apuva

Juuri ostanut rintamamiestalon? Aikeissa hankkia rintamamiestalo? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Vastaa Viestiin
kassu
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Ma Loka 20, 2008 13:07
Paikkakunta: nokia

apuva

Viesti Kirjoittaja kassu »

Terve Nokian suunnalta

Perittiin jo 5 vuotta sitten -52 rakennettu rmt2,kokoajan remontoitu askel kerrallaan.Nyt jäljellä enää kellarin"siistintä"ja salaojat.
Olisiko kellään hyviä vinkkejä sen suuntaan millä tuon "mummolan hajun" saa pois asunnosta ja vaatteista?Johtuuko se kellarin kosteudesta ja salaojien puutteesta? Vaiko onko ikuinen ongelma?
Hometta talossa ei ole mutta perinteinen "vesi kellariin kaatosateella"ongelma tietysti on.Johtuen osaltaan sala-ojien puutteesta mutta kokemuksesta tiedän ettei sekään aina auta.Minun rmt nro1 sitä hajua ei ainakaan näin voimakkaana ollut.Itsehän sitä et haista mutta muut sen huomaavat.
Jos jollain jotain hyviä vinkkejä niin kaikki kelpaa.Ja sorry jos aihe jossain jo kirjoiteltuna,yritin etsiä kyllä.
reuhka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 117
Liittynyt: Ke Marras 15, 2006 20:42
Paikkakunta: Vantaa

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja reuhka »

Terve talo ei haise "mummolalle".
"perinteinen "vesi kellariin kaatosateella"ongelma tietysti on".Mikä ihmeen perinteinen? Jos talon ympäristö on rakennettu oikein niin kellariin ei tule vettä kaatosateellakaan, eikä siihen ongelmaan salaojat vaikuta pätkääkään.
PETEBJ75
Jäsen
Jäsen
Viestit: 691
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 10:44
Paikkakunta: Metsä

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja PETEBJ75 »

reuhka kirjoitti:Terve talo ei haise "mummolalle".
"perinteinen "vesi kellariin kaatosateella"ongelma tietysti on".Mikä ihmeen perinteinen? Jos talon ympäristö on rakennettu oikein niin kellariin ei tule vettä kaatosateellakaan, eikä siihen ongelmaan salaojat vaikuta pätkääkään.
Tervekkin talo voi haista mummolalle, riippuen tietysti milta kunkin mummola on haissut.
Veden tuloon kellariin salaojat vaikuttavat oleellisesti, sen sijaan muulla talon ymparistolla ei ole niinkaan merkitysta. Sadevet voi sinne tulla vaikka piha olisi muotoiltu kuinka kallelleen.
Ammattimies saa hyvästäkin huonon!
Hyvin suunniteltu ei ole vielä yhtään tehty!
reuhka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 117
Liittynyt: Ke Marras 15, 2006 20:42
Paikkakunta: Vantaa

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja reuhka »

"Veden tuloon kellariin salaojat vaikuttavat oleellisesti, sen sijaan muulla talon ymparistolla ei ole niinkaan merkitysta"
Haloo! Miten salaojat vaikuttavat kaatosateella jos ne on laitettu oikeaoppisesti anturan alapuolelle? Salaojat laitetaan pohjaveden nousun takia ei sadeveden takia. Oleellisin asia sadeveden pois johtamiseksi talon rakenteista, on maanpinnan muotoilu poispäin viettäväksi talon ympäriltä, vähintään 5 metrin matkalta.
DonJenzus
Jäsen
Jäsen
Viestit: 335
Liittynyt: To Marras 08, 2007 13:25
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja DonJenzus »

Ilman mitään tappelua, ehdottaisin tuuletuksen lisäystä.
Meidän mummolassa oli ainakin mummolan tuoksu...ai niitä aikoja...
...kellarista tuli semmoinen tietty vaarin maalipurnukoitten ja muiden litkujen haju + pannuhuoneen haju.
Sitten kun kellarin ovi pidettiin kiinni ja keskikerroksen ikkunat avattiin, niin haju väheni.

Ja nyt kun olet saanut jo hyviä juupas, eipäs, vaarinhousut vinkkejä, niin teeppä piruuttas silleen, että molemmille sekä Petelle, että Reuhkalle tulee hyvä mieli. Lisäät salaojat ja laitat kallistukset kohdilleen.
öljyllä lämmittäminen on kallista
sähköllä lämmittää vielä kalliimmalla
maalämmön perustuskustannukset on älyttömät
eikä aurinkokaan Suomessa lämmitä tarpeeksi...
...taidanpa vetää villasukat jalkaan
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Kallistukset, tuuletukset ja viä mun miäliks rännivesien ohjaus...
Ja sitten ne salaojat...

"Mummo" pitää röörit ja räppänät kii, ettei tunnu vetoa reumatismisissa jaloissa,
joten "mummolan haju" saattaa johtua ihan ilmanvaihdon puutteesta...
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
kassu
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Ma Loka 20, 2008 13:07
Paikkakunta: nokia

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja kassu »

Kiitoksia suuresti kaikista "eipäs juupas"viesteistä.Perinteisellä tarkoitin melko yleistä,(toinen talo jo)ongelmaa tietenkin.
Jo pelkästään näiden sivustojen kellarikeskustelut sen kertoo.
Ensi kevään projekti on salaojat,rännit,vesien ohjaus ja maaperän vaihto.
Terve talo on,testitkin moneen kertaan tehty.
Olen samaa mieltä ilmanvaihdosta että sitä lisäämällä se ongelmamme saattaa poistua.
Toivotaan myöskin että veden tulo kaatosateella loppuu.Edelliseen taloon teki alan ammattilainen kaikki kallistukset sala-ojat ja muut mukavat kaikkien sääntöjen mukaan mutta edelleen tuli vesi kellariin.
Näillä jatketaan....
kiitos
t:apuva hakeva nokialta
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Niin... voi se pohjaveden pintakin nousta kaatosateiden ansiosta :wink:
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
PETEBJ75
Jäsen
Jäsen
Viestit: 691
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 10:44
Paikkakunta: Metsä

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja PETEBJ75 »

reuhka kirjoitti:Oleellisin asia sadeveden pois johtamiseksi talon rakenteista, on maanpinnan muotoilu poispäin viettäväksi talon ympäriltä, vähintään 5 metrin matkalta.
Haloo vaan. Tama toimii vain ja ainoastaan jos pintamaa ei paasta vetta lavitseen. Ja kun paastaa niin salaojat ovat sitten seuraava mika vie vedet pois.
Ammattimies saa hyvästäkin huonon!
Hyvin suunniteltu ei ole vielä yhtään tehty!
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Edelliseen taloon teki alan ammattilainen kaikki kallistukset sala-ojat ja muut mukavat kaikkien sääntöjen mukaan
Se kun ei nykyään riitä, että maksaa ammattilaiselle...
Se saattaa olla "ammattilainen"...
Joten oikeestaan pakko opiskella aihe itse ja katsoa tekijän perään,
että mitä tekee ja miten tekee!

Edellisessä taloyhtiössä Isännöitsijän suositteleman remppafirman pomo vannoi ja vakuutti,
että "kyllä salaojat on asennettu ihan sinne mihin ne kuuluu, mutta ei tietenkään anturan alle, heh heh".
Pakko oli avata uudelleen seinän vieret, kun vesi tuli sisään...
ja niinpä selvisi,
että se salaoja oli kellarin seinän puolenvälin korkeudella...
Rännin alla olleeseen sadevesi"kaivoon" oli tehty reikä poistoputkelle ilmeisesti isohkolla kirveellä,
ei ollu kovin tiivis...
Luottamus firmoihin meni, ymmärrys kasvoi, niin että oli siitä oppitunnista hyötyäkin :wink:
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
M&J
Jäsen
Jäsen
Viestit: 104
Liittynyt: To Kesä 19, 2008 10:45
Paikkakunta: Häme

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja M&J »

Minä myös kommentoisin tuohon "perinteinen vesi kellariin kaatosateella". Meillä ei ole salaojia, eikä ole kyllä tullut koskaan vettä kellariin minkäänmoisella kaatosateella! Meillä ei myöskään ole ns. mummolan hajua tai muitakaan hajuja! Pikkupyykkiäkin tulee kuivatettua keltsussa (kuivaa muuten tosi nopsaan, eli ilmeisesti siellä systeemit toimii, ja niin se oli kyllä tarkoituskin ; ), eikä niihinkään tule pienintäkään hajua. Kostea tekstiilihän imee kaiken, jos jotakin on. Joku syyhän tuohon mummolan hajuun tätyyy olla? Itse haistoin naapuritalossa jotakin, ei mitään vakavan hajuista, mutta jotakin. Päättelin, että voisiko ne olla joskus aikanaan tehdyt rempat, esim. muovimatto rappusissa yms., jotka olisi jo ehkä aika uudistaa jokikin muuksi. Tiedä häntä, mutta ehkä jotkut materiaalit voivat alkaa aikanaan haista jollekkin...
Tähkä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ma Tammi 07, 2008 15:11
Paikkakunta: Nummi-Pusula

Re: apuva

Viesti Kirjoittaja Tähkä »

Meillä oli kevyttä "mummolan" tai vanhan talon löyhkää kun ostimme talon. Haju alkoi hellittämään oikeastaan heti kun aloitimme lämmittämään taloa ja loputkin meni, kun kävin poistamassa kaiken veistojätteen rossipohjasta. Meillä yksi syy hajuun on korvausilma venttiilien puute, joten korvausilmaa talo horii sieltä, mistä sitä saa. Pitäisi varmaan tehdä joka huoneeseen venttiilit. Itse uskon osan hajuista aiheituvan käytön puutteesta, meillä talo oli ollut tyhjillään noin 3-4 vuotta ennen ostoa, joten kosteutta taisi olla meilkein joka paikassa.

Hometta en usko talossamme olevan, vaikka kosteana haisikin, olen ollut nimittäin terveempi kuin "koskaan". Vettä tulee kellariin kovilla sateilla sen verran että lattia tummuu, mutta en anna sen haitata itseäni. Siten kun kellaríin tulee kodinhoito tms tilaa, pitää laittaa salaojat ym kuntoon.
Vastaa Viestiin