Sääasema

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
Avatar
PTM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 495
Liittynyt: La Kesä 05, 2010 11:27
Paikkakunta: Masku

Sääasema

Viesti Kirjoittaja PTM »

Tarkoitus olisi saada yhden näytöllisen sääaseman perään; yläkerran 2 lämpötilam., keskikerroksen 2 mittaria, sekä alakerran 2 mittaria, tietenkin sit ulkolämpötila.
Tietenkin plussaa olisi tuulimittari, sademittari.

Jokaisessa lisäanturissa pitäisi olla myös lämpötilanäyttö.
Etu toki olis et saa liitettyä langattomasti kotiverkkoon ja näkee tietokoneelta kaikki tiedot. Eli mitä sääasemaa suosittelette?
--------------------------------------------------
Melkein kaiken voi itse tehdä kun käyttää aivoja, sitten kun aivot ei riitä, niin on hyvä ottaa ammattilainen tekemään.

Ammatilta laattaaja. 5 v. ainakin 200 kylppäriä laatoitettu.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17209
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: Sääasema

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Kai tuossa aika lähellä:

http://www.clasohlson.com/fi/S%C3%A4%C3 ... 0#moreinfo

Sun speksit ovat sen verran vaativat että menee räätälöinnin puolelle jos kaikki haluaa: "Mulle kaikki heti nyt" :mrgreen:

Ihan vitsinä viimeinen että älä suutu, itsekin myös tuollaista sääasemaa haaveilen. Kunpa noista saisi vielä ulos vaikkapa vain reletietona, milloin tuulee liikaa tai milloin on ulkona kylmää&vielä kylmempää & superkylmää jne. Ihan vain sulkeutuvat koskettimet riittäisi niin voisi automatisoida joitain juttuja helposti...
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
RamiL
Jäsen
Jäsen
Viestit: 179
Liittynyt: Ma Loka 02, 2006 16:49
Paikkakunta: Espoo

Re: Sääasema

Viesti Kirjoittaja RamiL »

Vähän myöhässä mutta jos tilanne on vielä päällä?

Ääni AAG V3:lle, lipputangossa on tommonen pyörinyt reilut neljä vuotta. Perustuu Dallasin 1-wire tekniikkaan eli skaalautuu hyvin ja DS1820 lämpöantureita sun muita kilkkeitä on helposti saatavilla. Koneena on TPT20 ubuntu 8.04:lla, ei ole ollut syytä tai tarvetta päivittää kun tuota konetta ei käytetä muuhun. Joku Arduinoviritys edustaisi tietty nykyaikaa läppärin tilalla, veisi vähemmän sähköä eikä olisi turhaan pyöriviä osia. Jos kotona on joka tapauksessa joku levypalvelin tai muu tietovehje 24/7 päällä niin tuollainen ratkaisu integroituu kätevästi myös siihen. Samassa verkossa oli aiemmin roudan syvyyttä mittaava ratkaisu jossa maahan pystysuoraan upotettuun 1.5m jappiputkeen oli asennettu 10cm välein lämpöantureita. Kattilan ja varaajan lämpöjen mittaukset onnistuu myös sujuvasti samalla kalustolla, kaapeloimaan tietty joutuu aina mutta 1-wire on siitä kiva että jokaisella anturilla on uniikki laiteosoite ja ne kytketään väylälle rinnan == ei tarvitse kaapeloida jokaista anturia koko matkaa omalla kaapelilla. Samaan väylään voi myös liittää paikallisia näyttöjä.

Sääaseman tilasin tuolta http://www.aag.com.mx/aagusa/index.html, muita osia Partcosta ja pitkin ebaytä tarpeen mukaan. DS saattaa myös lähettää samplena joitain nippeleitä jos sulla on niiden mielestä uskottava postiosoite. Softaa W:lle vaikkapa tosta http://www.aagware.eu/aag_weathercenter.htm ja linuxille tuolta: http://oww.sourceforge.net/download.html. Muitakin hakukone löytää. Tietomäärän esittämiseen RRDtool on kätevä: http://oss.oetiker.ch/rrdtool/ . 1-wire arkkitehtuuria on helppo laajentaa ja soveltaa, googlaa sitä ahkerasti.

Jos tuohon AAG V3:een päädyt niin se kannattaa heti uutena avata ja tiivistää skandinaavisiin olosuhteisiin, Meksikossa eivät ymmärrä räntäsateen päälle. Ei ole suuri työ - kuoripuoliskot auki ja ohjausuraan ohut palko silikonia --> takas nippuun. Samalla kun kotelo on auki niin kannattaa suihkuttaa muutama kerros piirilevylakkaa levyn molemmille puolille ja porata ~3mm reikä alimpaan kohtaan kondenssiveden poistoa varten.

Kaapeloinneissa olen käyttänyt melkein mitä vaan suojattua jonka rulla on lähimpänä ollut, yleensä CAT6 ethernet-lakua. Muutama milliampeeri antureiden käyttösähköä ja vaatimaton datamäärä ei paljon vaadi mutta häiriösuojauksesta ei koskaan ole haittaa. Kaapelista tarvitaan vain kolme karvaa käyttöön joten jos jotakin ohuempaa muuten pyörii nurkissa niin sitä sitten.
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Sääasema

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Nostan tämän ylös kun edellisestä viestistä on jo pari vuotta.

Onko tullut lisää kokemuksia tai muuta kommentoitavaa? Onko laiterintamalla tullut mitään varteenotettavaa uutta?
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Re: Sääasema

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Raspberry Pi

Siihen kiinni RfxCom palikka ja Domoticz -softa muistikortille. Toimii. Ainut, että mittareiden lämpötilat tuntuu välillä jotenkin sekoilevan. En osaa sanoa, ottaako tuo lukijalaite jotain häiriötä ja laskee joskus lämmöt pieleen vai mistä johtuu. Jos täysin varmaa laitteistoa haluat niin ei muuta kuin johdon vetoon ja joku langallinen viritys. Nuo langattomat anturit on aina vähän riskejä koska lähettävät lämpötilatietojaan tietyin väliajoin eikä paluukanavaa ole. Siksi, esim. samalla taajuudella toimivan valokatkaisijan aiheuttama signaali voi sotkea lämpötilamittauksen. Käsittääkseni tuossa on kuitenkin sen verran älyä että lähettää viestin perässä tarkistuskoodin - tai sitten ei.

Tuohon saa älyttömästi lisäosia ja Domoticz-softan pystyy laittamaan tekemään lähes mitä vain (voi tehdä scriptejä). Voi asettaa hälytyksistä lähtemään sähköpostit tai Android-puhelimiin push-notifikaation, jne... Itsellä harkinnassa laitteen laajentaminen siten että patteri ja käyttövesiputkistojen kylkeen pistäisi Dallasin anturit. Oikeasti homma menisi järkeväksi jos saisi vesimittariin vielä oman anturin ja ulos jonkinlaista yhteenvetoraporttia jossain järkevässä yksikössä; Esim. Euroa/minuutti voisi auttaa ymmärtämään paljonko suihkussa käynti tuli maksamaan.

Ja loppupeleissä; mitäpä tuollakaan tiedolla tekee. Käy suihkussa sen aikaa kuin hyvältä tuntuu ja jos vesi/lämpölaskut alkaa tuntua liian korkeille, vähentää sitä suihkussa nautiskelun aikaa. Eräs vanha opettajani sanoi joskus mainiosti; ei huonelämpöjäkään voi laskea äärettömästi, elämänmukavuudestahan me maksamme.
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Sääasema

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Tällaisen ajattelin hommata:

Kuva

Koirakin toimii hyvin sääsatelliittina. Päästää sen aamulla asioilleen, jos se tulee äkkiä takaisin niin ei ole kovin lämmintä, turkista ja tassuista voi päätellä sataako ja jos niin mitä, ja onko kumisaapaskelit vai ei. Jos ei ikkunasta viitsi katsoa siis.

:wink:
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
Vastaa Viestiin