Noo.. rakentaja.fi on markkinointia siinä missä muukin mainonta, uskottavuusongelma syntyy lähinnä jos sen muuksi mieltää. Ja näinä ilmastomuutoksen aikoina muutaman prosentin "vihreys" pyhittää kuluttamisen kaikessa mainonnassa.
Noin muuten väittäisin ettei öljylämmityksen totaaliselle hyljeksimiselle ole ympäristöllisiä tai teknisiä perusteita vaan kyse on pelkästään politiikasta. Öljylämmitys on hyvä viholllinen koskettaen lopulta aika pientä osaa väestöä (vrt. esim. liikenne).
Nestemäisen polttoaineen hallittavuus pienpolttokattiloissa on kuitenkin aivan eri luokkaa kuin kiinteillä polttoaineilla (palotapahtuma, polttoaineen tasalaatuisuus ym). Öljykattiloilla päästään hyvään hyötysuhteeseen vuositasollakin eikä vain kovimman lämmitystarpeen aikana.
(Biopolttoaineista öljykattiloissa aletaan laajemmin puhua vasta kun vanhat järjestelmät on romutettu, ja näin saadaan pellettikattiloiden työläyteen tympääntyneet taas investoimaan uuteen uljaaseen bioöljyjärjestelmään )
...
Älä tee tänään sitä minkä huomenna voit jättää tekemättä.
Entinen rintamamiestalollinen, nykyinen funkkiskuution säilöjä.
Tuttava puhui, että hän on ollut mukana jossain projektissa, jossa kehitellään ns. puupohjaisia pyrolyysiöljyjä poltoainekäyttöön. Kuulemma tuollaista öljyä voi myös jalostaa risuista ja hakkeesta. Hän oli sitä mieltä, että öljykattilasta luopuminen ei välttämättä ole viisasta, jos nuo muutaman vuoden päästä tulevat markkinoille.
Nuo biopolttoaineet ovat pelkkää järjetöntä huijausta mistä syystä olen aina ostanut lämmitysöljyksi moottoripolttoöljyä missä tuota bio-komponenttia ei ole.
Bio öljyjen (ja etanoolin myös) tuottamiseen ja kuljettamiseen kuluu enemmän energiaa kuin ne sisältävät, tai sitten ne kasvatetaan sademetsästä raivatulla alueella tai pelloilla jotka ovat aikaisemmin olleet ruoan tuotannossa. Pahimmillaan, ja itseasiassa hyvin usein nämä kaikki haittapuolet sisältyvät tuohon trendikkääseen bio-polttoaineeseen.
Talon lämmittäminen öljyllä on mielestäni suurta typeryyttä (yhteiskunnallisesti) mutta huomattavasti järkevämpää kuin bio-öljyllä lämmittäminen.
Lämmitän taloani ainakin toistaiseksi (osittain) öljyllä mutta typerää se mielestäni on.
Putkimiess kirjoitti:No nyt kyllä meni rakentaja.fi- palstalta viimeinenkin uskottavuus!
Millanenhan on tuo bioöljyn hiilitase ja muut ympäristövaikutukset,kun aatellaan mitä sen tuotantoon,kuljetukseen yms.kuluu ehkä fossiilista hiiltä sisältävää oljyä ja muuta energiaa?Sademetsiin raivataan palmuöljyplantaaseja,ruuan tuotantoon tarvittavaa maata käytetään bioöljyn raaka-aineen tuotantoon.Eikä sekään välttämättä ole hyvästä,että metsistä kuskataan kaikki irtova orgaaninen aines bioöljyksi tislattavaksi,tai muuhunkaan käyttöön.Tarvii sinne jäädä lahoavaa puuta,neulasia jne.muuten maaperä ja metsäluonto muutenkin köyhtyy.
Puun polttaminen olisi järkevää, jos sen voisi tehdä yhdessä naapuriensa kanssa (jonkinlaisena minikaukolämpönä).
Talokohtainen puulämmitys jää väkisinkin marginaali-ilmiöksi, kilowattitunnin hinta on hirmuinen jos omalle työlle laskee käyvän hinnan.
Pelletti oli hyvä yritys oikeaan suuntaan, mutta siinä on kaksi fataalia vikaa: pellettejä ei pysty helposti tekemään oman metsän puista eikä pellettikattilan huoltotarve ole vieläkään öljykattilan tasolla (ts. sillä tasolla, ettei sitä nuohoa omistaja vaan nuohooja).
Energian siirto tontinrajan yli on Suomessa kuitenkin kielletty, kilpailevaa kaukolämpöverkkoa eikä kilpailevaa sähköverkkoa saa tehdä.
Eli nuo kaksi seikkaa kun summaa, niin Suomi ei jatkossakaan lämpene puilla vaikka puuta olisi täällä kuinka.
Kyse ei ole tekniikasta, kyse on energia-, vero- ja talouspolitiikasta.
pvalila kirjoitti:
Energian siirto tontinrajan yli on Suomessa kuitenkin kielletty, kilpailevaa kaukolämpöverkkoa eikä kilpailevaa sähköverkkoa saa tehdä.
Lähes naapurissani on maatila, jonka hakelämpökeskuksesta myös maatilan rajanaapurina oleva yrittäjä saa lämmöt asuntoonsa ja verstaasensa, joten ei tuo energian siirto tontinrajan ylitse ainakaan tässä muodossa ole suinkaan kiellettyä ja muitakin tämän tapaisia useamman osakkaan hakelämmityskeskuksia on olemassa.
pvalila kirjoitti:
Energian siirto tontinrajan yli on Suomessa kuitenkin kielletty, kilpailevaa kaukolämpöverkkoa eikä kilpailevaa sähköverkkoa saa tehdä.
Lähes naapurissani on maatila, jonka hakelämpökeskuksesta myös maatilan rajanaapurina oleva yrittäjä saa lämmöt asuntoonsa ja verstaasensa, joten ei tuo energian siirto tontinrajan ylitse ainakaan tässä muodossa ole suinkaan kiellettyä ja muitakin tämän tapaisia useamman osakkaan hakelämmityskeskuksia on olemassa.
En tiedä kuinka asia oikeasti on, mutta tuontapainen kielto minulle väitettiin olevan olemassa, kun kysyin mahdollisuudesta teettää maalämpökaivo yhdessä naapurien kanssa.
Ei siitä kovinkaa pitkää aikaa ole, kun oli kiellettyä vetää jopa sisäpuhelimen piuha naapuritaloon: lain mukaan tonttirajan ylittävä piuhapari olisi pitänyt vuokrata puhelinmonopolilta.
Joo kyllä näitä pienkaukolämpökeskuksia on ympäri maata, lämpöosuuskuntien hakekattiloita sun muita. Ja aavistuksen omakotitarvetta suuremmassa mittakaavassa puun poltto onkin järkevää. Polttoprosessin tarkka seuranta ja automatisointi ei pienkattiloilla ole taloudellisesti kannattavaa, mutta vähänkin suuremmilla yksiköillä (>100kW) helposti toteutettavissa ja suuremmilla (>1000kW) kaasutuspolttoon perustuvilla jo aidosti vähäpäästöistä.
Pientalokattiloihin taas helpoiten hallittavissa ja huollettavissa oleva polttoaine on kaasu- tai nestemäistä. Mikä sitten on kannattavinta (ympäristövaikutukset, välittömät kustannukset ym) on, kuten jo edellä todettu, puhtaasti politiikkaa.
...
Älä tee tänään sitä minkä huomenna voit jättää tekemättä.
Entinen rintamamiestalollinen, nykyinen funkkiskuution säilöjä.
Biolämmitän taas kun tilasin juuri nesteeltä 2000l -5-/-15. Kyllä tekee eetvarttia kun hinta oli vain 1,0148e/l kun esim Saksassa tämänhetken hinta on 0,84e/l
Ja vuodenvaihteesta taas 7 senttiä lisää veroa? Vaimitenseoli.
Heh heh se mun velikin naureskeli kun halusin vuosi sitten tähän meidän perikunnantilalle uuden kattilan ja sanoin että kaksoispesällisen otan.
Ompahan sitten ainakin niitä vaihtoehtoja vaikka viime talven pelkkää puuta poltinkin,MUTTA ei voi tosiaan tietää tulevaisuudesta mitä täällä kohta poltetaan ja mistä se aine tulee,kyllä se öljy käy jos on tosiaan hyvin eristetty talo ja varaa maksaakin se lasku.
Ja se on tosi että nuo laitteet on TODELLA kehittyny kyllä varmaan jokaiselle löytyy omalämmitystapa kun miettii,hyvä niin!
Sama täällä. Joku lämpöpumpputekniikkaan perustuva järjestelmä (Vilippi tai pilippi) on suunnitelmissa, pitäisi vaan osata keksiä sellainen mihin saa sitten tulevaisuudessa aurinkoa, puuta ym liitettyä. Kellariin asennetut uudehkot muoviset öljytankit ja vanha Jämä-pannu saavat jäädä paikoilleen kun kerran mahtuvat siellä hyvin olemaan ja kyllähän niiden purkaminenkin maksaisi. Jos vaikka tosiaan joskus keksitään semmoinenkin polttoneste mikä ei maksa mansikoita.
Ja tarvittaessa, jos nuo öljyvehkeet saa pidettyä mukana järjestelmässä jotenkin järkevästi, niin esim pitkän sähkökatkon aikana noillehan riittäisi vaikka tavallinen aggregaatti syöttämään sähköä ja pitämään talo ja vedet lämpiminä. Tosin pisin katkos on meillä ollut jotain 10-14 tuntia tähän mennessä, ja just sinä päivänä kun oli 25 pakkasta ja olin hetkeä aikaisemmin piikannut muurin auki nuohousluukun asennusta varten (sähköt katkesivat juuri kun olin aloittamassa laastin sekoitusta poravispilällä) eikä takkaakaan tietenkään voinut sytyttää
Kari
"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
itse virittelin vanhaan jämä vaihtopoltto kattilaan bequem pellettipolttimen.öljypolttimen saa takaisin kun vaihtaa kattilan luukun ja tökkää sähköliittimen kiinni.
ei ollut vaan enää järkevää maksaa 3000e/v tälläisen talon lämmityksestä.
kustannusten pakottama päädyin myös "mittavaan" eristeremonttiin,saa nähdä mitä se auttaa kun rungonvälissä on muutakin kun uutiset vuosikymmenten takaa.(hauskaa lukemista muuten,on bodom järven juttua,ja muuta)
pellettikattilat/polttimet/kiinteä polttoaine eivät ikinä pääse samaan vaivattomuuteen mihin öljyllä päästään,puhumattakaan lämpöpumpuista/sähköstä.
niin että olipa hyvä kun jäi nuo öljylaitteet talteen,nyt on jo kaksi biolämmitysvaihtoehtoa meidän talossa,tai oikeestaan kolme..onhan se sähköparoonikin vielä jos sitä norppa sähköä vai mikä se oli ostais
Hejää80 kirjoitti:Biolämmitän taas kun tilasin juuri nesteeltä 2000l -5-/-15. Kyllä tekee eetvarttia kun hinta oli vain 1,0148e/l kun esim Saksassa tämänhetken hinta on 0,84e/l
Ja vuodenvaihteesta taas 7 senttiä lisää veroa? Vaimitenseoli.
Kyllä nesteen hinta kävi Gaddafin ensimmäisen kerran kukistuttua 97 c litra.
En älynnt ostaa ja nyt ....no halpenee se vielä joskus.