Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja jkr »

Henkka: piti heti kommentoida että kun vanhaa ei saa rakentamalla uutta :-)
Labyrint64
Jäsen
Jäsen
Viestit: 786
Liittynyt: Ke Elo 22, 2007 9:01
Paikkakunta: Lahti

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja Labyrint64 »

Vanhaa ei saa rakentamalla uutta mut silti meistä suurin osa ei asu siinä vanhassa vaan remontoi sitä uudemmaksi. Miksi?

Monta asiaa on sellasia jotka kantsis tehdä kerralla kuntoon mut toisaalta johonkin on vedettävä raja. Itse ajattelin jättää yhden huoneen lattian lisäeristämättä koska vaatis vanhan purun, levytyksen ja pirunmoisen homman. Mennään vanhalla.
Ja mitä tulee tilheihin ja husqvarnoihin niin on molemmissa halvemman tason sahat melko leluja. Mut mielestäni 370eurolla pitäis saada jo kohtalaisen kestävä ja voimakas saha.
Avatar
Henkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 260
Liittynyt: To Helmi 09, 2006 14:49
Paikkakunta: Turunseutu

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja Henkka »

jkr kirjoitti:Henkka: piti heti kommentoida että kun vanhaa ei saa rakentamalla uutta :-)
Joo, aika tyly heitto minulta :oops: Jos olisi tilanne, että pitäisi nyt valita, alanko remppaamaan vai tekemään uutta, niin uskoisin kallistuvani uuden tekemiseen. Esim. piharakennuksen kunnostamiseen olen käyttänyt sellaiset tuntimäärät, ettei kehtaa edes tutuille kertoa. Uutta rakentamalla olisin saanut varmasti pysyvämmän ja yhtä kauniin ratkaisun aikaiseksi. Varsinainen talo on hirsirunkoinen ja sinällänsä säilyttämisen arvoinen mutta ei senkään remontoinnin/entisöinnin järkevyydestä voi itsekkään olla aivan varma. Kyllä uudenkin voi rakentaa hyvistä materiaaleista ja kestävällä tyylillä johon saa aikaiseksi kodin hengen ja omaleimaisuuden. Aikanaan kun vanhaan taloon muutti, niin ei ollut yksinkertaisesti varaa isoon tonttiin 6km Turun keskustasta saatikka sitten varaa rakentaa uutta haluamaansa taloa tontinoston jälkeen.
Niskaote remonteista jo vuodesta 2000.
jkr
Jäsen
Jäsen
Viestit: 155
Liittynyt: Su Kesä 01, 2008 22:04
Paikkakunta: Turku

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja jkr »

Aikanaan kun vanhaan taloon muutti, niin ei ollut yksinkertaisesti varaa isoon tonttiin 6km Turun keskustasta saatikka sitten varaa rakentaa uutta haluamaansa taloa tontinoston jälkeen.
Tuo on monen vanhaan taloon päätyneen kohdalla totisinta totta
ja monen vanhaan taloon muuttaneen kohdalla totta on se että, uusi ei olisi kelvannut vaikka siihen olisi ollut varaa.

Meillä ei olisi ollut varaa uuteen tällä sijainnilla mutta ei me sellaista oltais halutukkaan :-)
rattus77
Jäsen
Jäsen
Viestit: 178
Liittynyt: Ti Elo 30, 2005 23:43

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja rattus77 »

:)

Meillä ei olisi ollut varaa uuteen tällä sijainnilla, mutta ei me sellaista NYKYÄÄN oltais halutukkaan :-) Kyllä tähän touhuun kypsyy :) ja kasvaa
turhake
Jäsen
Jäsen
Viestit: 168
Liittynyt: Ti Helmi 03, 2009 17:26
Paikkakunta: Vihti

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja turhake »

Kuvitelma siitä, että jos mä sen huomenna aloitan, niin se kanssa tulee aloitetuksi huomenna :roll: .

Terv. nimim. "Vieläkin tekemättä, ehkä ens kesänä"

Autotallin lattian suhteen tuli kuulemma mogattua siinä suhteessa, että edes pahimpia röpelökohtia ei paklattu tasaisiksi (hiottiin kyllä), maalattiin vaan. Nyt kuulemma kaikki schaiba jää niihin kohtiin kun täi tervaan. Onneks siinä päällä seisoo kaks autoa, niin mä en ainakaan oo huomannut moista.
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja pelkka »

Hienoa: remonttirippi!


Seuraavat kehon ja mielen synnit kehtaan tunnustaa heti:


- työmäärän aliarviointi yhdistettynä omien taitojen, fyysisen kunnon & varojen yliarviointiin

- ystävien ja tuttavien käyttäminen ilmaisena työvoimana (lakkasivat käymästä)

- vuotavien piharakennusten pressuttaminen ja pressujen perässä juokseminen sen sijaan että olisi samalla vaivalla ja rahalla laittanut uudet huopakatot

- liian innokas purkaminen aloitushuumassa (onneksi enimmät kohdistettu ”tarpeettomiin” piharakennuksiin jotka olivatkin tarpeellisia, kun niitä vähän siirsi)

- liian tiukat itse asetetut deadlinet (vrt. ”joulu”) taikka totaalinen deadlinen puute ---> proggisten loppuun saattamattomuus

- alussa vaivannut ujous ja arkailu tarjouspyyntöjen tekemisessä (joka tosin korjaantui köyhtymisen myötä)

- tyhmänylpeys, eli avun pyytäminen vasta kaaoksen keskellä (sillonkin nihkeästi ja kierrellen kaarrellen, tuhoja vähätellen)

- epävarmuudesta ja laiskuudesta johtuva pakollisten hommien aloittamisen siirtäminen (kun en ole tätä jo synnytyslaitoksella oppinut, kun ei ole diplomia, kun on nyt tätä stressiä jne.)


p.s. ja mullakin on halpa jiirisirkkeli, Deutzer, Honkkarista. Kaduttaa.
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

Suurin ketutus on varmaan uretaanieriste+harvalaudoitus+peltikatto uuden osan katossa. Äänieristys lähentelee nollaa. Eniten tuossa ketuttaa tietenkin se, että alunperin rakennesuunnittelijalle ehdotin umpilaudoitusta tai vaneria aluskatteeksi, mutta nielin rakennsuunnittelijan selityksen "eihän niitä nykyään enää niin tehdä". No olispahan vaa pitänyt pitää päänsä ja vaatia se vanha hyvä umpilauta/vaneri eikä mitään nykypäivän muovirättejä.

Nolo pikku juttu oli sekin kun kaivurimiehen silmien edessä napsautin piharakennuksen sähkökaapelin puutarhasaksilla poikki kun luulin sitä pensaan juureksi. Kipinät vaan lentelei "juurakosta" ja liiteri pariksi vuodeksi pimeäksi :wink:
-----------------------------------------------
Parasta työtä on tekemätön työ!

T. Tietoteknikko
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja pelkka »

(onneksi liiteri eikä vintti)
Aliina
Jäsen
Jäsen
Viestit: 29
Liittynyt: To Marras 05, 2009 10:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja Aliina »

Jaa, jaa... Juuri tänään tuntuu siltä, että ei pidä korjata, eikä varsinkaan korjauttaa yhtään mitään. Ulos lähtiessä havaitsin, että upouuden kolmiorimakatteen sulamisvedet ovat paikoitellen saman värisiä kuin huovan alle laitetut pontatut levyt. Ei tarvitse olla ammattilainen tietääkseen, että vesi on jotenkin, ilmeisesti jääpatjan avittamana, päässyt huovan alle. Meinasi itku tulla ja voisi tulla vieläkin. Tämän voisi ottaa jotenkin rauhallisemmin, mutta kun katon suunnittelivat ja tekivät ammattilaiset ja sen piti olla parannettu painos entisestä. En tiedä, mikä tässä paljastuu suurimmaksi munaukseksi. Kaduttaa.
ekassu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 102
Liittynyt: Ke Tammi 18, 2006 9:03
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja ekassu »

Ehkäpä suihkuhuoneen lattialämmityksen asentaminen, nyt lattia kiinni kylmässä seinässä ja sähkökaapeli harvenee juuri väärään suuntaan eli ulkoseinään päin. Olisi pitänyt aloittaa asennus ulkoseinältä tiheällä jaolla ja harventaa ovelle päin mennessä.

No toimiihan tuo, mutta kovilla pakkasilla seinän vierusta on viileä.

Kun aikanaan viemäriputki uusitaan autotallin lattian alta, samalla voi piikata koko betonilattian pois ja valaa uusi eristetty lattia tilalle. Nyt tiedän miten se pitää tehdä 8 vuotta sitten en tiennyt:)
talonomistaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 21
Liittynyt: Ma Marras 15, 2010 21:50
Paikkakunta: Tampere

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja talonomistaja »

jkr kirjoitti:Suurin moka oli palkata ammattilaatoittaja kylpyhuonetta tekemään ja LUOTTAA siihen että ammattilainen osaa. Nyt on sitten seinän ja lattian välissä pahimmillaan 1,5cm raot, saunan lattiassa kaadot väärin, vesi jää lauteiden alle makaamaan ja laatoitusjälki on sellasta että ei oo paljon hyvää sanottavana, laatat vinksottaa minne sattuu (kulmia koholla yms..
Huh. onpa lohdullinen palsta.

Alle vuoden kestäneen remontin toistaiseksi suurin moka oli palkata ns ammattimies..

Jouluksi en emännälle 3. kerroksisen ruotsalaistalon remonttia onneksi mennyt lupaamaan. Ajatus oli, että jos tässä päivätöiden ohessa edes kerros per vuosi.. Näin ensimmäisen vuoden aikana sitten "kattellen" vähän huoltomaalausta, 20 vuotta hoitamattoman viidakon harvennusta, salaojahommaa fuktisoleineen ja varsin pienen vintin pintaremonttia. Makuuhuone olisi nimittäin "ihan jees" ja vaatteetkin olisi vihdoin kiva saada pois lattialta.

Yrityksen ja erehdyksen jälkeen löytyivät kunnollinen sähkömies ja putkimieskin, jotka pääsivät paikalle sovittuna ajankohtana ja selvinpäin.

Muurarinkin sitten ajattelin ylellisyytenä palkata, kun itsellä oli muka juuri muut hommat kesken.

No, ensimmäinen muurari yritti tulla paikalle kolmeenkin kertaan, muttei ilmeisesti ihan konkreettisesti selvinnyt ;)
Toinen olikin jo sitten kalliimpi, mutta ammatitaitoa piti olla ja itse aloin jo tässä vaiheessa olemaan niin tympääntynyt, että menin myöntymään tarjoukseen.

No, homma tehtiin juosten ja lopputulos sen mukainen eli ns "juosten kustu".

Ottaa päähän.Nyt sitten selvitellään syy-seuraussuhdetta ja pohditaan, miten edes tyydyttävään ratkaisuun päästään.

Mutta onneksi tässä ei nyt isosta asiasta vielä ole kyse.
villelap
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Heinä 28, 2010 14:09
Paikkakunta: NOkia

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja villelap »

Suurin munaus oli omalla kohdallani palkata "ammattimies" joka itse kyseli töitä. Oli vaan niin hyvä huijari vakuuttamaan, että menin lankaan. Siitä löytyykin enemmän tietoa toisesta ketjusta.

Muille ohjeeksi. Älkää koskaan palkatko miestä hommiin lehti-ilmoituksen tai sen perusteella, että tarjoaa itseään. Hyvillä miehillä on niin paljon hommia, että niitä pitää melkein rukoilla tulemaan. Huijarit osaa sepittää hyviä selityksiä. Ainakin luotettavat suositukset pitää vaatia jos tuollaisen tarjoajan palkkaa.
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3553
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

- PIntaremppojen aikana olisi pitänyt tehdä asennuskuilut kerrosten välille että saa vedettyä kaikennäköisiä kaapeleita ja putkia helposti.

- Yksi p**ska peltimies kävi tontilla. Heitin pois. Huusi mennessään rumasti.

- Kattomaalari ruiskutti katon kun en ollut näkemässä. Nyt lohkeilee kivasti.

- Ulkoseinien eristysremppa olisi pitänyt tehdä heti, niin se olisi jo säästetty moneen kertaan.

- vessaan piti tehdä viemäriputkesta sellainen käärme että nyt tukkeutuu säännöllisesti. Silloin ei tosin saanut 110m nurkkayhdettä joka olisi ratkaissut ongelman.

- salaojat olisi voineet tulla syvemmällekkin. Laajennuksen ojat on 30 cm syvemmällä. Kauheasti ei ollut hyvää tietoa tehdessä silloin 90 luvulla,
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Mitkä olivat remonttisi suurimmat munaukset?

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Laiskuus ja aloitekyvyttömyys.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Vastaa Viestiin