Kuntokatselmus tehty ja ihan silminnähtävää vikaakin löytyi (piileviä ei vielä tiedetä).
Yläkerran sivukaisessa on ollut vuoto ulkonurkalla, vissiin sadevedet tulleet katosta läpi (kondenssivedeksi olisi melko iso määrä).
Vettä tullut reippaasti, jäljet näkyvät myös sillä kohtaa alakerran huoneen katonrajassa ja tapetissa (varmaankin hyvä avata tuo kattokin ja seinä jossa jälkiä on?).
Vuotoja ei enempää kuulemma ole tuossa kohdalla ollut, ovat seuranneet tilannetta.
Tuo sivukainen (ja pari muutakin) on aikanaan lastulevytetty ja levyn takana on jotain "villalevyä"/vuorivillaa, osa suoraan vasten peltikattoa.
Pitäisikö nyt suosiolla repiä kaikki sivukaiset auki ja poistaa nämä kyseiset tekeleet (lastulevy+villa)?
Kellaritilassa on muovimatto kuivassa tilassa jonka tarkastaja kehoitti poistamaan.
Täytyykö siinä varustautua hieman paremmin kun ei voi tietää millaiset homeet sieltä pölähtää silmille?
Entä saako jollakin aineella desinfioitua betonin? Ja lähteekö tuollainen muovimato noin vaan irti?
Pintakosteusmittarilla mitattuna kellarin eri pintojen kosteusarvot vaihtelivat normaalista huomattavasti kohollaan olevaan.
Suositeltiin myös tekemään salaojitukset talon ympärille ja asentamaan patolevyt.
Kellarin pesutiloista ohjeisti seuraavasti, että kun salaojitukset ja patolevy on asennettu niin vesieristys olisi laitettava kylppäritilaan ja ite oon ehdottomasti sitä mieltä että vaikka olisikin nuo edellämainitut kunnossa, niin en lähtisi mitään hengittämätöntä kalvoa sinne laittamaan
Ja kuistin tuoksusta ei puhuttu mitään, ei kuulemma haistanut mitään erikoista, mutta sanoi kyllä että parveke kuistin päällä on riskirakenne.
Katto on alkuperäinen konesaumattu katto joka on maalattu jokin aika sitten, onko edessä kenties katon vaihto?


