Vanhan oven pintakäsittely (ei maalaus), ehdotuksia?

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Vastaa Viestiin
talo58
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: To Helmi 25, 2010 20:46
Paikkakunta: Kotka

Vanhan oven pintakäsittely (ei maalaus), ehdotuksia?

Viesti Kirjoittaja talo58 »

Olemme ostaneet 30-lukulaisen peilioven karmeineen. Kohta huonot maalikerrokset on saatu hiottua pois. Ovi on paksu ja painava, puulajista ei tietoa. Haluaisimme siihen läpikuultavan käsittelyn, joka antaisi myös kauniin ruskean värin. Kastanjanruskea on ehkä kuvaavin sävy.
Talossamme on vastaavia ovia (ei talon alkuperäisiä vaan vanhempia), mutta meillä ei ole tietoa miten ne on käsitelty. Vahattuja ne eivät ole, vaan niissä on sanoisinko himmeä kiilto. Ei missään nimessä mikään kiiltävä lakka.

Olisiko petsi sopiva aine?
Tai onko kellään muita ehdotuksia?

Ovi on tosi ihana, siinä on jopa pikku avain tallella :-)
Talo vm. 1958. Noin 250 m2 + täysmittainen kellari.
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Vanhan oven pintakäsittely (ei maalaus), ehdotuksia?

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Siteeraan wikipediaa:
Petsi on puunkäsittelyyn tarkoitettu vesi-, öljy- tai liuotinohenteinen väriaine, joka muuttaa puumateriaalin alkuperäistä väriä, jättäen kuitenkin sen syyrakenteen näkyviin.
Eli sitten vaan valitsemaan sopivaa öljyä ja testaamaan johonkin varovasti. Varoitus: tumma petsi saattaa tummentaa ihan julmetusti. Käsittelin muutama vuosi takaperin puusepän tekemän koivusängyn tummanruskealla Herdinin vesipetsillä, lopputuloksena melkein musta sänky. Ihan hieno siitä tuli kun tonkkasin (eli pintakäsittelin Le Tonkinois -lakalla). Tonkkaamalla ei pinnasta tule ihan kiiltävä, ellei tee välihiontaa.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Vastaa Viestiin