Uusi rintamamiestalokki

Juuri ostanut rintamamiestalon? Aikeissa hankkia rintamamiestalo? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Vastaa Viestiin
Bazzet
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: To Elo 08, 2013 16:27
Paikkakunta: .

Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja Bazzet »

Heippa, uusi täällä. Olen ostamassa pienehköä rintsikkaa, vuonna -55 rakennettu. On kolmessa kerroksessa, kuntokartoitus oli ja katto ja yläpohja siistit, kyseessä konesaumattu peltikatto joka maalia vaille, harjakolmiossa tuuletus kunnossa. Kartoittajan mukaan sisäilmäkin oli raikas, enkä itsekään huomaa mitään poikkeavaa. Vesipisteet porattiin ja todettiin kuiviksi. Taloon asennettu 2004 salaojat, patolevyt, sadevedet, tarkistuskaivot ok.. (salaojat olleet tätä ennekin olemassa). Yläkerta, keskikerros siis ok, maalilla ja lankkulattialla pärjää. Takka on uudehko, putket pinnassa. Öljypoltin uusittu 2005. Kellariin on (ainakin rakennuspiirustusten v. 1955) aikaan rakennettu sauna ja kylppäri sekä "kodinhoitohuone". Näissä kaikissa seinissä on "kaunis" saunapanelointi =/. Puolet kellarista n. 20 neliötä on ihan perus betoni lattialla ja seinillä. Lattiat katsottiin pintamittarilla ja antoi lukemaa 65-140 GANN.. Mutta hyväksyttävähän rintsikassa on että maakosteutta ei pääse pakoon eiks niin.. Tarkoitus olisi parin vuoden sisällä purkaa seiniltä nämä koolaukset ja piikata lattiat ja tehdä kapillaarikatkot,mitä sieltä sitten ikinä löytyisikään niin sitten eletään sen mukaan. Tämän jälkeen tehtäisiin saunan, kylppärin seinät kuten ne kuuluisi tehdä ja hoidetaan tuuletus kuntoon. Kodinhoitohuoneen ja varastohuoneen seinät ja lattiat jätän todennäköisesti betoniksi, niistä tulee kait valkoiset. Alan tekijötä on lähipiirissä ja ovat näitä paljon tehneet, hekin rohkaisivat minua vielä talon hankinnassa.
Aikamoinen show tiedossa varmastikin tuleville vuosille, pikkuhiljaa edetään, mutta tästä on niin kauan unelmoitu ja piha on kaupungin keskustan läheisyydessä täydellisellä suojaisella tontilla. Ja kun maalaispoika olen alunperin, rintamamiestalosta =D ei haittaa vaikka seinät ja lattiat eivät suoria olisikaan =D
Eli tänne tullaan palaamaan varmasti erilaisten kysymysten muodossa moneen otteeseen varmastikin. Mietin tuossa vain kun näitä rintsikoita parjataan niin paljon ja varmasti on paljon ongelmia ollut ja tulee olemaan. Mutta niinpä niitä on muissakin asumismuodoissa. Olen lähes kaikkia testannut, myös uutta taloa. Ja itsellehän näitä ostellaan =)
Kulmala
Jäsen
Jäsen
Viestit: 512
Liittynyt: Su Syys 12, 2010 22:18
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja Kulmala »

Tervetuloa tänne ja tervetuloa ikuisella työleirillä olevien kerhoon.
______________________________________________________________________
Kulmalan isäntä. Amatööri ja itse oppinut kaikessa mitä rakentamiseen ja korjaamiseen tulee.
Toljanteri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 197
Liittynyt: To Marras 18, 2010 20:29
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja Toljanteri »

Hyvästi rahat, vapaa-aika, terveys jne. Elämä on. :wink:
Bazzet
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: To Elo 08, 2013 16:27
Paikkakunta: .

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja Bazzet »

Juuh, kiitosta =D Foorumia kun selailee niin juuri tämän tyyppiset kellarilliset sauna/kylppäri rintsikat ovat niitä kamalimpia. "osta tällainen talo niin saat kaiken toivon heittää" -tyyppisiä tarinoita.. en ole törmännyt yhteenkään "hyvin pelittää" - aiheeseen =/ --nyt ei taida uni tulla ens yönä =/
Kuitenkin näitä rintsikoita muistaakseni tässä maassakin on n. 150.000 kpl ja ihan asutettujakin vielä suurin osa.. :?
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Bazzet kirjoitti: Foorumia kun selailee niin juuri tämän tyyppiset kellarilliset sauna/kylppäri rintsikat ovat niitä kamalimpia.
Eikä oo... :-D
Ne on pelittäneet ihan hyvin vuosikymmeniä, kunnes joihinkin yksilöihin on ympätty nykyajan kotkotuksia.

Ei muuta kuin tervetuloa. viini
eesau
Jäsen
Jäsen
Viestit: 91
Liittynyt: Su Kesä 09, 2013 8:17
Paikkakunta: Tampere
Kotisivu: http://meidantalo.blogspot.fi/

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja eesau »

Bazzet kirjoitti:en ole törmännyt yhteenkään "hyvin pelittää" - aiheeseen =/
Johtuiskohan siitä, että ainakin henkilökohtaisesti tuntuis hölmöltä aloittaa viestiketju siitä miten hyvin kaikki menee, tai mainostaa omaa onneaan ongelmataloissaan kärsivien silmien edessä :) Ehkä se on myös tää suomailainen tyyli, kel' onni on se onnen kätkeköön...
Kuitenkin näitä rintsikoita muistaakseni tässä maassakin on n. 150.000 kpl ja ihan asutettujakin vielä suurin osa.. :?
Presiis. Hommaa kyllä riittää (jos ei muuten niin itse keksii lisää aloitettavia remonttikohteita), mutta ei se poissulje sitä että suuressa kuvassa kaikki olennainen kuitenkin on kuitenkin ihan ok. Ei tästä meidänkään kellarillisesta yksilöstä varsinaisia homevaurioita oo löytynyt vaikka aika kattavasti on auottukin paikkoja, toki pari lahoa kynnystä ja vienosti pahentuneita sisäverhouksia kellarissa on tullut vastaan mutta ihmehän se olis jos ei jotain löytyis 50-vuotiaista "riskirakenteista" :D
Avatar
tuokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 500
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2011 12:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja tuokki »

Ei rintamiestalo mikää maailmanloppu ole. Muutaman jutun olen oppinut kantapaan kautta ja tietenkin täältäkin olen saanut vahvistusta näkemykseen.

- Jos hankkii rintamiestalon, niin kannattaa hommata mahdollisimman vähän pilattu yksilö (60-80 luvulla tungettiin lasi/vuori/styrox- eristeillä ja muovilla ja ihan miten sattuu)
- Jos remppoja on tehty 60-80 luvuilla kannattaa ne paikat tarkistaa / purkaa ensimmäisenä (=muovit ainakin pois "vääristä" paikoista)
- Jos mahdollisa ota lainaa niin paljon, että voit alussa tehdä rempaa suuremmalla "rysäyksellä" (muuten jurnutat lista kerrallaan monta vuotta > vaikuttaa haitallisesi pari / perhe suhteisiin) :cry:
- Kysy / käytä ammattilaisia jos olet epävarma (aina runko/sähkö/LVI- töissä)
- Asennoidu niin, että työtä tulee olemaan. Ole realistinen, koska työtä on aina enemmän kun kuvittelee. Myös rahaa menee enemmän kun voisi kuvitella
- Parisuhteen kannalta kannattaa tehdä remppaa yhdessä (jos ukko vaikka tekee yksin, niin voi tulla helposti ongelmia parisuhteeseen). Vaikka yhdessä tehdään, niin välillä on silti pinna kireällä
- Muista keskustalla perheen / puolison kanssa (aikatauluista yms.)

T: Tuomas
Viimeksi muokannut tuokki, Ti Elo 13, 2013 10:32. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Onnea kannattaa tavoitella, vaikka riskilläkin, tuokilla hyviä ideoita, asenne taitaa olla ratkaiseva tekijä, vaikka pitää olla ja on päiviä jolloin kaikki ketuttaa.
Ensku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 247
Liittynyt: To Elo 23, 2007 10:20
Paikkakunta: Keski-Suomi
Viesti:

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja Ensku »

Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty, mutta kyllä se on kaikissa projekteissa ollu näin:

Aika kerrottuna kahdella ja raha kolmella tai aika kerrottuna kolmella ja raha kahdella!!
kakkaroolari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 471
Liittynyt: Ti Heinä 20, 2010 10:39
Paikkakunta: Kangasala

Re: Uusi rintamamiestalokki

Viesti Kirjoittaja kakkaroolari »

Pii on aika hyvä kerroin, toimii niin työelämässä kuin siviilissä.
Vastaa Viestiin