Salaojat olikin jo

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
Harri68
Jäsen
Jäsen
Viestit: 573
Liittynyt: To Huhti 29, 2010 9:30
Paikkakunta: Lappeenranta

Salaojat olikin jo

Viesti Kirjoittaja Harri68 »

Tuossa alkuviikosta asennettiin uusi "haja-asutusalueen jätevesijärjestelmä" eli 3-osastoinen sakokaivo ja imeytyskenttä (kiitti vaan päättäjät :evil: ) Tarkoitus oli, ja on edelleen, salaojittaa talo samoilla pihan myllerryksillä.
Kaivuri kun rouhaisi talon kulmaa niin selvisi, jotta onhan siellä salaojat kuitenkin. Valkoisesta peltosalaojaputkesta tehty, ihan kiinni sokkelissa ja 15-20 senttiä anturan yläpuolella. Ei tarkastuskaivoja ja vielä ei selvyyttä minne putket johtaa. Jos minnekään. Sadevesiputket on myös, mutta siitäkään ei mitään käsitystä minne johtavat.
Näillä tiedoilla ei ihme, että kellarin seinissä hieman kosteutta onkin?
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Salaojat olikin jo

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Meillä oli kanssa semmoinen perustustenkastelujärjestelmä. Rännien (taikka siis syöksyjen) alapäissä oli pätkät betonirumpua pystyssä, siitä lähti valkoinen peltoputki sokkelin kyljen hiekkatäytössä kohti avo-ojaa. No toinen päähän niistä oli maan peitossa, ja osittain lytyssä. Samaan ojaan yhtyi ylempää tontilta tuleva samanlainen putki, sen yläpää oli ulkorakennuksen päädyssä johon kaatosateilla kerääntyi melkoinen lammikko vedestä joka valui sadevesiviemärittömältä kotikadultamme n 50 metrin matkalta suoraan portista sisään. Tämä tulva-allasasia korjattiin muotoilemalla portillemme töyssy, joka ohjaa vedet tonttia ympäröivään avo-ojaan (jonka ihan ite kaivatin).

Lisäksi meidän mäessä on perussaven ja ruokamultakerroksen välissä vettä hyvin läpäisevä kerros joka johti mukavasti vettä vaakasuoraan maan alla. Se katkesi kun kaivettiin pihatielle pohjat "riittävän" syvälle ja se kaivanto toimii nykyään eräänlaisena salaojana, imaisten kaatosateiden valumat.

Sitten, tontin yläkulmassa kun löi rautakangen nurtsiin niin vettä alkoi valua :shock: Ilmeisesti jossain ylempänä oli vesiputkessa vuoto, ja siihen tontin nurkkaan tuli sellainen kivikolu-salaoja, eli oja joka oli ladottu täyteen kiviä ja peitetty ohuesti. Kirkasta vettä sieltä kivien välistä tuli ämpärillinen muutamassa minuutissa kun kaivettiin siihen monttu. Siihen kohtaan kunta ystävällisesti laittoi kaivon ja rummun tien ali avo-ojaan. Tämä oli jo 6-7 vuotta sitten, olin ekaa tai tokaa kesää talon "omistaja". Nyttemmin ei sieltä ole vettä valunut, ilmeisesti vesilaitos sai röörinsä pitämään :roll:

Pihasta löytyi myös monenmoista muuta salaojaa, ruukkuputkilla toteutettuna, en tiedä olivatko jotain ennen sotia laitettuja pelto-ojituksia vai mäessä yläpuolella joskus olleen vielä vanhemman talon ojia. Mutta ristiinrastiin ja ylämäestä kohti taloa osa niistäkin kulki.

Sokkelissa ei tietenkään mitään patolevyä, bitumisivelyä tms ulkopuolella, ja vettä huokui kellariin lattian läpi ja varmaan paikoitellen seinistäkin. Sisäpuolella onneksi on bitumisively, muuten olisi voinut rivinteerausten takana olla melkoiset viljelmät.

Salaojia kaivaessa oli "kiva" huomata kun sokkeli vaihtoi väriä ja kuivui niin että kihisi :-) Sisäpuolella myös ilma raikastui huomattavasti heti ekan parin päivän aikana. Alkuperäiset ruukkusalaojat olivat tietenkin tukossa ja talokin painunut tai vanha kokoojakaivo noussut sen verran että kaato oli kokoojakaivosta taloon päin. Onneksi se kaivo oli ja on sellainen ettei siihen tule muualta vettä.

Mutta tosiaan, monta monessa näidenkin kanssa.
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
Harri68
Jäsen
Jäsen
Viestit: 573
Liittynyt: To Huhti 29, 2010 9:30
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Salaojat olikin jo

Viesti Kirjoittaja Harri68 »

Laitetaas kuva vielä. Eli salaojaa toimittaa tuo valkoinen putki. Tarkemmalla kaivamisella selvisi, ettei anturaa olekaan. Sokkeli loppuu suurinpiirtein tuohon laudan alareunaan.


Kuva
Salaojat by Lähteenmäki, on Flickr

Kuva
S7001620 by Lähteenmäki, on Flickr

Tarkoitus olisi siis laittaa sadevesi- ja salaojat kuntoon. Fuktisolit maan alle ja maan päälliselle osuudelle eps s 60 ja rappaus.
Vastaa Viestiin