Uudet sähköt

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Dervish
Jäsen
Jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2010 15:16
Paikkakunta: Kalvola

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja Dervish »

Khyron kirjoitti:
Dervish kirjoitti:Ikänä oo liikaa tökkeleitä seinissä.
Köökkiin ois tasoille voinut pistää vieläkin enempi kuin 2x2 tökkeliä per pari metriä tasoa.
No, jospa sitten olkkarin kanssa olis viisaampi joskus, ja saisi samalla ne 3-4 voimavirtatökkeliä olkkarin nurkkaan.
Eno kun joskus ehdotti sähkärille et laitetaan olkkariin voimavirtatöpseli niin sähkäri vaan ihmetteli ettei siellä semmosta tarvita. Se olkkari ei o ikinä toiminu olkkarina vaan verstaana. Oli kyl muutenkin vissiin vähän erikoisempi sähkäri, ei olis halunnu laittaa töpseleitä metrin korkeuteen kun "ei niin o tapana", eno kuitenkin piti päänsä tossa sen takia et jossain vaiheessa tulee se ikä ettei tee mieli kyykistellä lattialla. Mää olisin tossa vaiheessa vaihtanu sähkäriä, mun mielestä sähköt vedetään(lakien mukaan toki) niinkuin asiakas sanoo, tietty ammattilainen aina huomauttaa huonoista ratkaisuista.
Pitää vielä jälkeen toki lisätä, että emännällä kun on koulutusta ja koneita, turkiskone, saumuria, teol.ompelukonetta jne. Mitkä on voimavirtasia, mutta toimivat laihalla sähköllä nytten. Se on kun on aina se yks tai kaks huonetta liika vähän kuitenkin niin jotain pitää kompromisseerata.
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Minä edustan sitä koulukuntaa, joka heittäisi jatkojohdot huis hemmettiin jos vaan tökkelipaikkaja olisi tarpeeksi. Meillä alkaa olla täydellinen sähköremontti ajankohtainen ja kun kysyin suunnittelijalta että voidaanko panna kaksoispistorasioita metrin välein joka seinälle, niin hänen mukaansa se ei ole luvallista, voi tulla liian paljon kuormaa yhdelle ryhmälle. En vaan ymmärrä miten se kuorma muuttuu siitä, että ne samat vermeet liitetään sekaisiin hujan hajan risteileviin jatkojohtoihin.

Ikkunoiden viereen haluan pistorasiat johonkin sinne ikkunan ylälaidan korkeudelle ja sen alapuolelle katkaisijan, jolla pistorasian virran saa katkaistua. Meillä emäntä polttelee ikkunoissa kaikenlaisia joulu- ym. valoja, jotka olisi helppoa liittää tällaiseen rasiaan ja joiden sytyttely ja sammuttelu tapahtuisi katkaisimesta.

Kun rahasta on krooninen puute, niin täydellisen sähköremontin hinta hiukan askarruttaa. Paljonko tavallisen rintsikan sähköistykseen pitäisi varata rahaa? Haarukka on tietysti laaja, mutta jotain arvioita ja kokemuksia olisi mukava kuulla. Ja kuuluuko tällainen remontti (jatkossa pienenevän) kotitalousvähennyksen piiriin?
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Khyron
Jäsen
Jäsen
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Huhti 13, 2007 10:33
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja Khyron »

vesahy kirjoitti:Kun rahasta on krooninen puute, niin täydellisen sähköremontin hinta hiukan askarruttaa. Paljonko tavallisen rintsikan sähköistykseen pitäisi varata rahaa? Haarukka on tietysti laaja, mutta jotain arvioita ja kokemuksia olisi mukava kuulla. Ja kuuluuko tällainen remontti (jatkossa pienenevän) kotitalousvähennyksen piiriin?
Keittiön sähköistys ainakin meillä makso kolmisen tonnia. Mukaan kuulu pari valaisinta kaappien alle, yks valaisin kattoon ja kaks paikkaa, kaks patteria, 12 pistorasiaa tiskipöydän lähistölle ja muutama muualle huoneeseen. Pintavetoina johdot. Kalusteet oli muistaakseni renovaa, semmosta vähän vanhamallista pyöreetä kuitenkin. Enny muista sen tarkemmin mikä oli työn ja tarvikkeiden suhde.
Naulat tykkää kun niitä lyödään.
Juppe
Jäsen
Jäsen
Viestit: 156
Liittynyt: Ma Marras 23, 2009 17:04
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja Juppe »

äijä kirjoitti:Mitähän kaikkea olisi hyvä ottaa huomioon uusien sähköjen vedossa?
Eli -53 syntyneeseen rintsikkaan laitetaan olohuoneeseen ja ruokahuoneeseen uusia sähköjä .
Kaikki tulevat uppoasennuksena.
Norm. MMJ asiat suht,hyvin otettu huomioon suunniteltaessa, mutta entäs nykyajan viihde-elektroniikka puoli?? Pärjääkö esim. vanhoilla kupari puhelinlangoilla netti asioissa vielä vai kannattaako laittaa jotain muuta kaapelia?? Ym.Ym.
Esim.tulevaisuutta ajatellen, sikäli mikäli kukaan pystyy tulevaisuudesta mitään ennustamaan. :roll: :roll:
Kaikki muukin mitä tulee mieleen asian kantilta otetaan kiitoksella vastaan. :-D
Kaikki sähköt kannattaa toteuttaa putkitettuna 20mm kovalla putkella, kun meininki on uppoasennus.

Unohda perinteiset puhelinlangat, CAT6 tasoinen ns avoinkaapelointi on minimivaatimus (tuplarasia per huone) nykyään uudiskohteissakin. Perinteinen (tähtiverkkona toki) antennikaapelointi sen rinnalle. Ainakin avoimen kaapeloinnin rasioita kannattaa laittaa niin, ettei missään olosuhteissa joudu vetelemään piuhoja pitkin poikin isoa huonetta.

Josko jotain kotiteatterimeininkiä on johonkin huoneeseen suunnitteilla, niin kannattaa putkittaa isoilla putkilla johtotiet projektorille yms.

Meillä toimittiin mm. makkari/työhuoneiden osalta niin, että piirreltiin huoneiden tod näk käyttötavat kalusteineen noin suunnilleen ruutupaperille ja sen mukaan kiinteät sähköasennukset useimpiin skenaarioihin soveltuvasti.

Uppoasennuksen kanssa painottaisin sanaa uppo. Meille valittiin sähkökalusteet, jotka eivät ulkone seinästä enempää kuin jalkalista, jolloin eivät rajoita kalustusta. Tarkoittaa käytännössä kolmiosaisia kaksoiskojerasiaan asennettavia pistorasioita.

Liiketunnistimella toimivia valojen rohkaisen laittamaan myös sisätiloihin! Komeroihin, vaatehuoneeseen, vessaan, eteiseen yms sopivat kuin nenä päähän.
Juppe
Jäsen
Jäsen
Viestit: 156
Liittynyt: Ma Marras 23, 2009 17:04
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja Juppe »

vesahy kirjoitti:Minä edustan sitä koulukuntaa, joka heittäisi jatkojohdot huis hemmettiin jos vaan tökkelipaikkaja olisi tarpeeksi. Meillä alkaa olla täydellinen sähköremontti ajankohtainen ja kun kysyin suunnittelijalta että voidaanko panna kaksoispistorasioita metrin välein joka seinälle, niin hänen mukaansa se ei ole luvallista, voi tulla liian paljon kuormaa yhdelle ryhmälle. En vaan ymmärrä miten se kuorma muuttuu siitä, että ne samat vermeet liitetään sekaisiin hujan hajan risteileviin jatkojohtoih
Täydellisen sähköremontin yhteydessä niitä ryhmiä voi ihan hyvin laittaa niin monta kuin tarvitaan. Vaihda suunnittelijaa!

Hyvä suunnittelutapa (ja poiskytkentäajat vikatilanteessa) rajoittaa kuinka monta pistorasiaa voi ketjuttaa ja paljon muutakin sähkötekniikkaa pitäis suunnittelijan mielellään ymmärtää, siihen hommaan ei tosin ole minkäänlaisia pätevyysvaatimuksia.
Juppe
Jäsen
Jäsen
Viestit: 156
Liittynyt: Ma Marras 23, 2009 17:04
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja Juppe »

tuuma kirjoitti:Voi tuohon kaapeliin kytkeä jo markkinoilla olevia parikaapeliväyläisiä laitteitakin, eivät ne niin kranttuja ole kaapelistaan tällaisissa lyhyiden vetojen taloissa. Ethernet:iä monesti sanotaankin yleiskaapeloinniksi.
Korjataanpas tämä nyt oikeinpäin. Yleiskaapelointi soveltuu Ethernetille. Ethernet kaapelointi sen sijaan ei välttämättä ole edes parikaapelia.

Uudisasennuksessa CAT6 (250Mhz) tasoinen yleiskaapelointi on asiaa. Cat5e (125Mhz) riittää 1000baseT Ethernetille, pientalossa lyhyillä johdotuksilla käytännössä jopa Cat5 (100Mhz) riittää siihen.

Gigabitin vauhdilla toimiva Ethernet on krantuin sovellus yleiskaapeloinnille, kaikki muut toimii melkein vaikka paukkulankapuhelinjohdotuksellakin...
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18275
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja pvalila »

vesahy kirjoitti:Minä edustan sitä koulukuntaa, joka heittäisi jatkojohdot huis hemmettiin jos vaan tökkelipaikkaja olisi tarpeeksi. Meillä alkaa olla täydellinen sähköremontti ajankohtainen ja kun kysyin suunnittelijalta että voidaanko panna kaksoispistorasioita metrin välein joka seinälle, niin hänen mukaansa se ei ole luvallista, voi tulla liian paljon kuormaa yhdelle ryhmälle. En vaan ymmärrä miten se kuorma muuttuu siitä, että ne samat vermeet liitetään sekaisiin hujan hajan risteileviin jatkojohtoihin.

Ikkunoiden viereen haluan pistorasiat johonkin sinne ikkunan ylälaidan korkeudelle ja sen alapuolelle katkaisijan, jolla pistorasian virran saa katkaistua. Meillä emäntä polttelee ikkunoissa kaikenlaisia joulu- ym. valoja, jotka olisi helppoa liittää tällaiseen rasiaan ja joiden sytyttely ja sammuttelu tapahtuisi katkaisimesta.

Kun rahasta on krooninen puute, niin täydellisen sähköremontin hinta hiukan askarruttaa. Paljonko tavallisen rintsikan sähköistykseen pitäisi varata rahaa? Haarukka on tietysti laaja, mutta jotain arvioita ja kokemuksia olisi mukava kuulla. Ja kuuluuko tällainen remontti (jatkossa pienenevän) kotitalousvähennyksen piiriin?

Jatkojohdoista alkaa pitää, kun luopuu niistä halpiksista ja ostaa laatuluokan laitteita, jotka saa kunnolla kiinni pöytälevyyn, televisiotasoon jne.

Halvat ovat käytössä kurjia, lapsisuojatkin toimivat niin huonosti että töpsöliä saa tököttää apinan raivolla ennen kuin suojat väistyvät sen verran, että sähkö alkaa virrata. Ja sitä valkoista perusmallia ei saa mihinkään kiinni, paitsi ehkä liimalla, siinä kun ei ole kunnon kiinnitysreikiä.

Kunnon lankku maksaa noin 20 euroa mutta sillä hinnalla ei sähkäri tee vielä yhtään mitään. Ja jatkojohto pitää tosiaan kiinnittää kunnolla, muutoin sitä on epämiellyttävä käyttää.

Esteettisistä syistä pistorasiat laitetaan lattianrajaan, etteivät ole kaiken aikaa silmissä. Kunnon jatkolankku on mahdollista sijoittaa siten, että se on riittävän korkealla mutta silti pois silmistä, esim. juuri pöytälevyn alla hieman jemmassa.
tessu

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja tessu »

jatkojohtoa ei saisi vetää huoneesta toiseen kynnyksen tai oletetun kynnyksen ylitse,tämmöinen sääntö on ainakin ennen ollut joskus tietysti on pakko vetää ett saa virrat jonnekin.
Jatkojohtoa pidettiin yleensä väliaikasena ennen, tänäpäivänä siitä on tullu pysyvä
äijä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: La Maalis 03, 2007 19:09
Paikkakunta: Nokia

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja äijä »

Kiitosta viesteistä. Asia on herättänyt aikas paljon keskustelua ja hyviä vinkkejä.
Nyt kun täällä pirkanmaalla kerätään väkisin kaikki puhelinlangat pois ja tilalle maahan upotetaan valokuitua, niin kuinkas jatketaan talon sisällä?
Pärjääkö sisällä edelleen vanhalla puhelinjohdolla vai cat vai jotain muuta?
Avatar
maurilyly
Jäsen
Jäsen
Viestit: 261
Liittynyt: Ke Elo 04, 2010 10:03
Paikkakunta: Uusimaa
Kotisivu: http://huvilointia.blogspot.fi
Viesti:

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja maurilyly »

Meillä on tehty KOKO talon sähköt uudestaan ja lattialämmityksiä noin 35m2 alueelle. Sähköt siis uusittu tolpasta saakka ja kaikki Keskukset uusittu, rasiat ja katkaisimet Renovaa.
Rahaa mennyt 6500 eur ja loppulaskelma-arvio on 8keur.
Dervish
Jäsen
Jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2010 15:16
Paikkakunta: Kalvola

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja Dervish »

maurilyly kirjoitti:Meillä on tehty KOKO talon sähköt uudestaan ja lattialämmityksiä noin 35m2 alueelle. Sähköt siis uusittu tolpasta saakka ja kaikki Keskukset uusittu, rasiat ja katkaisimet Renovaa.
Rahaa mennyt 6500 eur ja loppulaskelma-arvio on 8keur.
Haiskahtaa siltä että omaa työtäkin sähköjen parissa on runsaasti?
Avatar
tuner
Jäsen
Jäsen
Viestit: 214
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2009 21:48
Paikkakunta: Helsinki
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja tuner »

äijä kirjoitti:Nyt kun täällä pirkanmaalla kerätään väkisin kaikki puhelinlangat pois ja tilalle maahan upotetaan valokuitua, niin kuinkas jatketaan talon sisällä?
Pärjääkö sisällä edelleen vanhalla puhelinjohdolla vai cat vai jotain muuta?
Ethernettiä siellä kuidussa varmaan kulkee, joten sopivalla Cat kaapelilla sitä on luonnollista jakaa kämpässä eteenpäin. Mediamuunnin ja/tai reititin siihen väliin tietty tulee.
Avatar
maurilyly
Jäsen
Jäsen
Viestit: 261
Liittynyt: Ke Elo 04, 2010 10:03
Paikkakunta: Uusimaa
Kotisivu: http://huvilointia.blogspot.fi
Viesti:

Re: Uudet sähköt

Viesti Kirjoittaja maurilyly »

Dervish kirjoitti:
maurilyly kirjoitti:Meillä on tehty KOKO talon sähköt uudestaan ja lattialämmityksiä noin 35m2 alueelle. Sähköt siis uusittu tolpasta saakka ja kaikki Keskukset uusittu, rasiat ja katkaisimet Renovaa.
Rahaa mennyt 6500 eur ja loppulaskelma-arvio on 8keur.
Haiskahtaa siltä että omaa työtäkin sähköjen parissa on runsaasti?
En ole tehnyt yhtään omaa työtä. Kaikki putkituksista ja lampun kytkemisistä on sähkäri tehnyt ja Laskulla (muistaakseni) 36 eur alv0 per h.
Kaveri on vanhempi kokenut ja asuu lähellä.
Vastaa Viestiin