Auttakaa tietämätöntä

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Vastaa Viestiin
kiksu
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Ke Heinä 27, 2005 15:01

Auttakaa tietämätöntä

Viesti Kirjoittaja kiksu »

Olen 'onnellinen'rintamamiesttalon omistaja ja aikeissa on maalata talo uudelleen vanhan maalin rapistessa pois. Tilanne on tällä hetkellä se, että yhdestä seinästä on maalit rapsuteltu melko tarkkaan pois infrapunalämmitintä apuna käyttäen. Kysymys kuuluukin nyt: voinko jättää seinän silleen talven ajaksi jatkaakseni hommaa ensi kesänä? Puhti/rahat loppui kesken homman. Vai pitäisikö vetää joku homeenesto-aine tms raaputetulle pinnalle ja voiko sen sitten jättää odottamaan ensi kesää? Tarkoituksena on vetää pintaan Uulan pellavaöljymaali.

Lämmin kiitos jo etukäteen :D
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

homeenestosta ei ole putsatulle puulle ainakaan haittaa - asian voi tietysti varmistaa suoraan uulaltakin; niiden nettipalautteisiin vastataan yleensä aika nopeasti...

eri valmistajilla on sitten eri ohjeita öljymaalaukseen: uulalla on minimilämpötila +10 astetta ja virtasen maalitehtaalta taas sanottiin, että heidän öljymaalinsa pitää parhaiten maalattuna kylmässä, viiteen pakkasasteeseen asti: kuivuu hitaammin ja tarttuu tiukemmin.

mutta monesta paikasta kuultu ohje on, että maalaus kuivana aikana keväällä tai syksyllä, ei kesäauringon lämmössä.

sen yhden putsatun seinän voisi kyllä maalata tänä vuonna: valmis pinta antaa puhtia ensi kesän rapsutuksiin...
Tuomo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 336
Liittynyt: La Touko 21, 2005 23:44
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tuomo »

Puhtaaksi "raavittua" seinää pitää käsitellä kuin uutta maalaamatonta pintaa, eli vähintään pohjamaalattava syksyn aikana. Muuten kosteus, auringon UV-säteily ja mahdolliset sienet sekä homeet iskevät kimppuun ja keväällä on seinän pesun lisäksi puun pintakin jo huonommassa kunnossa.

Että ei muuta kun suti käteen!
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Uulan homesuojaa voisi kokeilla, sitä kehottavat käyttämään myös rakennusaikaisena suojana, eli se suojaa jonkin verran sellaisenaankin.
http://www.uula.fi/suomeksi/homeenestoaine.html

Mutta kannustuksen sanaa maalaukseen: se raaputtaminen tuntuu kyllä loputtomalta työltä, mutta ei yhden seinän maalaamiseen mene kuin muutama tunti. Osta pienempi purkki sitä yhtä seinää varten, niin rahaakaan ei mene kuin muutama kymppi.

Totta kai olisi viksua ostaa kaikki maalit kerralla että sävy on oikea, mutta pellavaöljymaalilla joutuu kuitenkin maalaamaan kahdesti. Maalaa tänä vuonna kerran niin että pinta on suojattu ja ensi vuonna sitten muun talon yhteydessä sen toisen kerran. Toisella kertaa maalatessa käytä samaa maalia kaikkiin seiniin niin ei haittaa vaikka yksi seinä on maalattu eri sekoituserää olevalla, ehkä aavistuksen erisävyisellä maalilla.

Jos ajattelit laittaa sinkkivalkoispohjamaalin sinne alimmaiseksi niin muista että sitä ei saa jättää kuukautta pidemmäksi aikaa sellaisenaan odottelemaan. Se lasittuu muuten niin kovaksi ettei uusi maali tahdo pysyä päällä.

Meillä maalattiin sinkki ja ensimmäinen pintamaali viime kesänä ja toinen maalauskierros on nyt työn alla.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
kiksu
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Ke Heinä 27, 2005 15:01

Lämmin kiitos!

Viesti Kirjoittaja kiksu »

Teiltähän saa nopeasti vastauksia :) !

Summa summarum: siis homeenesto alle, sinkkivalkoinen seuraavaksi ja kerros pintamaalia? No, kait tosta selvitään. Ehkä joskus elo-syyskuun vaihteessa sen vois hutasta...
MM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 900
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 12:28

Viesti Kirjoittaja MM »

Minun oppi-isäni Kalevi Järvinen luultavasti kehottaisi malttiin. Puulle maali kuin maali on suurempi rasite kuin ilman maalia, ja aivan olennainen kysymys maalauksen onnistumiselle on oikeat olosuhteet eli puun on oltava kuivaa. Näiden sateiden jälkeen en maalaisi ulkona yhtään mitään, sitä homeenestoa nyt voisi harkita korkeintaan. Rauhaa vaan ja rapsuttelua sitä mukaa kuin jaksaa, ei haittaa vaikka homma veisi viisi vuotta! Sitten päälle yksi ja ainoa kerros petroliöljymaalia ja se on siinä.

On turha toivo että täsmälleen saman väristä maalia saisi myöhemmin lisää. Jotkut maalit myös reagoivat valoon, eli samastakin purkista eri kesänä maalttu voi näyttää eri väriseltä. Varminta maalata kerralla.
MM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 900
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 12:28

Viesti Kirjoittaja MM »

Puun kosteusprosentin on oltava muistaakseni alle 14 %. Lisäksi Järvinen kuuluu niihin, jotka painottavat, että uutta puuta ei saa maalata ennenkuin se on haihduttanut terpeenejä vähintään vuoden päivät. Vuoden odottaminen lykkää hänen mukaansa puun lahoamista jopa vuosikymmeniä. Maalitehtailijoiden levittämä ajatus, että maali jotenkin puuta suojaisi, on hänen mukaansa kauppaa edistävää potaskaa. Maali on vain ja ainoastaan ulkonäkökysymys, ja mitä ohuempi maalikerros on, sitä paremmin puu voi. Mutta tämä ei tietenkään ole maalikaupiaan eikä puukauppiaankaan toivelistalla.
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

Jeps appiukko uusi kotitalonsa ulkovuorauksen 50-luvulla ja ensimmäisen maalin se sai pintaan vasta joskus 80-luvulla. Pari vuotta sitten kun käytiin katsomassa, niin eipä ollut huomauttamista maalipinnan suhteen.

Naapurin isännän kanssa juttelin viikonloppuna, ja kertoi että alueemme v. 1945 valmistuneista taloista suurin osa oli maalaamattomia pitkälle 50-luvulle, kun maaleja ei ollut sodan jälkeen oikein saatavilla. Jostain syystä sain käsityksen, että keittomaalit ei olleet suosiossa ainakaan kaupungissa, tosin kyllä niidenkin ainekset taisi olla "kortilla". Myöhemmin talo saivat uuden vaakapanelin, kun ensimmäinen "lämmöneristysaalto" iski 50-luvulla ja sitä myötä myös maalia pintaan. Oman talon alkuperäinen vuoraus on maalattu kun omistajalla sattui olemaan oma maalikauppa ;-)

Siispä ei liene syytä hoppuilla. Puhtaalla puulla on tuo mun laajennus ja ajattelin ens kesänä maalata. En laita homeenestoa tai muutakaan käsittelyä talven ajaksi. Katsotaa sitten onko perimätieto fiksumpi kuin maalikauppias ;-)
MM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 900
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 12:28

Viesti Kirjoittaja MM »

Järvinen kertoi, että sodan jälkeen punamulta oli täysin out, punainen kun liitettiin itänaapuriin ja kommunismiin. Valitettavaa, sillä punamulta keittomaali ilmeisesti melkein ainoana maalina todella hidastaa puun lahoamista, ikääntyy kauniisti, on helppo jatkokäsitellä, edullinen ja perinteinen. Oli kuulemma oiken kunnia asia maalata punamultapinnat jollakin muulla värillä.

Ruotsi kun säästyi sodalta, siellä ei ollut vastaavaa punakammoa, ja puurakennuskantaa on muutenkin säilytetty Suomea paremmin.
Vastaa Viestiin