Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Meillä ei ole tiätääkseni koskaa tiputeltu lumia katolta?
Betonikattotiilli => lumet ei valu alas!
Jääpuikkoja ei roiku mistää, joka tuntuu hiaman ihmeelliseltä, kun ei ole eristyksiä kissavvintille lisätty,
peruspuruilla mennää, eikä ole eres tarkistettu minkä verra niitä on :oops:
Eikä olla huamattu, että katto notkus talvisi, se on ny jo ainaki 8:s talvi tässä omana(&pankin).
En kyllä muista että vaarinikaan olis katolle talvisi kiipeilly,
luulis semmose jäänee lapse miälee :shock:,
olis meinaa tehny miäli mennä perässä :-D
Joka talvi ahristaa kattella jos katolla on paljo lunta,
tulee voimakas tarve kiivetä sitä jollai purottelee...
Ja aina o jääny kiipeemättä ja purottelematta, itteksee ne on saanu siältä sulella...
Eli kyllä hualestuttaa! Mutta mitää ei silti taireta tehrä :?
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
tyy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 105
Liittynyt: Ti Elo 04, 2009 19:25
Paikkakunta: Päijät-Häme
Kotisivu: www.tyyn.vuodatus.net

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja tyy »

Onpa noita lumia tullut vähän nakeltua alas tuolta terassin katolta. Tasakatto ja kesällä sieltä meni jalka katosta läpi, et... Toki nyt katol peltiä hieman, mutta tuskin sekään kamalan painavia kuormia kestää...
vl
Jäsen
Jäsen
Viestit: 35
Liittynyt: Ke Helmi 23, 2005 20:43

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja vl »

"Lumikuorma ei riko tavallista kattoa" :

http://www.tekniikkatalous.fi/rakennus/article26839.ece
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

Tänään kävin sitten tyhjentämässä tuon pihan puolen lappeen. Oli kyllä hyvin tiivistynyttä tavaraa ja aika painavaa lumikerroksen paksuuteen verrattuna.

Kyllähän tuo ehkä on vähän hätäverjelun liioittelua kun enpä ole hoksannut että täällä paljon muut noita kattojaan kävis tyhjentämässä. Onhan tässä naapuruston koelaboratoriossa ollut monta kymmentä talo jo yli 60v. eikä yksikään ole tähän päivään mennessä lumikuormasta nyrjähtänyt. Mutta se minkä lapsena oppii sen vanhana taitaa vai miten se meni :wink: Eli kun pentuna aina katot lumesta tyhjättiin niin siitä kai se tapa on jäänyt.

No onhan tuolla katolla tuo "lyhdyn" mutka joka kerää lunta aika tanakasti. Nytkin siihen oli kertynyt jo yli metrin kinos, kun muualla oli n. 40cm. Jotenkin sitä vain mieli pakottaa lapioimaan tommosen metrin kasan katolta vaikka kuinka olis empiirisesti testattu että kyllä se sen kestää :wink:

No joo mutta päivän oppi oli taas se, että se lumikerroksen paksuus ei kerro koko totuutta lumikuormasta! Talven aikana tiiviisti pakkaantunut kinos painaa aika paljon enemmän kuin tuoreena taivaalta satanut hötylumi.
-----------------------------------------------
Parasta työtä on tekemätön työ!

T. Tietoteknikko
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja pelkka »

On se minusta ihan hyvä tapa pudottaa ne lumet itte. Tietää ainakin ajankohdan jolloin ne tulee alas, sen sijaan että koko ajan niskaa kenottaisi ja peloissaan uumoilisi millon tulee tavaraa niskaan. Huomenna vaihteeksi kolaamaan klapiliiterin kattoa (30 neliöö), se on jo näkyvästi notkolla. Tämän päivän saldo on jotain 2,5 tuntia lapiohommia... Vaan näkeepähän päivän päättyessä kättensä jäljet! Kyllä se vaan palkitsee.
taysmehu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 13
Liittynyt: Ke Touko 06, 2009 14:02
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja taysmehu »

Mikäköhän olis hyvä tapa tiputtaa lumet tosta tiilikatolta? Kohteena on puoltoista kerroksinen huusholli korkeet paikat ei ole ongelma vaan ennemminkin omamassa... :wink:
Mietin tikkaita ja jotain pitkää systeemiä mut kun ei ole räystäslautaa johon pistää ne nojaamaan niin se on vähän hankalaa. (kattoremontti suunnitteilla ens kesänä)
arise
Jäsen
Jäsen
Viestit: 144
Liittynyt: Ke Helmi 25, 2009 21:41
Paikkakunta: Alajärvi

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja arise »

Tänään oli lehdessä paikallinen mies kuolleissa ja kuulemma oli oman kotinsa katolta tullut lumien mukana alas. Muistakaa valjaat!
Schaza
Jäsen
Jäsen
Viestit: 438
Liittynyt: Ma Helmi 16, 2009 23:39
Paikkakunta: Kulkuri vailla kotia... jossain Etelä-Pohjanmaalla
Kotisivu: http://koti.mbnet.fi/h_j/

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja Schaza »

Onkohan missään mitään tilastoa kuinka moni heittää henkensä tai haavoittuu näissä hommissa? Joskus jossain oli jotain vastaavia prosentteja nuohoojista.
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-
Jamo2001
Jäsen
Jäsen
Viestit: 185
Liittynyt: Ma Maalis 24, 2008 19:02
Paikkakunta: Kerava

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja Jamo2001 »

Lumikuorma ei huolestuta, mutta huolestuttaa tuhot, kun suuret jäätyneet massat lähtevät katoilta kevään tullen alas...
Ei pelkäästään omalta katolta vaan yleisesti kaupunkien keskustoissa ym. Toivottavasti henkilövahinkoja ei synny putoavista jäämassoista ja jääpuikoista.

t:Jamo
koeffte
Jäsen
Jäsen
Viestit: 467
Liittynyt: Ti Helmi 12, 2008 14:28
Paikkakunta: tusby

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja koeffte »

tuossa lähistöllä on yks ehkäpä 30-40luvun talo,siinä on kyllä katto taipunut selvästi harjan suuntasesti,eikä se kyllä aikasemmin noin notkolla ollut vielä :(
Avatar
kokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 365
Liittynyt: La Touko 23, 2009 19:31
Paikkakunta: Espoo

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja kokki »

Bilteemasta makso valjaat vajaat 40e, niihin sitten kiinni sopiva hinausköysi (vai mikähä köysi/vaijeri olisikaan parempi/halvempi) niin ei tipu ainakaa maahan asti ellei tullu mittavirhettä. Silleen oli vähä hankala kun mulla ei toistaiseksi oo kuin yks kohta minne saa köyden kiinni niin ei päässy iha äärikulmiin tiputteleen lumia kun säde ei riittänyt. Nooh, laitoin sit tikkaat maahan ja kiipesin niitä myöten tiputtelee sieltä kulmista lumia pois.
---
Vuoden 1959 Siporex-talo
Avatar
kaukomäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 594
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 19:15
Paikkakunta: Lahti
Paikkakunta: Lahti

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja kaukomäki »

kokki kirjoitti:Bilteemasta makso valjaat vajaat 40e, niihin sitten kiinni sopiva hinausköysi (vai mikähä köysi/vaijeri olisikaan parempi/halvempi) niin ei tipu ainakaa maahan asti ellei tullu mittavirhettä. Silleen oli vähä hankala kun mulla ei toistaiseksi oo kuin yks kohta minne saa köyden kiinni niin ei päässy iha äärikulmiin tiputteleen lumia kun säde ei riittänyt. Nooh, laitoin sit tikkaat maahan ja kiipesin niitä myöten tiputtelee sieltä kulmista lumia pois.
Heh, arvaa sattuuko kun tiput harjalta ja köysi tyssää kuin seinään juuri ennen pehmeää lumikasaa? :-D
Muistakaatten että turvavaljaat ja kiipeilyvarusteet on eri asia. Turvavaljaissa liukulukko joka pitää 30cm löysiä niin putoaminen ei satu.
"Rautakauppias jumalan armosta, ei täällä myyjät nauti ihmisarvosta.."
käfer
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Pe Syys 26, 2008 8:05
Paikkakunta: Pori

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja käfer »

Ja muistakaa myös, että ei se putoaminen satu vaan se äkkipysähdys, jos ei satu lumikasan kohdalle se pysähdys. Ehkä.
Avatar
kokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 365
Liittynyt: La Touko 23, 2009 19:31
Paikkakunta: Espoo

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja kokki »

kaukomäki kirjoitti: Muistakaatten että turvavaljaat ja kiipeilyvarusteet on eri asia. Turvavaljaissa liukulukko joka pitää 30cm löysiä niin putoaminen ei satu.
Kyllä nuo ihan turvavaljaat on, kysymys kuuluikin, että millainenhan köysi noihin pitäisi laittaa kiinni, käytin sit tommosta paritonnia kestävää hinausköyttä. Ja pidin köyden sen verran tiukassa, ettei ollu vaaraa, että olis katon ulkopuolelle tippunu. Mutta joo, ei nuo varmasti mitkää ammattimiehen valjaat olleetkaa, eikä ollut semmoisia tarkoitus hommatakaan. Sellainen perusturva vaan, ettei mätkähdä maahan asti jäiseen lumikasaan. Eiköhä noissa asioissa voi käyttää iha maalaisjärkee.
---
Vuoden 1959 Siporex-talo
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Re: Lumikuorma katolla? Joko huolestuttaa?

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

Toisen viestiin jo kirjoitin mutta laitetaan tännekin että tänään Hesarissa olleen jutun mukaan runsas lumi ja lämpö vuotavat kattoa aiheuttavat vesivahinkoja kun lumen paine pukkaa sulamisveden katon pienistä rakosista läpi. Lumen poistaminen vähentää riskiä.
-----------------------------------------------
Parasta työtä on tekemätön työ!

T. Tietoteknikko
Vastaa Viestiin