Taas Kellarikerroksen remontista!!

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
kalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 30
Liittynyt: Su Marras 13, 2005 19:29
Paikkakunta: Inkoo

Viesti Kirjoittaja kalka »

[/img]

Meillä oli sekä ulkopuolelta kaivannot auki ja kellarissa oltiin kaivettu noin 40cm sokkelin alareunan alapuolelle. Ei mitään ongelmia ilmennyt, kun jätti "pienen" tukireunan sokkelin suuntaisesti sisäpuolelle.

Meillä tulee kuitenkin kaikesta huolimatta silti jäämään huonekorkeus 2,2 metriin kellarissa. 2,30 oli tavoite, mutta sitä ei teknisistä syistä toteuttamaan.

Lattiavalua tehdessä on hyvä huomioida muutama seikka.
Laatta on hyvä valaa ns. "uivaksi" malliksi, johon talon mahdollinen elämisliikkumisvara ei vaikuta. Sokkelin ja lattiavalun väliin bitumihuopa.

Siltti on aina huono lattian alla, koska se sitoo kosteuden sekä ei katkaise maasta nousevaa kapillaarista kosteutta.

Eräs rakennusmestari sanoi, että mielipiteitä löytyy monia ja mikään ei oikeastaan ole väärä ratkaisu. Pitää ja kannattaa ajatella mikä omasta mielestään vaan tuntuu hyvältä ratkaisulta. Itse olen päätynyt edellä mainittuihin. Ja sitäpaitsi itse tehty on usein parempi kuin ostettu työ.

Tyhmä ei ole se joka kysyy vaan se joka pitää tiedon omanaan (Olen kysynyt mielipiteitä muutamilta isoilta rakennus-/saneerausyrityksiltä ja niiden vastaavien työnjohtajien lausunnoissa ei suuria eroavaisuuksia ole.

Heh, taas tuli sitä tekstiä... :lol:
kalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 30
Liittynyt: Su Marras 13, 2005 19:29
Paikkakunta: Inkoo

Niistä salaojista

Viesti Kirjoittaja kalka »

Salaojat vähintään 30cm sen kuivan pinnan alapuolelle (eli jos lattia tulee sokkelin alareunan mukaisesti, niin salaojan lähtökorkeus se 30cm alemmas (tietysti kaadoilla se vaan sitten syvenee)

Itse luulin olevani nokkela ja en laittanut tuplasalaojaa (koska ns. tavallinen toimii ihan yhtä hyvin paitsi tuplassa se vesi liukuu paremmin)

Asennus on vaan hieman hankalampaa sillä "löysällä" mallilla ja jos yksin touhuaa kannattaa varata aikaa ja reilusti.

Tupla on huomattavasti helpompi asentaa ja nopeampi.

Samaan syssyyn kannattaa sisällyttää myös sadevesijärjestelmä, kun kaivannot auki (ja öljylämmitteiset kannattaa miettiä se tankin vaihto)

Patolevyjä ja ulkopuolisia eristyksiä unohtamatta (maksaa se eristekin, mutta ei siitä ainakaan haittaa ole)
AKA
Jäsen
Jäsen
Viestit: 287
Liittynyt: La Maalis 11, 2006 19:59
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja AKA »

kalka kirjoitti:[/img]


Lattiavalua tehdessä on hyvä huomioida muutama seikka.
Laatta on hyvä valaa ns. "uivaksi" malliksi, johon talon mahdollinen elämisliikkumisvara ei vaikuta. Sokkelin ja lattiavalun väliin bitumihuopa.
Eikös nämä talot ole jo liikkumiset liikkunut? Tietenkin, jos maaperä sitten kuivuessaan vajoaa. :?
Ensimmäinen hullunmerkki, jos luulee itseään viisaaksi.
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Joo kyllä talo on liikkunut sen minkä liikkuu kunhan ei kaiva niin että alkaa liikkumaan uudestaan, uusi lattia sen sijaan hakee paikkaansa ja siksi sinne sokkelin väliin se solumuovi. Tai bitumi jos haluaa törsätä :wink:

Lattiavaluun päällä oli tiiliväliseinä mutta lattialle tehtiin korotevaluu, silti poijaat laitto väliseinän ja uuden valuun väliin solumuovikaistaleen. Näin tuolla rakennustyömailla nykyään.
Raul
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Maalis 02, 2005 8:24
Paikkakunta: Hyvinkää

salaojat lattian alla

Viesti Kirjoittaja Raul »

Meillä on kans kaivettu maata lattian alta n30cm,huonekorkeus kuoppaan 240cm.Vanhat tiilisalaojat menivät talon alla (sokkelin vieressä,poisto ulkopuolelle salaojaputkeen),ja kysyisin että kannattaisiko ne uusia sinne koska talo on pysynyt kuivana tähän asti?Ja tulisiko ne laittaa siihen sepelikerrokseen?
oona
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: Ti Syys 05, 2006 16:57

Siis:

Viesti Kirjoittaja oona »

Antura on aivan nykyisen kellarin lattiapinnen alapuolella MUTTA jos jätämme ne tuki reunat ja kaivamme n. 40cm syvemmäksi lattian NIIN laitammeko salaojat tulevan lattian mukaisesti (siis n. 40cm syvemmälle mitä ne ilman lattiankaivuja tulisi)?? Entä jos emme kuitenkaan kaiva lattiaa syvemmäksi, toimivatko ne syvemmällä olevat salaojat kuitenkin moitteetomasti??
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Re: salaojat lattian alla

Viesti Kirjoittaja JJ »

Raul kirjoitti:Meillä on kans kaivettu maata lattian alta n30cm,huonekorkeus kuoppaan 240cm.Vanhat tiilisalaojat menivät talon alla (sokkelin vieressä,poisto ulkopuolelle salaojaputkeen),ja kysyisin että kannattaisiko ne uusia sinne koska talo on pysynyt kuivana tähän asti?Ja tulisiko ne laittaa siihen sepelikerrokseen?
Kerran lattia on auki, kannattaa ne laittaa, kustannus alle 100e.
Vanhat putket saattavat toimia aivan mainiosti, mutta miksi ei uusisi kun kerran ison piikkaushomman on tehnyt...

Soran alle tulee suodatinkangas, tuon suodatinkankaan päälle laitoin itse salaojaputken ja siihen sitten sorat.
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Uusi kannattaa laittaa ja vanha jättää - varsinkin jos ei pääse vaihtamaan koko salaojalinjaa.
Vastaa Viestiin