Rajalan remontti

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Vastaa Viestiin
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Josko tätä tänne purkais, ettei lähimmäiset ihan ylikuormitu kun jutut liikkuu nyt vain remontissa ja talossa...

Talon ostin jo 2004, kaikenlaisia suunnitelmia oli heti alkuun mutta ne onneksi sillon jäi toteuttamatta. Talo on kahdessa osassa tehty; hirsirunko vm -48 (nykyinen olohuone, suihku/wc ja keittiö), rankarunko(? Siis lankku-vinolauta purutäytteellä) jostain 60-luvulta. 60-luvun päädyssä on neljä makuuhuonetta. Alkujaan ainakin vanha puoli on rossipohjainen, nykyään koko talon alapuoli on hiekka/soratäytteinen, hiekan päälle on valettu betoni. Betonin päällä on koolaus, villat ja lastulattialevy sekä muovimatto. Osassa huoneista villojen ja levyn välissä on höyrynsulkumuovi, olohuoneessa on lastulevyn ja muovimaton sijaan lautalattia. Jotakuinkin kaikki seinät on lastulevytetty.

Edellinen remontti on tehty 1984 ja se remontti on osoittautunu meidän perheen kannalta ongelmaiseksi. Viime talvena lapset sairasti ennätyspaljon. Varsinkin esikoisella oli paljon yskää, yskä paheni omassa sängyssä nukkuessa. Olohuoneessa se hellitti. Keväällä kuopuksen syntymän jälkeen alkoi sitten itsellänikin mennä yhdessä huoneessa kurkku aina kipeäksi. Mitattiin voc ja tehtiin joitain koeporauksia. Muuta ei löytynyt, mutta kosteusvauriota indikoivat yhdisteet olivat hiukan koholla sekä lastulevyt ja maton liimat höyrysi liuottimia huoneilmaan. Siitä se sitten lähti.. Kesällä oltiin jonkin aikaa evakossa, tyhjensin makuuhuoneet ja keittiön, tein olohuoneeseen yhdistetyn keittiö-olomakuuhuoneen kaikille viidelle.

Keittiö on nyt täysin rungolle purettu. Hirsikehikon vauriot korjataan seuraavaksi, sitten alkaa uuden rakentaminen. Kun keittiö on valmis, pidän pienen remppatauon (yksin nelilapsisen perheen arjen pyörittäminen on ajoittain raskasta ihan ilman remppaakin...) ja sitten puran ne neljä makuuhuonetta jotta saan sinne allergikoille sopivammat materiaalit tilalle.

Kunhan tämä sisäremppa on joskus valmis niin ulkopuolella on myös tekemistä. Joku on joskus halunnut kaunistaa luonnonkivistä perustaa ja valanut betonia kivien eteen. Muuten ihan kiva, mutta osassa taloa ulkovuorauslaudat eivät pääse tuulettumaan alhaalta koska makaavat betonin päällä. Lisäksi sadeveden kourut puuttuvat, kuten myös salaojat sun muut nykyajan hienoudet. Pihamaan muotoilukaan ei olisi pahaksi. Kallistusta on kaikkialla riittävästi, mutta paikoin maa on talon vieressä niin korkealla ettei vuorilaudan alalaitaan ole kuin hätinä 20cm.

Tällaista 'pientä pintaremonttia' :-D
TommiT
Jäsen
Jäsen
Viestit: 378
Liittynyt: Ti Syys 08, 2009 22:57
Paikkakunta: Hausjärvi

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja TommiT »

Morjens

Näin kahden pienen lapsen isänä voin kuvitella, että varmaan raskasta on. Näin meilläkin vaikka nyt hommat on saatu vähäksi aikaa tauolle lukuunottomatta jotain pikkuhommia mitä tehdään öisin muun perheen nukkuessa. Tsemppiä todella ja jaksamista teille, kyllä nuo raatamiset varmasti palkitaan tavalla tai toisella!
rapsutiinu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 107
Liittynyt: Ma Elo 16, 2010 23:33
Paikkakunta: Ivalo>< Pyhäjoki
Kotisivu: http://kurunrinne.suntuubi.com/?cat=1

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja rapsutiinu »

Onnea vaan kaikenlaiseen remppaan... Kyllä se siitä vaikka aikaakin menis.
Edit. Jostain syystä piti lukea uudestaan tuo kertomasi...
Oisko nyt sitten aikoinaan ollut liika monta tekijää ja liikamonta erillaista suunnitelmaa..
En itse ymmärrä että osassa on hengittävää ja osassa ei. Itsellä on ollut sellainen periaate että jos jossain muovia niin kaikkialla muovia jolloin sinne tuodaan ja viedään ilmaa koneellisesti ja ennenkaikkea hallitusti. Toinen äärilaita on sitten että jos jokin seinä hengittävä niin kaikki tehdään hengittäväksi...
Ikävältä merkiltä kuulostaa nuo sairastelut ja siihen kannattaa kyllä löytää ihan SELVÄ syy yhteys ettei jää jotain johonkin muhimaan jolloin oireilu jatkuu vaikka kaikki olis ns. käyty läpi.... Ei muuta kuin intoa ja kaikkea hyvää... :-)
Kuvia projektiin jatkossakin >>> [url]http://kurunrinne.kuvat.fi/#/kuvat/Villa+Mäki/[/url]
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Ilmeisesti edellistä remonttia on joku tehnyt suurella energiansäästö-innolla, mutta sitten kuitenkin vähän sinne päin. Keittiötä purkiessa esim. muovit oli olemassa ja ihan kai oikeassa paikassa lastulevyn ja eristeen välissä. Kaikki läpiviennit vaan repsotti, limitykset oli mitä sattuu eikä niitä oltu teipattu.

Vastaavaa varmaan tulee tuolla 'uudella puolella' myös vastaan. Siellä on kurkittu niin lattian alle (ei löytyny mitään), kattoon (ei löytyny mitään), väliseinien sisään (löyty uusiokäytössä olevat koolauspuut) ja ulkovuorauksen alle (löyty kosteutta ottanu alajuoksu, kosteutta ottanu tuulensuoja, virheetön villa ja priimaa vinolautaa).

Nyt on remppa vähän katkolla kun olen itse flunssassa. Josko ensi viikolla taas jatkaisi tuon keittiön kanssa ja saisi vaikka takapihan puolelta hirren ja betonin välin tilkittyä.
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Etenee. Hitaasti, mutta etenee. Keittiöstä on nyt alahirsien lahot poistettu ja tarvittavin paikoin paikkailtu. Kaikkialta on tilkitty huolella joten kylmä ei enää hiivi nurkissa. Yllättäen huolellinen tilkitseminen teki jo runkorakenteista lämpimämmän ku muiden huoneiden nurkkien pintamateriaalit. Asumismukavuutta :-D

Keittiön ja kylppärin betonivalujen välille tarvii vielä keksiä 'jotain', kylppärin lattiavalu alkaa samalta korkeudelta mihin keittiö loppuu ja siinä on sellanen hassu rako, josta näkyy talon alle kärrätty hiekka. Varmaan suljen välin samaan tapaan kuin olen tilkinny betonin ja alahirren välin. Sitten pääseekin koolaamaan lattian loppuun, siirtämään päävesiputke pois lattian alta ja siivoamaan villotusta varten :-D
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Jes!

Viikon aikana on mukavasti edenny vaikka meillä on sairasteltu. Lapsilla ollut ihanasti oksennustautia...

Kuitenkin keittiön ja kylppärin välinen seinä valmistui, päävesiputki kiipesi ylemmäs eikä kulje enää betonilaatan päällä eristeiden alla, keittiön lattiaan sain eristeen, paperoinnin ja lankutki loikki olohuoneestaa keittiön puolelle :-D Melkoinen voittajaolo, kun on saanut aikaiseksi vaikka näyttääkin siltä, että mun ajattelema raja taitaa siirtyä jonkin verran.

Kylppärin ja keittiön pienen väliseinän tein eristetyksi ihan äänen kulkemisen takia. Nyt on keittiöön kuulunu niin hyvin kaikki vessan/suihkun äänet että ei ole tosikaan. Koolasin seinän, laitoin kivivillaa ja lautapinta keittiön puolelle. Tämä on väliaikaisratkaisu, koska kylppäri menee jossain vaiheessa (kunhan keittiö ja makuuhuoneet valmistuu) uusiksi. Lautaseinän tein sen verran tukevaksi, että siihen voi suoraan laittaa sitten mahdollisen tiskikaapin kiinni.

Lattiaan tuli ~100mm kutteria, ilmansulkupaperi ja lattian pinnaksi tulee 45x145 lankku. Askartelua riittää, koska valitsin materiaaliksi ponttaamattoman puutavaran :lol: Alun perin mun piti puhaltaa Ekovillaa eristeeksi, mutta mutta... Erinäisten ajatelmien myötä sekä käytännöllisyyden takia päädyin kuitenkin peruskutteriin. Ainakin nyt se on lämpimämpi kuin naapurihuoneen uretaani/lasivilla+höyrynsulku, mittailin nurkkalämpöjä eilen kun ulkona oli -20 pakkasta, samalla seinustalla olohuoneessa lattianrajan lämpö oli 7,6 astetta kun keittiössä ilmansulkupaperin päällä oli 16,6 astetta... :-D
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Lattia alkaa olla valmis :-D
Siis lankut paikoillaan ja kiinnitettyinä.
Blogissa kuvat ja vähän tekstiäki.
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Täällä mennään tipuaskelin eteenpäin koko ajan.

Jouluna pidin Aaton ja Joulupäivän verran taukoa remontista, en edes vilkassu remppakamppeita. Lapset tykkäs kovasti kun saatiin lattia kuosiin ja työkalut keittiöstä veks. 50m2 muuttu 70neliöksi ja se on iso juttu se :-D Keittiö sai lasten loman aikana toimia pelihuoneena, joululahjaksi saadut lautapelit oli hyvä levittää sinne kun se oli ainoa paikka missä ne ei ollu koko ajan tiellä.

Lattia sai näin ens alkuun maitoa niskaansa, vaikka sitä maitokäsittelyä suositeltiinkin kuivien oleskelutilojen käsittelyyn. Ajattelin sen kuitenkin niin, että kun en voinut heti sitä millään muullakaan käsitellä niin maito on kuitenkin tyhjää parempi. Lapset sitä sitten lattiaan suti, tytöt varsinkin tykkäs maalata lattiaa maidolla :lol: Ja jos toimii niin kuurataan maidolla jatkossakin.

Vuodenvaihteen jälkeen askarreltiin pahveja seiniin. Ei olisi onnistunut ilman lapsia se homma. Yksi vahti vauvaa (kuopus on 9kk), kaksi auttoi ensin vuotien leikkaamisessa ja kostuttamisessa, sitten paikoilleen mallaamisessa ja kiinnittämisessä. Lapset vaihto vuoroja lennosta, vauvan vahtiminen oli helpoin homma kun remppa eteni eniten kun juniori meni päiväunille... Seuraavaksi pääseekin keittelemään lisää liisteriä ja tapetoimaan sanomalehdillä.

Alkujaan ajattelin seiniin kaseiinimaalia, mutta se ei taida olla kuitenkaan hyvä valinta 'kosketuskorkeudella'? Uulan Into on ilmeisen vähäpäästöinen ja käryämätön, sillä voinee maalata nuo paperoidut pahvit? Ja uskaltanee antaa lastenkin maalata?
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Yksinpuhelu jatkuu :-D

Seinät sai päälleen Uulan Intoa, sävyä Kaste. Muuriin samaa Intoa, mutta sävy on Ruusu. Vesipisteen takaseinälle laitoin vinyylitapetin, lähinnä suojaamaan seinää vesiroiskeilta. Kattoon laitan 12cm leveää peruspaneelia, maalattuna ohuelti samalla maalilla kuin seinät. Paneeleille asensin listat hirsien kylkiin, jotta hirret jää näkyville ja jotta pääsen sitten joskus vaihtamaan yläpohjan purut ja laudat kattopaneeliin kajoamatta. Mitään akuuttia syytä niiden vaihtamiseen ei ole, joskus on tullut katosta vettä sisään mutta mitään oireita aiheuttavaa sieltä ei ole pölissyt. Ajattelin kuitenkin että tekee niin että yläpuolelta pystyy tarvittaessa eristeet vaihtamaan sisäpintoihin kajoamatta.

Kattopaneeleja olen viimeisen viikon sitte naputellut kattoon. Oli täällä kompurakin ja naulain, mutta... Kun sain kuopuksen hoitoon niin se kompura lakkas toimimasta :mad: Täältä ei ihan nopeeta piipahdeta minnekään uutta hakemaan, ulkona oli pakkasta jotain 25 astetta joten totesin että käsipelillä sitten. Sille päivälle naputtelin puoli kattoa kuntoon, eilen ja tänään vähän lisää ja nyt tekemättä on enään vesipistenurkkaus eli n. 2m2 ala. Se vasaralla naulaaminen on melkosta hommaa, mun kädet ei oikein tykkää, sormet turpoaa ja olkapäitä särkee :( Mutta lopputulos on sen verran sievä ettei tuollaiset pikkuasiat haittaa :cool:

Kuva
piippo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 375
Liittynyt: La Syys 26, 2009 8:49
Paikkakunta: Pohjois-Savo
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja piippo »

Arvostukset täältä sinne! On tekemisen meininki. Just tänään mietin että on se tuo naulain hieno keksintö kun listoja ikkunan ympärille itsekseen laittelin. Ihan mahtava projekti teillä jo sen takia, että huomaa että nyt tehään omaa kotia :)
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

piippo, kiitos kannustuksesta :-D

Vähän on remonttiväsymystä ilmassa, mitä pitemmälle pääsee, sen kauempana tuntuu maali olevan. Tai siis valmis keittiö. Ruokaa siellä jo pystyisi tekemään, jos 'joku' vaan pesisi uunin ja raivaisi työmaan vaikka ulos.

Vesiputki on siis nostettu lattialta kattoon ja seinille, sähköt on valaistusta vaille valmiit ja mulla on kalusteiden askartelu kesken. Lamppujen kanssa mulla on iso ongelma, en kertakaikkiaan löydä mieleisiä.

Blogissa tarkemmin :-D
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Jes! Jess!! JEE!! WUHUUUUU!!!
Keittiö on käyttökunnossa :-D Ei tosin läheskään valmis, kaikki listat, kaapinovet sun muut puuttuu, mutta kalusteet, sähköt ja kodinkoneet on paikoillaan ja toimintakunnossa :-D
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Ja urakka jatkuu.
Neljän makuuhuoneen purku alko tuossa huhti-toukokuussa, toukokuussa ihan tosissaan. Purkuhommissa on selvinnyt, että huoneissa on ollut hallitsemattomia ilmavuotoja alhaalta kivijalan ja betonivalun välistä ulkoseinän eristetilaan. Seinien alaosien naulat on kaikki kannasta sentin-kaks ruosteessa, siis ne millä ne lastulevyt oli kiinni. Joku on halunnut tehdä lastulevystä tiivistä, kaikki raot oli tukittu silikonilla. Tuon 'uuden' puolen alkuperäinen seinärakenne on lauta-paperi-puru-paperi-vinolauta sisältä ulospäin. Se on sitten molemmin puolin 80-luvulla lisäeristetty lasivillalla.

Mielenkiintoinen ylläri oli myös se, että olen aina pitänyt talon loppuosaa 60-luvulla tehtynä, vaan kattohirrestä löytyikin nimi ja päiväys vuodelta 1954!!

Toinen ylläri liittyy sitten noihin eristetilojen eläimiin, hiirenpesiä on löytynyt mutta myös yksi jonkin muun otuksen. Veikkaisin jätösten perusteella lumikkoa tai muuta pienpetoa. Lasivillat on melkosen entisiä, eristävyys varmaan aika tasan nolla, niin täynne ne on koloja ja käytäviä.

Katto ja seinät on siis purettu, lattia on lähtenyt yhdestä huoneesta kokonaan ja toisesta melkein. Kaksi kokonaista lattiaa odottaa vielä purkua. Sitten eristeet ja muovit veks ja tarkempi vauriokartoitus; ainakin yksi betonin halkeama on aiheuttanut paikallista pientä homeongelmaa niskoihin. Lisäksi piippua pitkin on tullut vettä sisälle jokaiseen neljään huoneeseen ja piipun ympäryslaudat ja paloeristeet menee vaihtoon n. 4m2 alalta.
Avatar
csinos
Jäsen
Jäsen
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Marras 10, 2010 22:38
Paikkakunta: Ii
Kotisivu: http://rajalanremontti.blogspot.com/
Viesti:

Re: Rajalan remontti

Viesti Kirjoittaja csinos »

Vuosi ja vähän päälle, kohta alkaa olla valmista. Lasten makuuhuoneet on sähköjä vaille valmiit. Jotenkin järkyttää, että ei sitten enää nukuta kaikki viisi samassa huoneessa. Voinen jopa katsoa illalla telkkaria :-D Remontti tulee kyllä jo korvista ulos, ainakin vuoden tauko ennen kuin siirryn olkkarin ja kylppärin remontointipuuhiin. Tarviin vähän lepoa ja ehkä hetken kerätä rahaakin. Eikä se pahaa tekis että ois hetken aikaa keskittyä muuhunkin kuin tuohon prkleen remppaan.

Se on ollu hyvä ettei alottaessa osannut kuvitellakaan kuinka iso, raskas ja monniulotteinen homma tuollanen 'pieni pintaremppa' on. Nyt kun ajattelee taaksepäin niin tuntuu jotenkin hurjalta että sitä on lähes täysin yhden naisen voimin hoitanu nelilapsisen perheen arjen ja päälle tuon remontin :shock: Sille viini viini
Vastaa Viestiin