Hiirten mylläämät villat

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
petank
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ti Tammi 16, 2007 14:13
Paikkakunta: Helsinki

Hiirten mylläämät villat

Viesti Kirjoittaja petank »

Hiiret ovat näköjään mylläneet talon vintillä vuosikymmenet. Eristeet näyttävät nyt tältä:

Kuva
Kuva

...ja todellisuudessa vielä pahemmalta: vedin ylös alemman kuvan villat niin siellä oli useita vanhoja hiirenpesiä (kaiken maailman silpusta muotoiltua). Alla olevassa muovissa oli reikiä.

Lisäksi hiirentunneleita näyttää menevän vintin villoissa vähän joka puolella.

Mitäs noista eristeistä tai tilanteesta voi sanoa? En tunne lainkaan näitä asioita. Onko siis tilanne hälyyttävä vai ei?
PETEBJ75
Jäsen
Jäsen
Viestit: 691
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 10:44
Paikkakunta: Metsä

Viesti Kirjoittaja PETEBJ75 »

Osta kissa ja erista tuo tuuletusputki ennen kuin se jaatyy :wink:

Samoista ongelmista karsinyt ja samalta nayttaa minunkin vintti. Kissa auttoi aika hyvin, mutta nyt sita ei enaan ole. Talla kertaa kokeillaan hiiribaaria.

Eristetta ei ilmeisesti ole kovinkaan paljoa? Itse ajattelin jattaa vanhat villat vaurioineen sinne ja puhallan paalle selluvillaa. Siina ei mahdolliset hiirten kaivelut haittaa, jos tuo hiiribaari ei tehoa.
Ammattimies saa hyvästäkin huonon!
Hyvin suunniteltu ei ole vielä yhtään tehty!
Sammypiru
Jäsen
Jäsen
Viestit: 247
Liittynyt: Ke Marras 30, 2005 9:45

Viesti Kirjoittaja Sammypiru »

Tämä otsikko olikin kuin tilauksesta.

Minulla menee ensi keväälle varmaankin yläpohjan lisäeristys ja varmaan juuri tuollaista hiirensyömää villaa on odotettavissa.

Vaihtoehdot, joita olen kaavaillut: (Kommentteja?)

1. Vanha 20 cm villa pois ja kaatopaikalle. Tilalle 400 mm puhallusvillaa.

2. Vanha villa sivuun, tilalle puhallusvilla 300 mm ja käyttökelpoiset villat puhallusvillan päälle.

3. Vanhat villat saavat olla paikallansa ja päälle 300 mm puhallusvillaa.


Rakenne on nyt sisältäpäin haltex, jonka takana heti jonkinlainen muovitettu paperi + koolaus + huokolevy + villat/kattotuolit.

Huokolevyn ja villojen välissä on hieman tyhjää tilaa ja siellä käy melkoinen puhuri. Tämän totesin yhdestä sähköjohtojen aukosta tässä remppaa tehdessäni. Tämän tyhjän tilan villoittamiseksi voisi olla paikallaan ottaa vanhat villat pois ja laittaa suoraan huokolevyä vasten puhallusvilla? Mutta voiko tota vanhaa vuoden -68 villaa enää laittaa takaisin puhallusvillan päälle?

Alimmainen Haltex on tarkoitus vaihtaa puupaneeliksi, kannattaako silloin vanha Haltex ottaa pois vai koolata siihen ja sitten panelointi? Haltexia pois ottaessa toi muovitettu paperi kyllä rikkoontuu ja menee uusiksi.
petank
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ti Tammi 16, 2007 14:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja petank »

Hiiribaari oli meillä vintillä ja nyt sitten koko yläkerrassa löyhkää mätä, kun ovat ryömineet sieltä rakenteisiin lämpimään kuolemaan. Eipä aukaista baaria enää toiste.
PETEBJ75
Jäsen
Jäsen
Viestit: 691
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 10:44
Paikkakunta: Metsä

Viesti Kirjoittaja PETEBJ75 »

petank kirjoitti:Hiiribaari oli meillä vintillä ja nyt sitten koko yläkerrassa löyhkää mätä, kun ovat ryömineet sieltä rakenteisiin lämpimään kuolemaan. Eipä aukaista baaria enää toiste.
Mulla oli ensin 10kpl loukkuja. Hiiren perkeleet oli vaan niin isoja etta raahaantu sen loukun ja painona olleen laudan patkan kanssa eristeiden sisalle kuolemaan.
Talvisin ei paljon hajut haittaa, eika meilla kesaisin hiiriongelmia ole.

Saa nahda miten nyt hiiribaarin kanssa kay
Ammattimies saa hyvästäkin huonon!
Hyvin suunniteltu ei ole vielä yhtään tehty!
whiski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 982
Liittynyt: La Kesä 23, 2007 10:03
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja whiski »

Tuossa "pieni" hiiriongelma :cool:

http://www.youtube.com/watch?v=r3RLmErp43k
Wanha wirttynyt Whiski

Jollet tiedä, ymmärrä tai osaa ole edes hauska tekemällä itsesi naurettavaksi, joten
tervetuloa Suomen pelkokertoimeen, tänään vuorossa Kotikokin erikoinen!
rmt-60
Jäsen
Jäsen
Viestit: 312
Liittynyt: Pe Elo 18, 2006 9:35
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Hiirten mylläämät villat

Viesti Kirjoittaja rmt-60 »

petank kirjoitti:Alla olevassa muovissa oli reikiä.
Pitäisiköhän tuo muovi vaihtaa ehjään, että sitä kautta ei pääse kosteus villoihin. Ja jos ei tuon villan kanssa puljaaminen vielä ahdista, niin ainakin myyräkuumeen riskin takia kunnolliset henngityssuojaimet kasvoille.
petank
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ti Tammi 16, 2007 14:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja petank »

Mites sitä muovia vaihdetaan, kun se on vedetty kattoparrujen (vai mitä ne on ne palkit joiden väliin jää lokerot, jossa villat) alitse? Voiko sitä muovia paikkailla jotenkin?
Vastaa Viestiin