Kattilan ja varaajan laturin säätö?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
jlahtela
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Ti Touko 22, 2012 18:59
Paikkakunta: Lieto

Kattilan ja varaajan laturin säätö?

Viesti Kirjoittaja jlahtela »

Terve,

Mulla on Högfosin kattila ja Jämän isokokoinen varaaja.
Kattilaa on mahdollista lämmittää myös puilla.

Tuossa kattilassa on kaksi säädintä. Toimen ihan lämpö säätö joka tietysti säätää kuinka kuumaksi kattila lämpeää.
Tätä olen pitänyt 70 asteessa.

Toinen on taas laturin säädin... eli se säätää milloin laturi alkaa pumppaamaan varaajalle lämmintä vettä? Onkohan näin?
Mistäköhän lämmössä tuo säädin sitten kannattaisi olla?

Luin jostain, että varaajaan ei kannattaisi pistää alle 72 asteista vettä. Näin ollen nostin kattilan lämmön 75 ja laturin säätimen 70. Mutta kertokaa te nyt miten nuo kannattaa olla, kun minä näistä mitään ymmärrä! ;)
-jlahtela
Rak10
Jäsen
Jäsen
Viestit: 87
Liittynyt: Su Marras 27, 2016 21:04
Paikkakunta: Halli

Re: Kattilan ja varaajan laturin säätö?

Viesti Kirjoittaja Rak10 »

Moro! Vaikea näkemättä sanoa mutta oletan että tarkoitettu alunperin puulämmitykselle koska on toinen termostaatti joka käynnistää latauspumpun kun kattilavesi lämpiää asetus arvoon ja sammuttaa pumpun kun kattilavesi on jäähtynyt noin 5*. Jos pannua lämmitetään öljyllä on tästä haittana se että sulla kiertää melkein koko ajan vesi kattilan ja varaajan välillä toisin kuin puulämmityksessä jossa varaaja aina ladataan lämmityskerroilla kun tulta pidetään ja pellit kiinni. Nyt sulla tulee aikamoiset häviöt kun vesi kiertää melkein koko ajan kattila/varaaja piirissä ja kattilan peltikin on oltava auki. Jos pää lämmönlähde on öljy kannattaisi asentaa varaajaan alarajatermostaatti eli suomeksi kun varaaja jäähtyy se käynnistää pannun ja kattilatermostaatti sammuttaa sen kun varaajan lämpötila on saavutettu (kattilan oma öljypoltin termostaatti laitetaan 80* ja kierto pitää olla hyvä varaajalle ettei pannu pysähtele välillä). Silloin kattilan kautta tapahtuva jäähtyminen olisi pienempi tosin edellyttää ettei välillä tapahdu vaapaakiertoa seisokissa. Oheinen järjestelmä oli ennen paljon käytössä öljyllä lämmitettäessä jota ohjattiin kontaktorilla, termostaatit antoivat ohjauksen. Jos tuollaista järjestelmää lämmittää puilla niin pökköä pesään ja lataustermostaatti 75* jolloin se käynnistää pumpun ja vedonsäätäjä kohilleen joka tosin on aina laitettava manuaalisesti kiinni kun tulet on hiipuneet läpivirtauksen estämiseksi piipussa.
Vastaa Viestiin