Purkukuntoinen talo?

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
Avatar
Mika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 178
Liittynyt: La Elo 06, 2005 1:47
Paikkakunta: Oulu

Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja Mika »

Tuolla löytyy tuollainen..

http://www.etuovi.com/kohde/213964

Myyvät tuota purkukuntoisena? Heräs mielenkiinto kun tiedän talon kun olen monet kerrat ohi mennyt ja päälle päin näyttää hyväkuntoiselta, tai siis ainakin kadun toiselle puolen.

Onko jollakin parempaa tietoa, että onko tuo todellakin niin huonossa kunnossa, että se pitää myydä purkukuntoisena vai yrittääkö joku laistaa vastuuta? :cry:
Viimeksi muokannut Mika, To Elo 06, 2009 14:01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Ei me kyllä tänne muuteta!" -Tuntemukset reilu kolme vuotta sitten...
KMS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 405
Liittynyt: La Tammi 19, 2008 11:05
Paikkakunta: Turku

Re: Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja KMS »

Hei,

"purkukuntoisuudella" ei pääse myyjän vastuusta muuten kuin ainoastaan siinä tapauksessa, että kiinteistön hinta on todellakin ollut vain pelkän maan hinta (vähennettynä kaiketi vielä purkukustannuksilla). Eli jos rakennuksesta on peritty hintaa, niin ihan normaalit vastuukuviot pätevät.

terv,

Kaapo
maza the oulu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 88
Liittynyt: Pe Helmi 22, 2008 22:35
Paikkakunta: oulu

Re: Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja maza the oulu »

Jos talo myydään purkukuntoisena ja mainitaan kauppakirjassa niin silloin ostaja ei voi valittaa talon kunnosta, tontistahan saa pyytää mitä haluaa esim. 100tuhannen tontista vaikka 250 tuhatta.
YKSIN EN OLE MITÄÄN MUTTA VAIMONI KANSSA OLEN VOITTAMATON.
ahaikio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 236
Liittynyt: Ke Tammi 24, 2007 11:57
Paikkakunta: Akaa/Viiala
Viesti:

Re: Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja ahaikio »

maza the oulu kirjoitti:Jos talo myydään purkukuntoisena ja mainitaan kauppakirjassa niin silloin ostaja ei voi valittaa talon kunnosta, tontistahan saa pyytää mitä haluaa esim. 100tuhannen tontista vaikka 250 tuhatta.
Tämähän lisäisi intoa myydä kaikki vähänkään vanhemmat talot purkukuntoisina. Tällainen sopimuspykälä ei ole pätevä, mikäli kauppahinnassa ei ole huomioitu talon arvottomuutta. Tällöinkään se ei varsinaisesti ole tarpeellinen pykälä, sillä ostajan on mahdotonta saada korvauksia mahdollisista piilevistä vioista. Kaupanhinnan alennusta kun ei voi perustella millään, jos talo ei ole vaikuttanut kaupan hintaan tontin arvoa nostavasti.

http://www.keravanomakoti.net/vk2003.html: "Rakennusmestari Matti Eklund, Matti Eklund Oy:stä piti värikkään esitelmän myyjän vastuusta, esitteli mahdollisia piileviä vikakohteita rakenteissa, kertoi kuntoarvion tekemisestä ja antoi muutamia vinkkejä, kuinka kaupassa voi minimoida korvausvastuun. Hänen pääviestinsä oli, ettei vanhaa ostavan pidä luulla saavansa uuden veroista tuotetta: tietty kuluminen ja viat on hyväksyttävä. Toisaalta asuinkäyttöön tarkoitetun talon myynti purkukuntoisena ei vältä vastuusta."
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Re: Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

Mika kirjoitti:Onko jollakin parempaa tietoa, että onko tuo todellakin niin huonossa kunnossa, että se pitää myydä purkukuntoisena vai yrittääkö joku laistaa vastuuta? :cry:
Joo ei ole parempaa tietoa, mutta kun tuo kohde tuli tuossa "naapurustossa" myyntiin niin itsekin ihmettelin tuota purkukuntoisuutta. Tässä nyt vaan taitaa olla , että torppa sattuu olemaan Värtössä, joka on Oulun kalleimpia alueita ja maa itsessään on kysytyllä alueella paljon arvokkaampaa kuin nuo vanhat talot. Tuohan on vielä jokinäkymällä, periaatteessa rantatontti. Mitä nyt välissä yksi kohtalaisen vilkas tie ja rantakahvila/uimaranta.

Epäilen, että talo oli täysin hyvä niin kauan kuin siinä mummo ja pappa eleli. Samalla hetkellä kun talo tuli perikunnan omistukseen ja myytäväksi, niin siitä tuli "purkukuntoinen" kun tontista saa jo normaalin talon hinnan. Todennäköisesti tuo on vain "vanhassa kunnossa" joka monelle vastaa purkukuntoa.

Knoppitietona kerrottakoon että kyseinen talo on kuulemma 80-luvun klassikkoelokuvan "Täältä tullaan elämä" pääosan esittäjän mummola. :-D
-----------------------------------------------
Parasta työtä on tekemätön työ!

T. Tietoteknikko
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Re: Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

Näkyy olevan myynnissä tarjousten perusteella, 240k on viimeisin tarjous.

Tuli mieleen sekin että välttämättä hommassa ei ole kyse vastuun pakoilusta vaan pelkästä bisneslogiikasta. Kuten jo aiemmin totesin niin tuolla alueella maapohja on kysytympää kuin vanhat "muhamökit". Alueen hintatason mukaan omalla tontilla oleva "välttävä" talo nousee semmoisiin hintoihin, että ne joilla on mahdollisuus maksaa niin eivät ole juurikaan kiinnostuneita pienen rintamamiestalon remontoinnin "romantiikasta" :-)

Tuo "tyypillinen" asiakas haluaa vain purkaa sen vanhan talon ja rakentaa tilalle hulppean luxuskivitalon tms. Toinen vaihtoehto on grynderi joka pukkaa siihen vähän fiinimmän paritalon ja myy pois. Tämä on tietenkin vähän säälittävää noiden vanhojen talojen osalta :(

Värtön alueella on niin sekalaista rakennuskantaa että purkulupa on helppo saada. Meillä täällä naapurissa Wanhassa Peltolassa on jonkinlainen "suojelustatus" ja purkulupia ei juurikaan saa kun vanha miljöö pyritään säilyttämään. Yksi grynderi puolivahingossa sai yhden huonokuntoisen purkaa, mutta tilalle piti rakentaa "samanlainen". Talo taitaa olla vielä myymättä kun hintapyyntö on yli 300 000 tuhatta :-) Tuossa on bisneslogiikka mennyt vähän pieleen kun se talo on tuohon hintaan vähän turhan pieni ja "tavallinen". Näitä pieniä ja tavallisia taloja haluavat ostavat sitten mieluummin näitä vanhoja, kun saa 30-70% halvemmalla.
-----------------------------------------------
Parasta työtä on tekemätön työ!

T. Tietoteknikko
Avatar
Mika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 178
Liittynyt: La Elo 06, 2005 1:47
Paikkakunta: Oulu

Re: Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja Mika »

JukkaK kirjoitti:Näkyy olevan myynnissä tarjousten perusteella, 240k on viimeisin tarjous.

Tuo "tyypillinen" asiakas haluaa vain purkaa sen vanhan talon ja rakentaa tilalle hulppean luxuskivitalon tms. Toinen vaihtoehto on grynderi joka pukkaa siihen vähän fiinimmän paritalon ja myy pois. Tämä on tietenkin vähän säälittävää noiden vanhojen talojen osalta :(
Joo, näin minäkin tämän järkeilin. Siitä kun ohi kulkenut niin oon aina kattellut kun on hyvä oloinen talo ja komialla paikalla!

No tämän meidän torpan kanssa oli sama homma muutama vuosi sitten (hinta oli kyllä toinen :-D ). Tästä oli tehty tarjouksia mutta ne oli gryndereiltä kai kaikki, tähän tontille kun sais rakentaa paritalon niin siitähän sais hyvät voitot.
"Ei me kyllä tänne muuteta!" -Tuntemukset reilu kolme vuotta sitten...
vms
Jäsen
Jäsen
Viestit: 409
Liittynyt: Ke Heinä 23, 2008 12:32
Paikkakunta: hki

Re: Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja vms »

Tätä aina joskus pohditaan: jos tosiaan myydään purkukuntoisena ei myyjä ole vastuussa "talon" vioista mutta silloin hinnankin on oltava purkukuntoisen. Tontin hinnalla kikkailu ei vapauta vastuusta (mikäli tontin hinta poikkeaa merkittävästi alueen yleisestä hintatasosta) tai pelkkä maininta purkukuntoisuudesta, hinnan on vastattava todellisuutta. Muutenhan kaikki myytäisiin purkukuntoisina, varmaan uudetkin ;)

Ei myyjä välttämättä halua laistaa vastuitaan, (toki moni haluaisi) vaan haluaa kenties realisoida ilman turhia murheita. Olen itse myynyt yhden perityn kivalla paikalla purkukuntoisena tontin hinnalla (ostaja yritti kovasti useaan otteeseen vängätä mainintaa purkukuntoisuudesta pois sopimuksesta, pisti mörskän kuitenkin heti nurin ja uusi tilalle) ja aikanaan on pari muuta tulossa; viime viikolla siellä vierailin eikä niissä mitään varsinaista vikaa ole, ovatpahan vain aikansa lapsia mutta kun niiden omistajista ja asukkaista aika jättää aion realisoida ne todennäköisesti purkukuntoisina hyväksyen huomattavasti matalamman hinnan siitä tiedosta ettei kukaan tule jälkeenpäin kitisemään "piilevistä vioista".

Keskeistä on että me emme voi keskenämme sopia toisin kuin laki määrää vaikka joskus mieli tekisikin.

V-MS
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Re: Purkukuntoinen talo?

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

JukkaK kirjoitti:Näkyy olevan myynnissä tarjousten perusteella, 240k on viimeisin tarjous.
hinta nousussa 295k :-D
-----------------------------------------------
Parasta työtä on tekemätön työ!

T. Tietoteknikko
Vastaa Viestiin