Salaojittava lämmöneriste ulkomailta (Isodrän tms)?
Salaojittava lämmöneriste ulkomailta (Isodrän tms)?
Onko kenelläkään kokemuksia salaojittavien lämmöneristeiden hankinnasta / tilauksista suoraan ulkomailta, esim. Ruotsista? Voisi olettaa, että muualta on saatavissa tarvikkeita edullisempaan hintaan, varsinkin suurempia määriä.
Re: Salaojittava lämmöneriste ulkomailta (Isodrän tms)?
Itse tekemistä on harkittu, kimppatuontia tiedäkseni ei.
Suuria määriä saa varmasti edullisesti ihan täältä meiltäkin, pikkuasiakas maksaa aina täyden listahinnan (ja silti kauppa on huono myös myyjälle).
Suuria määriä saa varmasti edullisesti ihan täältä meiltäkin, pikkuasiakas maksaa aina täyden listahinnan (ja silti kauppa on huono myös myyjälle).
-
VillaMaire
- Jäsen

- Viestit: 32
- Liittynyt: La Heinä 26, 2008 0:29
- Paikkakunta: Turku
Re: Salaojittava lämmöneriste ulkomailta (Isodrän tms)?
Juu, hommattiin eristeet vuosi sitten Ruåttista, kun kruunu oli oikein halpaa. Soitettiin Pordränin tehtaalle, mutta eivät myyneet suoraan yksityiselle, vaan piti hankkia paikallisen jälleenmyyjän kautta (löytyvät tehtaan sivuilta). Ruåttinkielinen kaveri otettiin puhemieheksi ja soiteltiin pariin rauta/puutavarakauppaan. Huddikesta löytyi sellainen kuin Dala Trä Byggvaror AB, josta tilattiin 19 pakettia (=3,75m2/pkt) 100 millistä Pordräniä (1000x750mm), 20 kpl 2,5 metristä kanttilistaa ja 8 kulmapalaa ja kiinnikkeet päälle.Koko setti oli 11160 kruunua ja 25 % alvia päälle. Ei jaksettu lähteä itse hakemaan (aika on rahaa) vaan tuttu kuljetusliike toi muiden romppeidensa muassa 300 eurolla (sis. alv) suoraan kotipihalle. Ruottista on lyhyt matka Turkuun... Silloin vuosi sitten ainakin säästettiin melko paljon, en tie mikä kurssi mahtaa olla nyt.
Re: Salaojittava lämmöneriste ulkomailta (Isodrän tms)?
Juu, täällä on kokemuksia Isodränin hankinnasta. Tuosta Haaparannalta sitä saa, Elon-nimisestä "rautakaupasta". Puhuvat sujuvaa (?) Suomea, Tornionjokilaakson murthela väritettynä. Kallista kait se sielläkin oli. Jos on ly-tunnus, sitä kannattaa hyödyntää niin saa alvin pois. Ei kyllä pitäis rahtia tulla normaalia enempää - onhan Haparanda ja Torneå lähes sama kaupunki...
Re: Salaojittava lämmöneriste ulkomailta (Isodrän tms)?
Onko tietoa onko Pordrän juurikin vastaavaa kuin Isodrän tai Fuktisol? Ruotsin foorumeilla oli asiasta keskustelua ja tästä ei oikein pikaisella vilkauksella näyttänyt yksimielisyyttä olevan. Selvästi halvempaa Pordrän on kuin nuo muut.VillaMaire kirjoitti:Juu, hommattiin eristeet vuosi sitten Ruåttista, kun kruunu oli oikein halpaa. Soitettiin Pordränin tehtaalle, mutta eivät myyneet suoraan yksityiselle, vaan piti hankkia paikallisen jälleenmyyjän kautta (löytyvät tehtaan sivuilta). Ruåttinkielinen kaveri otettiin puhemieheksi ja soiteltiin pariin rauta/puutavarakauppaan. Huddikesta löytyi sellainen kuin Dala Trä Byggvaror AB, josta tilattiin 19 pakettia (=3,75m2/pkt) 100 millistä Pordräniä (1000x750mm), 20 kpl 2,5 metristä kanttilistaa ja 8 kulmapalaa ja kiinnikkeet päälle.Koko setti oli 11160 kruunua ja 25 % alvia päälle.
-
VillaMaire
- Jäsen

- Viestit: 32
- Liittynyt: La Heinä 26, 2008 0:29
- Paikkakunta: Turku
Re: Salaojittava lämmöneriste ulkomailta (Isodrän tms)?
Pordrän on tasan samaa tavaraa kuin Fuktisol.Tulee samalta tehtaaltakin mutta Fuktisol on kauppanimi Suomessa. Isodrän on kalliinpaa koska se on sertifikoitu. Oman töllin laitossa meille oli yks hailee onko sertifikaattia tai ei, kunhan toimii niin kuin pitää ja miksi ei toimisi. Ajattelisin että esim. kunnallisessa rakentamisessa tuosta sertifikaatista voi olla jotain hyötyä kun täytyy kaikki niin tarkaan dokumentoida ja olla laadunvarmistukset ym., mutta että itse maksaisin sen takia ylimääräistä, aivan turhaa!

