Ikkunoiden asennus
Ikkunoiden asennus
Hei, uusi kuisti tulossa, ja seuraavaksi pitäisi saada uudet puiset ikkunat asennettua. Jos (ja kun) haluaa muun talon mukaiset suhteet, eli ikkunat kutakuinkin valmiin seinän tasossa, tulisi ikkunat asentaa tuuletusvälin koolauksen tasoon. Silloin karmi (155mm) on melkein puoliksi rungon ulkopuolella. Onko tämä oikea/OK tapa, vai voiko tästä koitua jotain haittaa?
- lmfmis
- Jäsen

- Viestit: 3553
- Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
- Paikkakunta: Espoo
- Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430
Re: Ikkunoiden asennus
Periaatteessa kai ikkkuna keskelle eristystä muuten se ulostulevaosuus turhaan jäähdyttää ikkunna ja sitäkautta sisätiloja. Tosin sun koolaus on varmaan 22mm lauta? Ei sillä sitten mitään väliä ole.-28 kirjoitti:Hei, uusi kuisti tulossa, ja seuraavaksi pitäisi saada uudet puiset ikkunat asennettua. Jos (ja kun) haluaa muun talon mukaiset suhteet, eli ikkunat kutakuinkin valmiin seinän tasossa, tulisi ikkunat asentaa tuuletusvälin koolauksen tasoon. Silloin karmi (155mm) on melkein puoliksi rungon ulkopuolella. Onko tämä oikea/OK tapa, vai voiko tästä koitua jotain haittaa?
Voihan sitä ajatella että tekee esim tuulileijonasta eristekotelon siihen ympärille jos sen onnistuu piilottamaan.
Eristysremppa: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430
Re: Ikkunoiden asennus
Karmit pitää ulkonäkösyistä ehdottomasti asentaa niin lähelle ulkopintaa kuin mahdollista. Tuuletusvälin kohdalta pitää kuitenkin muistaa eristää karmit. Mielestäni yksi pahimmista esteettisistä virheistä vanhan talon korjaamisessa on liian syvälle jääneet ikkunat.
-kms
-kms
Re: Ikkunoiden asennus
Makuasia. Itse olen oppinut pitämään syvälle jääneiden ikkunoiden lookista.KMS kirjoitti:Karmit pitää ulkonäkösyistä ehdottomasti asentaa niin lähelle ulkopintaa kuin mahdollista. Tuuletusvälin kohdalta pitää kuitenkin muistaa eristää karmit. Mielestäni yksi pahimmista esteettisistä virheistä vanhan talon korjaamisessa on liian syvälle jääneet ikkunat.
-kms
Meidän lähellä purettiin vanha talo ja rakennettiin ihan uusi rmt-tyylinen talo tilalle.
Siihenki tuli ikkunat ilmeisesti sisäseinän tasalle kun ovat ihan kuopissaan.
Nykyisin kun näkee VanhojaKunnonTaloja, joissa lasit on ulkopinnassa, niin tulee alitajuinen tunne että mahtaa olla kylmä parakki.
Syvällä olevat ikkunat herättävät ajatuksen paksuista eristeistä.

