Tilasin puusepältä muutaman pienen ikkunan, jotka tulevat olemaan hyvin lähellä maanpintaa. Nyt tässä funtsailen maaliasioita. Nurkissa sattuu olemaan juuri oikean väristä Fasad-"pellavaöljymaalia" jonka voisi ulkopokiin käyttää.
Onko tästä maalista mihinkään / uskaltaako käyttää vaativassa kohteessa, joka on tarkoitettu kestämään.
- vai menenkö ostamaan purkin uulan pellavaöljymaalia?
Kyllä se käy, parempaa se on kuin vetää jotain miranoolia. Vähän kovempi pinta siitä tulee kuin pellavaöljymaalista, mutta se ei liituunnu yhtä nopeasti. Ja jos sitä jo on hyllyssä niin hullua olis ostaa toista maalia kun ero ei oo iso kuitenkaan.
Oon tuota jonkun purkin maalannut ja mielestäni ainoa viaksi laskettava juttu on se että tuolla tulee aika helposti tehtyä vähän liian paksua kerrosta.
Laitan varmaan sitä niin ei tarvi haaskaa rahoja uuteen maaliin. Jotenkin on tullu sairaan ennakkoluuloiseksi kaikkia hiukankin modifioituja maaleja kohtaan. Fasadi on vielä siitä hiukan mystinen että en löytänyt oikein tietoja että mitä siihen on lutrattu sekaan.
Aito pellavaöljymaalihan tuo ei ole. Alkydiöljymaali lähinnä, Teknoksen öljymaali jota myydään RTV:n tuotenimellä. Käyttikseen ei tarvitse laittaa kuin aineet, jotka ovat vaarallisia. Maalista ne eivät sinällään kerro oikein mitään.
Entinen Uulatuotteen edustaja. Leipätyö Colorialla tällä hetkellä.
Sepä siinä just olikin. Käyttöturvallisuustiedotteen löysin kyllä, mutta en mä noista vaarallisista aineista mitään ymmärtäny. Ominaisuudet olis kiinnostanu, mutta niistä ol vähemmän asiaa kirjotettu.
en laittaisi fasadia mihinkään, missä voi olla kosteuden kanssa tekemisissä. jos kestävän haluat, laita raakaa pellavaöljyä lämmitettynä pintaan pari kertaa, sen jälkeen kuivuttua uulaa tai allbäckiä, ei tikkurilaa! niistä on syntynyt epäilyksiä, että tikkurilan pellavaöljymaali onkin muovilla jalostettu.