kellarin piki ja nöyhtä

Juuri ostanut rintamamiestalon? Aikeissa hankkia rintamamiestalo? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Vastaa Viestiin
katti
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: Ti Elo 17, 2010 22:19
Paikkakunta: Tampere

kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja katti »

Mietimme melko alkuperäiskunnossa olevan rintamamiestalon ostoa, jonka kellarista (tilat betonia ja tyhjillään) löytyi pikeä ja nöyhtää seiniltä. Mitähän nuo voivat olla? Jos kuntotarkastuksessa ei niitä selvitetä, missähän voisi tutkituttaa?
johlindr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 41
Liittynyt: Ke Heinä 28, 2010 21:53
Paikkakunta: Vaasa

Re: kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja johlindr »

Moi,

Raavi siitä palanen irti sitä pikiä, minkälainen haju on? Kivihiilipiki/kreosootti käytettiin melko usein kosteuseristeenä kellareissa usein myös "asfaltti" muodossa, sillä on aika helposti tunnistettava haju terva/naftasekoitus jos sitä niin voi kuvailla. Jos ei muuta niin asbesti/kreosootti saneeraja (tai niin sanottu expertti) osaa melko hyvin vastata ottaa näytteen joka lähetetään labraan tutkittavaksi jolloin saa selville miten paljon niitä myrkyllisiä PAH yhdisteitä siinä on. Sama aine käytettiin ratapölkyissä.

Hiekka puhalluksella / piikkauksella sitä saa pois (vastaavanlaisella menetelmällä kuin asbestipurku, tähän on oma RT kortti olemassa).

t. Johan
Palom
Jäsen
Jäsen
Viestit: 98
Liittynyt: Ke Syys 01, 2010 17:15
Paikkakunta: Suomi

Re: kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja Palom »

"nöyhtä seinillä" kuullostaa myös asbestilta. Älkää koskeko siihen itse, vaan kutsukaa asbestipurkufirma paikalle.
Aaltju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 485
Liittynyt: Pe Elo 07, 2009 12:26
Paikkakunta: Kumisaapaskaupunki

Re: kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja Aaltju »

Palom kirjoitti:"nöyhtä seinillä" kuullostaa myös asbestilta. Älkää koskeko siihen itse, vaan kutsukaa asbestipurkufirma paikalle.
TÄH?

Rakennuksissa harvemmin on käytetty asbestia sellaisessa muodossa että sitä voisi kuvata nöyhdäksi... varsinkaan kellarin seinissä.
Palom
Jäsen
Jäsen
Viestit: 98
Liittynyt: Ke Syys 01, 2010 17:15
Paikkakunta: Suomi

Re: kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja Palom »

Näkemättä kuvaa ei nöyhtää voi analysoida tarkemmin.

Siinä olet kuitenkin väärässä, että asbestia ei voisi olla vanhassa rakennuksissa myös vaaleassa "nöyhtä"-muodossa. Asbestia on monenlaista, eri värisenä ja monen näköisenä. Kiineteinä levyinä, pahvina, pehmeissä massoissa, kuitumaisena eristeenä, jauheena, ym, ja myös nöyhtänä.
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Re: kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja Hower »

Miksi joku olisi vetänyt asbestia kellarin seiniin?
Laurakaisa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1241
Liittynyt: Ma Huhti 05, 2010 21:28
Paikkakunta: Mikkeli
Kotisivu: http://laurakaisatalo.blogspot.com

Re: kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja Laurakaisa »

Jos seinässä on valkoista hattaramaista hötöä/nöyhtää, se voi olla ns. kalkkipartaa. Eli suoloja ja kalkkkia, joka puskee läpi kostuneesta ja kuivuvasta seinästä.

Olen tässä perehtynyt viime aikoina asbestiasioihin kun oman kellarissa risteilevät patteriverkoston putket on sillä päällystetty ja ollaan mietitty järkevintä purku/päällystys/säilytys/hävitys/rinnakkaiselotapaa niiden kanssa. Lukemani perusteella tuo "asbestilla nöyhdätty kellarin seinä" on kyllä aika kaukaa haettu juttu.

Muoks, pahimmat näppäilyvirheet.
"Saavat tehdä tämän päivän talot juuri niin kuin haluavat, mutta minun talo on tehty kuusikymmentä vuotta sitten ja semmonen aika näkyy talossa ja ihmisessä. Kiitos mutta ei kiitos." - Tuomas Kyrö: Mielensäpahoittaja
Palom
Jäsen
Jäsen
Viestit: 98
Liittynyt: Ke Syys 01, 2010 17:15
Paikkakunta: Suomi

Re: kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja Palom »

Termi "nöyhtä" on sen verran laaja käsite, että valokuva voisi auttaa parhaiten, ettei keskustelu harhaudu liiallisiin oletuksiin.
Aaltju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 485
Liittynyt: Pe Elo 07, 2009 12:26
Paikkakunta: Kumisaapaskaupunki

Re: kellarin piki ja nöyhtä

Viesti Kirjoittaja Aaltju »

Palom kirjoitti:... ettei keskustelu harhaudu liiallisiin oletuksiin.
Kuten esimerkiksi asbestilla pelotteluun ja asbestipurkufirman paikalle manaamisen ehdotteluun?

:-D
Vastaa Viestiin