Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Mulle on syntynyt käsitys, ettei taipuisaa alumiinista ilmastointiputkea saa käyttää juuri mihinkään. :-D
Nyt sille olisi tarve mutta saako näin tehdä.

Eli: Olen ihmetellyt kun keskikerroksen WC:n ilmaräppänästä ei kulje ilmaa oikein mihinkään suuntaan. Nyt piippua kartoittaessani huomasin, että se on yhdistetty samaan hormiin kellarin saunan pukuhuoneen poiston kanssa. Näin nyt ei ainakaan saa olla, eikä se näköjään toimikaan.

Tilanteeseen löytyy yllättäen liiankin helpolta tuntuva ratkaisu. Vessan yläpuolella, piipun kyljessä, on komero. Piipussa on käyttämätön hormi, joka ei tule välipohjan läpi vaan alkaa ko. komeron lattian tasolta ja sattuu vielä olemaan juuri oikeassa kohdassa piippua.

Ajattelin siis porata komerosata reiän hormiin ja toisen reiän komeron lattiaan eli vessan kattoon. Tähän putki. Putkea menisi noin metri mutta se kurvaa ja koukkaa joka suuntaan.
Saako tähän laittaa taipuisaa alumiinia vai pitääko taiteilla kovasta?
tarpola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 911
Liittynyt: La Syys 15, 2007 21:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja tarpola »

IV-asiantuntijan vastaus kiinnostaa minuakin, mutta sitä odotellessa yksi malli arkkitehtitaustalta. Sikäli kun välipohjaan ei kohdistu palomääräyksiä (samaa asuntoa) mikään ei kiellä rakentamasta vähän korkeampaa vessaa, eikä komeron lattian toisaalta tarvitse olla samassa tasossa huoneiden välissä. Eli vessasta katto pois ja uusi välipohja sen verran korkeammalle että hormin aukko jää alakerran puolelle. Tässä tietysti mielekkäintä on jos huoneet eri kerroksissa ovat suunnilleen samankokoisia. Mutta jos komero on pienempi, voi vessaa korottaa siltä osin ja laittaa vaikka rimakaton tms. Tai minkälaisen katon nyt valtaistuinsaliin haluaa.

Komeron lattiaa on joka tapauksessa korotettava, jos sinne putken laittaa, joten komeron kannalta lopputulema lienee suunnilleen sama. Lisääntynyt ilmatila wc:ssä lienee myös eduksi viihtyvyyttä ajatellen :wink: Mutta uuden välipohjan ääneneristävyydestä kannattaa huolehtia, jos komerolla ei niin väliä ole niin ainakin komeron viereiseen huoneeseen kenties ei ole toivottavaa että alakerran lorinat ja ähinät kantautuvat välipohjan rakosista.
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Vessan kattoon ei tehdä tässä yhteydessä muita toimenpiteitä, kuin rasiaporalla reikä.
Pikku ongelma tai hidaste on se että välipohjan kannatinpalkki kulkee juuri pahimmoilleen tiellä eli putken täytyy koukata palkin ohi.
Komeron puolelle taas meinaan tehdä putkelle piipun kylkeen vaikka kipsilevystä ja kivivillasta pömpelin, joka toimii äänieristyksenä.
Komero on jo muutenkin "teknistä tilaa" eli siellä kulkee viemärin tuuletus, sähkövetoja ja antennivahvistin sun muut adsl/wlan härvelit.
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3553
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Eihän sitä saa, mutta jos on pakko niin...syyhän on se että palotilanteessa tuollainen ei kestä yhtään mitään.

Tuohon tarkoitukseen saneeraukseen on sitten RST haitariputki jota saa käyttää normaalisti.

Kovasta putkesta voi yllättävästi saada monimutkaisen tehtyä kun muistaa että myös liimalla saa yhdistää putkiosia jolloin voi sen tiivistyshuulen leikata pois. Varmentaa pitää liitos poppareilla tietenkin. Lindabilta saa 45 ja 30 asteen mutkia ja tiukkoja 90 asteen käyriä.
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Kiitoksia näkemyksistä.

Tässä päivän aikana on synnytetty reiät piipun kylkeen (halvalla kivikuppiterällä muuten onnistui yllättävän kivuttomasti ja tuli siisti reikä) ja vessan kattoon. Putken reitti osoittautui semmoiseksi, että jäykästä putkesta ja mutkista se ei kertakaikkiaan onnistu kannatinpalkkia ja/tai lattian koolauksia katkomatta.

Sen tiesinkin, että tulipalossa se alumiiniputki katoaa saman tien, kuten kaljatölkki nuotiossa. Mutta tässä tapauksessa sillä ei liene suurempaa merkitysta, koska vieressä on avonainen ja oveton rappukäytävä. Joten jos alakerta palaa niin savut ja liekit on yläkerrassa samantien joka tapauksessa...
Semmoinen 100mm putkikin näyttää jostain jääneen joten :oops: Noo, käyn vielä huomena rautakaupassa jos löytyisi rosteriputkea edullisesti.


Mihin sitä al-putkea muuten ylipäätään saa käyttää? :?:
konemies68
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18
Liittynyt: Pe Marras 26, 2010 2:13
Paikkakunta: uusimaa

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja konemies68 »

Juha_P kirjoitti: Mihin sitä al-putkea muuten ylipäätään saa käyttää? :?:
Ei kai sitä saa käyttää oikeastaan mihinkään, itse liitin sillä liesituulettimen hormiin kun ei paremmastakaan ollut silloin tietoa.
tarpola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 911
Liittynyt: La Syys 15, 2007 21:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja tarpola »

Juha_P kirjoitti: Mihin sitä al-putkea muuten ylipäätään saa käyttää? :?:
Joskus asuin sellaisessa kerrostalossa, jossa oli koneellinen poisto ja keittiössä tuloilmaventtiili seinässä kaappien kohdalla, ja kaappien ja seinän välissä alhaalta avoin kotelo josta raitisilman oli määrä ohjautua lattialle. Siitähän oli tietysti armoton veto talvisin, kun raaka pakkasilma tuli sukille. Laittelin kurkkutorvesta putken kotelosta ikkunan yläpuolelle ja kätkin sen verholaudan taakse. Koneellinen poisto imi tuloilmaa kiitettävästi mutkankin kautta, nyt vain raikas ilma sekottui patterin lämmittämään ilmaan. Tässä kurkkutorvi käsittääkseni oli aivan laillisessa paikassa, kun huoneen sisällä tuloilmaa vain ohjattiin huoneen osasta toiseen.

En tiedä mutta luulisin, että painovoimaisessa järjestelmässä mikään ei estä ei-palonkestävän putken käyttöä silloin kun vastaavaan paikkaan voisi tehdä vaikka aukon, kuten asuinhuoneiden välille tms. Sitten jos mennään lävistämään palo-osastoja on eri tilanne.
Avatar
juh
Jäsen
Jäsen
Viestit: 500
Liittynyt: Pe Touko 12, 2006 13:39
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja juh »

Eikös tuota aika iso osa ilmanvaihdoista tehdä nykyisellään muoviputkilla - eikä liene tuo palonkesto kovin kummoinen. Liesituulettimelle tietty pitää olla rasvapalon takia kierresaumaputeka tai vastaavaa + minimissään 50mm palosuojaus. Mutta miksi ihmeessä wc:n poistoputken pitäisi palamista kestää? (vaikka tilassa välistä räjähdysalttiita kaasuja päästelläänkin)
Ja tuota ilmanvaihtoon tarkoitettua muoviputkeahan saa myös taipuisana versiona (ainakin raksamessuilla oli uponorilta saneerauskohteisin ko. tuotetta tarjolla).
peukalo keskellä kämmentä...
tarpola
Jäsen
Jäsen
Viestit: 911
Liittynyt: La Syys 15, 2007 21:48
Paikkakunta: Helsinki

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja tarpola »

juh kirjoitti:Eikös tuota aika iso osa ilmanvaihdoista tehdä nykyisellään muoviputkilla - eikä liene tuo palonkesto kovin kummoinen. Liesituulettimelle tietty pitää olla rasvapalon takia kierresaumaputeka tai vastaavaa + minimissään 50mm palosuojaus. Mutta miksi ihmeessä wc:n poistoputken pitäisi palamista kestää? (vaikka tilassa välistä räjähdysalttiita kaasuja päästelläänkin)
Ja tuota ilmanvaihtoon tarkoitettua muoviputkeahan saa myös taipuisana versiona (ainakin raksamessuilla oli uponorilta saneerauskohteisin ko. tuotetta tarjolla).
Noissa muoviputkissa pitää olla tarkkana. Tiedän tapauksen jossa rivitaloasunnon uusittu ilmanvaihto oli tehty muoviputkilla, mutta niilläpä ei ollut tyyppihyväksyntää. Rakennusvalvonta pisti jarrut päälle ja sikäli kun tiedän, juttu oli menossa siihen suuntaan että jo asennetut muoviputket vaihdettiin peltisiin. Kyseessä siis rivitaloasunto, jossa oma LTO ja siitä tulo- ja poistoputket katossa. Eipä siinä alumiinikurkkutorviakaan olisi varmaan hyväksytty. Mutta tosiaan vähän ihmettelen näitä tulkintoja, kun saman palo-osaston sisällä ollaan. Miksi se kaljatölkkipelti kattoon ripustettuna on yhtäkkiä niin vaarallista, kun tyhjiä tölkkejä saa esteettä varastoida kaapeissa vaikka kuinka paljon. Jos tätä logiikkaa voisi joku valaista?
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Taipuisan ilmastointiputken käyttö

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

Tästähän saatiinkin valaiseva keskustelu.

Mutta itse homma on nyt tehty. Alumiinitorvi sinne sujahti kun rosteria ei heti alkanut löytymään.
Kivivillaa änkesin putken ympärille välipohjaan ja sinne komeron nurkkaan tuli kipsilevystä kotelo putkelle.
Kyseinen hormi on kylmässä päässä piippua eli tulihormeihin matkaa puoli metriä ja välissä yksi pari iv-hormeja. Eli turvallisilla vesillä touhutaan siinä mielessä

Jo alkoi ilma vaihtua. Tukka hulmuten saa asioida. :mrgreen:
Vastaa Viestiin