokea :-)
Ei niitä pinkopahveja kannata repiä alas ilman erityistä syytä. Jos takana olevassa laudoituksessa ei ole mitään korjattavaa, niin jätä pinkopahvit sinne. Niissä huoneissa, missä meillä oli pinkopahvit vielä paikalla, niin löin kirvellä pyöristyneet nurkat auki, että levytyksen sai kunnolla nurkkiin asti. Sitten ilmansulkupaperi ja päälle 25 millinen huokoleijona. Huokoleijonan päälle makulatuuripaperi ja sen päälle tapetti. Makulatuuri sen takia, että saatiin seinästä tasavärinen ettei kuulla ohuenkaan paperitapetin läpi.
Biittis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 28
Liittynyt: Ti Elo 07, 2012 9:26
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja Biittis »

Niin me ei tiedetä missä kunnossa tuo seinä pahvin alla on, mitä yhdestä revenneestä kohdasta kurkistanut ja ihan laudalta tuo näytti :wink: Me on vaan ajateltu että otetaan pois niin nähdään onko seinät ok. Tosin en sitten tiedä kuinka usein sisäpuolen vaakalaudotuksisa mitään homeita tm on. Enpä tosiaan oo tullu ajatelleeks että miksi niitä ei jättäis paikalleen, jotenkin ollaan vaan automaattisesti mietitty että pois, varmaan myös siitä syystä että on aika pinttyneet ja karmean näköset suoraan sanottuna :D
kappalainen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1227
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 23:12
Paikkakunta: Lounais-häme

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja kappalainen »

Pinkopahvin pois ottamista puolustaa myös se että saa asennettua uuden höyryn/ilmansulun. Vanhan saa rikottua lautojen raoista. Ovat aika usein purujen reiittämiä ja kustannus ainakin paperin kanssa on melko pieni. Kannattaa myös laudoituksesta ottaa joku irti ja tarkistaa toiselta puolelta. Laitan kuvan, josta näkee mikä voi olla tilanne.
Lisäksi pahvi on ollut kumminkin pintamateriaali, joten siinä on rasvaa jne jotka voivat haiskahtaa.
Liitteet
Reitetty paperi.jpg
Reitetty paperi.jpg (45.44 KiB) Katsottu 12421 kertaa
Viimeksi muokannut kappalainen, Ma Loka 22, 2012 0:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Yksi huhta alkoi yvllä nillittämään ja kertomaan mitä saa kirjoittaa, lopetin käytön
Wolfheart
Jäsen
Jäsen
Viestit: 20
Liittynyt: Ke Joulu 15, 2010 21:00
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja Wolfheart »

Tätä asiaa kans miettinyt, kun olis tarkoitus koolata ja laittaa 50mm ekovillalevyjä sisäpuolelle lisäeristeeksi.
Niin mitenkäs kun tuon koolauspuun ja lattian / katon rakoon jää kuitenkin aina pieni rako, niin kannattaisiko jättää suosiolla vaikka 1cm rako ja täyttää se rako uretaanivaahdolla? Maksaako vaivaa?
kappalainen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1227
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 23:12
Paikkakunta: Lounais-häme

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja kappalainen »

Rakojen tiivistäminen on aina vaivan arvosta, eikä sitä kannataa vähätellä. Koulussa opetettiin, pitäneeko paikkansa, että millin levyisestä ja metrin pituisesta raosta karkaa keskimäärin kuutio lämmintä ilmaa tunnissa.
Yksi huhta alkoi yvllä nillittämään ja kertomaan mitä saa kirjoittaa, lopetin käytön
Avatar
tuokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 500
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2011 12:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja tuokki »

kappalainen kirjoitti:Rakojen tiivistäminen on aina vaivan arvosta, eikä sitä kannataa vähätellä. Koulussa opetettiin, pitäneeko paikkansa, että millin levyisestä ja metrin pituisesta raosta karkaa keskimäärin kuutio lämmintä ilmaa tunnissa.
Olen samaa mieltä. Monesti on juuri painoitettu, että tiiveys on usein paljon tärkeämpää kun eristeen paksuus. Varsinkin jos ei ole mahdollista laittaa (nykyisten säädösten) mukaisia paksuisia eristeitä. Itse suositan ilmansulkupaperin käyttöä, koska rintamiestalossa harvoin on mahdollista saada niin tiivis muovikalvo jokapuolelle talon sisälle, että se ei jostain kohti vuotaisi kosteutta rakenteisiin. Itse olen todennut, että pistemäiset vuodot muovissa voivat olla todella vahingollisia seinässä oleville vanhoille rakenteille. Paperi sen sijaan päästää kosteuden läpi tasaisesti, mutta toimii ilmansulkuna. Teippiin en oikein luota saumojen eristämisessä. Olen vetänyt paperi aina reilusti toisten päälle vaikka (sitko) teippikin saumassa on.

Vaikka itse käytän enimmäkseen rakentamisessa puuta, selluvillaa, puukuitulevyä ja paperia, niin uretaania käytän suhteellisen ahkerasti "liimana" sekä erilaisten rakojen eristämiseen. Hyvä esimerkki kohde oli koteloiden rakentaminen, kun kattoa korotettiin. Siinä meni purkki jos toinenkin, kun pilkoin puukuitulevystä sopivia paljoja vanhan seinän ja uuden katon rakoon. Puukuitulevun palat liimasin toisiinsa urataanilla. En oiken muuka keinoa olisi edes keksinyt miten homman olisi muilla materiaaleilla pystynyt riittävän tiiviisti tekemään. Koteloiden rakentminen puusta tais jostain "kovemmasta" levystä olisi ollut jos mahdollista, niin vielä tuskallisempi homma.

Tuokki
Biittis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 28
Liittynyt: Ti Elo 07, 2012 9:26
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja Biittis »

kappalainen kirjoitti:Pinkopahvin pois ottamista puolustaa myös se että saa asennettua uuden höyryn/ilmansulun. Vanhan saa rikottua lautojen raoista. Ovat aika usein purujen reiittämiä ja kustannus ainakin paperin kanssa on melko pieni. Kannattaa myös laudoituksesta ottaa joku irti ja tarkistaa toiselta puolelta. Laitan kuvan, josta näkee mikä voi olla tilanne.
Lisäksi pahvi on ollut kumminkin pintamateriaali, joten siinä on rasvaa jne jotka voivat haiskahtaa.
Tyhmä kysymys, mutta miksi tuo vaakalaudoituksen takana oleva paperi pitäisi rikkoa?
kappalainen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1227
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 23:12
Paikkakunta: Lounais-häme

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja kappalainen »

Kun vanhan paperin tiiviydestä ja saumattomuudesta ei ole varmuutta, se rikotaan ennenkuin uusi asennetaan, jotta ei tule kahta tiivistä kerrosta, joiden väliin kosteus saattaa jäädä.

KIeron laudoituksen voi oikaista myös kipsillä Siihen löytyy sopivaa tavaraa. Menevät laudanraot samalla umpeen. Täällä ainakin pysynyt hyvin, kun seinä ollut nyt vuoden auki oikaistuna.
Yksi huhta alkoi yvllä nillittämään ja kertomaan mitä saa kirjoittaa, lopetin käytön
Pietu-Petteri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 131
Liittynyt: Ma Elo 20, 2012 11:58
Paikkakunta: Kemijärvi
Kotisivu: http://nahkuriprojekti.blogspot.fi/
Viesti:

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja Pietu-Petteri »

kappalainen kirjoitti: KIeron laudoituksen voi oikaista myös kipsillä Siihen löytyy sopivaa tavaraa. Menevät laudanraot samalla umpeen. Täällä ainakin pysynyt hyvin, kun seinä ollut nyt vuoden auki oikaistuna.

Tarkoitatko sopivalla tavaralla erikoiskovaa kipsilevyä? (EK-kipsi). Miten käytännössä tuo kipsi laitetaan siihen seinään, ilman mitään koolausrimoja? Mulla on vaakalaudoituksessa eri paksuisia lautoja ja kaikkea muuta epätasaisuutta. Tarkoitatko tässä asennusta siten että jäykkä levy laitetaan vaan seinää vasten passiin ja ruuvataan kiinni välittämättä siitä onko levy tasaisesti taustaa vasten?
Avatar
tuokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 500
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2011 12:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Seinän levytys

Viesti Kirjoittaja tuokki »

Pietu-Petteri kirjoitti: Tarkoitatko sopivalla tavaralla erikoiskovaa kipsilevyä? (EK-kipsi). Miten käytännössä tuo kipsi laitetaan siihen seinään, ilman mitään koolausrimoja? Mulla on vaakalaudoituksessa eri paksuisia lautoja ja kaikkea muuta epätasaisuutta. Tarkoitatko tässä asennusta siten että jäykkä levy laitetaan vaan seinää vasten passiin ja ruuvataan kiinni välittämättä siitä onko levy tasaisesti taustaa vasten?
Omien kokemusten mukaan taustan pitää olla suhteellisen tasainen, jos siihen päälle laittaa kipsilevyä. Muuten käy helposti, niin että ruuvit napsahtavat läpi levystä, jos laittaa tiukasta > varsinkin keskeltä ruuvatessa (missä ei ole tupla paperi vahviketta). Alakerran seinissä käytin EK- kipsilevyä ulkoseinissä, kun laitoin 50mm villaa sisäpuolelle lisäeristeeksi. Väliseinissä käytin (ohuempaa) saneerauslevyä. Ei kiinnostanut raapia pois kaikki vuosikerroksia (tapettaja yms). Alhaalla toimi hyvin, kun pystyi laittamaan suhteellisen suora koolaukse vakio jaolla (levytyskin oli helppoa).

Yläkerrasa totesin, että kipsi on per...tä :wink: Koolus oli miten sattuu ja vielä epätasaisemma, kun alhaalla. Saumoja pitit tehdä muulla jaolla, kun mitä levyissä on vakiona. Tästä seurasai melkoista näverrystä, kittausta, himoista, kittausta, hiomista jne.. ennekuin jälki oli jotenkin kelvollista. Yhden päätyseinän ja sivuseinän tein kipsilevystä. Sitten loput kipsilevyt menivät jätelavalle. Väliseinät ja päätyseinän paneloin. Eikä aikaakaan varmaan mennyt yhtään sen enempää, kun levyttämällä. Kun miinustaa kaikki saunaukse, hiomiset ja maalaukset mikä kipsilevy vaatii. No niin hinta on tietty korkeampi paneeli seinälle.

Tuokki
Vastaa Viestiin