Kesäpaikasta asuintaloksi

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Vastaa Viestiin
Helle
Jäsen
Jäsen
Viestit: 31
Liittynyt: Ma Helmi 28, 2005 21:33
Paikkakunta: Kajaani

Kesäpaikasta asuintaloksi

Viesti Kirjoittaja Helle »

Meillä on 54-rakennettu rm-talo kesäpaikkana. Tarkoitus olisi tehdä siitä asuintalo pikkuhiljaa. Olisi kiva tietää onko kukaan tehnyt laajennusta niin että on jatkanut taloa ja saanut näin tilat esim. pesuhuoneelle, kodinhoitohuoneelle ja WC:lle. Meidän talossa on alhaalla tupa, keittiö ja kamari. Eteisestä portaat ylös jossa kaksi kamaria ja kaksi pitkää ullakkotilaa. Keittiöstä menee ovenkautta portaat talouskellariin. Vesijohdot on keittiöön vain. Talo on alkuperäisessä kunnossa. On vain maalattu pintoja ja tuvan lattia käytettiin auki koska oli vähän antanut periksi. Avattiin sitten pohjia myöten ja laitettiin kantavat parrut uudet. (Yksi oli vähän pehmennyt ja antoi siksi periksi)

Toisella palstalla oli juttua rm-talon hinnoista. Me tehtiin kaupat v-97.
Silloinen perikunta joka myi oli sitä mieltä että pillarilla nurin koko talo.
Maata on n. 4,5 hehtaaria. L-mallin navetta pihassa. Kaupunkiin matkaa 10 km ja ison veden äärellä. Onneksi emme uskoneet myyjiä vaan tutkimme talon tarkemmin. Tutkimme rossipohjat ym. (Siihen aikaan ei ehkä vielä arvostettu rm-taloja) Arvaahan jokainen, että jos talo on yli 40 vuotta vanha. ei ehkä maalattu koskaan ja piha täynnä rautaromua ja sisällä hetekoita ym. roinaa niin eihän se mukavalta näytä. Mutta eihän siinä tarvitse kuin vaihtolavan pihaan ja kunnon siivous + maalia pintaan niin johan ilme muuttuu. Liitän pari kuvaa talosta. 8)
Kuva
Kuva
Helle
Jäsen
Jäsen
Viestit: 31
Liittynyt: Ma Helmi 28, 2005 21:33
Paikkakunta: Kajaani

kuistin suunnittelua

Viesti Kirjoittaja Helle »

Suunnittelemme tuohon kuistille remonttia. Siihen tehtäis WC ja suihku. Entinen kuisti puretaan kokonaan pois. WC ym tulisi ns. takapuolelle kun tuosta kuvasta kuistia katsoo. Ei siis tuohon tuvan ikkunan alle. Kuisti luonnollisesti suurenis ja ehkä korkeuttakin tulisi lisää. Onkohan joku mahtanut toteuttaa ko. tavalla. Olisi kiva saada vinkkejä. Samoin eteisestä on tarkoitus purkaa vinttiin menevät portaat ja portaikon alta komero pois. Siihen tilalle tulisi ns. avoportaat, näin tulisi tilaa eteiseen ja mahdolliseti jollekin komerolle paikka. Vinkkejä kaivaten...
Ps. Tässä meidän mökkeröisessä ei siis ole ennestään muita vesipisteitä kuin keittiöön tulee ja menee kylmävesi. :P
Avatar
jklaukka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 74
Liittynyt: Pe Elo 26, 2005 6:15
Paikkakunta: Joensuu
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja jklaukka »

Meillä on suunnilleen samankokoinen talo ja kuistille on tehty joskus 80-luvulla pieni sauna, pesuhuone ja tuulikaappi, yhteensä noin 6 neliötä. WC (ja tekninen tila, jossa vesimittari ja boileri) on erillinen(vajaa kolme neliötä) ja osittain portaikon alla. Entiselle kuistille on laitettu lattialämmitys koko alalle. Nyt laitettiin pesuhuoneeseen suihkukaappi ja poistopuhallin vähentämään kosteusrasitusta, sillä pesuhuoneessa kuivataan pyykkiäkin talviaikaan.
romeo

Viesti Kirjoittaja romeo »

Meillä tehtiin juuri talon jatkamisen yhteydessä kallistunut kuisti uusiksi. Vanha kylmä kuisti seisoi pilarien päällä, mutta uusi saman kokoinen tehtiin maanvaraiselle laatalle ja lämpimäksi. Myös kuistille tulleet vintin rappuset käännettiin "välieteiseen" kun yläkerta otettiin asuinkäyttöön.
Helle
Jäsen
Jäsen
Viestit: 31
Liittynyt: Ma Helmi 28, 2005 21:33
Paikkakunta: Kajaani

kuinka käynti kellariin...

Viesti Kirjoittaja Helle »

Kerronpa ensin taustaa:
Meillä on keittiössä kaksi komeroa vierekkäin (sellaiset isot mitkä pruukkaa rintamiestalossa olla). Toinen on ruokakomero ja toinen on komero josta menee portaat talouskellariin. Kellarissa on siis vain pottu- ja säilöntävarasto (myös vesipumppu siellä).
Nyt on tarkoitus tulevan talven aikana aukaista keittiön lattia. Siis keittiön lattian alla on ko. kellari. Lattia on hieman painunut ja lattialautojen raot on suurentuneet. (Liekköhän vähän kosteutta saanut.) Emme tarvitse enää ruokakomeroa, mutta jos poistamme myös kellariin menevän komeron, niin kuinka menemme sitten sinne kellariin. Onko muilla vastaavanlaisia ratkaisuja?
Olemme miettineet että kaivaisimme ulkopuolelle kellarinikkunan kohdalle oven paikan (siis kuljettais ulkokautta kellariin) tai sitten tehtäis keittiön lattiaan luukku josta kellariin olisi käynti. Mutta suunnitelmat ovat vielä kesken.
Kuintekin syyhyttäis poistaa nuo komerot saatais tarpellisia neliöitä keittiöön. Ja siihen tilalle keittiökaapistoja ym. :P Keittiö on nimittäin pitkulainen ja toisella peräseinällä on nuo mainitsemat kaksi komeroa. Siis onko tämän mallista rintamiestaloa kellään muulla? Oletteko rempanneet? Ja miten? :-D
Vastaa Viestiin