talon reunusta

Keskustelua otsikon mukaisesti
Vastaa Viestiin
terhi78
Jäsen
Jäsen
Viestit: 21
Liittynyt: Ti Huhti 25, 2017 20:35
Paikkakunta: lappeenranta

talon reunusta

Viesti Kirjoittaja terhi78 »

1954 rakennettu rintamamiestalo,ei salaojia,loiva rinne tontti.
Talon ympärillä reunustoilla kasvillisuutta ja multa maata,riittäisikö alkuun n.1m seinästä kasvillisuuden poisto ja maan möyhennys ja päälle soraa?
pohjassa on kellari,maanvaraisena ja kosteus ongelmia ei ole ollut,joten salaojitusta ei vielä oteta harkintaan,mutta pitäisikö tuo sora talon ympärillä kasvillisuuden leviämisen taloon kiinni poissa ja onko hyötyä rakennukselle? :?:
naapuri tonteilla monen talon ympärillä isoa kiveä jostain keräilty,mutta itse pohdittiin tuota soraa
Avatar
Wespa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 140
Liittynyt: Pe Maalis 20, 2015 10:12
Paikkakunta: Karjaa

Re: talon reunusta

Viesti Kirjoittaja Wespa »

Soran alle suodatinkangas niin riittää ohut kerros soraa eikä ala taaskohta vihertämään.
-57 "tiilitalo" (tiiliverhous jonka päällä rappaus, puurunko & purueriste)
juha1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 705
Liittynyt: La Marras 27, 2010 19:17
Paikkakunta: kemistä 11km etelään...

Re: talon reunusta

Viesti Kirjoittaja juha1 »

Wespa kirjoitti:Soran alle suodatinkangas niin riittää ohut kerros soraa eikä ala taaskohta vihertämään.
ei se kangaskaan autuaaksi tee. meillä kangas mökin reunoilla ja siellä täällä alkaa olla vihreä. pitänee tänä kesänä yrittää puuttua asiaan. kestopuinen lauta siinä nurmen ja sepelin välissä esteenä.
sen siitä saa kun ei ole rakennusmies, joutuu pähkäilemään ja kyselemään tyhmiäkin..
Vastaa Viestiin