sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
muumimamma
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Tammi 05, 2009 22:12
Paikkakunta: askola

sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja muumimamma »

...Eli taas sivu-ullakoista!
Meillä on suunnitelmissa ja haaveissa, että joskus hamassa tulevaisuudessa rempattais yläkerta kokonaan lasten valtakunnaksi ja itsellemme ehkä makuukammari kellariin...? tilan maksimoimiseksi haluaisimme ottaa myös sivu-ullakot käyttöön jos vain mahdollista. Onko kukaan tehnyt tälläista remppaa ja mitä tulisi ottaa huomioon?
Bily
Jäsen
Jäsen
Viestit: 266
Liittynyt: La Kesä 14, 2008 23:02
Paikkakunta: Suomi

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja Bily »

Yksi todella tärkeä seikka on se, että muistaa jättää katon sivu-osuuksille vähintään 100 mm tuuletusraon. Yleensä tämä vastaa kattotuolien paksuutta. Tästä rakennetta voi sitten lähteä eristämään katosta päin esimerkiksi tuulensuojalevyllä, eristeellä, höyryn- tai ilmansululla ja laipiomateriaalilla.
muumimamma
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Tammi 05, 2009 22:12
Paikkakunta: askola

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja muumimamma »

Joo, toi ilmarako on selvää pässinlihaa. Ajateltiin laittaa SPU levy, onko hyvä? Ja riittääkö se eristykseksi jos ajattelee tilasta lämpimän.
Lähinnä mietityttää että onko kukaan purkanut sitä väliseinää huoneen ja sivu-ullakon välissä ja toimiiko se? Vai kannattaako unohtaa koko ajatus...
Ajattelimme vain että koska meillä on useampi lapsi niin kun lapset ovat isompia saisi yläkertaan useamman huoneen..
tapsa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 218
Liittynyt: Ma Huhti 17, 2006 21:31

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja tapsa »

Voihan sen purkaa, itse laitoin liimapuupalkin tukemaan kattorakenteita kun seinä lähti tukemasta. Täytyy vaan katsoa että liimapuun saa tuettua yläkerran lattiaan kohdalle jossa lattiassa on riittävä tuki (alakerran seinä tms.) jäi pari tukitolppaa mutta ne näyttää mielestäni vain kivalta. Kaipa niihin pitäisi virallisesti teettää rakennuspiirrustukset ja lujuuslaskelmat, sitten asuin neliöt lisääntyy jne... jne...tärkeintä on riittävä tuuletusrako mikä tulikin jo esille. Joko SPU levyllä on tehty tai perinteisemmin vaikka pellavavillalla mitä itse suosittelen purutaloon.Täällä on keskusteltu laajalti erilaisita vaihtoehdoista, kannattaa käyttää hakua. On muistaakseni myös erilaisia piirrustuksia rakenteista ym.
vmj
Jäsen
Jäsen
Viestit: 245
Liittynyt: Ma Marras 10, 2008 16:27
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja vmj »

Me olemme miettineet samaa. SPU-levyä käytettäessä tuuletusraoksi riittää viisi senttiä, mutta rakennusviranomaiset voivat vaatia enemmän. Polyuretaani ei vaimenna juuri ollenkaan esim. sateen ropinaa, joten herkkäunisille se ei ehkä ole paras vaihtoehto vaikka tilateknisesti onkin mainio sivulappeiden alle.

Toinen ongelma(?) tulee vintin huoneen ja kylmävintin väliseinän purkamisesta, sillä se on hyvin todennäköisesti kantava seinä. Liimapalkki tms. pitää laittaa jos kattotuoleja tukevia tolppia puratte pois. Meillä kattotuolijako on noin 70 cm joten tolppia tulisi purettavaksi sillä tuon 70 cm välein huonetilassa jököttävät tolpat ovat mielestäni vähän liian tiheää...

Virallista tietä kulkiessasi tarvitset tällaiselle muutokselle rakennusluvan ja pätevän rakennesuunnittelijan suunnitelman.

Jos noita rakennekuvia on kenellä tarjolla niin ottaisin mieluusti vastaan. Itsellä kun tuo mahdollinen vintin laajennus on vielä mietinnässä.
ei oo rintamamiestalo eikä mikään jos tulilankaa ja nalleja ei rempassa löydy
Avatar
Cardan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 449
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 16:18
Paikkakunta: Turku/Masku
Viesti:

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja Cardan »

vmj kirjoitti:
Jos noita rakennekuvia on kenellä tarjolla niin ottaisin mieluusti vastaan. Itsellä kun tuo mahdollinen vintin laajennus on vielä mietinnässä.

Tuskin kukaan tulee näyttämään mitään rakennekuvia. Ainut juttu mistä on pidettävä huolta on se, että joka juoksun kohdalle on tehtävä tuuletusaukko yläkolmioon ja sinne reilut tuuletusaukot molempiin päihin. Ja silti kaikki on sun vastulla...

PIDÄ HUOLTA TUULETUKSESTA...
tarpola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 911
Liittynyt: La Syys 15, 2007 21:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja tarpola »

Omassa tapauksessa tuo sivu-ullakon väliseinän korvaava kertopuupalkki oli 225 x 51 mm, jänneväliä kolmisen metriä. Jänneväli on tässä olennainen, jos sitä kasvattaa pakin korkeus kasvaa jyrkästi. Kolmeen metriin mahtuu parisängyn leveys 160 ja 70 kulkutila molemmille puolille. Palkin toinen pää tukeutuu päätyseinän rakenteisiin ongelmitta, mutta toisessa päässä tarvittiin välipohjaan lisäpalkkeja (kertopuu 49x200 pari kappaletta rinnakkain, vanhan palkiston korkeus oli tuo 200).

Koska talon laajuus muuttuu ja kosketaan kanaviin rakenteisiin, tarvitaan rakennuslupa rakennepiirustuksineen. Eli ekaksi yhteys ammattisuunnittelijoihin, rakenteita on turha pitemmälle itse arvuutella, koska kunnon kuvat pitää joka tapauksessa olla ennen kuin rakentamaan ryhtyy. Joka talo on oma yksilönsä ja ratkaisut on katsottava paikalla talon mukaan.
Winston
Jäsen
Jäsen
Viestit: 102
Liittynyt: Ke Tammi 30, 2008 15:43
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja Winston »

Meillä ratkaisu on se, että kylmästä tilasta tehdään kunnon vaatehuone. Seinä "puretaan", mutta tukipalkit jätetään paikalleen ja niiden väliin tulee vaatekaapin hyllyköt. Eli kantavia rakenteita ei tarvitse uusia. Uusi seinä rakennetaan hyllyjen syvyyden verran sisemmäksi huonetta. Huone pienenee kyllä, mutta kun miettii kuinka paljon vaatehuoneeseen tulee säilytystilaa -> huoneeseen ei tarvita kaapistoja tms. muuta säilytystilaa. smiley_074 *menipäs hiukkasen aiheen vierestä*
Avatar
cahtty
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2007 15:34
Paikkakunta: Porvoo

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja cahtty »

Cardan kirjoitti: ...joka juoksun kohdalle on tehtävä tuuletusaukko yläkolmioon ja sinne reilut tuuletusaukot molempiin päihin.
Jep, itselläni samankaltaiset puuhat ensi suveksi tiedossa. Väliseinät ei tosin mullakaan tule puretuksi, vaan sinne tulee lapsille nukkuma-alkovit ilman väliovea. Väliseinään tulee muutaman runkotolpan mittainen kulkuaukko, joskin tolpat jäävät paikalleen siistittyinä. Käytännössä niistä "alkoveista" tulee muutaman vuoden päästä sitten lähinnä lämpimät sivuvintit ;-) Ja näin tehdään vain tarvittava määrä, loppu jää kylmäksi.

Noita tuuletusrakoja olen tässä pohtinut, en tarpeellisuutta tai mitoitusta, vaan siistiä toteutusta ulkopuolelta. Mulla on räystäänaluset avoimet ja seinät ylös asti laudoitettu (nyt siis tuuletus sivuvinttien kautta joiden päissä tuuletus). Jos nuo nyt lyö lämpöisiksi, niin silloin tuonne pitää saada aukot räystään alle. Toteuttaminen on sinänsä helppo, lyö vain tuon ylimmän laudan pois ja laittaa jonkun sopivan tiheän verkon paikalleen ja maalaa samalla kuin seinäkin.

Kuva

Mutta onko jotain siistimpää tapaa toteuttaa tämä?

-cahtty-
inkeroinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 142
Liittynyt: Ke Heinä 23, 2008 7:44
Paikkakunta: anjalankoski

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja inkeroinen »

cahtty kirjoitti:Noita tuuletusrakoja olen tässä pohtinut, en tarpeellisuutta tai mitoitusta, vaan siistiä toteutusta ulkopuolelta. Mulla on räystäänaluset avoimet ja seinät ylös asti laudoitettu (nyt siis tuuletus sivuvinttien kautta joiden päissä tuuletus).
Onko tuon vaakaverhouksen alla ilmarako,ja jos on niin meneenko sen alla oleva pystykoolaus ylös asti vai onko siellä yläpäässä joku vaakarima?
Jos siellä ei ole mitään vaakarimoja niin eikö siellä käy välissä veto harjalle asti?
Avatar
cahtty
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2007 15:34
Paikkakunta: Porvoo

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja cahtty »

juu, tuo tietohan tuosta unhoittui, ei ilmarakoa :-(

-cahtty-
marwin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 29
Liittynyt: Ma Touko 12, 2008 22:52
Paikkakunta: mäntsälä

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja marwin »

Terve

Näitä vastaavia remontteja on suunniteltu ja tehty useita.
Muutamia kysymyksiä en jatkamista.

Kuinka korkea tila on seinän ja katon kohtaamis paikassa. Yleensä se on luokkaa 600-800mm vasojen
päältä mitattuna.
Onko kylmän ja lämpimän tilan lattiat samassa tasossa. Ja jos eivät niin paljonko on tasoeroa.
Onko talonne pohjaltaan suunnilleen tasamittainen.
Tuleeko yläkertaan ns. märkätiloja, WC,suihku ym........
Ja aivan viimeiseksi, onko alakertaan tehty kantaviin seiniin muutoksia esim poistettu.

Jokainen tapaus un luku sinänsä, mutta kaikista on saatu ja selvitty kunnialla.

MarWin
Avatar
Cardan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 449
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 16:18
Paikkakunta: Turku/Masku
Viesti:

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja Cardan »

cahtty kirjoitti:
Mutta onko jotain siistimpää tapaa toteuttaa tämä?

-cahtty-

Siistimmästä tiedä, mutta porasin 20 mm terällä kaksi reikää ~300 mm välein ja puukkosahalla sahasin pinta- ja vinolaudan pois reikien välistä. Sisäpuolelle sitten verkkoa ettei kaikki pihan hyöteiset keksi tulla aukoista sisälle kun yläkolmiossa on jo 500 mm halkaisijaltaan oleva mehiläisten tai herhiläisten pesä (ei asukkaita enää). Jos ne aukot pistävät silmään ulkopuolelta katsottuna niin teen toisen verkon ulkopuolelle vaikka jonkunlaisella kehyksen ( esim. lattialistasta) avulla kiinnitettynä.

On niitä olemassa valmiita suorakaiteen muotoisia ilmaritilöitä tehdastekoisinakin.
tarpola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 911
Liittynyt: La Syys 15, 2007 21:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja tarpola »

cahtty kirjoitti: Toteuttaminen on sinänsä helppo, lyö vain tuon ylimmän laudan pois ja laittaa jonkun sopivan tiheän verkon paikalleen ja maalaa samalla kuin seinäkin.

Mutta onko jotain siistimpää tapaa toteuttaa tämä?
Koko lautaa ei tarvitse irroittaa. Pisto- tai puukkosahalla saa alkureiän tekemisen jälkeen sisältä käsin sahattua pari senttiä yläreunasta pois. Seinä siis loppuu pari senttiä ennen kuin kohtaa katon aluslaudoituksen. Kun rako menee juoksusta juoksuun, ei sitä silmä raoksi edes huomaa. Jos tekee reikiä tai aukkoja niistä tulee helpommin sellaisia joihin silmä tarttuu, vaikka olisivat pieniäkin.

Tuo siis tuuletusraottomassa ulkoseinässä, tuuletusraollisessa reitti tuloilmalle on jo valmiina kuten tuossa jo todettiinkin.
Avatar
cahtty
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2007 15:34
Paikkakunta: Porvoo

Re: sivu-ullakoiden remppaaminen lämpimiksi asuintiloiksi???

Viesti Kirjoittaja cahtty »

Niin, MarWin tässä listasikin koko joukon oleellisia kysymyksiä jotka kaikki vaikuttavat siihen kuinka tämänkaltaisen toimen voi ja kannattaa toteuttaa. Suurin osa näistä ja muistakin kysymyksistä vaikuttaa siihen minkä näköinen lopputulos on, mutta nuo tuuletukset ja kantavuudet on asioita jotka oikeasti pitää huomioida. Samoin kuin tietysti jos meinaa kosteita tiloja tehdä.

Listaan lisäisin monessa ketjussa keskustellun ilmanvaihdon huomioimisen, joka korostuu silloin kun käytetään tiiviitä materiaaleja.
Ja ihan yleisenä huomiona että jos ei ole suunnittelukokemusta tai mahtavaa avaruudellista hahmotuskykyä, kaikki tilaa jakavat ratkaisut (esim. väliseinät) kannattaa mallintaa paikanpäällä jos vain mahdollista, vaikka sitten ripustamalla joku lakana oletetun seinän paikalle. Pieni vaiva, mutta auttaa todella paljon optimoimaan mitoituksia ja helpottaa tietysti keskustelua puoliskon tai jälkikasvun kanssa.
marwin kirjoitti:Kuinka korkea tila on seinän ja katon kohtaamis paikassa. Yleensä se on luokkaa 600-800mm vasojen
päältä mitattuna.
Tässä itselläni esimerkiksi vastaus on n.1900mm (eli sivuseinät on varsin keskellä taloa, ja siksi sivuvintit ovatkin varsin isot, ja niissä on PALJON tavaraa, eli korvaukseksi pitää rakentaa erillinen ulkovarasto, eli lämpimän tilan maksimoiminen ei todellakaan ole tilojen maksimaalista optimointia :shock: )
Cardan kirjoitti:On niitä olemassa valmiita suorakaiteen muotoisia ilmaritilöitä tehdastekoisinakin.
Näitä pohdin jossain välissä myös, ja joo, lopputulos voisi(?) olla siistimpi, noita vaan kun tarvitsee sen kolmisenkymmentä, ja mitä pikaisesti katselin niin olivat suht tyyriitä, muistelisin että ehkä jotain 15€/kpl. Toisaalta tässä ehkä auttaisi pieni etsiminen ja tinkiminen ja sitten toisaalta, kunnollisen kestävän verkon kustannuskin saattaa olla melkoinen. Ja tietysti jos nämä maalaisi jälleen seinän sävyyn, saattaisivat olla suht huomaamattomat...

-cahtty-
Vastaa Viestiin