Onko jollain kokemuksia tiiliverhoilusta talosta? Osaako joku sanoa minkälainen on Seinärakenne tällaisessa rapatussa tiiliverhoilussa talossa.?
T Olli
Tiiliverhoiltu rapattu rmt kokemuksia
-
Rulliooska
- Jäsen

- Viestit: 17
- Liittynyt: Ma Elo 03, 2020 0:48
- Paikkakunta: Kotka
Re: Tiiliverhoiltu rapattu rmt kokemuksia
Meillä (rv. -57) rakenteena on sisältä ulospäin ihan perus tapetti-huokolevy-vaakalaudoitus-tervapaperi-purut-tervapaperi-vinolaudoitus-tiiliverhoilu-rappaus. Ilman höyrysulkuja (myöskään tapetista/maalista) tai tuuletusrakoja. Hyvä ja toimiva rakenne, ei valittamista. Alkuperäinen rappaus on nätti ja kestävä, eipähän tarvitse maalailla. 
-57 "tiilitalo" (tiiliverhous jonka päällä rappaus, puurunko & purueriste)
-
Rulliooska
- Jäsen

- Viestit: 17
- Liittynyt: Ma Elo 03, 2020 0:48
- Paikkakunta: Kotka
Re: Tiiliverhoiltu rapattu rmt kokemuksia
Kiitos vastauksesta. Kuntotarkastuksessa hieman kosteus oli koholla pohjois/koillis puolen seinällä (ulkona). Mietin onkohan tuo vain normaalia kosteus elämistä? Eteläpuolella taas puolilämpimän sivuposken seinässä (yläkerran sivuvintti) hieman kosteus jälkiä, tässä taas ei mitattuna kosteus ollut koholla. Siksi kyselen että onko ollut muilla toimiva rakenne. Julkisivun maalit korkkailleet eteläpuolella ja vaatii huoltomaalausta..
Re: Tiiliverhoiltu rapattu rmt kokemuksia
Se on aina vaaran paikka jos rappausta on menty maalailemaan tietämättä varmuudella mitä tekee, sillä käytetty maali on suurella todennäköisyydellä lateksia. Siitä muodostuu hengittämätön kalvo, ja pian tuuletusraoton rappaus alkaa lohkeilla ja irrota pohjastaan.
-57 "tiilitalo" (tiiliverhous jonka päällä rappaus, puurunko & purueriste)
