Tuota, perhelippu paikalliseen uimahalliin?tuuma kirjoitti:
Ainoa miinus operaatiossa nyt sitten on että sauna jäi vaille sähköä kun en jaksanut uutta vetoa, joka suunniteltu uudesta keskuksesta enään tehdä. Noh, ei siellä ole vesiäkään, joten painelin suihkuun. Joulusaunaan on kyllä viimeistään päästävä!
tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Viimeksi muokannut pvalila, Su Joulu 04, 2011 19:55. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- Maatilallinen
- Jäsen

- Viestit: 1912
- Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
- Paikkakunta: Keski-Suomi
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
En ole noita ledejä oikein suosinut, mielestäni turhan sinertävää ja sellaista kylmää on se valotuuma kirjoitti:Maatilallinen, et ole ajatellut ledeillä noita sarjoja korvata, on tuo hehkujen kanssa taistelu aivan hullun hommaa ja varsinkin noiden yksi pimeä-kaikki pimeitä sarjojen kanssa!
Kävin varalamppuja hakemassa, aivan samanlaisia ei tosin ollut missään. Mulla on sellaisia jääpuikkoverhoja joihin käy lamput 2,5v/0,25w. Noita en ole löytänyt mistään, joskus löysin melkein samanlaisia ja ne palaa vain hieman kirkkaammin kuin muut. Nyt löytyi 2,5v/0,35w lamppuja, no kokeilin sellaista niin surkean himmeästi paloi noiden 0,25w lamppujen seassa.
Sitten keksin, että otan niitä 0,25w lamppuja irti sen kymmenen mitkä on aina sarjassa, ja korvaan ne niillä 0,35w lampuilla niin sittenhän voi loput hajonneet vaihtaa niistä mitkä otin irti ja ne 0,35w lamput toimii kun koko kymmenen sarja on niitä. Hieman kirkkaampiahan ne on, mutta ei eroa huomaa.
Myöskään ei löytynyt 2,4v/60mA lamppuja, mutta 2,4v/70mA lamppuja sitten löytyi. Ne eivät myöskään tulleet toimeen 2,4/60mA lamppujen kanssa, niimpä otin viimeiset seitsemän lamppua talteen ja laitoin ne viisi kymmenen sarjaa eli 50 lamppua noita 2,4v/70mA lamppuja.
Nyt ne kaikki taas toimii, mutta muuntajat on jossain hukassa
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Mullahan on maanvaraisen laatan päällä iso kasa puruja, sitten pieni väli ja sitten lattia. Ja siihen pieneen väliin pääse jostain kylmä ilma, joka jäähdyttää lattiat karmivan kylmiksi.tuuma kirjoitti:Älä nyt tuollain hattua nostele, tulee päähän kylmä.
Tuo hanskojen kadotus oli sitäpaitsi onnekseni ohimenevä häiriö vaikkakin vähän säikähdin. Lepään sitten hiukan kun saa Jämän vastuksille tehovahdin toimintaan ja tupakeittiöön kattopaneloinnin valmiiksi + sitten tuon toisen isomman yläkaapin katonrajaan että toisen ja hieman pidemmän työtason sen alakaapille.
Tänään tuota ensimmäistä silmällä pitäen tein pari reikää sokkeliin ja viimeistelin VILP:in sähköt ulkonäöltään. Ajattelin mä tuupata 50mm reiät samalla että olisi eristeet saanut putkien päälle ja senkin lopullisempaan muotoon mutta kuppiterästä lähti puoleenväliin mennessä kovametallipalat huitkuikkaanTuo kohta on ohuin mutta kovin eli entinen ikkunanpaikka, joka betonoitu kovalla kamalla. Noh, spruuttasin reikään urtsia ja käänsin selkäni.
Sitten hyökkäsin VILP:in syötön kimppuun ja siirsin sen kellarikeskukseen, kuten myös LVV:n. Nyt on VILP oikein sitten VVS:n takana. Ei muuten tipu enään ko. vaiheen vännite viittä volttia kuten oli ennen kun 2,5mm2 oli matkaa ja jakorasiaa x-määrä välissä... Otin LVV:n kolmannen vaiheen käyttöön kun nyt voi niin kiehauttaa pönikän vähän nopeammin lämpöiseksi vaikkakin on tuo noilla kahdellakin vaiheella ihan hyvin toiminut.
Ainoa miinus operaatiossa nyt sitten on että sauna jäi vaille sähköä kun en jaksanut uutta vetoa, joka suunniteltu uudesta keskuksesta enään tehdä. Noh, ei siellä ole vesiäkään, joten painelin suihkuun. Joulusaunaan on kyllä viimeistään päästävä!
Nyt ei ole energianseurantaakaan enään eli jotenkin onnistun aina samalla deletoimaan toisesta päätä kun toista päästä remppaaEipä silti olen ottanut vähän tiukemman otteen noiden väliaikaisratkaisujen suhteen. Pännii meinaan aikatavalla palata korjaamaan nuo lopulta lopulliseen muotoonsa. Energiamittarista teen tuon tehovahdin siis ja vahtaan sen jälkeen vain muuta sähkön käyttöä kuin lämmitystä, jonka tehot jo tunnen/tiedän. Tuossa on modbus liitäntä ulos niin siitä väsään hyvin yksinkertaisen vahdin: Jos asuinkerroksissa joku vaihe > 11A => ko. vaihe Jämän uppokuumentimesta OFF sitten kun ko. vaihe alle 9A niin vaihe jälleen ON. Ei kai tuosta sen hienompaa kannata tehdä sillä tilanteet, jolloin tuo voi käydä on harvassa ja keittiössä pitää silloin olla täysi rähinä päällä. Mutta hyvin todennäköistä on että pääsulakkeet ovat muuten aivan rajoilla tai siis jo yli nimelliskestonsa eli 25A.
Ai niin, taas mä höpötän vain omiani vaikka piti tuosta sun ovesta mainita. Mä en muuten tiedä tai ei siis ole näkömuistikuvaa minkä tilan ovea sä olet vaihtamassa, käytitkö muo tuolla vai olinko muuten vain häkeltynyt loputtomista ovista ja tiloista siellä että menin jo alkumetreillä overload -moodiin![]()
Taitaa tuossa meitin tulevassa pakettitalon ulko-ovessakin olla alumiinia ja vähän styroksia, noh jospa pysyy sitten paremmin ruodussaan kuin nykyinen jonka karmien välistä kovilla kuivilla pakkasilla paistaa ja näin syksyllä turpoaa niin ettei meinaa auki saada. Toki vika on saranoiden notkahtamisesta + kulumisesta.
Hommasin kiinalaisen IR-mittarin niin ei tuon pintalämpötila paljoakaan yli ulkoilman ole että kai tuo älvärimallinen ovi on sentäs sen suhteen parempi?
Mittarilla muuten näki melkoisia lattia/nurkkalämpötilaeroja uudet lattiat vs. vanhat, on tuosta lattiarempasta sitten jotain hyötyä ollut. Hyvinkin reilua pariakymmentä näytti lattiat mutta rempaamattomissa 16-18 astetta. Seinä-/kattopinnat ei oikeastaan eronnut mutta silti asteen pari.
Tuollaiseen IR -mittariin pitää vaan vähän suhtautua kriittisesti kun vaaleat pinnat IR käsittelee kylmempinä kuin ovatkaan ja heijastavista menee aivan sekaisin.
Hyvin tarkka se monien sisälämpömittarien kohdilla tosin on ollut. Sokkelista muuten näytti pikkupakkasella +8 asteen lukemia... Ulkopuolelta sentäs!
Miksi siellä on pieni väli purujen ja lattian välissä, eihän sellaista saisi jättää?
Koska se perhanan laatta saattaa päästää kosteutta puruihin ja haluan, että tuolla kosteudella on tilaisuus tasoittua vähän suurempaan määrään puruja.
Kaikki olisi hyvin, jos sinne ei vain pääsisi kylmää jostain.
No, sen suurimman aukon minä spreijasin täyteen eilen. Vaan kun aivan varmasti jossain muuallakin on vuotokohta...
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Tuossa edellisessä viestissä kun itkin kylmiä lattioita, niin juuri tuollainen sokkelinvuoraus mulla on ollut mielessä jo pitkään.Tinakenkäpoika kirjoitti:Kyllä tuo 50 mm eristettä tosiaan vaikuttaa, varsinkin kun saa ilmatiiviiksi. Tässä kun nyt syksyllä alettiin tekemään pienimuotoistajtbo kirjoitti:Luulisi, että oven sisälle urtsi ei olisi kovin mahdoton kustannus vrt styrox ja se sentään olisi aika toista luokkaa eristyskyvlyään?![]()
Villa olisi siinä hyvä, että äänieristyksenäkin hyvin toimisi.
Tosin kyllä sellainen 50mm finnfoamiakin tekee paljon (kai vastaa 50mm styroksia), vielä parempi on 100mm villaa + 50mm finnfoamia + 50mm finnfoamia välissä pieni rako, tuollainen mulla on nyt yläkerran ovessa, eikä ole enää lattia kylmä oven edustalta, vaikka ovesta puuttuukin kaikki huullokset, kun eihän moisia ole peiliovissa tavannut olla ja sellaisia nuo kaikki kylmään tilan avautuvat ovet ovat, osassa on vaan 1mm paksuinen kuitulevy naputeltu pintaan![]()
Aika onnettomia ovia siis joskus käyttäneetparvekeprojektia ja siinä samalla voitiin jatkaa tuota kellarin ulkopuolisen eristystä kellarin katon holvin yli ja jo yhdeltä seinältä siiten saatiin katkaistua tuo kylmäsilta, eron kyllä huomaa. samalla kun parvekkeet tehdään, niin on tarkoitus ulkoseiniä lisäeristää 50 mm kivivillalla ja tuulensuojalevyllä :)
Ahne kun olen, niin ajattelin kyllä pistää eristettä 100 mm saman tien.
Ja munkin olisi tosi hyvä vetää se eriste vähän korkeammalle kuin mitä vanha sokkeli on, sillä epäilen, että seinien hatarin osuus on juuri siinä sokkelin ja lattian liittymäkohdassa (siinä on kaiketi betonin päällä lepäämässä kymppikymppi parru ja sen ympärillä varmaan ilmavuotoa vähän siellä ja täällä).
Vaan kun se näyttää niin rumalta, jos entisestään korkea sokkeli kasvaisi vielä 150 mm korkeammaksi. Tai ehkä sitä ei niin hirveästi edes huomaa, onhan tuolla nykyiselläkin jo metrin verran korkeutta monin paikoin? Maan pinta talon vierestä voisi nousta saman verran, niin korjautuisivat kaadotkin saman tien.
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Jossain viestissä Tuuma tunnusti, ettei oikein tajua, mitä seinää minä olen eristelmässä ja uudelleen ovittamassa.
Eli mun tää uudempi kämppä on osittain rakennettu autotallista vm. 1964. Tuon autotallin takana oli maakellari, johon oli kulku vain autotallin kautta. Eli maakellari on talon takapuolella ja sinne mennään kolme askelmaa alaspäin sellaisia portaita pitkin, jotka sijaitsivat alkujaan tuon autotallin takaseinän vieressä. Nuo portaat olivat 90 asteen kulmassa autalliin nähden, ja ovat edelleen samassa asennossa. Autotallin pituudesta ne tietenkin veivät leveytensä verran pois, mutta eivät koko autotallin leveydeltä: vänkärin puolelta talli oli portaiden verran pidempi kuin kuskin puolelta.
Nyt mulla on siis keittiö siinä osassa entistä autotallia, jota ennen hallitsi apukuski. Kuljettajan puolella autotallia mulla on ensin ruokailutila, sitten kylppäri ja sitten aivan siellä takaseinässä kiinni edelleen ne samat vanhat raput. Raput on nykyisin erotettu seinällä muusta tilasta, ja tuo seinä on lämpöeristetty: portaikko on siis kellarinlämpöistä tilaa.
Nyt kun se autotallin entinen takaseinä eristetään kunnolla, voidaan tuo lämpöeristetty väliseinä purkaa pois. Ja mulle tulee entisestä portaikosta käyttökelpoista tilaa sinne kylppärin ja autotallin takaseinän väliin. Ei paljoa, mutta ehkä noin 120 cm kertaa 130 cm ala. Sellainen 130 cm * 90 cm ala jää edelleen portaikoksi, pitäähän kellariin jatkossakin päästä.
Eli mun tää uudempi kämppä on osittain rakennettu autotallista vm. 1964. Tuon autotallin takana oli maakellari, johon oli kulku vain autotallin kautta. Eli maakellari on talon takapuolella ja sinne mennään kolme askelmaa alaspäin sellaisia portaita pitkin, jotka sijaitsivat alkujaan tuon autotallin takaseinän vieressä. Nuo portaat olivat 90 asteen kulmassa autalliin nähden, ja ovat edelleen samassa asennossa. Autotallin pituudesta ne tietenkin veivät leveytensä verran pois, mutta eivät koko autotallin leveydeltä: vänkärin puolelta talli oli portaiden verran pidempi kuin kuskin puolelta.
Nyt mulla on siis keittiö siinä osassa entistä autotallia, jota ennen hallitsi apukuski. Kuljettajan puolella autotallia mulla on ensin ruokailutila, sitten kylppäri ja sitten aivan siellä takaseinässä kiinni edelleen ne samat vanhat raput. Raput on nykyisin erotettu seinällä muusta tilasta, ja tuo seinä on lämpöeristetty: portaikko on siis kellarinlämpöistä tilaa.
Nyt kun se autotallin entinen takaseinä eristetään kunnolla, voidaan tuo lämpöeristetty väliseinä purkaa pois. Ja mulle tulee entisestä portaikosta käyttökelpoista tilaa sinne kylppärin ja autotallin takaseinän väliin. Ei paljoa, mutta ehkä noin 120 cm kertaa 130 cm ala. Sellainen 130 cm * 90 cm ala jää edelleen portaikoksi, pitäähän kellariin jatkossakin päästä.
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Pekka on edelleen pähkäillyt sahajuttuja. Mullahan ei enää sitä Einhellin halpispöytäsahaa ole, myin sen pois kun timpuri ei tykännyt sitä käyttää vaan omalla yhdistemäsahallaan sahaili.
Pieni ja näppärä laite pitäisi taloon nytkin saada ja tuollaisesta yhdistelmäsahasta sen alkujaan ajattelin saavani (vaikka siitä DeWaltista, jota Bauhaus myy 450 egen hintaan).
Ryobin vastaavaa myydään Suomessa tosi halvalla, 229 egeä on edullinen hinta jopa Saksassa.
Vaan kun nuo perhanat eivät pysty kakkosnelosta halkaisemaan ja se se on aika iso puute.
Toinen puute noissa on se, että terän kallistus puuttuu kokonaan.
Niin, yhdistelmäsaha on se pienellä yläpöydällä varustettu jiirisaha; kääntöpöytäsirkkeli on sitten reilusti isompi laite.
*******************
Olenkin hieman pohtinut sitä mahdollisuutta, että ostaisin jostain oikein hyvän pöydän käsisirkkelille.
Käsisirkkelin pitää tuollaisessa käytössä olla erittäin jäykkärunkoinen: notkuvasta peltirungosta pöytän alapintaan pultattu pyörösaha liikkuu sahauksen aikana.
Pyörösahoissa on yleensä kyllä kallistuksensäätö, mutta aika heikko se tuppaa usein olemaan; harvoin tuota ominaisuutta onneksi kyllä tarvitaan.
Halvoissa pöytäsahoissa on usein leluluokan ohjurit: joko ne ovat notkuvia tai sitten ne ovat mallia, jota pitää säätää sekä etureunasta että takareunasta.
Ja aivan varmasti sama vaiva on noissa sahauspöydissä, joita myydään pyörösahakäyttöä varten.
Baukkkarissa oli myytävänä 300 egen taso, johon saa kiinni sekä sirkkelin että jyrsimen. Täytyy tuota katsoa vielä paremmin, mutta hinta on kyllä hurja: tuolla hintaa netin kautta tilaten saa jo melko hyvänkin sirkkelin.
Pieni ja näppärä laite pitäisi taloon nytkin saada ja tuollaisesta yhdistelmäsahasta sen alkujaan ajattelin saavani (vaikka siitä DeWaltista, jota Bauhaus myy 450 egen hintaan).
Ryobin vastaavaa myydään Suomessa tosi halvalla, 229 egeä on edullinen hinta jopa Saksassa.
Vaan kun nuo perhanat eivät pysty kakkosnelosta halkaisemaan ja se se on aika iso puute.
Toinen puute noissa on se, että terän kallistus puuttuu kokonaan.
Niin, yhdistelmäsaha on se pienellä yläpöydällä varustettu jiirisaha; kääntöpöytäsirkkeli on sitten reilusti isompi laite.
*******************
Olenkin hieman pohtinut sitä mahdollisuutta, että ostaisin jostain oikein hyvän pöydän käsisirkkelille.
Käsisirkkelin pitää tuollaisessa käytössä olla erittäin jäykkärunkoinen: notkuvasta peltirungosta pöytän alapintaan pultattu pyörösaha liikkuu sahauksen aikana.
Pyörösahoissa on yleensä kyllä kallistuksensäätö, mutta aika heikko se tuppaa usein olemaan; harvoin tuota ominaisuutta onneksi kyllä tarvitaan.
Halvoissa pöytäsahoissa on usein leluluokan ohjurit: joko ne ovat notkuvia tai sitten ne ovat mallia, jota pitää säätää sekä etureunasta että takareunasta.
Ja aivan varmasti sama vaiva on noissa sahauspöydissä, joita myydään pyörösahakäyttöä varten.
Baukkkarissa oli myytävänä 300 egen taso, johon saa kiinni sekä sirkkelin että jyrsimen. Täytyy tuota katsoa vielä paremmin, mutta hinta on kyllä hurja: tuolla hintaa netin kautta tilaten saa jo melko hyvänkin sirkkelin.
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Pvalila, olitsit sinä voinut ulkoseiniltä jonkun matkaa kai tiukkaan silti puruttaa, ei kai siitä olisi riskitekijää tullut, keskellä niin väliä kai vaikkei olisi purun purua? Mutta kun sulla on se maanvarainen laattaa niin kaipa sieltä keskeltäkin sitten hohkaa?
Se EPS:llä sokkelin kierto ja jonkin verran ulkoseinille nostettuna toki blokkaisi kaiken kylmän väkisinkin ja varpulat tykkäisi
Mutta kun se tuntuu kovin suuritöiseltä urakalta, vaikkei tuo Tinakenkäpoika sitä oikein minään hommana pitänyt mutta hän painiikin osaamisen ja tarmon suhteen toki hieman eritasolla kuin me...
Vai vänkäri keittiössä huseeraamassa kuskille evästä, joka odottelee malttamattomana ruokapöydässä
Kyllä mä jotenkin jo hahmotin ja nyt uskon etten ole tuota tilaa nähnyt kierroksellasi. Tuosta entisestä autotallista tulisi muuten nykysisustuksella aika mahtavan mätämakee autotalli, leivinuunit ja kaikki! Uunissa voisi sitten paistaa hienoja komposiitteja Pvalila F1 Racing team:ille!
Oikeastaan olen tarvinnut eniten käsisirkkeliä ja sitten toiseksi eniten kaapparia, pöytäsirkkeliä aniharvoin mutta silloin kun on ollut pitkän vino soiron tekemistä niin siinä se on paikallaan. Kääntöpöydistä ja yhdistelmistä ei ole minkään valtakunnan kokemusta, joten en osaa asiaan sanoa mitään muutakuin että minusta ne näyttää kovin monimutkaisilta
Se EPS:llä sokkelin kierto ja jonkin verran ulkoseinille nostettuna toki blokkaisi kaiken kylmän väkisinkin ja varpulat tykkäisi
Vai vänkäri keittiössä huseeraamassa kuskille evästä, joka odottelee malttamattomana ruokapöydässä
Oikeastaan olen tarvinnut eniten käsisirkkeliä ja sitten toiseksi eniten kaapparia, pöytäsirkkeliä aniharvoin mutta silloin kun on ollut pitkän vino soiron tekemistä niin siinä se on paikallaan. Kääntöpöydistä ja yhdistelmistä ei ole minkään valtakunnan kokemusta, joten en osaa asiaan sanoa mitään muutakuin että minusta ne näyttää kovin monimutkaisilta
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
-
Tinakenkäpoika
- Jäsen

- Viestit: 1032
- Liittynyt: Ke Joulu 05, 2007 19:19
- Paikkakunta: Muurame
- Paikkakunta: Muurame
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Ei tässä nyt eritasolla painita ollenkaan. Homma kun vaan oikeasti on helppo, uretaania purkista levyyn, hetken odotus ja läiskis seinään kiinni ja sitten seuraava levy. Noiden levyjen rappaaminen onkin sitten se isompi juttu, ainakin minusta, siksi nuo kai on vieläkin pinnoittamatta :/tuuma kirjoitti: Se EPS:llä sokkelin kierto ja jonkin verran ulkoseinille nostettuna toki blokkaisi kaiken kylmän väkisinkin ja varpulat tykkäisiMutta kun se tuntuu kovin suuritöiseltä urakalta, vaikkei tuo Tinakenkäpoika sitä oikein minään hommana pitänyt mutta hän painiikin osaamisen ja tarmon suhteen toki hieman eritasolla kuin me...
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Tinakenkäpoika kirjoitti:Ei tässä nyt eritasolla painita ollenkaan. Homma kun vaan oikeasti on helppo, uretaania purkista levyyn, hetken odotus ja läiskis seinään kiinni ja sitten seuraava levy. Noiden levyjen rappaaminen onkin sitten se isompi juttu, ainakin minusta, siksi nuo kai on vieläkin pinnoittamatta :/tuuma kirjoitti: Se EPS:llä sokkelin kierto ja jonkin verran ulkoseinille nostettuna toki blokkaisi kaiken kylmän väkisinkin ja varpulat tykkäisiMutta kun se tuntuu kovin suuritöiseltä urakalta, vaikkei tuo Tinakenkäpoika sitä oikein minään hommana pitänyt mutta hän painiikin osaamisen ja tarmon suhteen toki hieman eritasolla kuin me...
On siinä nyt ainakin sellainen pikkujuttu, että pitää ne rytoksit maahan upottaa. Mulla ei ole mitään käsitystä siitä, mistä saisin luotettavan ukon kaivurin kera tontille täällä Hiekkaharjussa. Tai siitä, mitä tuollainen homma maksaa.
Mulla on sellainen rouhebetoni tuossa sokkelin pinnassa, se pitäisi kaiketi koputella ensin irti ja vasta sitten lätkiä levyt tiiviisti pintaan?
Ja jos EPS vähän hengittää, niin tuo pullourska ei: eikös siitä tule kosteussulku keskelle rakennetta?
Saneerauslaastilla ei kai noita kukaan ole seiniin laitellut, sehän hengittäisi?
*********************************************
Viime kesä meni aivan ketuille, mitään en saanut aikaan.
Mun piti teettää kattoremppa ja siksi en uskaltanut polttaa rahoja mihinkään muuhun projektiin.
Sitten kun kattojuttu kaatui, minä tilasin tuon kolmannen ilpin.
Onhan siitä ollut paljon iloa, ei siinä mitään, mutta kovin laiha on saavutusten saldo.
Rahapuolella tuntuu hiukan myös se, että vaimon auto vaihtui keväällä.
Kun sekä katot että sokkelit ovat liian isoja juttuja niin väkerrän sitten näitä sisäpuolisia pikkuasioita.
*****************************
En minä ihan patalaiskana ole ollut. Opintoja tulee edelleen hiukan painettua vaikka ei toki siihen tahtiin kuin vuosi sitten. Ja jollain tähtäimellä tuolla ansiopuolellakin on odotettavissa hieman isompaa pelimerkkivirtaa, mikä sitten puolestaan hiukan avittaa näitä remppajuttuja.
-
Tinakenkäpoika
- Jäsen

- Viestit: 1032
- Liittynyt: Ke Joulu 05, 2007 19:19
- Paikkakunta: Muurame
- Paikkakunta: Muurame
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Ei niitä tartte, eikä kannata upottaa kuin sen 20-30 cm maan alle, ei siis tarvetta kaivurille :) . Urtsia laitetaan vain kiertämään levyn reunat sekä Z keskelle levyä, joten jää paljon pinta-alaa josta kosteus siirtyy ulos, eps kun läpäisee vesihöyryä. Tarttuu se siihen rouhepintaankin, kun vaan harjaa irtotavaran pois eka :) Juu ei sanikkaa sinne, pääsee niiiiiin helpolla tuon lähes jälkipaisumattoman uretanin kanssa.pvalila kirjoitti:Tinakenkäpoika kirjoitti:Ei tässä nyt eritasolla painita ollenkaan. Homma kun vaan oikeasti on helppo, uretaania purkista levyyn, hetken odotus ja läiskis seinään kiinni ja sitten seuraava levy. Noiden levyjen rappaaminen onkin sitten se isompi juttu, ainakin minusta, siksi nuo kai on vieläkin pinnoittamatta :/tuuma kirjoitti: Se EPS:llä sokkelin kierto ja jonkin verran ulkoseinille nostettuna toki blokkaisi kaiken kylmän väkisinkin ja varpulat tykkäisiMutta kun se tuntuu kovin suuritöiseltä urakalta, vaikkei tuo Tinakenkäpoika sitä oikein minään hommana pitänyt mutta hän painiikin osaamisen ja tarmon suhteen toki hieman eritasolla kuin me...
On siinä nyt ainakin sellainen pikkujuttu, että pitää ne rytoksit maahan upottaa. Mulla ei ole mitään käsitystä siitä, mistä saisin luotettavan ukon kaivurin kera tontille täällä Hiekkaharjussa. Tai siitä, mitä tuollainen homma maksaa.
Mulla on sellainen rouhebetoni tuossa sokkelin pinnassa, se pitäisi kaiketi koputella ensin irti ja vasta sitten lätkiä levyt tiiviisti pintaan?
Ja jos EPS vähän hengittää, niin tuo pullourska ei: eikös siitä tule kosteussulku keskelle rakennetta?
Saneerauslaastilla ei kai noita kukaan ole seiniin laitellut, sehän hengittäisi?
*********************************************
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Tervetuloa kokeilemaan 20-30cm syvyyteen kaivamista käsipelissä, nimim. kivi kivessä kiinni
No, Hiekkaharjussa lie nimensä mukaisesti aika hiekkainen tuo maa, joten helpompi kaivaa sellainen, kuin täällä oleva kivikko jonka seassa savea ja hiesua.
Mulla muuten on salaojaputken kohdalla ihan selvä ura maassa nyt kun kerran kävi plussalla pakkasten jälkeen, se on veikeää tämä maa täällä, kun se pakastaa ja sulattaa niin käyttäytyy kuin hiiva, menee täysin liejuvelliksi, no kivikkoa siellä seassa on mutta juoksee tuo lieju välistä, joten ei silti kanna ja silti on kettumainen kaivaa
Keväällä kun on oikein liejuista niin silloin täällä tuota pystyy hetken aikaa kaivamaan, mihin tahansa kohtaan tekee montun niin silloin löytyy vettä. Niin ja kyseessä on rinnetontti, reipas mäki tuossa ja siitä huolimatta on moista. Paljon tuo ojan tekeminen auttoi ja salaoja laittaminen lisää, mutta eiköhän tuo aika liejuinen ole sitten keväällä taas.
No, Hiekkaharjussa lie nimensä mukaisesti aika hiekkainen tuo maa, joten helpompi kaivaa sellainen, kuin täällä oleva kivikko jonka seassa savea ja hiesua.
Mulla muuten on salaojaputken kohdalla ihan selvä ura maassa nyt kun kerran kävi plussalla pakkasten jälkeen, se on veikeää tämä maa täällä, kun se pakastaa ja sulattaa niin käyttäytyy kuin hiiva, menee täysin liejuvelliksi, no kivikkoa siellä seassa on mutta juoksee tuo lieju välistä, joten ei silti kanna ja silti on kettumainen kaivaa
Keväällä kun on oikein liejuista niin silloin täällä tuota pystyy hetken aikaa kaivamaan, mihin tahansa kohtaan tekee montun niin silloin löytyy vettä. Niin ja kyseessä on rinnetontti, reipas mäki tuossa ja siitä huolimatta on moista. Paljon tuo ojan tekeminen auttoi ja salaoja laittaminen lisää, mutta eiköhän tuo aika liejuinen ole sitten keväällä taas.
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Ei olisi ollut riski, vaan kun en osannut odottaa, että sokkeli vuotaa jostain. Katsos kun purulla täytetty ulkoseinä näytti ulottuvan maanvaraisen laatan yläpintaan asti eli 60 cm lattiapurujen yläpinnan alapuolelle, joten mahdollinen pieni ilmavuoto olisi mun järkeni mukaan ollut 60 cm syvyydellä purujen alla.tuuma kirjoitti:Pvalila, olitsit sinä voinut ulkoseiniltä jonkun matkaa kai tiukkaan silti puruttaa, ei kai siitä olisi riskitekijää tullut, keskellä niin väliä kai vaikkei olisi purun purua? Mutta kun sulla on se maanvarainen laattaa niin kaipa sieltä keskeltäkin sitten hohkaa?
Oikeastaan olen tarvinnut eniten käsisirkkeliä ja sitten toiseksi eniten kaapparia, pöytäsirkkeliä aniharvoin mutta silloin kun on ollut pitkän vino soiron tekemistä niin siinä se on paikallaan. Kääntöpöydistä ja yhdistelmistä ei ole minkään valtakunnan kokemusta, joten en osaa asiaan sanoa mitään muutakuin että minusta ne näyttää kovin monimutkaisilta
Noin ei ilmeisesti kuitenkaan ollut, vaan tuon näkemäni vinolaudoituksen sisällä ei ollutkaan puruja vaan mitä luultavammin betonia (jossa siis ainakin yksi iso halkeama, joka syöttää kylmää suoraan lattiapurujen päälle).
Ilmatilaa on lattialastulevyjen alla vain pari senttiä, ja juoksut ovat 150 mm korkeita: lattia siis jakautuu tavallaan osastoihin.
Koska lattialastulevyt eivät ulotu aivan huoneen seinien vinolautaan asti pääsee lattian alla olevassa tilassa oleva mahdollinen vesihöyty nousemaan ylös tilaan, joka sijaitseen seinien vinolaudan ja uuden, oikaistun lastulevyseinän välissä ja sieltä edelleen alaslasketun katon päälle.
Eli mulla on noiden vuotojen takia jäähdytetty lattia, jäähdytetyt seinät ja jopa jäähdytetty katto...
Mutta ollos huoleton, Tuuma: se perhanan betonilaatta siellä purujen alla pysyy kyllä lämpöisenä: sen päällä on 60 cm puruja eli vaikka kylmä tuuli pääsee kulkemaan noiden purujen päällä niin ei kylmyys purujen läpi alas betonilaattaan asti pääse.
Aika ironista...Ja aika hyvä motivaattori hoitaa sokkelin lämpöeristys ja varsinkin ilmantiiviys kuntoon.
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
On se sitten hyvä ettei sun laatta saa kylmää herkälle hipiälleenpvalila kirjoitti:Ei olisi ollut riski, vaan kun en osannut odottaa, että sokkeli vuotaa jostain. Katsos kun purulla täytetty ulkoseinä näytti ulottuvan maanvaraisen laatan yläpintaan asti eli 60 cm lattiapurujen yläpinnan alapuolelle, joten mahdollinen pieni ilmavuoto olisi mun järkeni mukaan ollut 60 cm syvyydellä purujen alla.tuuma kirjoitti:Pvalila, olitsit sinä voinut ulkoseiniltä jonkun matkaa kai tiukkaan silti puruttaa, ei kai siitä olisi riskitekijää tullut, keskellä niin väliä kai vaikkei olisi purun purua? Mutta kun sulla on se maanvarainen laattaa niin kaipa sieltä keskeltäkin sitten hohkaa?
Noin ei ilmeisesti kuitenkaan ollut, vaan tuon näkemäni vinolaudoituksen sisällä ei ollutkaan puruja vaan mitä luultavammin betonia (jossa siis ainakin yksi iso halkeama, joka syöttää kylmää suoraan lattiapurujen päälle).
Ilmatilaa on lattialastulevyjen alla vain pari senttiä, ja juoksut ovat 150 mm korkeita: lattia siis jakautuu tavallaan osastoihin.
Koska lattialastulevyt eivät ulotu aivan huoneen seinien vinolautaan asti pääsee lattian alla olevassa tilassa oleva mahdollinen vesihöyty nousemaan ylös tilaan, joka sijaitseen seinien vinolaudan ja uuden, oikaistun lastulevyseinän välissä ja sieltä edelleen alaslasketun katon päälle.
Eli mulla on noiden vuotojen takia jäähdytetty lattia, jäähdytetyt seinät ja jopa jäähdytetty katto...![]()
![]()
Mutta ollos huoleton, Tuuma: se perhanan betonilaatta siellä purujen alla pysyy kyllä lämpöisenä: sen päällä on 60 cm puruja eli vaikka kylmä tuuli pääsee kulkemaan noiden purujen päällä niin ei kylmyys purujen läpi alas betonilaattaan asti pääse.
Aika ironista...Ja aika hyvä motivaattori hoitaa sokkelin lämpöeristys ja varsinkin ilmantiiviys kuntoon.
On muuten taivaallinen tuuri ettet laittanut lattialämmitystä, silloin et tuota olisi huomannut ehkä koskaan, paitsi mammonan tasaisella menetyksellä...
Onko sulla siis vinolaudoitus molemmin puolin puruja? On siinä superjäykät seinät sitten ainakin!
Sulla on sitten myös hyvin raikas ilma siellä, rakenteiden välissä...
Olet siis ajatellut tuon maanvaraisen kosteuden tuuletuksen juurikin kuten täällä nyt tuo kylppäri. Se tosin tuulettuu kuistin ilmatilaan, jos tuulettuu
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Tiedän pihoja, joissa ei sitten oikein millään salaojilla, maa-ainesten ylösnostamisella/vaihtamisella ole oikeastaan ollut mitään merkitystä. Sellainen savipatja jos vain jossain kerroksessa sattuu olemaan niin vaikea sitä on täysin kovaksi saada vuodenajoista riippumatta. Onhan tuo tielaitoskin joissain kohdin helisemässä kun ei oikein mikään auta ja aina asfaltti vaan kupruilee, vuodenaikojen mukaan.jtbo kirjoitti:Tervetuloa kokeilemaan 20-30cm syvyyteen kaivamista käsipelissä, nimim. kivi kivessä kiinni![]()
No, Hiekkaharjussa lie nimensä mukaisesti aika hiekkainen tuo maa, joten helpompi kaivaa sellainen, kuin täällä oleva kivikko jonka seassa savea ja hiesua.
Mulla muuten on salaojaputken kohdalla ihan selvä ura maassa nyt kun kerran kävi plussalla pakkasten jälkeen, se on veikeää tämä maa täällä, kun se pakastaa ja sulattaa niin käyttäytyy kuin hiiva, menee täysin liejuvelliksi, no kivikkoa siellä seassa on mutta juoksee tuo lieju välistä, joten ei silti kanna ja silti on kettumainen kaivaa![]()
Keväällä kun on oikein liejuista niin silloin täällä tuota pystyy hetken aikaa kaivamaan, mihin tahansa kohtaan tekee montun niin silloin löytyy vettä. Niin ja kyseessä on rinnetontti, reipas mäki tuossa ja siitä huolimatta on moista. Paljon tuo ojan tekeminen auttoi ja salaoja laittaminen lisää, mutta eiköhän tuo aika liejuinen ole sitten keväällä taas.
Ameriiikassa, jossa kaikki on kummallisen ihmeellistä ovat keksineet paaluttamaan tiukkaan joko puupaaluilla tai betonilla mutta myös injektoivat jotain sementtipölyä että sitoo kosteuden pois ja muodostuu paaluja. Samaa toki täälläkin todella vaikeissa tapauksissa käytetään ja kai lisääntymään päin kun ei aina jaksa Junttanin jokseenkin monotoonista sävelmää kunnella...
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Re: tuuman monihybridi: Aurinko, VILP, Öljy, Sähkö ja Puu
Kalkkistabilointia taidat tarkoittaa ja kyllä sitä nykyisin käytetään aika paljon, esim. Kehä kakkosen vieressä Espoossa tekivät ison alueen noin.
Mun opiskeluaikoina tuon systeemin perässä oli vielä kysymysmerkki, ei oltu varmoja sen kestävyydestä ajan hammasta vastaan.
Mun opiskeluaikoina tuon systeemin perässä oli vielä kysymysmerkki, ei oltu varmoja sen kestävyydestä ajan hammasta vastaan.