Yläkerran uudistus projekti alkoi

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Vastaa Viestiin
Avatar
tuokki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 500
Liittynyt: Ma Kesä 27, 2011 12:36
Paikkakunta: Helsinki

Yläkerran uudistus projekti alkoi

Viesti Kirjoittaja tuokki »

Vuodenvaihteessa päätettiin pistää yläkkerta ja katto kokonaan uusiksi. Prima (http://www.prima-rakentajat.fi/) tekee uuden peltikaton, rimoitukset, aluskatteen, rimoitukset ja uudet räystäät. Omalle kontolle jää kaikki sisähommat. Viime viikolla saatiin "tyhjennettyä" kaikki mikä vain yläkerrasta irtosi. ja kyllä sita todella paljon irtosikin :shock:

- Useita kymmeniä säkkejä villoja, puruja ja styroksia
- Satoja metrejä lautoja
- Ja paljon epämääräistä moskaa (jota eristeeksikin on joskus 1950- luvulla kutsuttu

Kun tuota on purkanut niin täytyy sanoa, että on tyytyväinen että päätti tehdä homman kunnolla (eikä vain uusinut katetta). Niin paljon saa lisätilaa kun levittä tilan vanhaan ullakotilaa. Myös materiaalit ja työ oli melko ala arvoista. Se minkä talo tehdas on aikoinaan tehnyt on hyvin tehty ja hyvässä kunnossa, mutta se mitä asukkaat ovat sen jälkeen tehneet ova kyllä täyttä pas.. ja olen järjestäen poistanut nämä 1950-1970 lukujen viritykset.

Myös laaja kosteusvaurio löytyi. Se menestykseen on varmasti osasyynä väärin tehty eristäminen ja olemattomat tuuletusvälit. Ihmeteltiin mistä vesi on alunperin päässyt tilaan. Todennäköisesti osa on tullut jo ennenkuin huopakatto muutettiin peltikatoksi 40- vuotta sitten. Toinen mahdollinen syyllinen on (taas) jonkun amatöörin tekemät piipun pellitykset, jotka saattavat ainakin tuulella päästää vettä läpi.

Pari ennen@jälkeen kuvia:

Kuva

Kuva


Aloitan tuonne Blokin aiheesta, kun päästää vähän eteenpäin.

http://bloki.musku.net/2012/01/26/martt ... uttaminen/
Vastaa Viestiin