Lattiat (laminaatit, vinyylit ja parketit)

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Alivalo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 24
Liittynyt: Pe Touko 27, 2016 10:31
Paikkakunta: Pori

Lattiat (laminaatit, vinyylit ja parketit)

Viesti Kirjoittaja Alivalo »

Tähän topicciin voisi jaella kokemuksia kaikenmaailman lattioista.

Oma kysymykseni viittaa laminaatti kokemuksiin. Asuntoon on ajateltu alustavasti suurimmille osille Pergon laminaattia. Asuntoon tulee myös kauttaaltaan vesikiertoinen lattialämmitys. Netistä löytyy kokemuksia puolesta ja vastaan (yllätys, yllätys...). Jotenkin oma perstuntuma sanoo että suurin osa huonoista kokemuksista johtuu huonoista asennuksista (pohjat tai itse laminaatti). Omassa kohteessa lattia otettu auki niskoihin asti ja lattia oiottu lattia koolauksilla (halkaistu 2x5) noin 2mm sisään. Lattiajuoksujen väli nyt noin 350mm. Tähän päälle tulee 22mm lastulevy-primer- kipsisuikaleet+putket+massa-kipsilevy-pinta. Eli miten on laminaatit kestäneet teillä?
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3553
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Lattiat (laminaatit, vinyylit ja parketit)

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Kymmenen vuotta mennyt ja laminaatin pinta edelleen priima, mutta halpa ja ohut laminaatti on siksi mennyt huonoksi koska kerrokset irtoaa toisistaan.

Osta paksua.
Leksa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 127
Liittynyt: To Maalis 29, 2012 11:50
Paikkakunta: etelä-savo

Re: Lattiat (laminaatit, vinyylit ja parketit)

Viesti Kirjoittaja Leksa »

Tein samanlaisella rakenteella torpan kaikkien huoneiden lattiat. Paitsi sen päällimmäisen kipsilevyn jätin pois. Itse suosin parkettia koska onhan se jalan alla eri tuntuinen kuin laminaatti.
Vastaa Viestiin