Eri puulajit lattiassa
Eri puulajit lattiassa
Hei,
Projektiin olisi tarkoitus uusia lattiat, materiaalina puu.
Pääosin lattialaudan materiaali näkyy olevan mäntyä, mutta kuinka
tuosta poikkeaa esim kuusi ja koivu (ulkoasu/kovuus/hinta)? Näitäkin näkyy joillakin myynnissä olevan (esim Ponttiset).
Hyviä vinkkejä mahdollisista hankintapaikoista otetaan myös kiitollisena
vastaan, tarve olisi kaikkiaan hieman vajaa 100 neliötä.
Pete
(Vanhojen lattioiden kunnostaminen ei enää sattuneesta syystä (juhannuskokko) onnistu...)
Projektiin olisi tarkoitus uusia lattiat, materiaalina puu.
Pääosin lattialaudan materiaali näkyy olevan mäntyä, mutta kuinka
tuosta poikkeaa esim kuusi ja koivu (ulkoasu/kovuus/hinta)? Näitäkin näkyy joillakin myynnissä olevan (esim Ponttiset).
Hyviä vinkkejä mahdollisista hankintapaikoista otetaan myös kiitollisena
vastaan, tarve olisi kaikkiaan hieman vajaa 100 neliötä.
Pete
(Vanhojen lattioiden kunnostaminen ei enää sattuneesta syystä (juhannuskokko) onnistu...)
Käsittääkseni kuusi ja koivu ovat hiukan mäntyä kovempaa (viisaammat voivat korjata!), mutta kuusessa tuppaa olemaan paljon oksakohtia. Koivulattia taitaa tulla aika kalliiksi. Me tilasimme omat 33 mm paksut kuusilankkumme pieneltä sahalta Kristiinankaupungin lähistöltä, ja se maksoi muistaakseni 21 euroa neliö. Mäntylankku oli melkein samanhintaista, mutta en muista oliko se halvempaa vai kalliimpaa. Lankuissa oli tosiaan paljon oksakohtia ja ihan kolojakin, joisa oli jo oksa lähtenyt irti, mutta paikkailimme niitä erikeeper-hiontapöly-seoksella ja oksalakalla ennen maalaamista.
Itse tilasin Kyyjärveltä ja tavaran pitäisi saapua ens viikolla.Hintaa tuli 28 x 145 mm mäntylaudalle 25 eur/m2.Lähinnä nuo erot puulajien välillä ovat kovuudessa,ulkonäössä ja hinnassa.Koivu on kallista ja luonnostaan vaaleaa mutta jos haluaa vaikkapa petsatun lattian niin koivusta saa todella kauniin värisen mielestäni paremmin kuin havupuista.Lisäksi kovempaa tavaraa se on kuin mänty ja oksien määrä usein minimaalinen.Kuusessa tosiaan on oksia reilusti enemmän kuin männyssä mutta se on myös kovempaa ja myöskin luonnostaan vaaleampaa kuin mänty joka on luonnostaan kellertävä.Jos lattian aikoo maalata niin en valitsisi koivua koska kaikki kauneus jää maalin alle ja näinollen koivun ollessa huomattavasti kalliimpaa niin ei kannata.Kuusi taitaa olla hiukan mäntyä kalliimpaa mutta myös kestävämpää.Jos oksat ei haittaa silmää niin kuusi on hyvä valinta.Mäntykin kestää kyllä reilusti kulutusta ja vaikka pehmeämpi onkin joten hyvä valinta on sekin.Enemmänkin kysymys on omasta näkemyksestä että mistä tykkää eniten,hyvä lattia tulee jokaisella puulajilla!Kannattaa miettiä että haluaako maalatun,lakatun,öljytyn,tumman,vaalean vai jotain muuta?Päättää sitten miten vain niin aina se on parempi vaihtoehto kuin laminaatti!
Puutavaran laadussa on myös nykyään huomattavia eroja joten tarkkana kannattaa olla ettei tule ostaneeksi täyttä sontaa!Vähän jännittää täälläkin että mitä sieltä ens viikolla pihaan napsahtaa vaikka hyvää tavaraa olen mielestäni tilannut!Mainittakoon vielä että olisin valinnut koivun jos hinnalla ei olisi ollut väliä mutta kun on muutama muukin rahareikä tässä peruskorjauksen keskellä... 
Kulju on oikeassa tuossa suhteessa. Kovuutta mitataan mm. nk. Brinell-kovuutena, joka Rakentajain kalenterin mukaan Koivulle on 5.8, männylle 4.0 ja kuuselle 3.2 kp/mm2. Nämä lukemat ilmoitettuna puun pintaviilun syiden suuntaisina. 1kp/mm2 = 10N/mm2Kulju kirjoitti:Minun mielestäni mänty on kuusta kovempaa. Koivu hakkaa molemmat selvästi.
Talo 1949/1960, vesikeskuslämmitys (tuplakattilalla), 57+79,5+40,5 (YK+AK+kellari)=177 lattianeliötä käytössä
ööö... insinööri(AMK) - sähköala(ICT)/insinööriopiskelija - rakennusala(talonrakennus) ...hmm
ööö... insinööri(AMK) - sähköala(ICT)/insinööriopiskelija - rakennusala(talonrakennus) ...hmm
monen puulajin kovuudet ym. taulukossa:
http://www.puuproffa.fi/arkisto/lujuus.php
http://www.puuproffa.fi/arkisto/lujuus.php
Kuusen oksat
Tuosta kuusen oksaisuudesta vielä, että kuusen oksat, vaikka niitä olisikin paljon, ovat yleensä verraten pieniä ja säännöllisin välin. Suurena pintana kuten maalaamattomassa lattiassa niistä tulee itse asiassa aika yhtenäinen kuvio
, verrattuna siis männyn pinta- ja sydänpuuvaihteluun.
Kuivat oksat sahattuna lähellä puun pintaa saattavat joskus helposti irrota.
Kuivat oksat sahattuna lähellä puun pintaa saattavat joskus helposti irrota.
kamala mörskä - miks ne tollasen osti - hirvee urakkaPetri Leskinen
Laudat saapuivat eilen Kyyjärveltä ja nakuttelin yhden huoneen jo kiinni.Täytyy sanoa että tavara oli kyllä todella hyvä laatuista joten voin lämpimästi suositella!Hyvin pientä korkoeroa(max millin) oli siellä täällä sekä päätyponteissa että pitkillä sivuilla mutta nopeastihan nuo hioo pois valmiista lattiasta.Yhdessä ainoassa laudassa oli pontti rikki joka ei ole paljon kun tavaraa tuli yhteensä n.60 m2 eli 440 metriä.
-
Vahiksen mamma
- Jäsen

- Viestit: 142
- Liittynyt: Ke Syys 13, 2006 8:20
Hyvältä kuulostaa, tuo laatu... Mutta kuinkahan tuo rahdin hinta pompsahtaa napapiirin tuntumaan tilatessa...Tomppa kirjoitti:Taisi olla tänne Riihimäelle 140 eur ja pakkaamisesta joka oli muuten tehty tosi hyvin niin veloittivat 10 eur.Lauta on 28 x 145 ja neliöhinta 25 eur.
Onkos porotokalla tiedossa paikallisia tai lähempänä sijaitsevia lautapaikkoja?
Viimeksi muokannut Vahiksen mamma, To Marras 09, 2006 11:37. Yhteensä muokattu 1 kertaa.



