Perennapenkkien suunnitteluapua

Keskustelua otsikon mukaisesti
Neffis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 36
Liittynyt: Ma Syys 13, 2010 22:41
Paikkakunta: Valkeakoski

Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja Neffis »

Saisiko pyytää suunnitteluapua perinnepihoja paremmin tuntevilta muutamalle perennapenkille? Kovasti haluttaisi saada pihaa nätimmäksi, mutta mitähän kaikkea sitä sitten laittaisi?

Penkki 1.
Pohjoisen puolelle pihaa eli varjoon haluaisin tehdä kolmen kivenlohkareen "syliin" (eli kivet on vähän U-muotoon aseteltu) kukkapenkin, johon en oo keksinyt vielä muita kuin erilaisia kuunliljoja. Eli siis perennoja, mitkä pärjäisi varjossa, mitähän siihen laittaisi? Lisäksi aika kuivahkoa kun sijainti "yläpihalla", vieressä on havukasveja ja hiekkamaa pohjana, toki toisin siihen multaa.

Penkki 2.
Läntiselle puolelle vilpolan edustalle haluaisin pistää esim. keltapäivänliljoja paaaljon, mutta voisiko siihen samaan penkkiin pistää myös krookuksia ja/tai narsisseja, mitkä kukkisi keväällä ja sitten kesällä ne keltapäivänliljat? Vai mahtuuko ne samaan?

Penkki 3.
Sitten ihan aurinkoiselle paikalle olis mahdollista tehdä aika iso penkki, mihin vois laittaa melkein mitä vain, tulee vähän niinkuin keskelle "alapihaa", ja sadevedet kyl varmaan valuu niille kohin jonkin verran, ei ole mikään kuiva alue. Nyt siellä alapihalla on yksi iso tarha-alpi "penkki", eli alue missä sitä kasvaa, voisin siitä ottaa ja jakaa uuteen penkkiin, mutta mitä sen kanssa?

Ja sitten se tärkein kysymys, jos tämmöisiä penkkejä haluaa perustaa, jätänkö sen ensi keväälle, vai teenkö nyt, vai teenkö myöhemmin syksyllä? Miten nää kaikki istutukset kuuluu ajoittaa T. puutarhapeukalo melkein keskellä kämmentä :roll: :-D
Ensku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 247
Liittynyt: To Elo 23, 2007 10:20
Paikkakunta: Keski-Suomi
Viesti:

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja Ensku »

Meillä samoja juttuja suunnitteilla. Huomasin että loppukesän kukkijoita on meillä hirmu vähän, joten suunnitelmaa teen seuraavilla ohjeilla.

Perussääntönä: jokaisessa penkissä kukkisi koko ajan jokin (touko-kesä-heinä-elo-syys-loka) ja mahdollisesti erikorkuisiakin. Toki korkeuseroja saa vaikka puulla tai pensaalla perennapenkin keskellä tms. Ja monet perennat kukkivat esim 2 kk. Toisena tärkeänä pidän itse sitä että esim. kuunliljat/ukonkellot tms. lehtevät kasvit, peittää tulppaanien/krookusten yms. kuihtuneet lehdet. Samoin jos mahdollista niin kukkineet perennat peittyis tai edes häivyttyis kukkimaan alkavilla. Ja että kukkineet perennat olis silti jokseenkin katseltavia. Sitten vielä värien yhdistely tyylikkäästi? :roll: Siinäpä tarvii jo suunnittelua, kun kaikki nämä ottaa huomioon. :oops:

Penkki 1: Kuunliljat on hyviä! Niitäkin on monenlaisia, joilla erilaisia lehtiä, eli ei välttämättä tarvii edes muuta. Kolmea erilaista ja kaks kutakin, niin on jo iso penkki. :-D Joku kevään sipulikukka joka pärjäis varjossa olis varmaan kiva. Kuunliljat peittäis sitten sen kuihtuneet lehdet. Varjoyrtti vois sopia myös jollekin reunalle, jos haluat muutakin.

Penkki 2: Keltapäiväliljojen kanssa sopis just hyvin kevään kukat ja sitten päivänliljan lehdet peittäis taas ne kuihtuneet kesällä. Mahtuvat hyvin samaan. Meillä keltapäivänliljan kaverina rusopäivänlilja joka kukkii vasta nyt kun keltapäivänlilja kukkinut jo kesäkuussa. Niiden väleihin (ovat rivissä) laitan vielä siperiankurjenmiekkaa (kukkii kesä-heinä vaihteessa) ja sitten toukokuussa kukkivia tulppaaneja paljon, niin penkki kukkii koko kesän. Onkin niin paraati paikalla että syytä onkin. :shock:

Penkki 3: Miten ois rantakukka? Tykkää vähän kosteammasta ja sopis tarha-alpin (meillekin haluaisin joskus!) kanssa hyvin. Sitten joku matalampi vielä tai ei. Tähänkin penkkiin jotain kevään kukkaa, eli esim paljon keltaista tulppaania! :-D

Iloa puutarhanhoitoon!

e
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Laita tarha-alpille aitaus, vaikka pohjaton ämpäri melkein haudattuna, muuten se valtaa koko penkin :shock:
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Neffis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 36
Liittynyt: Ma Syys 13, 2010 22:41
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja Neffis »

Huippuja neuvoja, kiitos! :-) Ja on juu huomattu, että tarha-alpi näyttää olevan rehevää sukua, eli yritän muistaa rajata sitä jos laitan sitä johonkin penkkiin.

Eilen tehdyn työkaverin siirtolapuutarhapalstan vierailun jälkeen vilpolan edustalle kotiutuikin punaisia ja valkoisia leimukukkia, ja totesin muutenkin, että pitää koittaa vanhan koivun kanto kaivaa tahi jyrsiä siitä vierestä pois, että saa elintilaa kukille (hyi mätä ja vihreä kanto kuuseen, ei se toimi edes penkkinä).

Mutta eiköhän tää tästä :-D Tosin multaa pitää varmaan tilata myös, on sen verran hiekkaista ja kivistä tonttia, ettei ihan suoraan onnistu penkkien luominen oman pihan aineksista T. nimim. eilen illalla raparperille kuoppaa hikipäissään kaivanut, ei meinannut sopivaa koloa löytyä, kun lapio kolahti i-soi-hin murikoihin aina 15 cm kaivamisen jälkeen ;)
Avatar
J&J
Jäsen
Jäsen
Viestit: 288
Liittynyt: La Elo 06, 2005 10:37
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja J&J »

Tuohon penkki nro 1 voisi vielä lisätä kuunliljojen kaveriksi vaikka särkynyttä sydänytä (punaista tai valkoista), itselläni yhdessä penkissä varjossa on juurikin erilaisia kuunliljoja ja yhdestä kohti nousee särkynytsydän tavallaan kuunliljojen päälle. Varjoon jos haluaa korkeampia niin nauhukset on hyviä myös. Esikot menevät varjossa ja olisivat kevätkukkijoita. Maanpeittokasvina sekä matalina perennoina menisi pikkutalvio, peittolehti, varjoyrtti ja imikät (kirjavat lehdet).

Penkit kannattaa tehdä syksyllä ennemmin kuin nyt kesällä. Silloin myös taimet saa halvemmalla ja kasvit pääset käyttämään voimansa juurtumiseen eikä vaikka kukkimiseen, lisäksi kasvit voivat hyödyntää syksyn kosteuden->ei travitse kastella.
Neffis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 36
Liittynyt: Ma Syys 13, 2010 22:41
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja Neffis »

Tuo särkynytsydän oli kiva idea, se on tosi kaunista. Ja tosiaan itse asiassa paljon parempi ajankohta penkkien perustamiselle ihan omasta puolestanikin olisi syssymmällä, koska tällä hetkellä mm. vessaremontit vie lähes kaiken vapaa-ajan, eli hyvä että kasvienkien osalta myöhempi istutus toimisi paremmin :)
talo58
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: To Helmi 25, 2010 20:46
Paikkakunta: Kotka

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja talo58 »

Hei,

Varjoiseen paikkaan näyttävä kasvi on kotkansiipi (saniainen). Sopii hyvin korostamaan kivikkoa.

Yleisenä ohjeena voisin sanoa, että laita kevätsipulikukkia joka paikkaan reilusti! Kaikkiin perennoiden väleihin, pensaiden juurelle, nurmikon reunoille jne. Mikään ei ole kivempaa, kun keväällä karulle pihalle putkahtelee ihania väriläiskiä. Sipuleita kannattaa istutella joka syksy vähän lisää. Kivan näköistä on kun laittaa yhteen kuoppaan useamman sipulin (välittämättä ohjeen suosituksesta 1 sipuli/ 20 cm...).
Erivärisiä krookuksia, narsisseja, tulppaaneja, kaikkia löytyy marketeista ja alan liikkeistä.

Joka penkkiin kannattaa laittaa muutamaa lajia perennoita, koska kukat yleensä kukkii vähän eri aikoina. Osta syksyn alennusmyynnistä, ja kokeile rohkeasti. Jotkut lajit ei välttämättä ala ollenkaan kasvaa, koskaan ei tiedä etukäteen mikä laji menestyy juuri siinä sinun penkissäsi.

Pihallamme menestyneitä muutamia mainitakseni: erilaiset kuunliljat, kotkansiipi, kultatyräkki, päivänliljat, kevätvuohenjuuri, tulikellukka, nauhukset, jättimaksaruoho, loistotädyke, pikkusydän, tarhapiisku, erilaiset angervot, akileijat. Katso esim. http://www.perennat.fi.

Puutarhanhoito ei ole salatiedettä. Ennemmin se on sellaista yrityksen ja erehdyksen kautta oppimista. Sitä ei pidä ottaa liian vakavasti. Eikä stressata, jos kaikkien kukkien väri penkissä ei soinnukaan toisiinsa, pääasia on että kukkii!
Talo vm. 1958. Noin 250 m2 + täysmittainen kellari.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja tintu »

Tähän samaan asiantuntevaan ketjuun olisi yksi kysymys perennoista:

Onko "ylivuotisilla" sipuleilla toivoa? Eli onko noissa kaupasta ostetuissa sipuleissa joku "parasta ennen" -päiväys kuten siemenissä vai voisiko vielä laittaa viime kesänä, tai siis toissa kesänä ostettuja, jotka olisi pitänyt/ oli tarkoitus laittaa keväällä tai jo vuosi sitten? Tuli viime syksynä muita kiireitä ( ja keväälläkin niitä riitti) ja nyt puolikas muovikassillinen perennasipuleita löytyi syrjään heitettynä jostain vintin nurkasta. :oops: Nyt ei ole kassia tässä käsillä, enkä ulkoa muista kuin että paketeissa oli jotain istutusaikatauluja..

Ja toinen kysymys; ei kait haittaa jos laittaa niitä keväällä istutettaviakin nyt, eli ei kai ne siellä maassa huonommin voi kuin muovikassissa? Kukkivat sitten vain vasta loppukesällä? Jos kukkivat (Mä en saanut varjoisalla kuistilla olleita köynnöskrasseja kukkimaan tänä kesänä, olikohan liian stydi multa vai kylmä ja varjoinen kuisti..)

Uudistan penkkiä, ja siis, onko turve paras lähtöalusta näillekin, eli ei liian ravinnepitoiseen multaan passaa laittaa?
talo58
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: To Helmi 25, 2010 20:46
Paikkakunta: Kotka

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja talo58 »

Hei,

Istuta vaan huoleti ne ylivuotiset kukkasipulit. Pahinta mitä voi sattua, on se ettei ne ala kasvaa... Todennäköisesti kuitenkin suuri osa lähtee itämään.

Tarkoitatko keväällä istutettavilla esim. daalian juurakkoja? Ne eivät kestä talvea maassa, vaan pitää kaivaa syksyn tullen ylös ja talvettaa kellarissa.
Talo vm. 1958. Noin 250 m2 + täysmittainen kellari.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja tintu »

No niinhän se on, eli hommiin vain, ei siitä pääse mihinkään :lol:

En taida tosiaan olla mikään synnynnäinen viherpeukalo kun tuo kuulostaa vähän vaivalloiselta, että pitää muistaa etsiä sipulit talveksi talteen ja muistaa laittaa ne sitten taas keväällä oikeaan penkkiin.. No mutta eipähän tarvitse taas mennä etsimään jotain kauppoihin.

Mutta juu, eli daalian juurakkoja ne tosiaan olivat ja istutusajaksi laitettu maalis-, huhti- ja toukokuu (Best before end May lukee paketissa - joka vuosi ilmeisesti sitten). Toiset on Ixioita, joissa on myös kevät pistetty istutusajaksi. Eikö nekään pärjää Suomen pakkasissa? Taisivat saada muuten vähän pakkasta tuolla viime talven säilytyksessä, mutta olivat kuitenkin kuivia. No onneksi meillä on juureskellari talon alla seuraavia yksilöitä varten, jollei nämä nouse. (Ikkuna siellä on niin pieni, etten sen takia ole vienyt sinne pelargonioita kuitenkaan. Nehän tarvitsevat vähän päivänvaloa talvellakin). Myös freesioissa näkyy olevan kevät istutusaikaa, Liljoissa kevät tai syksy (+Best before end May -lukee tässäkin Best Budget -merkkisessä paketissa). Freesiat näyttää ihan krookuksilta, ja nehän nyt ainakin kestää Suomen talvea jäisessä maassa, eli toivottavasti nämäkin?

Taimitarhalta löysin muuten alkukesästä kivikkokasveja (nimeä en tietenkään muista), ja ne sain jopa kukoistamaan meidän puolivarjoisalla pihalla :cool: Ehkä tämä tästä ja kesäkukilla loput.
Avatar
J&J
Jäsen
Jäsen
Viestit: 288
Liittynyt: La Elo 06, 2005 10:37
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja J&J »

Daaliat, Gladiolukset, Freesiat, Iksiat (eli se Ixia) yms esikasvatetaan siinä maalis-huhtikuussa sisällä ja istutetaan vasta sitten ulos kun maa on lämmennyt, näin ainakin taataan kasvuun lähtö ja kukinta. Nuo pitää nostaa syksyllä ylös ja talvehtimaan kellariin. Voi myös kasvattaa ruukussa, jolloin ruukku nostetaan kokonaisuudessaan syksyllä talvehtimaan viileään ja keväällä taas nostetaan esille lämpimään ja aloitetaan kasvattaminen. Maassa ei säily talven yli, enkä usko että pakkasta saaneet lähtevät kasvamaan. Mutta eihän menetettävää ole, jos toinen vaihtoehto on että mukulat ja juurakot menevät roskiin :-D
Niin, eihän niissä sipuleissa, mukuloissa ja juurakoissa ole syksyllä etsimistä kun nyppää kiinni tuleentuneista kukkavarsista ja maasta ylös, tai kaivaa koko kukan ylös.
Hiekka&turve-seos olisi sipuleille, mukuloille ja juurakoille paras kasvualusta.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja tintu »

Kiitos tiedoista :) Kun ennen ei ole ollut kylmää pottukellaria tai vastaavaa, ei ole päässyt tosiaan perehtymään perennojen saloihin edes lyhyen oppimäärän vertaa.

Joo kyllä mä varmaan ne johonkin sitten lajittelen ja säilön, lähtivät nousemaan tai ei. En ole ihan varma, josko saivat pakkasen pureman vaiko olivatko sen verran suojaisessa paikassa että säästyivät, mutta sehän sitten nähdään. En minä nyt roskikseen niitä ajatellut heittää, jonnekin haravointikasaan ehkä olisin ne seuraavaksi nakannut..

Ja vaikka yritänkin nyt parantaa tuota kasvualustaa, että siinä viihtyisi muutkin kuin rikkaruohot. Kai siitäkin sipulien ja juurien lajittelusta ja kasvattamisesta voi tulla joka syksyinen ja keväinen rutiini niinkuin mistä tahansa puutarhassa hääräämisestä, mutta tässä kohtaa kuulosti ei ihan mulle sopivimmalta hommalta.
talo58
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: To Helmi 25, 2010 20:46
Paikkakunta: Kotka

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja talo58 »

Moi,

Onkohan tässä nyt käsitteissä pientä epäselvyyttä tai ehkä minä ymmärsin väärin.

Perennat ovat monivuotisia kasveja, joille ei tarvi tehdä yhtään mitään. Eli jos teet perennapenkin, niin niitä kasveja ei siitä mihinkään nostella syksyisin. Samoin siihen penkkiin voit laittaa niitä tavallisia kukkasipuleita mielin määrin (tulppaaneja, narsissja, krookuksia...) eikä niitäkään nostella.

Daaliat, gladiolukset ja muut siltä listalta on niitä, jotka nostetaan syksyisin kellariin.

Normaalisti pihojen kukkapenkit on perennapenkkejä. "Nostettavat" sipulikasvit on vähän niinkuin niiden täydentäjiä.

Näin ainakin mun mielestä :-)
Talo vm. 1958. Noin 250 m2 + täysmittainen kellari.
talo58
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: To Helmi 25, 2010 20:46
Paikkakunta: Kotka

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja talo58 »

Vastaanpa heti omaan viestiini. Huomasin että tässä olikin eri kysyjät näillä kysymyksillä :oops:
Talo vm. 1958. Noin 250 m2 + täysmittainen kellari.
Avatar
J&J
Jäsen
Jäsen
Viestit: 288
Liittynyt: La Elo 06, 2005 10:37
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Perennapenkkien suunnitteluapua

Viesti Kirjoittaja J&J »

tintu kirjoitti:Kiitos tiedoista :) Kun ennen ei ole ollut kylmää pottukellaria tai vastaavaa, ei ole päässyt tosiaan perehtymään perennojen saloihin edes lyhyen oppimäärän vertaa.

Joo kyllä mä varmaan ne johonkin sitten lajittelen ja säilön, lähtivät nousemaan tai ei. En ole ihan varma, josko saivat pakkasen pureman vaiko olivatko sen verran suojaisessa paikassa että säästyivät, mutta sehän sitten nähdään. En minä nyt roskikseen niitä ajatellut heittää, jonnekin haravointikasaan ehkä olisin ne seuraavaksi nakannut..

Ja vaikka yritänkin nyt parantaa tuota kasvualustaa, että siinä viihtyisi muutkin kuin rikkaruohot. Kai siitäkin sipulien ja juurien lajittelusta ja kasvattamisesta voi tulla joka syksyinen ja keväinen rutiini niinkuin mistä tahansa puutarhassa hääräämisestä, mutta tässä kohtaa kuulosti ei ihan mulle sopivimmalta hommalta.
Kannattaa keskittyä sitten noiden ylösnostettavien kukkien sijaan monivuotisiin. Tulppaanit, krookukset, narsissit, hyasintit, liljat (no liljat lasketaan perennoiksi, mutta myydään samanlaisissa pakkauksissa kuin sipulitkin) yms yms voi jättää maahan ja kukkivat sitten seuraavinakin vuosina ilman ylimääräistä työtä. Kaikki tulppaanit eivät välttämättä kuki, mutta valitsee vaikka villitulppaaneja jotka sitten leviävätkin. Näillä sipuli- ja mukulakasveilla saa pihaan aikaista kukintaa ja niitä voi laittaa perennojen väliin jotka taas sitten kukkivat pitkin kesää, myöhäisimmät vasta näihin aikoihin.
Ylösnostettavat sipulikasvit (eli juuri daaliat, gladiolukst yms) voi istuttaa ruukkuihin jolloin taas säästyy siltä ylöskaivelulta jne. Ja näitä ruukkuistutuksia voi sitten täydentää kesäkukilla, eli yksivuotisilla (keijunmekot, belargonit, petuniat yms, juu kyllä jotkut näitäkin talvettavat).
Vastaa Viestiin